{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Nisan Ayına Özel ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Lova

LOVA BLOG

yatak-duzelten-bir-kisi

Yatak Yapımında Kullanılan Malzemeler ve Özellikleri

Yatak üretiminde kullanılan malzemeler yatağın rahatlığı, dayanıklılığı gibi durumlar için çok önemlidir. Sağlıklı bir uyku için doğru bir yatak seçmek ise son derece kritik bir konu. Peki, doğru yatak malzemesi nedir? Yatak yapımında kullanılan malzemeler nelerdir? Gelin, birlikte inceleyelim! 

Daha Fazla >
lova-honeycomb-comfort-yatak

Yatak Kaç Yılda Bir Değiştirilmeli? Yatak Ömrü Ne Kadardır?

Uyku kalitesi pek çok unsurdan etkilenebilir. Doğru yastık ve yatak seçimi de bu unsurlardan en önemlileri arasındadır. Uyurken kas ve eklemlerin rahat olması, yatağın omurga ve beli desteklemesi gibi konular özellikle yatak seçimini bir adım daha öne çıkarır. Yanlış yatak seçimi kullanıcılarda bel ve sırt ağrılarından uyku apnesine kadar pek çok sağlık sorununa zemin hazırlayabilir.


Sağlıklı bir uyku deneyimi için uygun bir yatağa sahip olmak son derece önemlidir. Yatak, vücudumuzu destekler ve uyku kalitemizi etkiler. Ancak, bir yatağın ne kadar süreyle kullanılabileceği konusu birçok kişi için merak konusudur. Yatağınızı ne zaman değiştirmeniz gerektiğini ve yatak ömrünün ne kadar olduğunu bilmek, doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır. Gelin “yatak kaç yılda bir değiştirilmeli?” sorusunun yanıtına birlikte göz atalım.

Daha Fazla >
renk damgalı nevresim takımı ve bibloların yer aldığı bir sehpa

Lova Yatak'ın Renkli Tekstil Koleksiyonu ile Yatak Odalarınıza Renk Katın

Ev tekstili dekorasyonun en çeşitli ve renkli kısımlarından birini oluşturur. Nevresimler, yatak örtüleri, koltuk şalları, çeyiz setleri ve daha pek çok farklı ürün grubunun bulunduğu ev tekstili ürünlerinde kalitenin ve şıklığın adresi ise Lova Yatak’tır. Her bir parçası ile tüm zevk ve gereksinimlere hitap eden Lova koleksiyonunda siz de hayalinizdeki eve kavuşabilirsiniz. Her mevsime uygun seçenekler, tüm dekorasyon anlayışlarını tamamlayan detaylar ile Lova ev tekstili kategorisini birlikte inceliyoruz!

Daha Fazla >
uyurken-gulumseyen-bebek

Bebekler Nasıl Uyumalı, Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Bebekler için uyku, sağlıklı gelişimlerinin önemli bir parçasıdır. Yeterli uyku, bebeğin hafızasını güçlendirir, öğrenme yeteneklerini artırır ve duygusal dengeyi sağlar. Ayrıca, uyku sırasında bebeklerin büyüme hormonu salgılandığından, bedensel gelişimleri için de hayati bir öneme sahiptir. Yeterli ve kaliteli uyku, bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı dirençlerini artırır. Dolayısıyla, yenidoğan bebeklerde uyku, sağlıklı büyüme ve gelişim için hayati öneme sahiptir ve ebeveynlerin uyku düzenine özen göstermesi önemlidir.


Bebekleri huzurlu bir uyku düzenine alıştırmak için bazı ipuçları şunlardır: Rutin oluşturun, sakin bir ortam sağlayın, rahat bir yatak seçin, uyku öncesinde sakinleştirici aktiviteler yapın, loş bir ışık kullanın, bebeği yatıştırmak için sevgi dolu bir şekilde yaklaşın, uyandığında emniyetli hissedebileceği bir ortam oluşturun, aşırı uyarıcıları kaldırın, bebeği sırt üstü yatırın ve yüzü açıkta bırakın. Bebeği aşırı giydirmeyin ve gerektiğinde bebeğin ihtiyaçlarını karşılayın. Bu yöntemler, bebeğinizi rahatlatarak uyumasına yardımcı olabilir.


Dilerseniz bebeklerin yatış şekilleri ile ilgili detaylara geçmeden önce “Uyku Pozisyonları ve Yatak Seçimi” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla >
Mavi arka planda yoga pozisyonunda duran gözleri kapalı bir kadın

Uyku Meditasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Günümüzün hızlı tempoya sahip yaşamı, birçoğumuzun uyku problemleri ile karşılaşmasına sebep olur. Stres, endişe ve zihinsel gerginlik gibi sayısız faktör uyku kalitesini düşürür. Bu noktada, uyku meditasyonu adı verilen bir yöntem geliştirilmiştir. Böylelikle birey iç huzurunu bulur ve daha derin bir uykuya dalar. Daha fazla ipucu için yazımızı okumaya devam edin!

Daha Fazla >
Turkuaz ve yeşil desenli bir nevresim takımı

Nevresim Nasıl Yıkanır? Nevresim Kaç Derecede Yıkanır?

Nevresim takımları, yatağı koruyan ve şık gösteren konforlu parçalardır. Günlük kullanım nedeniyle nevresim takımı zaman içerisinde lekelenebilir, kötü kokmaya başlayabilir. Bunun olmaması adına düzenli şekilde yıkanması gerekir. Peki nevresim yıkama nasıl yapılmalıdır? Gelin hep beraber öğrenelim!

Daha Fazla >
sari-lyocell-kumas

Lyocell Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde sayısız kumaş çeşidi üretildiğini görüyoruz. Bunlardan en çok dikkat çekenleri ise hiç şüphesiz ki lyocell kumaş ve tensel kumaş oluyor. Peki bu iki kumaş türünün özelliklerini biliyor musunuz? Sizce aralarında ne gibi farklar ve benzerlikler vardır? O halde şunu belirtmiş olalım: Tensel kumaş, esasen bir kumaş türü değildir. Aslında bir elyaf markası olmaktadır. Lyocell lifinin ticari ismi olarak düşünebilirsiniz. Gelin detayları beraber inceleyelim!

Daha Fazla >
Yatağından korkuyla fırlamış bir kadın

Kabus Nedir ve Neden Kabus Görürüz?

Kabus görmek, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Stres, travmatik tecrübeler, kaygı, uyku bozuklukları, ilaç kullanımı ya da bazı tıbbi durumlar kabusa temel hazırlayabilir. Örneğin post travmatik stres bozukluğu yaşayan bireyler sürekli olarak kabus görmektedir. Haydi gelin neden kabus görüyoruz hep beraber öğrenelim!

Daha Fazla >
Yan yatarak uyuyan bir kadın

İyi Uykunun Sırrı: Beyaz Gürültü Nedir ve Ne İşe Yarar?

İyi bir uyku, sağlıklı bir yaşam sürmenin temel taşlarındandır. Fakat bazen gürültülü ortamlarda uyumak zor olabilir. İşte bu kısımda beyaz gürültü devreye girecektir. Beyaz gürültü, sayısız frekansın bir araya gelerek meydana getirdiği yumuşak, sakin bir ses çeşididir.


Doğa seslerine benzer özellikler gösteren bu gürültü, uyku kalitesini artırmak ve dışarıdaki diğer sesleri bastırmak için kullanılır. İnsan beyni, bahsi geçen gürültüyü duyduğu an dikkatini dağıtan tüm sesleri yok sayacaktır. Böylelikle zihinsel rahatlama meydana gelir. Haydi gelin detaylara beraber inelim!

Daha Fazla >
uyuyan-bir-bebek

Bebeklerde Yastık Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin düzenli bir uyku uyuması, gelişimlerinin daha sağlıklı ilerlemesi adına oldukça önemlidir. Bu kısımda, bebeklerin uyku ortamının düzenlenmesi ve uyku alışkanlıklarının dikkatli şekilde oluşturulması gibi konular devreye girer. Yenidoğan dönemi itibarıyla bebeklerin uyku düzenine katkı sunan eşyalardan en mühim olanı yastıktır. Fakat bebeklerde yastık kullanımı ile ilgili titiz davranılması gereken bazı kıstaslar vardır. Gelin hep beraber detayları öğrenelim!

Daha Fazla >
Dokuma aletleri

Bambu Kumaş Nedir? Bambu Kumaş Özellikleri

Bambu kumaş, son senelerde popülaritesi iyice artan ev tekstili ürünlerinden bir tanesidir. Doğal bir kumaş seçeneği olarak da sık sık öne çıkmaktadır. Bambu elyaflarının özel bir işlem neticesinde kumaşa dönüştürülmesi ile elde edilen bu ürün, çevre dostu bir opsiyon olmasıyla dikkat çeker. Gelin hep beraber tüm özelliklerini keşfe çıkalım!

