5 Adımda Yatak Nasıl Toplanır?

5 Adımda Yatak Nasıl Toplanır?

Düzenli bir yatak odasının olmazsa olmazlarından birinin de yatak toplama seramonisi olduğunu söylemek mümkün. Odanızın çok daha ferah ve temiz bir görünüm kazanmasına yardımcı olan bu eylem aynı zamanda sağlığınız için de oldukça önemlidir. Peki en kolay ve pratik şekilde yatak nasıl toplanır?

Güne başlarken yatak toplamak çoğu zaman zor gelse de uzun ve yorucu bir günün akşamında derli toplu ve tertemiz bir yatağa uzanmak kadar keyif veren çok az şey vardır. Kim tertemiz serilmiş çarşafların üzerinde bütün bir gece boyunca huzurla uyumak istemez ki? Rahatlatıcı etkisini bir yana bırakalım, bu konu ile ilgili yapılan araştırmalar da düzenli bir yatak odasının enerjinizi yükselterek size kendinizi çok daha iyi hissettireceğinden söz eder.

yatağını düzenleyen kıvırcık saçlı genç kadın

Yatağınızı doğru şekilde toplamak son derece basit bir iş gibi gözükse de eğer püf noktalarını bilmiyorsanız size vakit kaybettirerek canınızın sıkılmasına neden olabilir. Yatak nasıl toplanır sorusuna dair bilmeniz gereken temel noktaları öğrendikten sonra ise bunun sizin için çok daha kolay olacağını söyleyebiliriz.

Müşterilerine kusursuz uyku garantisi sunan Lova Yatak olarak bu yazımızda size yatak toplarken uygulamanız gereken adımları en anlaşılır şekliyle anlatarak güne daha enerjik başlamanıza yardımcı olmak istedik. Yatak toplamanın püf noktalarını içeriğimizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Yatak Nasıl Toplanır?

yatağını toplayan genç bir kadın

Dağınık bir yatak uykudan aldığınız verimi düşürürken zararlı bakteri ve kirleri de içerisinde barındırır. Yatak nasıl toplanır konusuna dair anlatacaklarımız ışığında düzenli ve tertemiz bir yatakta uyumanın keyfini sürebilirsiniz.


1. Adım: Yatağın Üzerinde Yer Alan Tüm Eşyaları Toplayın ve Temizleyin

Gece uyurken çarşafınızın üzerine cildinizden dökülen deri parçaları ve saçlarınız bu alanlarda gözle görülemeyen, hastalığa sebep olabilecek çeşitli bakterilerin üremesine sebep olabilir. Bu durumu önlemek için çarşaflarınızı ve yastıklarınızı her gün yıkamıyor olsanız bile mutlaka iyice silkelemeniz ya da havalandırmanız gerekir. Bu nedenle yatağınızı toplarken ilk olarak yıkanmayacak nevresimleri silkeleyin, yıkanacakları ise temiz olanlarla değiştirin.

2. Adım: Yatak Koruyucu ve Uyku Pedi Serin

Çarşafınızı sermeden önce yatağınızı korumaya yardımcı olacak bir yatak koruyucu ile örterek kirlenmesini ve zarar görmesini önleyebilir, bu sayede yatağınızın kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. Tercihinize göre çarşaftan önce uyku pedi de serebilir böylece yatağınıza daha fazla yumuşaklık kazandırarak uykudan alacağınız verimi arşa çıkartabilirsiniz.

3. Adım: Çarşafınızı Serin

yatağın üzerine çarşaf seren kadın

Lastikli çarşaf kullanıyorsanız çarşafın köşelerini yatağın köşelerine geçirin. Çarşafın kaymasını ve kırışmasını önlemek için yatağı hafifçe yukarı doğru kaydırarak çarşafın boşlukta kalan bölümlerini yatağın altına doğru sıkıştırabilirsiniz.

Eğer kullandığınız çarşaf düz ise çarşafı kenarları yatağın dört tarafına da eşit olarak sarkacak şekilde serin. Yatağınızın gerçek anlamda düzenli görünmesini sağlayacak bu adımda çarşafı “hastane köşesi” olarak adlandırılan tarzda katlayın.

Eğer desenli bir çarşaf seçtiyseniz üzerinde yer alan desenlerinin aşağıya doğru bakması gerektiğini unutmamalısınız, böylece yorganınızı katlarken desenlerin tümü olduğu gibi görünmeye devam eder.

4. Adım: Battaniyenizi ya da Yorganınızı Serin

Bir sonraki adımda nevresiminizin içerisine battaniyenizi ya da yorganınızı geçirerek yatağınızın üzerine eşit şekilde serin. Yatağınızın kenarından sarkan kısımlarını içeriye doğru kıvırabilirsiniz.

Sonrasında yorganınızın üst kısmını hangi görünümü daha çok seviyorsanız aşağıya ya da üste doğru katlayın. Bu sayede yastıklarınız için yer açmış olacağınız gibi iç kısımdan görünen çarşaf detayı ile daha şık bir hava yakalayabileceksiniz.

5. Adım: Yastıklarınızı Kabarttıktan Sonra Yatağın Üzerine Koyun

düzenli ve temiz görünen bir yatak

Gece boyunca yastıkların üzerine binen ağırlık, yumuşak ve pofuduk formlarını kaybetmelerine neden olur. Bu nedenle eğer yatağınızı yeni temizlenmiş nevresim takımı ile yapıyorsanız yastıklarınızı da yeni yastık kılıflarının içerisine yerleştirin ve kenarlarından iyice tutarak orta kısmına doğru bastırın ve böylece iyice kabartın. Ardından yastıklarınızı mis kokulu çarşaflarla örtülmüş yatağınızın üzerine koyabilir, akşamı dört gözle bekleyebilirsiniz.

Yastıkları yatağın üzerine yatay biçimde yerleştirebileceğiniz gibi duvarın ya da varsa başlığının önüne dik olarak da konumlandırabilirsiniz. Yatağınız derli toplu görünse de görünümünü iyileştirmek adına yastıklarınızın arkasına başka yastıklar da ilave edebilirsiniz. Çift kişilik bir yatak için toplamda beş adet dekoratif yastık yatağın daha dolu ve şık görünmesine yardımcı olur.

Yatak nasıl toplanır sorusunu detaylarıyla açıklamaya çalıştığımız içeriğimizde son olarak, yatak toplamayı sabahlarınızın vazgeçilmez ritüeli haline getirebilirseniz bu işin sizin için çok daha kolay olacağını ekleyelim. Kullandığınız yastık ve çarşafları haftada bir, uyku kalitenizi arttırmaya yardımcı olarak yatak pedinizi de ayda bir yıkamak ise sağlığınızı koruma noktasında size büyük fayda sağlayacaktır.

Yatak pedinin sağladığı faydalar ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için Yatak Pedi Ne İşe Yarar? Uyku Pedi Hakkında Bilmeniz Gerekenler başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 30 Kasım 2020 Pazartesi