5 Farklı Uyku Pozisyonu ve Uyku Kalitesine Etkileri

5 Farklı Uyku Pozisyonu Ve Uyku Kalitesine Etkileri

Ortalama 70 yıllık insan hayatının yaklaşık üçte birinin uykuda geçtiği düşünüldüğünde, uyku verimliliğinin herkes için çok önemli olduğu su götürmez bir gerçek. Bu anlamda her ne kadar yatak, yastık hatta oda sıcaklığı belirleyici unsurlardan bazıları olsa uyku kalitesi elbette yalnızca bunlarla anlaşılmaz. Güne daha dinç ve zinde başlamamıza etki eden kriterlerden birinin de uyku pozisyonu olduğunu söylemek mümkün.

Yakınlarınız bazı sabahlar etrafa neşe saçtığınızı bazen de çekilmez olduğunuzu mu söylüyor? Her ne kadar bu durumun genel anlamda psikolojik durumunuzla alakalı olduğu kabul edilse de gece nasıl uyuduğunuzla da ilgili olabilir.

Çocukluktan yetişkinlik dönemine dek herkesin kendini daha rahat hissettiği, bu nedenle de benimsediği bir uyku pozisyonu vardır. Sizi kusursuz uykuyla tanıştıran Lova Yatak olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde, en çok tercih edilen 5 farklı uyku pozisyonundan ve bu pozisyonların uyku kalitesine etkilerinden bahsedeceğiz.


En Çok Tercih Edilen 5 Uyku Pozisyonu

Yıllardır aynı şekilde uyuduğunuz için artık alışkanlık haline gelmiş bir uyku pozisyonunuz olabilir. Aynı zamanda uyku pozisyonunuzun günlük hayatınız için öneminin farkında olmayabilirsiniz. Fakat eğer böyle bir düşünceye sahipseniz yanıldığınızı belirtmeliyiz çünkü gece uyku daldıktan sonra vücudunuzun aldığı pozisyon ile hayat kaliteniz arasında çok büyük bir ilişki olduğunu söylemek mümkün.

Örneğin çeşitli eklem ve kemik rahatsızlıkları yaşıyorsanız, mide problemleriniz ya da daha farklı sağlık sorunlarınız varsa bunun altında yatan en önemli sebeplerden bir tanesi de uyku pozisyonu olabilir. Peki uyku pozisyonunu değiştirmek zor mudur? Her alışkanlığı değiştirmek gibi ilk başlarda zorlanıyor olsanız bile uyku şeklinizi zamanla değiştirebileceğinizi de belirtelim.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan en çok tercih edilen 5 farklı uyku pozisyonu ile bu pozisyonların uyku ve yaşam kalitenize olan etkilerinden söz edelim.

Yüzüstü Uyku Pozisyonu

yüzüstü uyuyan kadın

Dünyadaki insanların ortalama yüzde yedisi geceleri yüzüstü uyurlar. Yüzüstü yatarken hava yollarına uygulanan baskı, horlamayı engelleyici bir etki oluştursa da yüzüstü uyumak pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirebilir. Bunun en önemli nedeni yüzüstü uyku sırasında boynun ve omurgaların olması gereken nötral pozisyonda olmamasıdır.

Normal koşullarda uyku sırasında vücudun düz bir şekilde konumlanması gerekirken yüzüstü uyku sırasında başınız yastığın üzerinde sağa ya da sola doğru çevrili olduğu için boyun ağrılarına sebebiyet verebilir.

Bunun yanı sıra vücut ağırlığı direkt olarak karın bölgesine yüklendiği için gün içinde mide ağrıları ve mide krampları yaşamanız muhtemeldir. Ek olarak omuz ve sırt ağrıları da bu pozisyonda uyuyan kişilerde sık sık görülmektedir.

Eğer geceleri yüzüstü uyumayı bir alışkanlık haline getirdiyseniz ilk etapta bundan vazgeçmek elbette ki zor olacaktır. Fakat beden sağlığınız için mutlaka değiştirmeniz gereken bu pozisyondan aldığınız hasarı gece uyurken alnınızın altına koymuş olduğunuz yastıkla azaltabilirsiniz.

Böylece başınız ve omurganız ideal duruş pozisyonuna ulaşırken başınız da yüksekte kalacağı için çok daha kolay bir şekilde nefes alıp verebilirsiniz.

Yan Uyku Pozisyonu

yatakta soluna doğru dönüp uyuyan kadın

Dünyadaki en popüler uyku pozisyonlarından biri yan uyku pozisyondur. Vücudunuzun sağ ya da sol tarafının düz bir şekilde yatak ile temas ettiği bu uyku şeklinin de sırtüstü uyku gibi hem avantajları hem de dezavantajları bulunur.

Öncelikle sırt ve bel bölgenizde herhangi bir baskı olmaması nedeniyle boyun, sırt ve bel ağrılarında azalma olur. Bunun yanı sıra bazı uzmanlar beynin yan pozisyonda çok daha hızlı bir şekilde temizlendiğini ve bunun da güne daha zinde başlamaya yardımcı olduğunu söylemektedir. Ek olarak yan yatmanın reflü ağrılarını giderdiği de bilinen bir gerçektir.

Tüm bunların yanı sıra yan yatmanın çeşitli dezavantajları da bulunmaktadır. Yan pozisyonda uyurken diyaframa uygulanan baskı nedeniyle derin nefes almada zorluk çekilebilir. Ayrıca yan yatış sırasında yüzünüz yastıkla uzun süre boyunca direkt olarak temas halinde olduğundan erken kırışıklık gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Yan uyku pozisyonunun buna benzer bir diğer etkisi ise cildi genişletmesi ve göğüste sarkmalara yol açmasıdır.