Daha Fazla >
araçtayken uykuya dalan bir adam

Ani Uyku Bastırması Neden Olur ve Nasıl Baş Edilir?

Ani uyku bastırması, herkesin zaman zaman başına gelen son derece yaygın bir durumdur. Aniden gelen uykuya karşı mücadele etmek zor olabilir. Bazen bu durum, günlük aktiviteleri bile sekteye uğratabilir. Peki ani uyku bastırması sebepleri nelerdir sizce? Gelin hep beraber öğrenelim!

Daha Fazla >
Boş bir bazalı yatak

Soft Effect Yatak ile Uyku Dünyanız Değişsin!

Uyku, sağlıklı bir yaşamın temel taşıdır. Fakat yatak seçimi direkt olarak uyku kalitesini etkileyen önemli bir etkendir. Kusursuz bir uyku deneyimi, gün boyu devam eden yorgunluğu atmak için şarttır. Böylelikle yeni güne tazelenmiş bir şekilde başlarsınız. İşte tam da bu noktada Soft Effect yatak modeli devreye giriyor. Haydi gelin hep beraber özelliklerini inceleyelim!

Daha Fazla >
Kenarları desenli yeşil bir yastık

Neden Yün Yastık? Yün Yastık Faydaları Nelerdir?

Yün yastıklar, konforlu bir uyku deneyimi sunar. Bu yüzden de sık tercih edilir. Yüzyıllardır kullanılmaya devam eden yün malzeme, birçok farklı alanda da kendini göstermektedir. Bu yastık modelleri, bireyin rahat bir uyku uyuması için ihtiyacı olan her şeye sahiptir. Uykusuzluğa ve ağrılara iyi gelir. Yün tamamen doğal bir malzeme olduğundan ötürü nefes alır. Nem kontrolünü de en iyi şekilde sağlar. Bu genel özellikler, yün yastığın terlemeyi azaltmasını da sağlar. Terleme sorunu olan bireylerin bu problemini çözer.


Uyku esnasında optimum sıcaklığı koruma konusunda da usta olan yün yastıklar, vücut ısısını dengelemeye yardımcı olarak alerjenlere karşı avantaj sağlar. Yün lifleri, evde yer alan tozları ve öteki alerjenleri tutma özelliğine sahiptir. Ayrıca doğal bir dayanıklılığı vardır ve sıkışsa dahi eski formunu en kısa sürede geri kazanır. Gelin hep birlikte yün yastık dünyasına etkili bir giriş yapalım!

Daha Fazla >
Mavi yelpaze ile kendini serinleten bir kadın

Yazın Uyku Sorunu: Rahat Uyku Uyuyabilmek İçin 10 İpucu

Sıcak havaların en olumsuz etkilerinden biri hiç şüphesiz ki uyku sorununu ortaya çıkarmasıdır. Hava bazen öyle bunaltıcı olur ki uyumak resmen imkansız hale gelir. Bu durumda uygulayabileceğiniz birkaç basit yöntem bulunmaktadır. Tabii yöntemlere geçmeden önce şunu da eklemeden geçemeyiz; mevsim değişikliği de uyku sorununu ortaya çıkarabilir. Mevsim geçişlerinde kimi bireyler daha fazla uyurken kimi ise uyku problemi çeker. Haydi detaylara beraber göz atalım!

Daha Fazla >
Başını tutan rahatsız olmuş bir kadın

Stres ve Uyku: Uyku Ürünleri ile Stresi Geride Bırakmak

Günümüzün temposu yüksek yaşam tarzıyla beraber stres birçok bireyin hayatının temel bir parçası haline gelmiştir. Stres yalnızca duygusal ve zihinsel sağlığı değil, aynı zamanda uyku kalitesini de etkiler. Fakat modern teknoloji ve yenilikçi ürünler stresle başa çıkma konusunda her birimize yardımcı oluyor. Stres ve uyku arasındaki ilişkiyi kaliteli uyku ürünleri ile birlikte yorumluyor olacağız, işte detaylar!

Daha Fazla >
Mavi ağırlıklı çizgili nevresim takımı

Ranforce Ne Demek? Ranforce Kumaşın Özellikleri

Ranforce, son senelerde tekstil sektöründe sıklıkla öne çıkan ve popülerleşen bir kumaş çeşididir. Özellikle nevresim takımı, perde gibi ev tekstili ürünlerinde sürekli olarak kullanılan bir kumaştır. Sağladığı sayısız avantajla ilgi çeker. Kullanımı kolaydır, dayanıklıdır ve kusursuz bir uyku deneyimi sunar. Haydi gelin bu kumaş türünü yakından tanıyalım!

Daha Fazla >
Yüzüstü yatan bir kadın

Power Nap Nedir? Gün Ortasında Power Nap ile Tazelenin

Günün hızlı temposunda enerjinizin düşmesi ve yorulmanız çok normaldir. Böyle anlarda kendinizi çok bitkin hissedebilirsiniz. İşte tam bu sırada Power Nap olarak da bilinen kısa uyku tekniği devreye giriyor. Power Nap; gün ortasında enerjinizi yükseltmeniz ve zihinsel açıdan tazelenmeniz için uyumanız gereken uykudur. Bu dinlendirici mola, yalnızca 10-20 dakika sürer. Böylelikle birey bedenen ve zihnen yenilenir. Haydi ayrıntılara beraber bakalım!

Daha Fazla >
Turuncu ve beyaz renkli nevresim takımı

Kolay Nevresim Geçirme Yollarına Dair İpuçları

Nevresim geçirmek herkesin korkulu rüyasıdır hiç şüphesiz. Ancak doğru yol ve yöntemlerle siz de artık bu eylemi bir kabus olmaktan çıkarabilirsiniz. Kolay nevresim geçirme tekniklerini mutlaka not alın, her biri size çok lazım olacak; işte detaylar!

Daha Fazla >
Yatağında uyuyan bir kadın

İdeal Uyku Ortamı ve İdeal Uyku Sıcaklığı Nasıl Olmalı?

Kaliteli bir uyku uyumak için ideal uyku sıcaklığı sağlanmalıdır. Uyku ortamını oluştururken bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Tabii sadece bu da değil, dikkat etmeniz gereken sayısız detay var. Her birini sizler için özetliyor olacağız!

Daha Fazla >
Mavi beyaz ve pembe renkli üst üste havlular

Banyonuzun Havasını Değiştirecek Havlu Katlama Teknikleri

Banyo, evin en önemli kısımlarından biridir. Buranın bakımlı olması, tertipli görünmesi gerekir. Özellikle havluların gelişigüzel katlanması hoş bir görüntü oluşturmaz. Bunun yerine havlu katlama tekniklerini öğrenerek banyoya farklı bir hava katabilirsiniz. Haydi gelin pratik havlu katlama detaylarına beraber göz atalım!

Daha Fazla >
Modern yatak odasında boş bir yatak

Yatak Ölçüleri Nasıl Alınır? Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kaliteli bir uyku için doğru yatak seçimi yapmak oldukça mühimdir. Fakat bir yatağı seçeceğiniz zaman yalnızca rahatlığa odaklanmamalısınız. Yatak ölçüleri de bu konuda oldukça önemlidir. Malzeme kalitesi ve diğer detayları da eklemek gerekir. İşte yatak ölçüleri ile ilgili bilmeniz gereken birtakım ipuçları!

Daha Fazla >
Sırtüstü uyumuş bir çocuk

Yastıksız Uyumanın Zararları Nelerdir?

Herkesin farklı bir uyuma biçimi vardır. Kimi birkaç yastıkla yatmaktan hoşlanır kimi de yastıksız uyumaktan! Evet, yanlış duymadınız; yastıksız biçimde uyuyan birçok insan var. Peki bu durumun herhangi bir zararı ya da yararı var mıdır sizce?


Bizler de merak ettik ve konuyu tüm ayrıntıları ile araştırdık. Haydi gelin hep beraber yastıksız uyumanın çeşitli etkilerine göz atalım!

Daha Fazla >
Yorganı ağzına kadar çekmiş gözlerini belerten bir kadın

Uyurken Bilmedikleriniz: Gözünüz Açık Uyuyor Olabilirsiniz

Günümüzde birçok kişi geceleri gözü açık uyumaktadır. Bunu bir rahatsızlık olarak görmeyenler de vardır ancak gözü açık uyumak bir hastalıktır. Adı da Lagoftalmus olarak bilinmektedir. Bahsi geçen rahatsızlık, göz kapaklarının tam olarak kapanmaması nedeni ile kendini gösterir.


