En Verimli Uyku Saatleri Nelerdir? Uykudan Nasıl Verim Alınır?

En Verimli Uyku Saatleri Nelerdir? Uykudan Nasıl Verim Alınır?

Güne zinde başlamanın olmazsa olmazlarından biri elbette ki geceleri kaliteli ve konforlu bir uyku uyumak. İyi bir uyku için ise en verimli uyku saatleri içerisindeki zaman aralığında uyuyor olmak büyük önem taşıyor.

Verimli bir uykunun ardından güne başladığınızda kendinizi çok daha iyi dinlenmiş, enerjik ve mutlu hissedersiniz. Peki sizce bunun ardında yatan temel sebep nedir? Verimli uykunun ilişkili olduğu en önemli noktalar nelerdir? Daha çok uyumak mı yoksa doğru zamanda uyumak mı?

Sizleri kusursuz uyku deneyimi ile buluşturan Lova Yatak olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde uyuduğunuz uykudan daha fazla verim elde edebilmek ve güne çok daha keyifli bir merhaba ile başlayabilmek adına en verimli uyku saatleri nelerdir sorusunu mercek altına alıyoruz.

En Verimli Uyku Saatleri Bilimsel Olarak Hangileridir?

yastıkların arasında yatan kadın

Verimli uykunun hayatı pek çok yönden etkileyen önemli bir kriter olduğunu söylemek mümkün. Uyku verimliliği, gün içerisinde zamanı daha etkili kullanabilmekten tutun da hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizin daha güçlü olmasına ve hem çocukluk hem de büyüme çağındaki bireylerin gelişimine kadar pek çok konuda önemli rol oynuyor.

Uyku süresi ise her ne kadar uyku verimliliğini etkilese de iyi ve verimli uykunun yalnızca bununla ilgili olduğu çıkarımında bulunmak yanlış olacaktır. Çünkü, vücudun ihtiyaç duyduğu uyku saati aslında kişiseldir.

Yani yaşa, yaşam tarzına ve hatta genetik faktörlere bağlı olarak ihtiyacınız olan uyku saati değişiklik gösterebilir. Buna ek olarak elbette her insanın belli saat aralıklarında kendilerini uykunun kollarına bırakmış olması gerekmektedir. Peki en verimli uyku saatleri nelerdir?

gece rahat bir şekilde uyuyan kadın

Ulusal Uyku Vakfı tarafından yapılan araştırmalar, yetişkin bir bireyin günlük 7 ila 9 saatlik bir uyku süresine ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda en verimli uyku saatleri ise 23:00 ve 03:00 zaman aralığı olarak gösterilebilir.

Bunun temel sebebi ise aslında vücutta salgılanan melatonin hormonu ve büyüme hormonu ile açıklanabilir. Melatonin hormonu, akşam saatlerinde başlayayarak geceleri 02.00 ile 03.00 saatlerine dek salgılanan, uykuya dalmayı kolaylaştıran bir hormon çeşididir.

Buna ek olarak vücudun gelişimini ve hücrelerin çoğalmasını destekleyen büyüme hormonunun en yüksek noktalara ulaştığı zaman dilimi 23.00 ve 00.00 saatlerini içeren zaman aralığıdır. Bu yüzden 23.00 ve 03.00 saatlerinin en verimli uyku saatleri olduğu çıkarımında bulunabiliriz.

Uykudan gereken verimi alabilmek adına, uyku düzeninizi bu zaman aralığını göz önünde bulundurarak oluşturmanız çok daha faydalı olacaktır. Zannediyoruz ki kimse gün boyu kendini uykusuz, halsiz ve mutsuz hissetmek istemez, değil mi?

Beyin hücrelerimizin kendini yenilediği uykumuzun, REM evresi ve NREM evresinde uyku döngüsünün bozulmaması çok önemlidir. Elbette bu döngünün bozulmasını önleyecek ve uykudan alacağınız verimliliği artırmaya yardımcı olacak birçok yöntem var. Dilerseniz en verimli uyku saatleri ile ilgili verdiğimiz bilgiler sonrası biraz da uykudan verim almanızı sağlayacak adımlara göz atalım.

Uyku Verimliliği Nasıl Arttırılır?

ofiste masasının üzerinde uyuyan kadın

Daha önce de söz etmiş olduğumuz gibi uyku düzeninin belirlenmesinde en temel nokta aslında bireysel alışkanlıklarımızdır. Uyku düzeninin doğru oluşturulması ise uyku verimliliğini etkileyen temel faktörler arasında yer almaktadır. Peki uykudan nasıl daha fazla verim alabilirsiniz?

1. Uyku Düzeni Oluşturun

uykudan yeni uyanmış, gözündeki göz bandını çıkarmaya çalışan ve gülümseyen kadın

Uyku verimliliğinin artırılmasındaki temel nokta, yaşam tarzınıza uygun bir uyku düzeni oluşturmak. Elbette bunu planlarken en verimli uyku saatlerini de içermesine özen göstermeniz büyük önem arz ediyor.

Örneğin vardiyalı ya da geceleri çalıştığınız bir işe sahip değilseniz, uyku düzeninizi sabahları erkenden kalkacak ve akşamları 23.00’dan önce uyuyacak şekilde planlayabilirsiniz.

