Merakınızı Gideriyoruz: Alez Ne İşe Yarar?

Merakınızı Gideriyoruz: Alez Ne İşe Yarar?

Daha keyifli bir uyku uyumak ve aldığınız yatağı uzun yıllar boyunca kullanmaya devam etmek mi istiyorsunuz? O halde yatağınızın uzun ömürlü olması için bir koruyucuya ihtiyacı olduğunu bilmeniz gerek. Peki alez ne işe yarar sorusu hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Yatağınızın üzerinde her ne kadar gönlünüze göre seçtiğiniz rengarenk çarşaflar serili olsa da bu durum ne yazık ki yatağınızın her zaman ilk günkü gibi tertemiz ve yepyeni kalacağı anlamına gelmiyor. Bu noktada yatak koruyucu olarak da bilinen alezlerin kullanımı, yatağınızın uzun ömürlü olmasına yardımcı olmasının yanı sıra pek çok yarar sağlıyor.

Yataklarınız için alez kullanımının sağladığı faydaları merak ediyorsanız ürettiği kaliteli ürünler ile kullanıcılarını kusursuz uyku ile buluşturan Lova Yatak markası olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizin devamını incelemenizi öneririz.

Yataklarınız İçin Alez Ne İşe Yarar?

Günün tüm yorgunluğunu üzerinizden attığınız, üzerinde keyifli düşler gördüğünüz yatağınızın temiz olması zannettiğinizden de önemli. Bu sebeple yatağınızı zorlu leke ve kirlere karşı koruyarak yatağınızın ömrünü uzatan alezlerin kullanımı daha pek çok anlamda yarar sağlıyor. O halde sizi daha fazla bekletmeden alez ne işe yarar sorusunu tüm ayrıntılarıyla ele alalım.

Yatağınızı Lekelerden Korur

üzerinde kahvaltı tepsisi bulunan yatak

Pazar kahvaltılarını yatağınızın üzerinde en sevdiğiniz filmi izlerken yapmaktan hoşlanır mısınız? Yoksa çayınızın ya da kahvenizin yatağınızın üzerine dökülüp leke yapmasından mı korkuyorsunuz? Yatağınıza sermiş olduğunuz su geçirmez alezler, yatağın sıvı ile temasını engelleyerek leke oluşumunu önler. Bu da daha hijyenik ve konforlu bir kullanımın kapılarını aralar.

Her ne kadar alez kullanımı yatağınızda oluşabilecek lekelerin önüne geçse bile daha pek çok nedenden kaynaklı olarak yatağınız zamanla kirlenebilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla yatak temizliğinin yapılması da önem arz eder.

En pratik şekilde yatak temizliğinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, yatak temizliğine dair bilmeniz gereken her şeyi Püf Noktalarıyla Yatak Temizliği Nasıl Yapılır başlıklı içeriğimizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Yatağınızın Kullanım Süresini Arttırır

Pek çok nedene bağlı olarak zaman içinde yıpranmış ve eskimiş yataklarımızın yerine bir yenisini alıyoruz. Peki yatağımıza daha iyi bakarak kullanım süresini arttırabilir miyiz? Yataklarda alez kullanılmasının en önemli nedenlerinden birinin yatağın kullanım ömrünü uzatması olduğunu söyleyebiliriz. Yatağınızın üzerine örtmüş olduğunuz alez, yatağın temas halinde olduğu kir ve bakterilere karşı kalkan görevi görür, bu sayede yatağınızın kullanım süresi de uzar.

Ekstra Rahatlık Sunar

uyuyan genç ve güzel kadın

Bazı alezler de tıpkı uyku pedleri gibi daha dolgun ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Bu özelliği ile vücudunuzun şeklini alarak daha konforlu bir kullanım sağlarlar. Bu sayede akşam olduğunda kendinizi gün boyu hayalini kurmuş olduğunu keyifli uykunun kollarına bırakabilirsiniz.

Toz Akarı Oluşumunu Önler

Alez ne işe yarar sorusuna verilebilecek bir diğer cevap ise toz akarı olarak da bilinen mayt oluşumlarını önlemesidir. Geceleri uyurken döktüğünüz deri kalıntıları ile beslenen ve gözle görülemeyecek kadar küçük boyuttaki maytlar vücudunuzda alerjik irritasyona neden olabilir.