Kapanmayan göz kapakları genel olarak göz yüzeyinde kuruluk ve tahrişe sebep olur. Bu içeriğimizde ise Lagoftalmus rahatsızlığının sebeplerini, semptomlarını ve tedavi yollarını ele alıyor olacağız. Eğer siz de bu konu hakkında yeni bilgiler öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam etmenizi öneririz. İşte ayrıntılar!

Daha Fazla >
Başını arkaya yaslayıp rahatlayan bir kadın

Siesta Uykusu Nedir? Öğle Uykusunun Faydaları

Öğle uykusu uyumak herkesin keyfini yerine getirir. Tabii bunu yapmak her zaman mümkün olmaz. Ama siz de boşluk buldukça mutlaka öğle uykusuna yatın deriz. Neden mi? Çünkü sayısız faydası var. Birçok ülkede siesta uykusu olarak da bilinen bu ilgi çekici dinlenme yöntemine daha da yakından bakmaya ne dersiniz? Gelin detaylara hep birlikte bakalım!

Daha Fazla >
Bacak esnetme hareketi yapan bir kadın

Sabahları Yatakta Yapılabilecek Egzersiz Önerileri

Sabah egzersizi, hiç şüphesiz ki herkese iyi gelir. Siz de sabahları tamamen zinde uyanmak ve kendinizi gün boyu enerjik hissetmek istiyorsanız gözünüzü açtığınız andan itibaren egzersiz yapmaya başlamalısınız.


Özellikle yoğun geçen bir günün ardından hem zihnen hem de bedenen yoruluyor olabilirsiniz, endişe etmeyin bu son derece normal bir durumdur. Böyle anlarda dinlenmeye gereksinim duyarsınız. Fakat sabahları yataktan kendinizi kaldırmak size çok zor geliyor olabilir.


Hızlıca egzersize başlamak için bir motivasyon bulamıyor da olabilirsiniz. Tam bu sırada devreye yatakta gerçekleştirebileceğiniz spor hareketleri giriyor! İçeriğimizde sabahları yatakta yapılabilecek tüm egzersizleri ayrıntılı halleri ile bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz. Umarız bu içerik, sabah kalkınca egzersiz yapmaya en kısa süre içerisinde alışmanıza yardımcı olur!

Daha Fazla >
Elinde saat tutan bir kadın

Çok Uyumanın Nedenleri ve Zararları Nelerdir?

Tatlı tatlı uyumak ne kadar keyiflidir öyle değil mi? Uzun ve yorucu bir günün ardından mışıl mışıl uyumak ve rüyalara dalmak her zaman huzur vericidir. Peki ya olması gerektiğinden daha çok uyuyorsanız? Kaç saat uyumanın normal sayıldığını biliyor musunuz?


Bazı kişilere göre çok uyumak zararlı bir eylem değildir. Ancak görünen o ki durum hiç de böyle değil. Her şeyin fazlasının zararlı olması durumu uyku için de geçerlidir. Günün büyük bir kısmını uyuyarak geçiriyorsanız burada ters giden bir mesele olabilir.


Endişe etmeyin, içeriğimizde çok uyumanın nedenleri ve zararlarından söz ediyor olacağız. Böylelikle ne yapmanız gerektiğine daha rahat karar verebilirsiniz. O halde çok uyumak neyin belirtisi hep beraber öğrenelim. İşte bilmeniz gereken her şey!

Daha Fazla >
Kulaklık ile başını geriye doğru yaslamış bir kadın

Derin Uykular İçin Uyku Müziklerinin Yardımı

Mışıl mışıl uyumanın hayalini mi kuruyorsunuz? Uykunuz sürekli olarak bölünüyor mu? O halde size müzik yardım edecek. Evet, yanlış duymadınız. Uyku müziği sayesinde siz de bundan böyle derin uykulara daha rahat bir şekilde dalacaksınız.


Uykuya geçmeden önce dinlenecek müzik nasıl seçilir? Ses seviyesi nasıl olmalıdır? Kulaklıkla uyumak kulağa zarar verir mi? Tüm bu soruların yanıtlarını içeriğimizden öğrenebilirsiniz. Başlıyoruz!

Daha Fazla >
Sindirim sistemi levhasını gösteren bir doktor

Basur Yastığı Olan Hemoroid Yastığının Faydaları

Basur yastığı ya da hemoroid yastığı, hemoroid rahatsızlığı ile mücadele eden bireylerin kullanması gereken özel bir yastıktır. Hemoroidler, anüs kısmındaki damarların şişerek iltihaplanması neticesinde meydana gelir. Basur yastığı, anüs bölgesini her koşulda desteklemek ve rahat hale getirmek için üretilmiştir.


Bu yastık, hastalığın semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Tabii herkeste aynı sonucu vermeyebileceğini de belirtelim. Bazı çeşitleri, hava akışının artmasını sağlar. Böylelikle anal bölgenin terlemesi azalır ve hemoroidin en büyük belirtisi olan kaşıntı durumu meydana gelmez. Hep beraber detaylara göz atalım.

Daha Fazla >
Farklı uyku pozisyonlarındaki bir kadın

Uyku Pozisyonları ve Yatak Seçimi

Herkes huzurlu bir uyku uyumak ister. Bol bol dinlenmeyi ve dinç uyanmayı diler. Fakat nasıl? Elbette ki doğru yatağı uyku pozisyonunuza göre seçerek! Uyku pozisyonları nelerdir sorusunu soran herkes bu yazımızı mutlaka incelemelidir diye düşünüyoruz. Çünkü her uyku pozisyonunun bir anlamı var. O halde sizi detaylara götürelim!

Daha Fazla >
Uykudan uyanmış esneyen mutlu bir kadın

Sabahları Dinç Uyanmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Sabah yorgun uyanmak herkesin korkulu rüyasıdır. Bu yüzden türlü yöntemler denenir. Fakat bu yöntemlerin birçoğu başarısızlıkla sonuçlanır. Ama siz asla endişe etmeyin! Bu içeriğimizde sabahları dinç uyanmak için nelere dikkat edilmeli birer birer açıklıyor olacağız. İpuçlarını takip ederek güne mutlu uyanabilirsiniz. O halde sizi daha fazla merakta bırakmadan ayrıntılara geçelim, ne dersiniz?

Daha Fazla >
Bilgisayar başında esneyen bir kadın

Hamilelik Sürecini Destekleyecek Uyku Ürünleri

Herkes gebelik sürecini daha konforlu geçirmek ister. Bunun için yapılması gereken ilk şey ise uyku konusundaki birtakım geliştirmelerdir. Daha rahat bir yatakta uyumak, baş ve boyun dengesini sağlayacak bir yastık kullanmak çok önemlidir. Peki nedir bu ürünler ve özellikleri nelerdir? Gelin hep beraber bir göz atalım!

Daha Fazla >
Mavi nevresim takımlı yatak odası

Yatak Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde yatak türleri konusunda birçok soru sorulmaktadır. Peki yatak çeşitleri kaça ayrılır? Kimler hangi yatağı kullanmalıdır? Bu tür sorular sizin de aklınızda soru işaretleri oluşturuyorsa içeriğimizi kesinlikle incelemelisiniz!


En iyi yatak markası Lova Yatak olarak hazırladığımız bu yazı sayesinde size en uygun olan yatağı artık çok daha rahat bir biçimde bulabileceksiniz. O halde detaylara geçelim ve yatak türlerini yakından tanımaya başlayalım.

Daha Fazla >
Bir elinde kahve kupası olan uyuklayan bir kadın

Narkolepsi Nedir? Narkolepsi Belirtileri Nelerdir?

Narkolepsi belirtileri günümüzde birçok kişi tarafından sürekli merak edilen bir konudur. Bir uyku rahatsızlığı olan narkolepsinin belirtilerinden söz ettiğimizde aynı semptomların sizde olup olmadığını lütfen kontrol ediniz. En iyi yatak markası Lova Yatak olarak hazırladığımız bu içerikte narkolepsi konusunda bilmek isteyeceğiniz her şeyi anlatıyor olacağız. O halde sizleri bekletmeden ayrıntılara geçiş yapalım! Ayrıca Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir? 10 Temel Uykusuzluk Nedeni başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Daha Fazla >
Yan yatmış gülen bir kadın

Kaliteli Uyku İçin 14 Temel Öneri: Neler Yapılmalı?