Bunu düzenli hale getirdiğinizde vücudunuzun buna uyum sağladığını göreceksiniz. Güne her sabah aynı saatte başlamak kendinizi daha dinç ve zinde hissettirirken gün içerisinde konsantrasyon ya da motivasyon düşüklüğü gibi durumların da önüne geçer

2. Uykudan Önce Yatak Odanızı Havalandırın

yatak odasını havalandırmak için pencereyi açan hamile kadın

Uykudan aldığınız verimliliği arttırmanıza yardımcı olabilecek bir diğer yöntem ise uyumadan önce yatak odanızı mutlaka havalandırmak.

Odanızı havalandırdığınızda içeri dolan temiz hava kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olmasının yanı sıra kendinizi uykunun kollarına çok daha hızlı bir şekilde bırakmanızı sağlar. Bunun yanı sıra geceleri uykunuz bölünmez ve uyku döngünüzü sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Odanızı havalandırmamanız durumunda sabahları uyanmakta zorlanabilirsiniz. Ayrıca güne şiddetli baş ağrılarıyla başlamanız da muhtemel bir durum.

Burada atlanmaması gereken en önemli nokta ise uyumadan önce pencereleri mutlaka kapatmanız gerektiği. Aksi takdirde omzunuz ya da boynunuz tutulabilir ve ertesi gün başa çıkılması zor ağrılarla baş başa kalabilirsiniz.

3. Yatak Odanızın İdeal Sıcaklıkta Olmasına Özen Gösterin

modern olarak dekore edilmiş tek kişilik yatak

Yatak odanızın çok serin ya da bunaltıcı derecede sıcak olması, geceleri sık sık uyanmanıza neden olabilir. Bu da uyku döngüsünün işleyişini bozarak uyku verimliliğinizi etkileyebilir.

Bu doğrultuda yatak odanızın sıcaklığını 16 ila 19 dereceye sabitleyebilirsiniz.

4. Yatak Odanızdaki Işık ve Ses Miktarını Azaltın

gözündeki pembe göz bandıyla uyuyan genç kadın

Ses ve ışıktan izole bir odada uyumak, uykudan daha fazla verim almanızı sağlamaktadır. Bunun arkasında yatan en önemli sebep ise daha önce de sözünü etmiş olduğumuz melatonin hormonu.


Geceleri daha iyi dinlenmenize yardımcı olmak için salgılanan melatonin hormonu miktarı karanlık ortamlarda artar. Eğer ışık miktarını azaltmak mümkün değilse sevimli göz bantları da işe yarayacaktır.

Sesten izole olmuş bir oda ise uykuya çok daha kolay bir şekilde ve kısa sürede dalmanıza yardımcı olurken, olası gürültüler nedeniyle uykunuzun bölünmesini de engeller.


5. Yastık Seçimine Özen Gösterin

en verimli uyku saatleri içinde uyuyan genç kadın

Eğer yastık seçiminizin uyku verimliliğinizle çok da alakalı olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsuz. Çünkü yastık seçimi yalnızca boynunuzu ve omurganızı rahat ettirmekle kalmaz, geceleri daha iyi nefes almanıza yardımcı olur.

Eğer uyku apnesinden şikayetçiyseniz, geceleri nefes alamadığınız için uykunuzdan sık sık uyanıyorsanız kendiniz için en doğru yastığı seçerek uyku verimliliğinizi artırma konusunda büyük bir adım atabilirsiniz.

Hangi yastığın sizin için daha doğru olduğu konusunda kararsızsanız size yardımcı olması için İdeal Yastık Seçimi Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimize göz atarak fikir sahibi olabilirsiniz.

6. Kendinize En Uygun Yatağı Seçin

geniş bir yatak odasındaki çift kişilik yatak

Uyku verimliliğini artırma konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bir diğer nokta ise doğru yatak seçimi. Konforlu ve sağlıklı bir uykunun olmazsa olmazlarından biri olan yataklarımız, uyku verimliliğini büyük ölçüde etkilemektedir.

Bu yüzden mutlaka vücut tipinize ve ölçülerinize uygun ve eğer vücudunuzla ilgili fizyolojik sorunlarınız bulunuyorsa bunları minimuma indirgeygeyecek bir yatak seçimi yapmanız büyük önem taşıyor.

Yazımızın genelinde söz etmiş olduğumuz kriterleri göz önünde bulundurarak ideal uyku için gereken önlemleri alabilirsiniz. Bildiğiniz gibi uyku verimliliği konusunda yatak ve yastık seçimi de çok önemli.

Bu doğrultuda rahat ve konforlu bir uykunun keyfini sürebilmek adına yatak ve yastık seçimlerinizde Lova Yatak kalitesini tercih edebilirsiniz. Bunun için isterseniz size en yakın Lova Yatak mağazasını ziyaret edebilir, isterseniz de sanal turla ihtiyacınız olan ürünleri dilediğiniz yerden keşfedebilirsiniz!

Sizler için faydalı içerikleri bir araya getirdiğimiz blog yazılarımızı da incelemeyi unutmayın.

Yayınlanma Tarihi: 28 Şubat 2021 Pazar