Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? 8 Püf Noktası ile Doğru Yatak Seçimi

Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? 8 Püf Noktası Ile Doğru Yatak Seçimi

Yatak seçimi, bildiğiniz üzere uykudan alınan verimliliği belirleyen temel kriterlerden bir tanesi. Elbette yatak seçiminde vücut şekli, uyku pozisyonu, yaş, boy, kilo, eğer varsa omurga rahatsızlıklarının, uyku problemlerinin ve daha başka kriterlerin mutlaka göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Yatak seçimini doğru yapmak omurga sağlığına katkıda bulunmasının yanı sıra geceleri deliksiz ve daha kaliteli bir uyku uykunun kapılarını aralıyor; yeni güne çok daha enerjik başlamaya da yardımcı oluyor. Peki ama yatak seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken temel noktalar hangileridir?

Kullanıcılarına kusursuz uyku deneyimi sunan Lova Yatak olarak bugün sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde, hem zihinsel hem de bedensel sağlığınız için büyük önem taşıyan yatak seçimi ile ilgili bilmeniz gereken temel noktaları bir araya getiriyoruz.

Uyku verimliliğini etkileyen bir diğer unsur da yastık seçimi. Eğer yastığınızdan memnun değilseniz ve yeni bir yastık satın almak istiyorsanız yastık seçimi ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylara İdeal Yastık Seçimi Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Yatak Seçimi Sırasında Dikkate Alınması Gerekenler

Rahat gözüken bir yatağın üstten çekilmiş görseli

Alıcı gözüyle baktığınızda tüm yatakların çok rahat ve size uygun olduğunu, bu yüzden de üzerinde uyurken kendinizi yenilemenize yardımcı olacağını düşünebilirsiniz. Fakat bu düşüncenizin çok da doğru olmadığını belirtmemiz gerekiyor.

Çünkü aslında her bir yatak farklı uyku problemlerinin önüne geçmek ve vücudun çeşitli noktalarını uyararak kullanıcılarına kusursuz bir uyku sunmak üzere tasarlanmıştır. Yani bu doğrultuda gördüğünüz her yatağın sizin için doğru olacağı yanılgısına düşmemeniz gerekiyor. Peki ama ideal yatak seçimi nasıl yapılmalı?

Bu konuda gerilmenize hiç gerek yok, çünkü birazdan sözünü edeceğimiz temel kriterleri göz önünde bulundurarak kendiniz için en uygun yatağı kolaylıkla bulabilir, deliksiz bir uykunun keyfini sürebilirsiniz!

1. Uyku Pozisyonunuzu Göz Önünde Bulundurun

gözündeki gözlük bandı le mışıl mışıl uyuyan bir adam

Bir yatağın sizin için uygun olup olmadığına karar verirken dikkat etmeniz gereken temel nokta geceleri nasıl uyuduğunuz. Örneğin yüzüstü uyuyan biriyseniz çok yumuşak ya da sert yataklar sırt ağrılarınızın artmasına yol açabilir.

Buna ek olarak eğer sırtüstü uyuyorsanız omurganızı destekleyen yatak çeşitlerine yönelmek sağlıklı ve kaliteli bir uykunun ilk adımını atma noktasında size yardımcı olabilir.

Ayrıca bazı kişiler geceleri pek çok kez uyku pozisyonunu değiştirebilir. İdeal yatağın ise tüm bu pozisyonlara uyum sağlaması ve omurgayı her durumda desteklemesi gerekir.

Aklınızda farklı uyku pozisyonlarının uyku kalitesini nasıl etkilediğine dair soru işaretleri varsa 5 Farklı Uyku Pozisyonu ve Uyku Kalitesine Etkileri başlıklı içeriğimiz merakınızı gidermeye yardımcı olabilir.

2. Vücut Ağırlığınızı Dikkate Alın

yeni uyanmış, yatağında yatan sarışın ve güzel kadın

Yatak seçimi sırasında dikkate alınması gereken bir diğer nokta da vücut ağırlığınızdır. Eğer fazla kilo problemi ile karşı karşıyaysanız bu durum yatak seçiminizi de etkileyecektir.