Herkes huzurlu bir uyku uyumanın hayalini kurar. Kaliteli uyku için uygulamanız gereken birkaç önemli adım var. Kaliteli uyku bir düş olmaktan çıkıyor, artık gerçekleşiyor! En iyi yatak markası Lova Yatak olarak bu içeriğimizde uyku rutininizi nasıl iyileştirebileceğinizden detayları ile söz ediyor olacağız.


Bazen hayatınız istediğiniz gibi gitmeyebilir. Psikolojik olarak kendinizi çok iyi hissetmiyor olabilirsiniz. Böyle durumlar doğrudan uykunuzu etkiler. Kalitesiz bir uykuya sahip olduğunuzu fark edersiniz. Unutmayın ki bunun da bir çözümü var. Sizlere sunacağımız 14 temel kaliteli uyku düzeni oluşturma önerisi sayesinde daha dinç olacaksınız!


Ayrıca Uykusuzluğun Zararları Nelerdir? Uykusuz Kalmanın 10 Sonucu başlıklı yazımızı da okumanız, bu konuda daha fazla bilgiye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Daha Fazla >
Boş bir yatak

Doğru Yatak Seçimi Nasıl Olmalı? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatak seçimi nasıl olmalı sorusu birçok yetişkin tarafından sık sık yöneltilir. Bizler de bu içeriğimizde yatak seçimi yaparken hangi nüanslara dikkat etmeniz gerektiğinden söz etmek istedik. Yatak tercihi esnasında sertlik düzeyinin öneminden yatağın kalitesini keşfetmeye kadar birçok ayrıntıyı işliyor olacağız.


En iyi yatak markası Lova Yatak olarak yatak seçimi konusunda daima yanınızdayız. O halde size en uygun yatağı nasıl bulacağınız konusunda vereceğimiz tüyolara geçelim!


Ayrıca dilerseniz İdeal Yastık Seçimi Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla >
Gece uykusunda bir kadın

Uyku Hijyeni Nedir? Uyku Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Uyku hijyeni son zamanların en merak edilen konularından biri haline gelmiştir. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde kişilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi adına uyku düzenini oluşturması gerektiği ortaya çıkmıştır. Yetişkin bir birey ortalama 8 saat kadar uyumalıdır. Tabii uyku süresinin oluşmasında icra edilen meslek, cinsiyet ve yaş da önemlidir.


Uyku düzenine sahip olan bir kişi daima kendini dinç ve sağlıklı hisseder. Hayatı da belli bir düzene oturur. Eğer siz de bahsi geçen uyku düzenini oluşturmak ve yaşamınızda yeni bir pencere açmak istiyorsanız en iyi yatak markası Lova Yatak olarak hazırladığımız bu içeriği mutlaka okumalısınız.


Ayrıca uyku problemi yaşıyorsanız Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir? 10 Temel Uykusuzluk Nedeni başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Daha Fazla >
Bel ağrısı çeken bir adam

Bel Fıtığı İçin Doğru Yatak Seçimi Nasıl Yapılır?

Bel fıtığı için yatak seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birden fazla ayrıntı bulunur. Çünkü bel fıtığı daima ciddiye alınması şart olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkla mücadele eden herkesin konforlu bir yatakta uyuması lazımdır. Hiç endişe etmeyin, sizin için en uygun olan yatağı kısa zaman içerisinde bulabilmeniz adına tavsiyeler veriyor olacağız. 


O halde en iyi yatak markası Lova Yatak olarak hazırladığımız bu yazıyı inceleyerek bel fıtığı için yatak seçimini nasıl yapmanız gerektiğini en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz. Tabii yatak kadar yastık tercihi de çok önemli. Bu yüzden dilerseniz İdeal Yastık Seçimi Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.


Daha Fazla >
Belini tutan bir adam

5 Madde ile Bel Ağrısı Neden Olur?

Eğer bel ağrısının nedenlerini araştırıyorsanız, doğru yerdesiniz. Bel ağrısının birçok fizyolojik nedeni olabilir. Tabii ki, nedenleri bulmak için bir doktora danışmak faydalı olacaktır. Ancak, bu makalede yer alan hususları da dikkate almanızı öneririz.


En iyi yatak markası olan Lova Yatak olarak, bu içerikte size bel ağrısının nedenlerini aktaracağız. Peki, ani bel ağrısı neden olur ve nasıl geçer? Bu soruların detaylı cevaplarına birlikte göz atalım. Ne dersiniz?

Daha Fazla >
Mavi nevresim takımında uyuyan bir kadın

Uyku Sözlüğü: 12 Farklı Uyku Terimi

Uyku hayatımızın en önemli parçasıdır. Gündelik hayatımızın en temel unsurlarından olan uyku hakkında detaylı bilgiye sahip olmak, uyku deneyimimizi güçlendirir, rahat bir uyku rutinine sahip olmamızı sağlar. Peki uyku sözlüğü ve uyku terimleri hakkında neler biliyorsunuz?


Uzun bir günün ardından yatağa yattığınızda en büyük beklentiniz sabah enerji depolamış, oldukça zinde bir şekilde uyanmak olur. Fakat hayatımızdaki çoğu unsurda olduğu gibi uyku deneyiminde de dikkat edilmesi gereken noktalar göz ardı edildiğinden dolayı çoğunlukla bir önceki geceden kalan yorgunluk sabah uyanıldığında da devam eder. Bu noktada devreye giren uyku sözlüğü bu sorunu ortadan kaldırmak için öğrenmeniz gereken her şeye cevap veriyor.


Kullanıcılarına kusursuz uyku konforu sunan Lova Yatak olarak hazırladığımız bu yazımızda uyku sözlüğü kavramının ne olduğunu ve daha iyi bir uyku deneyimi için bilmeniz gereken uyku terimlerini sizler için anlatacağız.


Aynı zamanda geceleri daha rahat uyumak için, Geceleri Mışıl Mışıl Uyumak İçin Ne Yapılır? başlıklı içeriğimizi de inceleyebilir, uyku hakkındaki bilgilerinizi artırabilirsiniz.

Daha Fazla >
Bel bölgesine masaj uygulayan bir kadın

Fizik Tedavi Nedir? Fizik Tedavi ve Uyku Arasındaki İlişki

Fizik tedavi nedir sorusu vücudunda ağrı yaşayan ve bundan dolayı vücut fonksiyonlarını olması gerektiği şekilde kullanamayan kişiler tarafından oldukça sık soruluyor. Basit şekilde bilime dayanarak vücuda güç ve işlev kazandıran bir sağlık dalı olarak açıklanabilecek fizik tedavinin hayatımıza etkisi sadece bununla kalmıyor, vücudun yenilenmesine de katkıda bulunuyor.

Daha Fazla >
Kırmızı arka planda boş bir yatağın üzerinde esneyen bir kadın

Lateks Yatak Nedir? 7 Özelliği ile Lateks Yatak

Lateks yatak nedir, kaliteli uyku deneyimi için doğru yatağı bulmaya çalışanların en çok sorduğu sorulardan birisidir. Bir kauçuk türü olan lateksten üretilen yataklara verilen ad olan lateks yatak gelişen yatak teknolojisi ile birlikte ortaya çıkmıştır. Lateks yatak, destekleyici ve dayanıklı bir uyku yüzeyi oluşturmak için lateks süngeri, yaylar veya refleks süngerler ile birleştirir.


Eğer uyku kalitenizi artırmak isterken aynı zamanda dayanıklı ve çevre dostu bir yatak arıyorsanız lateks yataklar, tercih edebileceğiniz en iyi yatak türlerinden biridir. Kullanıcılarına kusursuz uyku konforu sunan Lova Yatak olarak hazırladığımız içeriğimiz lateks yatak nedir sorusunun yanıtını verirken, özelliklerini de listeleyeceğiz. Ayrıca bir diğer popüler yatak türü olan hibrit yatak hakkında detaylı bilgi almak için Hibrit Yatak Nedir? Hibrit Yatak Teknolojilerinin Sağladığı 5 Fayda başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Daha Fazla >
Çamaşır makinesine yorgan atan bir kadın

Yün Yorgan Nasıl Yıkanır? 2 Farklı Yorgan Temizleme Yöntemi

Yün yorganlar, soğuk kış gecelerinde tenimizi sıcacık tutmaları nedeniyle çok eski dönemlerden beri en çok tercih edilen yorgan çeşitleri arasında yer alıyor. Kullanıcılara uyku esnasında maksimum konfor sunan yün yorganların uzun ömürlü olmaları ise ancak doğru şekilde temizlendikleri ve muhafaza edildikleri takdirde mümkün. Peki ama yün yorgan nasıl yıkanır?