Sırtüstü Uyku Pozisyonu

Sırtüstü uyku; baş, boyun ve omurganın tek bir düzlem üzerinde olduğu uyku pozisyonudur. İdeal uyku pozisyonunda bu bölgelerde baskı oluşmaması gerektiği için bu anlamda sırtüstü uykunun en sağlıklı pozisyonlardan biri olduğunu söyleyebiliriz çünkü boyun bölgesinde herhangi bir baskı bulunmadığı için gün içerisinde ağrı oluşumu da olmaz.

Bunun yanı sıra başınızı omurganıza uygun bir yastıkla desteklediğiniz takdirde mide asidinden kaynaklanan reflü ağrılarınızın da azaldığını görürsünüz. Diğer uyku poziyonlarına göre uzmanlar tarafından en çok tercih edilmesi önerilen uyku pozisyonu sırtüstü uyku olsa da, bazı kişiler için dezavantajlı özellikleri olduğunu da söylemek mümkün.

Örneğin uyku apnesi bulunan kişilerin sırtüstü pozisyonda uyuması son derece sakıncalıdır çünkü başın geride olması dilin de geriye kaçarak soluk borusunu tıkamasına neden olabilir. Ek olarak, bel ağrısı çeken kişilerin de bu uyku pozisyonunu tercih etmesi önerilmez. Ayrıca hamileliğinin son aylarını yaşayan kadınlar da bu pozisyonda uyuduklarında direkt olarak bel bölgelerine yükleneceklerinden sakıncalıdır.

Cenin Pozisyonu

cenin pozisyonunda yatan kadın

Diğer uyku pozisyonlarına göre en sık rastlanan pozisyon cenin pozisyonudur. Adından da anlaşılacağı gibi anne karnındaki bebeklerin duruşuna benzeyen bu pozisyonda, dizler bükülü olarak yan yatılır ve bacaklar karın bölgesine doğru çekilir.

Hormalayı hafiflettiği belirtilen bu yatış şeklinde kan dolaşımı da artmaktadır. Buna ek olarak eğer dizlerinizde kireçlenme varsa gece boyunca dizleriniz bükülü bir şekilde uyuduğunuzdan uyandığınızda dizlerinizde ağrı oluşması muhtemeldir.

Bu nedenle uzmanlar tarafından önerilen cenin pozisyonuna daha kolay alışmak ve kalçalarınızda oluşan ağırlığı azaltmak için dizlerinizin arasına bir yastık koyabilirsiniz.

Asker Pozisyonu

Sırtüstü uyku pozisyonu ile benzerlikler taşıyan asker pozisyonu kaliteli ve verimli bir uykunun önündeki en büyük engellerden biridir. Sırt üstü olarak kolların vücudun yanlarında konumlandığı bu pozisyonda uyuyan kişiler ise genellikle horlamadan muzdariptir.

Hamilelikte Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

yatakta yatan hamile kadın

Omurganın doğru pozisyonunu gün içerisinde olduğu gibi geceleri de korumak hayat kalitesini gerçek anlamda etkileyen durumlar arasında yer almaktadır. Herkes için olduğu gibi hamilelikte de doğru uyku pozisyonuna sahip olmak büyük önem taşır. Peki anne adayları için ideal uyku pozisyonu nasıl olmalıdır?

Hem bebeğin hem de annenin sağlığı için sırta ve bele baskı uygulanmayan uyku pozisyonu ideal uyku pozisyonudur. Bu anlamda sırtüstü uykunun hamileler için son derece sakıncalı olduğu yüzyıllardan beri kabul edilen bir gerçektir.

Bunun nedenini ise şu şekilde açıklayabiliriz; özellikle gebeliğin üçüncü ayından itibaren sırt üstü şekilde uyunması halinde fetüse doğru giden kan akışı azalır. Bu da bebekte ciddi hasarlara yol açabileceği gibi ölüme dahi neden olabilir.

Bunun yanı sıra sırtüstü uyku, sağlıklı ve sorunsuz bir gebelik dönemi geçiren kadınlar için bile ölü doğum riskini arttırmaktadır. Buna ek olarak bu uyku tipinde fetüse giden oksijen miktarı azaldığı için bebek için risklidir.

uyuyan kadın

Tüm bunların ışığında hamilelikte en sağlıklı uyku pozisyonunun cenin pozisyonu olduğunu söylemek mümkündür. Hamileliğin ileriki aylarında karnın tam altına konulan bir yastık da uyku kalitesini arttırmaktadır.

Yazımızın genelinde de belirtmiş olduğumuz gibi aslında ideal uyku pozisyonu sabah uyandığınızda kendinizi en rahat ve dinlenmiş hissettiğiniz pozisyondur. Bu noktada vücut tipinize en uygun olan yatak seçimini bulmak da büyük önem taşır.

Vücudunuzu tanıdıktan sonra size en uygun olan yatağı belirlemek için Lova uyku testini çözebilirsiniz. Üstelik 360 derece sanal turla Lova mağazalarını olduğunuz yerden tek tıkla keşfedebilirsiniz.

Uyku kalitenizi arttırmaya yardımcı olacak faydalı bilgileri bir araya getirdiğimiz blog içeriklerimizi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Created On: Wednesday, December 30, 2020