Fazla kilolarınız hem uyku apnesi gibi sorunlara neden olarak geceleri kaliteli bir uyku uyumanıza engel olur hem de yatağınızın kullanım ömrünü kısaltabilir. Bu doğrultuda da yatak seçimi yaparken üretiminde kullanılan malzemeler konusunda daha hassas davranmanız; omurganızı koruyabilecek yataklara yönelmeniz gerekiyor.

Kaliteli bir yatak omuz, göğüs karın, kalça gibi ağırlık merkezi nerede olursa olsun omurganızı korur. Fazla kilolarınızı da destekleyen kaliteli bir yatağın yanı sıra uyku pedi kullanarak bedeninizi aradığınız kaliteli uyku ile bir araya getirebilirsiniz.

3. Size En Uygun Yatak Sertliğine Karar Verin

sarı başlığı olan, yüksek bir bazalı yatak

Bildiğiniz üzere uyku uzmanlarının pek çoğu yatakların ne çok sert ne de çok yumuşak olması gerektiğini savunuyor ve yatak seçimini buna uygun olarak yapmamızı öneriyor. Çünkü çok sert ya da çok yumuşak yataklar iskelet ve omurga sistemine zarar verebiliyor.

Orta sertlikteki yataklar ise vücudunuzun tüm bölgelerini desteklerken kemik ve omurga yapısını korurken gece boyu vücudun doğal pozisyonda kalmasını sağlıyor. Siz de yatak seçiminizi lateks, yaylı ve visco destekli yataklar arasından yapabilirsiniz.

Buna ek olarak en yeni uyku teknolojilerinden biri olan hibrit yataklar da vücuda ortopedik destek sunan ve omurga sağlığını düşünen yatak çeşitleri arasında ön plana çıkıyor. Tercihinizi bu yataklardan yana kullanarak da omurga sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

4. Yatağınızın Sizi Terletmeyeceğinden Emin Olun

önünde göl olan çimlerin üzerindeki yatağına uzanmış bir kadın

Yaşadığımız coğrafyaya bağlı olarak özellikle yaz aylarında geceleri terleyebiliyoruz. Terlemenin her ne kadar bazı yararları olsa da geceleri bizi uykumuzdan uyandıracak derecede bir terleme söz konusu ise bunun kontrol altına alınması gerekiyor. Aksi takdirde terlemeye karşı cildimiz alerjik reaksiyon gösterebilir.

Açık hücre teknolojisiyle üretilmiş süngerler, bulundurdukları geniş hava gözenekleri sayesinde geçirgen bir yapıya sahiptir. Bu sayede sürekli hava alırlar ve bakteri barındırmazlar. Bu da terlemenizi önleyerek daha sağlıklı uyku uyumanıza yardımcı olur.

Yaylı yatak seçenekleri arasında yer alan full lateks yatakların yapısı full sünger yataklara göre daha yüksek oranda hava geçirgendir.

Buna ek olarak pamuk dolgulu yataklar da hava geçirgen yapısı ile özellikle ilkbahar ve yaz aylarında terlemenizi önleyerek maksimum konfor sunar. Elyaf katmanlı yataklar ise yumuşacık ve hava geçirgen yapısı ile sizler için daha konforlu bir uykunun kapılarını aralar.

5. Seçtiğiniz Yatağın Uzun Ömürlü Olmasına Dikkat Edin

uzun ömürlü ve kaliteli bir yatak

Yatak seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer detay da satın alacağınız yatağın kullanım süresi. Elbette her yatağın bir ömrü vardır ve zamanla ağrılara sebep olur. Bu da yatağın kullanım ömrünü tamamladığına ve artık yeni bir yatak almanız gerektiğine işarettir.

Fakat sizin de tahmin edebileceğiniz üzere yatağınızın kullanım ömrü ne kadar uzunsa o denli kalitelidir. Bu da bütçenizi boşa harcamayacağınız anlamına gelir.