Yatak ve uyku ürünleri sektörünün günden güne gelişmesi ile farklı malzemeler kullanılarak üretilen ve taşıdıkları özellikler bakımından birbirinden ayrılan çok çeşitli yatakyastık, yorgan gibi uyku ürünleri üretilmeye başlanmıştır.

Kış gecelerinin vazgeçilmezlerinden biri olan yün yorganlar, uyku endüstrisinin en eski ürünlerinden biri olarak da bilinmektedir. Hem uyku konforu sunan özellikleri hem de kaliteli olmaları nedeniyle özellikle de soğuk coğrafyalarda yaşayan insanların mutlaka tercih etmesi gereken yün yorganların nasıl temizlendiğine dair bilgi sahibi olmak; yorganını uzun yıllar boyunca kullanmak isteyen kişiler için olmazsa olmazlardandır.

Daha Fazla >
Yatakta saate bakan bir kadın

Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir? 10 Temel Uykusuzluk Nedeni

Çağımızın en önemli rahatsızlıklarından biri olan uykusuzluk, bireylerin yaşamını önemli ölçüde etkileyen; mutlaka kontrol altına alınması gereken bir durum. Peki uykusuzluk nedenleri nelerdir? Uykusuzluk tedavi edilebilir mi?


Sabah erkenden yetişmeniz gereken bir toplantı var ve buna rağmen bir türlü uyuyamıyor musunuz? Ya da gün boyu bilgisayar karşısında vakit geçirmenize rağmen geceleri hiç uykunuz olmuyor mu? O halde tıbbi literatürde insomnia olarak da bilinen uykusuzluk hastalığı ile karşı karşıya olabilirsiniz.


Kullanıcılarına kusursuz uyku konforu sunan Lova Yatak olarak sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde uykusuzluk nedenleri konusunu mercek altına alıyor, uykusuzluk probleminizi gidermeye yardımcı olacak önerileri sıralıyoruz.

Daha Fazla >
Boş bir yatak bazası

Hibrit Yatak Nedir? Hibrit Yatak Teknolojilerinin Sağladığı 5 Fayda

Hibrit yatak nedir sorusunun doğru yanıtlanmasının, bu teknolojilerin son dönemde gittikçe popüler hale gelmesiyle birlikte son derece önemli hale geldiğini söylemek mümkün.

Çünkü, günün tatlı yorgunluğunu üzerimizden attığımız yataklarımızı doğru seçmek ve uykudan maksimum konforu elde edebilmek için tercih noktasında gereken donanıma sahip olmalıyız.

Bedeninizi, düşlediğiniz kusursuz uyku ile buluşturmak için onu ortopedik olarak destekleyen, kaliteli bir yatak seçmeniz önemli.

Hibrit yatak teknolojileri ise özellikle son dönemde, sağladığı avantajlar ile yatağını yenilemek isteyen pek çok kullanıcının yöneldiği yatak seçenekleri arasında yer almaktadır.

Bu yüzden biz de akıllardaki soru işaretlerini gidermek adına uyku teknolojisindeki yeniliklerin öncü markası Lova Yatak olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde, en yeni yatak teknolojileri arasında yer alan hibrit yatak nedir sorusunu ele alıyoruz.

Hibrit yatakları tercih etmeniz bu yatakların size sağlayacağı faydalarla ilgili bilmeniz gerekenleri sıralıyoruz.

Daha Fazla >
Yastığa sarılan bir kız çocuğu

Hipoalerjenik Nedir? Hipoalerjenik Uyku Ürünleri Ne İşe Yarar?

Hipoalerjenik nedir sorusu, alerjik bünyeye sahip olan çoğu kişi tarafından merak ediliyor. Eğer siz de bu sorunun yanıtını öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz!


Günümüzde artan sağlık bilinci ile birçok kişi, doğal ve sağlıklı yaşamı destekleyen ürünleri tercih ediyor. Söz konusu sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezi olan uyku ürünleri ise bu anlamda önemli bir rol oynuyor. Kullanıcılarına kusursuz uyku deneyimi sunan Lova Yatak olarak sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde, hipoalerjenik nedir sorusunu mercek altına aldık. Bununla birlikte hipoalerjenik uyku ürünlerini de detaylı bir şekilde inceledik.

Daha Fazla >
Siyah göz bandı ile sırtüstü uyuyan bir kadın

Uyku Felci Nedir? Uyku Felci Nasıl Önlenir?

Bilimsel olmayan ve halk arasındaki karşılığıyla karabasan bilimsel adıyla uyku paralizisi, uyku sürecindeki sorunların bir yansımasıdır. Verimli bir uykunun önündeki en büyük engellerden biri olan uyku felci, uykudayken bilinciniz açıkmış hissi uyandırır.


Sonrası ise bilincinizin size korkunç oyunları ve verimsiz bir uyku süreciyle geçer. Peki tam anlamıyla uyku felci nedir, uyku felci zararları nelerdir ve bu yaygın uyku hastalıklarından biri nasıl önlenir? Bu yazımızda sizler için en yaygın uyku hastalıklarından biri olan uyku felcini ele alıyoruz. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan birlikte uyku felci nedir sorusuna yanıt bulalım.

Daha Fazla >
yeşil renkli bir saat

Biyolojik Saat Nedir? Uyku ve Biyolojik Saat İlişkisi

Geceleri uyumakta ya da sabahları uyanmakta güçlük mü çekiyorsunuz? İçinde bulunduğunuz uyku düzeninin dışına çıktığında zihniniz, bedeniniz ve duygu durumunuz bundan etkileniyor mu? Peki bunun biyolojik saat ile ilişkili olabileceğini hiç düşündünüz mü?


İnsanlar yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için her gün iyi uykuya ihtiyaç duyar. Yaşam koşulları, çeşitli alışkanlıklar ve daha pek çok farklı sebep uyku ihtiyacının oluşmasında etkin rol oynar. Ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğunu anlamak ve günlük programınızı kendinizi dinç hissettiğiniz saatlere uygun olarak planlamak için ise vücudunuzun biyolojik saatini yakından tanımanız gerekir.


Kullanıcılarını kusursuz uyku ile buluşturan Lova Yatak olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde, biyolojik saat ile bilmeniz gereken tüm ayrıntılara yer veriyoruz. İşte vücudunuzun biyolojik saatini daha iyi anlamanıza yardımcı olacak ve okudukça şaşıracağınız, altın değerinde bilgiler!

Daha Fazla >
Esneyerek uyanan bir kadın

En Etkili Uyku Açma Yöntemleri

Geceleri deliksiz bir uyku çekemediğiniz için sabahları çok zor mu uyanıyorsunuz? Bu soruya verdiğiniz yanıt evet ise, vakit kaybetmeden uyku açma yöntemleri hakkında bilgi edinmelisiniz!

Kimileri başını yastığa koyduğu andan itibaren kendisini keyif dolu düşlerin kollarına bırakırken kimileri için bu durum zannedilenden daha güçtür. Uykusuz geçen bir gecenin sabahı ise beklenildiği gibi epey zordur.

Peki güne çok daha keyifli ve huzurlu bir merhaba demenizi sağlayacak, en etkili uyku açma yöntemleri neler olabilir? İşte sabah mayhoşluğu olmadan, dilediğiniz saatte dinç bir şekilde uyanabilmenin sırları!

Daha Fazla >
Gri renk ağırlıklı genç yatak odası

Modern ve İşlevsel Genç Odası Dekorasyon Önerileri

Genç odası dekorasyonu, çocukluk çağının sonlarına yaklaşan ve yetişkinliğin ilk dönemlerine adım atan çocuklara maksimum konfor sunmalı; onların istek ve beklentilerini geri plana atmadan hayata geçirilmelidir.

Büyüme çağındaki hemen her genç kız ve genç erkek ailesinin diğer üyeleri ile paylaştığı evin içerisinde, kendi zevk ve beğenilerine göre dekore ettiği sadece ona ait olan bir alana sahip olmak ister.

Daha Fazla >
Mavi ve beyaz ağırlıklı bebek odası

Ayrıntılarıyla Yenidoğan Yatak Seçimi Nasıl Yapılır?

Bebeğinizi kucağınıza almak için gün sayıyorsanız eminiz ki içinde bulunduğunuz şu günlerde aklınızı kurcalayan pek çok konu var. “Alacağımız kıyafetlerin bedeni nasıl olmalı” ya da “odasını ne renge boyasak daha iyi olur” soruları şöyle dursun yanıt bulmanız gereken çok daha önemli bir soru var: Yenidoğan yatak seçimi! 


