Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Belini tutan bir adam

5 Madde ile Bel Ağrısı Neden Olur?

Eğer bel ağrısının nedenlerini araştırıyorsanız, doğru yerdesiniz. Bel ağrısının birçok fizyolojik nedeni olabilir. Tabii ki, nedenleri bulmak için bir doktora danışmak faydalı olacaktır. Ancak, bu makalede yer alan hususları da dikkate almanızı öneririz.


En iyi yatak markası olan Lova Yatak olarak, bu içerikte size bel ağrısının nedenlerini aktaracağız. Peki, ani bel ağrısı neden olur ve nasıl geçer? Bu soruların detaylı cevaplarına birlikte göz atalım. Ne dersiniz?

Bel Ağrısı Neden Olur?

İki eliyle belini arkadan kavrayan biri

Bel ağrısının nedenleri sadece saymakla bitmez. Bel ağrısının nedenlerini nedenleri aşağıda size en önemli cevapları listeledik:  


1. YaralanmalarÖnemli bir sorun olan bel ağrısının nedenleri arasında yaralanmalar yer almaktadır. Ne yazık ki, yaralanmalar bel ağrısının en önemli sebeplerinden biri haline gelmiştir. Omurganın birleşim noktasında omurga kırıkları kendini gösterir. Genç insanlarda, yüksekten düşmeler, silah yaralanmaları ve ciddi kazalar sıklıkla kronik bel ağrısına sebep olur. Bu ağrı aynı zamanda kalıcı hale de gelebilir.


2. Tümör
Bel ağrısının nedenleri konuşulduğunda, omurga sistemindeki tümörler akla gelir. Yumuşak dokuda veya kemiklerde beliren tümörler, bel bölgesinde ağrıya neden olabilir. Tümörler, benign (iyi huylu) veya malign (kötü huylu) şekilde kendini gösterebilir. İlk olarak, omurgaya zarar verebilirler. Bu nedenle, bel ağrısı yaşamak oldukça normaldir. Fıtıklaşmış diskler için uygun olan yatak modelleri arasından seçim yaparak şiddetli ağrıyı azaltabilirsiniz.


3. Bel FıtığıUzun süre eğilmek, ağır cisimleri kaldırmak veya aynı pozisyonda çalışmak, aşırı kilo almak, stres altında yaşamak, tüm bunlar fıtıklaşmış diske neden olabilir. Eğer aşırı sırt ağrısı yaşıyorsanız, muhtemelen bir fıtıklaşmış disk sorunu yaşıyorsunuz demektir. Bu nedenle, bir doktora hemen başvurmanız gerekmektedir. Tabii ki, aynı zamanda rahat bir yatağa da ihtiyacınız olacaktır.


Ayrıca, isterseniz, Hibrit Yatak nedir? Önceden bilgi sahibi olmak için "Hibrit Yatak Teknolojilerinin 5 Faydası" başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz. Bilgi edinmek için oldukça faydalı olacaktır.


4. EnfeksiyonOmurgada meydana gelen enfeksiyonların çoğu kendini bel bölgesinde gösterir. Belirli bir beslenme düzeninin eksikliği, obezite, HIV ve çeşitli kanser türleri omurga enfeksiyonlarının artmasına neden olabilir. Eğer şiddetli sırt ağrısı yaşıyorsanız, enfeksiyonları şüphelenmek doğru bir yaklaşımdır.


Enfeksiyonlar, bel ağrısının nedenleri arasında en önemli cevapları sunar ve dikkate alınmalıdır. Çünkü en hafif enfeksiyon bile zamanla ciddi bir hal alabilir. Bu nedenle, herhangi bir belirtide dahi dikkatli davranmak ve bir uzmana danışmak önemlidir.


5. Ani HareketlerMaalesef ani hareketler bel ağrısını davet eder. Sürekli olarak spor yapan biriyseniz, bu duruma daha fazla dikkat etmelisiniz. Aniden ters bir hareket yapmak, bel ağrısına yol açacak ve bel sertliği gibi durumları tetikleyecektir. Bu tür durumların oluşmasını önlemek için daha dikkatli hareket etmeniz gerekmektedir.