6. Yatağın Üretiminde Hangi Malzemelerin Kullanıldığını Önemseyin

yatak seçimi yapanlara yardımcı olması için bir yatağın yakından görünümü

Yatağın üretiminde kullanılan malzemeler aslında kullanım süresi ve bütçesi ile doğru orantılıdır. Kalitesiz malzemelerden üretilen yataklar çok kısa sürede hasar göreceği gibi kullanım süresi de dolacaktır ve uyku sağlığınız bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

Buna ek olarak seçtiğiniz yatakta sentetik malzemeler yerine doğal malzemelerin kullanıldığından emin olmanız da büyük önem taşıyor. Çünkü en kaliteli yatakların doğal malzemelerden üretilen ve hem insan sağlığına hem de çevreye karşı duyarlı olan yataklar olduğu söylenebilir.

7. Bütçenize En Uygun Olan Yatağı Seçin

üzerinde yorganlar bulunan bir yatak

Yatak alışverişinizin en önemli parçalarından bir tanesi de kuşkusuz yatak için ayırmış olduğunuz bütçedir. Eğer seçmiş olduğunuz yatak bütçenizi aşıyorsa ve ödeme noktasında sizi sıkıntıya sokacaksa sizin için ideal yatak olmadığı çıkarımı yapılabilir.

Buna ek olarak bir yatağın maliyetinin yüksek olması bu yatağın sizin için en uygun yatak olduğu anlamına da gelmez. Önemli olan seçmiş olduğunuz yatağın vücut şeklinize, uyku pozisyonunuza, kilonuza ve sözünü ettiğimiz diğer kriterlere uygunluk taşıyor olmasıdır.

8. Yatak Odanızın Ebatlarına Uygun Olan Yatağı Seçin

modern dekore edilmiş bir yatak odasında bulunan konforlu bir yatak

Beğendiğiniz ve satın almayı düşündüğünüz yatağın ölçülerini göz önünde bulundurmak ve yatak odanızın büyüklüğüne en uygun olanını seçmek de yatak satın almadan önce dikkate alınması gereken noktalar arasında yer alıyor.

Örneğin eğer yatak odanız çok küçükse ve çift kişilik bir yatak sığdırmak zor olacaksa seçeceğiniz yatağın mümkünse daha küçük ebatlarda olması gerekiyor. Bunun yanı sıra eğer yeni bir karyola satın almayı düşünmüyorsanız mevcut karyolanızın büyüklüğünü göz önünde bulundurarak seçim yapmanız önemli.

Hem yatağınızı hem de karyolanızı değiştirmek istiyorsanız alandan tasarruf edebilmek adına baza bulunan bir yatak satın alabilirsiniz. Böylece kıyafetleriniz ve diğer eşyalarınız için ekstra depolama alanı elde etmenin yanında daha ferah bir yatak odasına sahip olabilirsiniz.

Eğer yatak odanız geniş ise de buna uygun ölçülerde büyük karyolalar tercih edebilirsiniz. Yatak seçiminizde olduğu gibi mobilya tercihinizde de Lova kalitesine güvenebilir, set halinde satılan ve yatak odanızda kusursuz bir uyum yakalamanıza yardımcı olacak baza ve başlık modellerine göz atabilirsiniz.

yatağında huzurla uyuyan genç kadın

Görmüş olduğunuz gibi yatak seçimiuyku verimliliğini belirleyen olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Uyku konforunuzu arttıracak yatak seçenekleri için Lova tarafından size özel üretilen yatak modellerini inceleyebilir ya da Lova Yatak mağazalarını ziyaret ederek danışmanlarımızdan sizin için en uygun yatağın hangisi olduğuna dair destek alabilirsiniz.

Ek olarak sizin için en ideal Lova yatağının hangisi olduğunu öğrenmek için Lova Uyku Testi’ni çözebilirsiniz. Üstelik Lova Yatak’ın siz değerli kullanıcılarına sunmuş olduğu 120 kusursuz gece garantisinden yararlanarak memnun kalmadığınız takdirde yatağınızı değiştirebilirsiniz!

Yetişkinlerde olduğu gibi bebek yatağı seçerken de dikkate alınması gereken pek çok husus bulunuyor. Bu konuda en detaylı bilgiyi Ayrıntılarıyla Yenidoğan Yatak Seçimi Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Son olarak uyku verimliliğinizi arttırmaya yardımcı olacak daha pek çok konuda size yardımcı olması için Lova Blog’u ziyaret edebilir, merak ettiğiniz soruların yanıtına ulaşabilirsiniz!

Created On: Friday, April 9, 2021