Hiç kuşkusuz yenidoğan bir bebek, gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmek için gününün büyük bir kısmını uyuyarak geçirmek zorunda. Hem daha verimli bir şekilde uyuyabilmesi hem de yetişkinlere göre çok daha hassas olan omurga ve kemiklerinin zarar görmemesi için ebeveynlerin bebekleri için en ideal yatağı seçmesi ise çok önemli.  


Bebeğiniz için hangi yatağın uygun olacağı ile ilgili bilgi sahibi değilseniz endişelenmenize hiç gerek yok, çünkü sorunuza yanıt bulabileceğiniz en doğru yerdesiniz. Yenidoğan yatak seçimi ile ilgili bilmeniz gereken pek çok ayrıntı olduğunu söylemek mümkün. 


Bu doğrultuda bizde En iyi yatak markası Lova Yatak olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde, sevimli mi sevimli bebeklerin üzerinde mışıl mışıl uyudukları yataklarında bulunması gereken özellikleri tüm ayrıntılarıyla sizlere aktarıyoruz.

Daha Fazla >
Bazanın üstünde yastık ve yorgan takımı

İdeal Yastık Seçimi Nasıl Yapılır?

Omurganızın doğal pozisyonuna uygun yastık seçimi, rahat bir uykunun anahtarıdır. Stresli ve yoğun geçen bir günün ardından bedeninizi yumuşacık yatağınızla buluşturduğunuzda nasıl tüm yorgunluğunuz uçup gidiyorsa, yapacağınız doğru yastık seçimi de size gün boyu hayallerinizi süsleyen uykunun kapılarını aralıyor.


Geceleri huzurla uyuyup güne zinde başlamak istiyorsanız yastık seçiminizde son derece dikkatli olmanız gerekiyor. Çoğu zaman önemli olmadığı düşünülse de hayat kalitesini gerçek anlamda etkileyecek bu seçim doğru yapılmadığı takdirde çeşitli uyku problemlerini ve vücut rahatsızlıklarını da beraberinde getiriyor.


Peki yastık seçiminizi yaparken hangi kriterleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini biliyor musunuz? Sizleri kusursuz ve kaliteli uykuyla buluşturan Lova Yatak olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde ideal yastık seçimi yapmanız konusunda size yardımcı olacağını düşündüğümüz bilgileri sıralıyoruz.

Daha Fazla >
yatagi-supuren-bir-kisi

Püf Noktalarıyla Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?

Günün tüm yorgunluğundan arındığınız, üzerinde huzur dolu düşler gördüğünüz yatağınız zamanla kirlenebilir ve hastalıklara neden olabilecek bakterilere yuva olabilir. Bu noktada çarşaf ve örtülerinizi sık sık değiştirmek önemli bir adım olsa bile evde yatak temizliği seçeneğini de unutmamak gerekir. Peki kötü kokulardan ve bakterilerden arındırmak için en doğru şekilde yatak temizliği nasıl yapılır?


Yatağınızın üzeri sürekli çarşafla örtülü olduğu için temizlenmeye ihtiyacı olmadığı düşüncesi içindeyseniz yanılıyorsunuz demektir. Belirli aralıklarla yatak temizliği yöntemlerini uygulayarak çok daha sağlıklı bir uyku ortamı oluşturabilirsiniz. Her gün vaktinizin üçte birini yatağınızda uyuyarak geçirdiğinizi göz önünde bulundurursak, yatak temizliğinin ne denli önemli olduğunu da buradan anlayabilirsiniz.


Çünkü, siz mışıl mışıl uyumaya devam ederken yatağınızın üzerine dökülen deri parçaları ve saçlar bu alanda mayt adı verilen bakterilerin birikmesine yol açar. Ayrıca sürekli değişen ısı diğer bakterilerin ortaya çıkmasına da neden olabilir. Maytın zararlı etkilerinden korunmak için de yatağınızı düzenli aralıklarla temizlemeniz gerekir. Ayrıca yıpranmış ve sararmış yatak temizliği için de özel yöntemler denemeniz gerekebilir.


Kullandığı en son teknolojiler ile müşterilerini sağlıklı uyku ile buluşturan Lova Yatak olarak bu içeriğimizde zihninizden geçen yatak temizliği nasıl yapılır sorusunu yanıtlıyor, yatak temizliğinin öneminden söz ediyoruz.

Daha Fazla >
Rahatsız olmuş başını tutan bir kadın ve yanında bir uyuyan bir erkek

Uyku Apnesine Ne İyi Gelir?

Güne zinde başlamanın ve yeni doğan sabaha keyif dolu bir merhaba demenin olmazsa olmazı elbette iyi bir uykudur. Fakat uyku apnesi gibi bazı uyku bozuklukları gece sık sık uyanmaya bağlı olarak uykudan istenilen verimin alınamamasına neden olabilir. Peki hayatı önemli ölçüde etkileyen bir uyku problemi olan uyku apnesine ne iyi gelir?


Yoğun geçen bir günün ardından hem zihnimizin hem de bedenimizin kendini yenilemesi ancak verimli bir uykuyla mümkün hale geliyor. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda da iyi uykunun hayatımızı önemli ölçüde etkilediği herkes tarafından bilinen bir gerçek.


Bu doğrultuda yaşanılan uyku bozukluklarının kontrol altına alınmadığı takdirde sağlığımızı tehlikeye atabileceğine dair bir çıkarımda bulunulabilir. Biz de sizleri kusursuz uyku deneyimi ile buluşturan Lova Yatak olarak, içeriğimizde apnesine ne iyi gelir konusunu mercek altına alıyoruz.


Yazımıza göz atarak uyku apnesinin ne olduğunu ve buna sebep olan durumları öğrenebilir, uyku apnesini önlemek için yapabilecekleriniz hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan ilk olarak uyku apnesi nedir sorusunu yanıtlayalım.

Daha Fazla >
Sırtüstü uzanmış düşünen bir kadın

Uykusuzluğun Zararları Nelerdir? Uykusuz Kalmanın 10 Sonucu

Uykusuz kalmak, insan sağlığı açısından son derece zararlı bir durumdur. Sadece fiziksel performansı değil aynı zamanda ruh halini de olumsuz yönde etkiler. Peki uykusuzluğun zararları nelerdir? İnsan sağlığını nasıl etkiler?

Günümüzde uykusuzluk, pek çok insanın yaşadığı bir problem olarak karşımıza çıkar. Aslında uykusuzluğun altında yatan pek çok etken vardır. Bu etkenler doğrusunda kişi, yeterli uyku kalitesine erişemez. Dolayısıyla farklı sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Kullanıcılarına kusursuz uyku konforu sunan Lova Yatak  olarak sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde uykusuzluğun zararlarını detaylı bir şekilde inceledik. O halde gelin, uykusuzluğun zararları nelerdir birlikte bakalım.

Ayrıca, uykusuzluğa neden olan durumlar hakkında detaylı bilgi edinmek için Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir? 10 Temel Uykusuzluk Nedeni başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Daha Fazla >
yatak-pedi-kullanan-bir-kisi

Yatak Pedi Ne İşe Yarar? Uyku Pedi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yenilenmiş bir beden için uykudan alınabilecek maksimum verimin kullanılan yatağın kalitesi ile doğrudan ilişkili olduğunu söylemek mümkün olsa da bazı durumlarda iyi uyku için sadece konforlu bir yatak yeterli olmayabilir. Yatak pedleri ise böyle zamanlarda imdadınıza yetişerek size çok daha keyifli bir uyku deneyiminin kapılarını aralar. Peki uyku pedi olarak da bilinen yatak pedi ne işe yarar?


Üretmiş olduğu kaliteli ürünler ile kusursuz uyku deneyimi sunan Lova Yatak markası olarak kullanımı ile büyük konfor sunan yatak pedleri ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları bu yazımızda sizler için bir araya getirdik. Böylece siz de yatak pedi kullanımının püf noktalarını öğrenerek uyku veriminizi arttırabilecek bir uyku pedi tercihinin size sağlayacağı faydalar, yatak pedi nasıl yıkanır gibi konularda fikir sahibi olabileceksiniz.

Daha Fazla >
Yakın çekimde yorgan

Mikrofiber Yorgan Ne Demek? Avantajları Nelerdir?

Son zamanlarda uyku ürünü alışverişlerinde adına sıkça rastladığınız mikrofiber yorgan ne demek sorusunun yanıtını merak ediyor musunuz? Eğer bu soruya verdiğiniz cevap “evet” ise şu anda doğru yerdesiniz!