Eğer alerjiniz varsa bu durum hayatınızı gerçek anlamda zorlaştırabilir. Alezi ise kolay yıkanabilme özelliği sayesinde sık aralıklarla yıkayabilir temiz ve hijyenik bir kullanımın keyfini sürebilirsiniz.

Kötü Kokuların Önüne Geçer

Yatağınızda kullanıma bağlı olarak zamanla kötü kokular meydana gelir. Alezlerin sıvıyı hapseden yapısı, gece terlediğiniz için ya da üreyen bakteriler nedeniyle oluşan kötü kokuların yatağa nüfuz etmesini engeller; bu sayede her zaman ferah bir uyku uyursunuz.

Alez Nasıl Kullanılır?

alez seren kadın

Alez ne işe yarar konusuna değindikten sonra dilerseniz alezin nasıl kullanıldığından da söz edelim. Yatağınızın üzerini bir çarşaf şeklinde örterek yatağınızı pek çok dış etmene karşı koruyan alezlerin kullanımı da son derece pratiktir.

Kullanım amaçları aynı olsa da alezlerin modelleri farklılıklar taşıyabilir. Örneğin bazı alezlerin dört köşesinde de kalın lastikler bulunur. Bu lastikleri yatağınızın köşesine geçirdiğinizde alez gerilir, bu sayede kaymaz. Üzerine çarşafınızı sererek keyifle uyuyabilirsiniz.

Bazıları ise yatağın üzerini de çevresini de sarar. Yatağın tümünü kaplaması nedeniyle bu alezlerin koruyuculuğunun daha fazla olduğunu söylemek mümkündür.

Ek olarak alez kullanıyorsanız çarşaf kullanmayı atlamamanız gerektiğini belirtmekte de fayda var. Aksi takdirde aleziniz çok kısa sürede yıpranarak hasar görebilir. Bunun için Lova Yatak’ın birbirinden şık renkli ev tekstili ürünlerine göz atabilirsiniz.

Alez Nasıl Temizlenir?

temiz ve düzenli bir yatak odası

Pek çok yararlı özelliğinin yanı sıra alezlerin kolay temizlenebilir olmaları en önemli tercih sebepleri arasında yer alıyor. Yatağın temizliği alez temizliğine göre çok daha zor olduğu için yataklarınızı korumaya yarayan alezi sık sık yıkayabilirsiniz.

Kirlenmiş alezleri çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz gibi elinizde de temizlemeniz mümkün. Bu noktada alezin zarar görmemesi için bakımının ve temizliğinin kullanım talimatlarına uygun biçimde yapılması da büyük önem taşıyor.

Eğer kullanım talimatında temizlik sıklığı ile ilgili bir madde yer almıyorsa alezi her 3 ayda bir yıkamanız önerilir. Yatak koruyucunuzu çamaşır makinesinde yıkamaya karar verdiyseniz makinenizin hassas ayarını kullanmak alezin zarar görmesini engeller. Bunun yanı sıra yine kullanım talimatında yer alan bilgiler ışığında kurutma makinesi de kullanabilirsiniz.

Elde yıkama işleminde ise ılık suya eşit miktarda su, sirke ve limon suyu ekledikten sonra bu karışımı bir sprey şişesi yardımıyla alezin lekeli bölümlerinin üzerine sıkın. Bir süre bu şekilde bekletin ve lekeler kaybolduktan sonra nemli bir bez yardımıyla alezin tamamını silin. Bu sayede alez tüm kir ve lekelerden arınarak yeni gibi olacaktır.

Bu yazımızda alez ne işe yarar sorusunu tüm ayrıntılarıyla ele almaya çalıştık. İhtiyaç ve beklentinizi karşılayacak kalitedeki alez seçeneklerimizi görmek için mağazamızı ziyaret edebilir ya da bulunduğunuz yerden sanal mağazamızı keşfedebilir, daha iyi bir uyku deneyimi için diğer ürünlerimiz hakkında da bilgi alabilirsiniz. Ek olarak hafta sonları satın aldığınız ürünler için tüm ürünlere ek %10 indirim kampanyamızdan da faydalanabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 30 Kasım 2020 Pazartesi