Ramazanda Uyku Düzeni Oluşturmak İçin 5 Öneri

Ramazanda Uyku Düzeni Oluşturmak İçin 5 Öneri

Ramazanda uyku düzeni, özellikle geceleri sahura kalkan pek çok kişi için önemli araştırma konularından biri haline geliyor. Sahur vaktinin uyku saatlerimize denk geldiğini düşünürsek de bu konuya açıklık getirilmesi gerektiği aşikar.

Kullanıcılarını kusursuz uyku deneyimi ile buluşturan Lova Yatak olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde, Ramazan’da uyku düzeni sağlayabilmeniz için uygulayabileceğiniz önerileri sizlerle paylaşıyoruz.

Ramazanda Uyku Düzeni Neden Önemlidir?

yorganı başına doğru çekmiş, uyumaya çalışan kadın

Ramazan ayında oruç tutan kişilerin sahur zamanında uyanmalarına bağlı olarak uyku düzenlerinde önemli değişiklikler meydana geliyor. İlk bakışta bu bir aylık süre, çok kısaymış gibi görünse de aslında hayat kalitenizi önemli ölçüde etkileyebilir.

Ramazan ayında geceleri sahura kalktığınızda uykunuz bölündüğü için çeşitli uyku problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle gün içerisinde kendinizi uykusuz ve yorgun hissedebilir, baş ağrısı ve enerji düşüklüğü yaşayabilirsiniz.

Tüm bunlara bağlı olarak Ramazan’da uyku düzeni sağlamak ve vücudun güçsüz kalmasının önüne geçmek için birtakım önlemlerin alınması gerekiyor. Peki Ramazanda uyku düzeni nasıl sağlanır

Ramazanda Uyku Düzeni Oluşturmanıza Yardımcı Olacak 5 Öneri

1. Daha Erken Uyumaya Dikkat Edin

sabahın erken saatlerinde çalan çalar saati eliyle susturmaya çalışan adam

Ramazanda uyku düzeni oluşturmak için atılması gereken belki de en önemli adım uyku saatlerinizi değiştirmek olmalı. Geceleri sahura kalktığınızda uykunuz bölüneceğinden toplam uyku süreniz de kısalır. Üstelik yeniden uyumakta zorlanabilirsiniz.

Bunun yerine sahurdan sonra yeniden uyumaya çalışmak yerine, gece uyuma saatinizi daha erkene çekmeyi deneyebilirsiniz.Böylece hem uykunuz bölünmemiş olur hem de vücudunuzun ihtiyacı olan 8 saatlik uykuyu aldığınızdan sahurdan sonra da kendinizi çok enerjik hissedebilirsiniz.

Ramazan ayı için ideal uyku saatinizi geceleri iftardan yaklaşık 4 saat sonra uyuyacak ve sahurdan bir saat kadar önce uyanacak şekilde planlayabilirsiniz.

2. Beslenme Şeklinize Özen Gösterin

Ramazanda yenilebilecek en sağlıklı yiyeceklerden biri olan çorba ve tam buğday ekmeği

Ramazan ayında uzun saatler süren açlığın da etkisiyle iftarda midenizi gereğinden fazla doldurmanız muhtemel. Fakat bunun hem sağlığınız için hem de uyku düzeniniz için pek çok zararı bulunuyor.

Bu doğrultuda iftarda daha hafif yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Özellikle eğer sahura kalkmak yerine gece uyumadan hemen önce yemeğinizi yiyorsanız bu duruma daha da fazla özen göstermeniz gerekiyor.

Bu saatlerde yemek yemeniz gerekiyorsa yağlı gıdalar yerine çorba,süt gibi yiyeceklere yönelebilirsiniz. Bunun yanı sıra baharatlı ve acılı yiyeceklerden de mümkün olabildiğince uzak durmanız önem taşıyor.

Ek olarak eğer reflü gibi herhangi bir mide rahatsızlığınız bulunuyorsa, uyumadan hemen önce yemek yemek sizin için oldukça tehlikeli olabilir veya uykuya dalmakta zorlanabilirsiniz.

Bu tür bir hastalığınız varsa yemeğinizi uyumadan hemen önce değil birkaç saat öncesinde yemiş olmanız da dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta.

3. Mümkünse Çay, Kahve ve Sigara Tüketmeyin

masanın üzerinde duran iki çay bardağı çay

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte vücudunuz, alışkın olmadığı bambaşka bir düzenin içine girer ve buna bağlı olarak çeşitli uyku bozuklukları ortaya çıkar.

Bu durumun önüne geçmek için alınabilecek bir diğer önlem ise çay, kahve ve sigara tüketimini azaltmak hatta mümkünse bunları tüketmemek.

İçerdiği kafein nedeniyle kahve, uyku düzeninin bozulmasına neden olabilir. Sigara ise sağlığınıza zarar vermesinin yanı sıra aşırı öksürüğe neden olduğundan uyku apnesi gibi durumların yaşanmasına neden olabilir.

Bu yüzden beslenme rutininizden sözünü ettiklerimizi kaldırarak adaçayı, ıhlamur, papatya ve rezene çayı içebilirsiniz. Böylelikle kendinizi hem zihinsel hem de fiziksel olarak rahatlamış hissedersiniz.

4. Şekerlemeden Uzak Durun

gün içerisinde koltuğun üzerinde kısa bir uyku molası veren kadın

Biliyoruz herkes gibi siz de gün içerisinde kısa uyku molaları verdiğinizde kendinizi çok daha dinç ve enerjik hissediyorsunuz. Fakat Ramazanda uyku düzeni oluşturmak istiyorsanız buna son vermeniz gerekiyor.

Çünkü gün içinde yaptığınız uzun şekerlemeler, akşamları uykuya dalmanızı zorlaştırabilir. Bu da uykudan aldığınız verimliliği ciddi oranda düşürür.

5. Yatağı Yalnızca Uyurken Kullanın

ramazanda uyku düzeni oluşturmuş, esneyerek uyanmaya çalışan genç ve güzel kadın

Yatağınızı çok seviyor olabilirsiniz fakat yalnızca Ramazan ayında değil diğer zamanlar için de vaktinizin çoğunu yatakta geçirmek, işlerinizi yatarken yapmak, yemeğinizi yatağınızda yemek oldukça zararlıdır.

Bunun yerine yatağınıza yalnızca uyuduğunuz zamanlarda yatarak uykunuzu daha verimli ve kaliteli kılabilirsiniz.

Ayrıca Ramazan ayında da diğer tüm zamanlarda olduğu gibi rahat bir yatakta uyuyor olmak uykudan yeterli verimi alma ve güne daha enerjik başlama konusunda büyük önem arz ediyor.

Bu konuda ise her zamanki gibi 120 kusursuz gece garantisi sunan Lova Yatak kalitesine güvenebilir, Lova Uyku Testi’ni çözerek size en uygun yatağın hangisi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için Ramazanda uyku düzeni nasıl sağlanır konusuna dair öneriler sunduk, umuyoruz ki faydalı olmuştur. Hazırlamış olduğumuz diğer içeriklere göz atmak için Lova Blog’u ziyaret edebilirsiniz!

Yayınlanma Tarihi: 29 Mart 2021 Pazartesi