Geceleri rahat ve kesintisiz bir uyku uyuyabilmek için yastık ve yatak seçimi kadar yorgan seçimini de doğru yapabilmek önemli. Yorgan seçimi yapmadan önce ise satın almak istediğiniz ürünün kumaşı, kullanım şekli ve ölçüleri ile başlayan bir dizi özelliğine hakim olmanız gerekiyor.

Bu yazımızda, mikrofiber yorgan ne demek sorusunun yanıtını merak eden ve tercihini mikrofiber yorganlardan yana kullanmak isteyenler için en kullanışlı yorgan çeşitlerinden biri olan mikrofiber yorganın avantajlı özelliklerini ele alıyoruz.

Daha Fazla >
Yan yatmış yastığına sarılan bir kadın

Neden Rüya Görürüz? Rüyalar İle İlgili Merak Edilenler

Uyku sırasında neden rüya görürüz, gördüğümüz rüyaların bir anlamı var mıdır gibi sorular çoğu kişi tarafından merak ediliyor. Aslında insan hayatının üçte birinin uykuda geçtiğini düşündüğümüzde bu durum oldukça normal. Rüya görmek, farklı pek çok nedenden kaynaklanabilir. Bilinçaltının dışa vurumu olarak ortaya çıkan rüyalar, kişisel deneyimlere göre de değişkenlik gösterebilir. Peki ama neden rüya görürüz?


Bu içeriğimizde neden rüya görürüz sorusunu yanıtlıyor ve rüyalar ile ilgili merak edilenleri mercek altına alıyoruz. Siz de yazımızı sonuna dek okuyarak rüya görmenin arkasındaki nedenleri öğrenebilirsiniz!

Daha Fazla >
Çamaşır makinesi ve sepetin üstünde iki yastık

Kaz Tüyü Yastık Nasıl Yıkanır? Püf Noktaları Nelerdir?

Nefes alan yapısı ile sağlıklı bir uyku deneyimi sunan kaz tüyü yastıklar, pek çok kişi tarafından tercih edilir. Öte yandan kaz tüyü yastıkların hassas olduğunu ve dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerektiğini de belirtmek gerekir. Peki rahat yapısı ile kaliteli bir uyku deneyimi sunan kaz tüyü yastık nasıl yıkanır?


Kuş tüyü sınıfında yer alan kaz tüyü yastıklar, dünyanın en doğal ve en sağlıklı dolgu malzemeleri arasında yer alır. Hijyenik yapısı sayesinde bakteri barındırmayan kaz tüyü yastıklar, higroskopik özelliğinden dolayı ortamdaki teri ve nemi içine hapseder. Gündüz olduğunda ise içine hapsettiği nemi havaya geri verir. Böylece yastıkta kötü koku oluşumunun önüne geçer.


Bütün bu özellikler göz önüne alındığında kaz tüyü yastıkların, hem uyku kalitenizi iyileştireceğini hem de uzun ömürlü bir kullanım sunacağını söyleyebiliriz.

Daha Fazla >
Uyuyan bebeğin yanında bir kadın

Anne Rehberi: Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Uyku eğitimi nasıl verilir sorusu, özellikle yeni anne baba olmuş ebeveynler için en önemli araştırma konularından bir tanesi. Bazı anne babalar bebeklerde uyku eğitiminin çeşitli bağlanma problemlerinin ortaya çıkmasına neden olacağına dair endişe duyarken bazıları da bunun oldukça normal bir süreç olduğu konusunda hemfikir.


Peki bebeklerde uyku eğitimi bebeğin sağlığına zarar verebilir mi? En doğru şekilde uyku eğitimi nasıl verilir ve bu süreçte ebeveynlerin dikkate alması gerekenler nelerdir?


Her yaş için kusursuz bir uyku deneyimi sunan Lova Yatak olarak bugünkü içeriğimizde ebeveynler için büyük merak  konusu olan uyku eğitimi nasıl verilir sorusunu mercek altına alıyoruz. Eğer yeni anne baba olduysanız ya da bebeğinizi dünyaya getirmek için gün sayıyorsanız, içeriğimizi okuyarak bu konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Daha Fazla >
Lova

Evlilik Hazırlığında Olanlar İçin Yatak Odası Çeyiz Listesi

Hayatlarını birleştirmeye karar vermiş olan çiftler için düğün sezonun açılması ile birlikte heyecanlı, yepyeni bir dönem başlıyor. Ev kurmaya hazırlanan çiftler, yeni yuvalarının her bir köşesini ortak zevkleri ışığında şekillendirmeye çalışıyor. Evlilik listesinin en önemli kalemlerinden bir tanesi ise elbette ki yatak odası çeyiz listesi!


Dünya evine girerken tüm gelin ve damat adaylarının içini tatlı bir telaşın sardığını biliyoruz. Salon takımı, oturma odası mobilyaları, beyaz eşyalar, aksesuarlar, mutfak gereçleri, tekstil ürünleri ve elbette yatak odası eşyaları…


Her birini en ince ayrıntısına kadar incelikle düşünmek ve özenle seçmek, özellikle de düğün tarihi yaklaştıkça daha da stresli bir hal alıyor. Tıpkı evin diğer odaları için alınması gereken eşyalarda olduğu gibi yatak odası eşyaları konusunda da incelikle düşünmek gerekiyor.


Peki yatak odası çeyiz listesi denildiğinde ilk akla gelen eşyalar nelerdir? Bu konuda aklınızda soru işaretleri varsa ve düğün telaşesinde bazı detayları atlamaktan korkuyorsanız endişelenmenize hiç gerek yok!


Listemizi inceleyerek çeyiz alışverişinde almanız gerekenleri bir kenara not edebilir böylece ihtiyaçlarınızı çok daha net bir şekilde görerek eklemeler ve çıkarmalar yapabilirsiniz. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan çeyiz alışverişinde yatak odanız için nelere ihtiyacınız olabileceğine göz atalım!

Daha Fazla >
Uykudan aniden uyanan bir kadın

Gece Terörü Nedir? Nasıl Önlenir?

Uyku terörü olarak da bilinen gece terörü nedir sorusu, hem yetişkinlerde hem de bebeklerde yaşanan bir uyku sorunu olması nedeniyle en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor.


Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda ortaya çıkan gece terörünün yetişkinlerde ortaya çıkma oranı da yaklaşık olarak %2’dir. Bu anlamda gece terörünün yaygın görülen bir uyku problemi olduğunu söylemek yanlış olmaz.


Kullanıcılarına kusursuz uyku garantisi sunan Lova Yatak olarak sizler için hazırladığımız yazımızda, gece terörüne ilişkin bilmeniz gereken tüm ayrıntıları mercek altına alıyoruz. Dilerseniz ilk olarak gece terörü nedir sorusuna yanıt bulalım.

Daha Fazla >
Gece terörü yaşayan bir kadın

Uykuda Gece Terlemesi Neden Olur? 6 Farklı Çözüm

Gece terlemesi neden olur sorusu, pek çok kişi tarafından merak ediliyor. 7’den 70’e herkesin ortak problemi olan gece terlemesi, farklı nedenlerden ötürü meydana gelebiliyor.

Mevsimsel etkilere bağlı olduğu gibi çeşitli rahatsızlıklar sonucunda da oluşabilen gece terlemesi, uykudan alınan verimi azaltan bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik kişilerin yaşam kalitesini de negatif yönde etkiliyor. Peki söz konusu gece terlemesi neden olur?

Kullanıcılarına kusursuz uyku garantisi sunan Lova Yatak olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda, uykuda gece terlemesi konusunu detaylı bir şekilde inceledik. Eğer siz de gece terlemesi neden olur merak ediyorsanız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Daha Fazla >
Elini göğsüne yaslamış tedirgin bir kadın

Uykuda Sıçrama Nedir? Neden Olur?

Uykuda sıçrama veya uykuya dalarken sıçrama, çoğu kişinin karşılaştığı bir sorundur. Uyku kalitesini düşüren bu durum, fiziksel veya psikolojik nedenlerden kaynaklanabilir. Her yaş grubunda görülebilen uykuda sıçrama, genellikle normal kabul edilse de bazen ciddi sağlık problemlerine işaret edebilir.


Dolayısıyla uykuda sıçramanın tekrar ettiği durumlarda uzman bir nöroloji doktoruna görünmek gerekir. Peki uykuda sıçrama nedir? Neden olur? Nasıl geçer? İşte zihninizden geçen tüm soruların yanıtları ve uykuda sıçrama hakkında bilinmesi gerekenler…

Daha Fazla >
Beyaz renkli yatak örtüsü ve yastıklar

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu İçin 8 Öneri

Küçük yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır diye düşünüyor fakat buna bir yanıt bulamıyor musunuz? Eğer öyleyse yalnız olmadığınızı belirtelim çünkü bu durum özellikle küçük bir evde yaşayanlar için en önemli merak konularından birini oluşturuyor.