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel ağrısı çeken bir kadın

Bel ağrısı için ne iyi gelir? Tabii ki, düzenli olarak spor yapmak! En düşük seviyedeki egzersiz bile bel ağrınızı hafifletmeye katkıda bulunur. Ağrı başladığında hareket etmekte zorluk yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kendinizi fazla zorlamadan küçük yürüyüşler yapın.


Aynı zamanda düzenli olarak yüzme yapmak da bel ağrınızı gün geçtikçe azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca duruşunuzu düzeltir ve daha iyi bir duruşa sahip olmanıza yardımcı olur. Bel ağrısı için iyi olan bir diğer eylem ise yoga yapmaktır.


Yoga pratiği yaparken esneme hareketlerini de gerçekleştireceğiniz için kronik bel ağrısının şiddetini kolaylıkla azaltabilirsiniz. İsterseniz yoga konusunda bir uzmandan yardım alın. Bu şekilde kendinizi çok daha formda hissetmeye başlayacaksınız.


Tüm bunların yanı sıra, doğru bir yatak seçmek de bel ağrısı için iyi olan en önemli faktörlerden biridir. Size en uygun yatağı seçerseniz, bel ağrısı sorununun giderek ortadan kalktığını göreceksiniz.

Bel Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorun yanında belini tutan bir kadın

Bel ağrısının tedavisi için birçok seçenek bulunmaktadır. Akupunktur bu yöntemlerden biridir. Akupunktur sayesinde bel bölgesindeki ödem giderilir ve tedavi süreci hız kazanır.


Bel ağrısının tedavisinde önemli bir seçenek olan nükleoplasti, sinir sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkan bel ağrısının cerrahi olmayan aşamasında kullanılır. Nükleoplasti lokal anestezi altında gerçekleştirilir.


Bel ağrısının şiddeti aynı zamanda kısa sürede radyofrekans terapisi ile azaltılabilir. Ayarlanmış bir aralıkta eklemlere sürekli olarak ısı dalgaları gönderen bir radyofrekans cihazı, eklemlere ısı gönderir. Bu şekilde bel ağrınızın hızla azaldığını göreceksiniz.

Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur?

Yatakta otururken belini tutan hamile bir kadın

Son zamanlarda, hamilelik döneminde neden bel ağrısı yaşandığı sorusu sıkça dile getirilmeye başlandı. Hamilelik sürecinde bireyin vücudunda her noktada değişiklikler yaşanır. Bunun temel nedeni, anne adayının vücudunun bebeğe alışmasıdır.


Bu ağrının temel sebebi vücudun birçok bölgesinde büyüme olmasıdır. Şişlik, bulantı ve tüm fizyolojik değişiklikler bel ağrısına neden olur. Bebeği taşımak da bel ağrısının başlıca sebeplerinden biridir. Bebek büyüdükçe bel ağrısı artabilir.


Hamilelik döneminde bel ağrısı çeken biri mutlaka doktoruyla bu durumu konuşmalıdır. Çünkü ciddi bir sorun olabilir. Doktorunuz bu konuda size en iyi tavsiyeyi sunacaktır. Ayrıca, yatağınızın rahat olduğundan emin olmanızı da öneririz. Çünkü hamile bir kadın için rahatsız bir yatak çok rahatsız edici olabilir.


İhtiyaçlarınıza göre güçlü omurga desteği sunan Lova yatakları sayesinde bel ağrınız giderek azalacaktır. Bunları inceleyebilir ve istediğiniz zaman satın alabilirsiniz! Neden bel ağrısı yaşandığı sorusuna cevap verdiğimiz bu makalemizi burada sonlandırıyoruz.


Ayrıca, Lova Mattress blog sayfamızda diğer makalelerimize de göz atabilirsiniz. Bu blogda uyku dünyasıyla ilgili tüm verilere ulaşabilirsiniz!