Eğer yatak odanız çok küçükse bu alanı etkili biçimde kullanabilmek, olabildiğince ferah ve geniş göstermek için en uygun dekorasyon çözümlerini seçtiğinizden emin olmanız gerekiyor. Bu konuda kafa karışıklığı yaşıyorsanız ise endişelenmenize hiç gerek yok, çünkü kullanıcılarını kusursuz uyku ile buluşturan Lova Yatak kalitesi yanınızda! Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan küçük yatak odası dizaynı için hangi önerileri uygulayabileceğinize birlikte karar verelim.

Daha Fazla >
Yorganı üzerine kadar çekmiş göz bandını açan bir kadın

Uyku Evreleri Sırasında Vücudun 6 Tepkisi

Yeni doğan güne huzurlu bir şekilde uyanmanın anahtarı hiç şüphesiz ki geceleri keyifli ve huzurlu bir uyku uyumak. Peki kaliteli bir gün geçirmenize yardımcı olan uyku evreleri hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz?

Uyku evreleri sırasında vücudunuzun hem zihinsel hem de fiziksel olarak vermiş olduğu tepkiler neler olabilir? Kullanıcılarını kusursuz uyku deneyimi ile bir araya getiren Lova Yatak olarak hazırladığımız yazımızda, daha mutlu sabahlara uyanmak için bilmenizin faydalı olabileceğini düşündüğümüz bu sorulara yanıt buluyoruz.

Ek olarak, bununla çok yakın ilişkili bir başka konu olan biyolojik saat ile ilgili bilmeniz gerekenler için Biyolojik Saat Nedir? Uyku ve Biyolojik Saat İlişkisi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Daha Fazla >
Eliyle yatak örtüsünü tutan bir adam

Uyurgezerliğe Neden Olan 8 Faktör

Bir uyku bozukluğu olarak nitelendirilen uyurgezerlik, kişilerin uyku sırasında yaptığı eylemler ile ilişkilendirilir. Genellikle çocuklarda görülen uyurgezerlik, yetişkinlerde de görülebilir. Öte yandan uyurgezerliğe neden olan pek çok faktör vardır. Peki uyurgezerlik neden olur?


Uyurgezerlik neden olur sorusunu yanıtlamadan önce uyurgezerlik nedir detaylı bir şekilde incelemek gerekir. “Somnambulizm” olarak da bilinen uyurgezerlik, daha önce de belirttiğimiz gibi bir uyku bozukluğudur ve kişilerin uyku halindeyken birtakım eylemlerde bulunmasına neden olur.Uyurgezer olan bireyler, günlük hayatta yaptığı pek çok motor aktiviteyi yapabilir. Örneğin yemek yiyebilir, yürüyebilir ve hatta araba dahi kullanabilir. Kısacası uyurgezerlik, kişilerin düşük bilinç ile hareket etmelerine rağmen tam bir bilinç şeklinde yaptıkları eylemleri kapsar.

Daha Fazla >
Boş bir yatak ve bir komodin

Ortopedik ve Ergonomik Yatak Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Ortopedik ne demek, ortopedik yatak nedir ve özellikleri nelerdir gibi sorular özellikle kas ve eklem ağrısı yaşayan kişiler tarafından oldukça merak ediliyor. Peki ama son yıllarda adını sık sık duyduğumuz ortopedik tam olarak nedir?


Kullanıcılarına kusursuz uyku deneyimi sunan Lova Yatak olarak sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde, ortopedik ne demek sorusunu yanıtlıyor ve ortopedik yataklar hakkında bilgi veriyor olacağız.

Daha Fazla >
Ellerini havaya kaldırmış gözü bandajlı bir kadın

Mutluluk Hormonu Nedir? Uyku ile İlişkisi Nasıldır?

Mutlu olmanın yalnızca hayatınıza olan biten durumlarla ilişki olduğunu zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü aslında, gün içerisinde kendinizi daha iyi, mutlu ve huzurlu hissetmenize yol açan en önemli şey vücudumuz tarafından salgılanan mutluluk hormonudur. Peki tüm yönleri ile ele almak gerekirse mutluluk hormonu nedir sorusuna verilmesi gereken yanıt sizce ne olmalıdır?

Bildiğiniz üzere hormonlar, düşüncelerimizi ve duygusal durumumuzu etkileyen en temel unsurlardır. Mutluluk hormonu ise elbette kendimizi daha iyi ve huzurlu hissetmemizi sağlayan hormondur.

O halde mutluluk hormonu ve hayatımıza etkileri nasıl açıklanabilir? Vücudumuzda algılanan mutluluk hormonunu arttırmak adına neler yapılabilir? Uyku ile mutluluk hormonu arasında nasıl bir ilişki vardır?

Kullanıcılarını kusursuz uyku ile buluşturan Lova Yatak olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde mutluluk hormonuna dair bilmeniz gereken tüm ayrıntıları mercek altına alıyoruz.

Yazımızı sonuna dek okuyarak ruh halimizle yüzde yüz ilişkisi olan mutluluk hormonu ile ilgili aklınıza takılan tüm sorulara bir yanıt bulabilirsiniz…

Daha Fazla >
Esneyen kızıl saçlı bir kadın

Neden Esneriz Sorusuna Verilebilecek 8 Yanıt

Esnemek neden olur sorusu, hiç kuşkusuz yüzyıllardan beri hemen hemen herkesin aklını en az bir kez de olsa kurcalamış olan soruların başında geliyor. Peki ama yalnızca insanlarda değil aynı zamanda tüm omurgalı hayvanlarda gözlemlenen esneme davranışının altında yatan sebep ne olabilir?


İçeriğimizde sizler için neden esneriz sorusunu hem keyifli hem de bilgilendirici detaylarla yanıtlıyoruz. Yazımızı sonuna dek okuyarak bebekliğinizden bugüne dek nedenini bilmeden yaptığınız esneme davranışının arkasındaki motivasyon kaynağını öğrenebilirsiniz.

Buna ek olarak, uykudan yüksek verim elde etmenize yardımcı olacak önerileri En Verimli Uyku Saatleri Nelerdir? Uykudan Nasıl Verim Alınır? başlıklı içeriğimizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Daha Fazla >
Bacağında ağrı olan bir adam

Huzursuz Bacak Sendromu için 8 Farklı Çözüm Önerisi

Huzursuz bacak sendromu, çoğu kişinin uyku kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Peki ama huzursuz bacak sendromu nedir? Huzursuz bacak sendromuna ne iyi gelir?


Kullanıcılarına kusursuz uyku konforu sunan Lova Yatak olarak hazırladığımız bu içeriğimizde huzursuz bacak sendromu için 8 farklı çözüm önerisini sıraladık. Siz de içeriğimiz devamını okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.


Buna ek olarak uyku sırasında meydana gelebilen bir diğer problem olan gece terlemesine ilişkin çözüm önerileri için Uykuda Gece Terlemesi Neden Olur? 6 Farklı Çözüm başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Daha Fazla >
Saatin üzerinde bir başlık

Geceleri Mışıl Mışıl Uyumak İçin Ne Yapılır?

Uyumak için ne yapılır sorusu, özellikle de çeşitli uyku sorunları ile boğuşan kişilerin yanıt aradıkları konuların başında geliyor. Hayatın yoğun akışında yaşanan kaygılar, düzensiz uyku alışkanlıkları, beslenme eksiklikleri ya da daha farklı psikolojik ve fizyolojik problemlerin uykuyu engelleyen temel faktörlerden bazıları olduğu söylenebilir.Genç ya da yaşlı fark etmeksizin hemen herkesin hayatı boyunca veya hayatının çeşitli dönemlerinde düzenli ve kaliteli uyku uyumak ile ilgili sorun yaşayabileceğini göz önünde bulundurursak, uyumak için ne yapılır sorusunu ayrıntılı olarak ele almak hiç şüphesiz epey faydalı olacaktır.Bu doğrultuda bizler de geceleri başınızı yastığa koyar koymaz uykuya dalmanızı ve keyifli düşler görmenizi sağlayacak önerilerimizi sıralıyoruz.Eğer geceleri uyurken olduğu kadar sabahları uyanmaya çalışırken de zorluk yaşıyorsanız, En Etkili Uyku Açma Yöntemleri  başlıklı yazımızı inceleyerek bu soruna bir çözüm bulabilirsiniz.

Daha Fazla >