{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Farklı uyku pozisyonlarındaki bir kadın

Uyku Pozisyonları ve Yatak Seçimi

Herkes huzurlu bir uyku uyumak ister. Bol bol dinlenmeyi ve dinç uyanmayı diler. Fakat nasıl? Elbette ki doğru yatağı uyku pozisyonunuza göre seçerek! Uyku pozisyonları nelerdir sorusunu soran herkes bu yazımızı mutlaka incelemelidir diye düşünüyoruz. Çünkü her uyku pozisyonunun bir anlamı var. O halde sizi detaylara götürelim!

Uyku Pozisyonları Nelerdir?

Farklı uyku pozisyonlarında bir erkek

Birden fazla uyku pozisyonu vardır. Her birinin omurga sistemine yaptığı etki ise tabii ki birbirinden farklı olacaktır. Bu gayet normaldir. Peki en iyi uyku pozisyonu nedir? Uyku pozisyonu nasıl olmalıdır? Eğer siz de bu soruların yanıtını heyecanla bekliyorsanız işte birbirinden ilgi çekici bilgiler… 


1. Cenin Pozisyonu Nedir?

Mavi nevresim takımında uyuyan bir kadın

Cenin pozisyonu; aynı esnada boyun, baş ve iç organları korumak adına yan yatıp kişinin dizlerini doğrudan karnına çektiği pozisyondur. Bu pozisyonda uykuya dalan kişi sayısı azımsanamayacak kadar fazladır.


Cenin pozisyonunda dizlerini göğüslerinin olduğu kısma fazla çeken kişiler eklem ağrısı çekebilir. Ayrıca cenin halindeyken diyaframa baskı yapılabilmektedir. O nedenle de konforlu bir nefes alma süreci yaşanmayacaktır. Bu da kişiyi her anlamda zorlayan bir durum olur.


2. Sırtüstü Yatış Pozisyonu Nedir?

Mavi renkli nevresim takımında yan yatmış bir erkek

Omurga sağlığınızı desteklemeniz konusunda size en çok yardımcı olacak pozisyon sırtüstüdür hiç şüphesiz. Bunun nedeni ise bu uyku pozisyonunun başınızı, boynunuzu ve omurganızı dinlendirmesidir. Sırtüstü yatarken herhangi bir baskı hissetmezsiniz. Bu pozisyonda uyumayı sevenler için en önemli mesele ise yastık seçimidir.


Mide asidinin hiçbir zaman yukarı doğru çıkmaması gerekiyor. Bunun için de aşırı derecede yüksek bir yastıkta uyumanızı önermiyoruz. Gelelim sırtüstü yatmak zararlı mıdır sorusunun cevabına… Sırtüstü yatmanın zararları hakkında şunu söyleyebiliriz: Uyku apnesi rahatsızlığınız varsa yaşamsal tehlike arz eden bir pozisyondur. Sırtüstü yatmayınız.


Bunun yanı sıra horlayan biri iseniz bu uyku pozisyonunda daha çok horlamaya başlarsınız. Son olarak ise reflü, gastrit ve ülser gibi hastalıklara sahipseniz sırtüstü uyumak size asla ama asla iyi gelmeyecektir.


3. Yüzüstü Yatış Pozisyonu Nedir?

Gri yastığa başını koymuş uyuyan biri

Yüzüstü yatmak günümüzde birçok kişinin keyif aldığı bir uyku pozisyonudur. Fakat çok tehlikeli bir yatma şekli olduğunu belirtmekte fayda var diye düşünüyoruz. Bu şekilde uykuya dalmak omurga çevresinde yer alan kasların ve bağların gerilerek sıkışmasına zemin hazırlar. Bu durum neticesinde ise diskin üzerine tahammül etmesi zor bir yük biner. Böylelikle yüzüstü yatmak zararlı mı sorusunun yanıtlarını vermiş olduk.


4. Yan Yatış Pozisyonu Nedir?

Bir elini yastığın altına koymuş uyuyan bir kadın

Yan yatış pozisyonu çoğu kişinin sık tercih ettiği bir uyku pozisyonudur. Fakat son derece zararlı olduğunu ifade etmemizde yarar var. Bu şekilde uyuyan kişilerde omurga ile ilgili sorunların görülmesi kesinlikle doğaldır. Boyun ve bel kısımlarında eğriliğin oluşmasına neden olan yan yatış pozisyonundan kaçınmanızı öneririz.


Ben bu uyuma pozisyonundan vazgeçemiyorum diyenler ise boyun ve bel bölgelerini desteklemek amacı ile ekstra yastıklar kullanmalıdır. Ancak bu şekilde kendilerini daha dinlenmiş hissederler. Aksi halde bel ve boyun ağrıları günlük yaşamın kalitesini hızla düşürecek demektir.

Uyku Pozisyonuna Göre Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

Gri renkli yatak odası takımı

Yatak seçiminizi her daim uyku pozisyonunuza uygun olacak şekilde yapmalısınız. Bu sayede daha sağlıklı bir omurga sistemine sahip olursunuz. Tercihiniz daima kaliteden yana olmalıdır. Lova Yatak farkı ile yatak modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Hatta Lova Yatak Test seçeneği sayesinde size en uygun yatağı bulabilirsiniz.


● Sırtüstü yatan bir kişi orta, sert ya da yumuşak fark etmeksizin dilediği türde yatak seçimi yapma konusunda özgürdür. Mühim olan ise omurganın doğal formunun destekleniyor olmasıdır. Çünkü doğal form bir kez bozuldu mu birçok sorunla karşılaşılmaya başlanır. Hatta ileri düzeydeki rahatsızlıklarda bu durum, ameliyata kadar gidebilir. Bu yüzden gerekli durumlarda bir fizyoterapiste danışmaktan asla çekinmeyin.


● Uyku pozisyonları arasından cenin pozisyonunu seçenler için şöyle bir tavsiyede bulunabiliriz; yatağın üzerine yumuşak yapıda bir çarşaf sermelisiniz. Bu bir alez de olabilir, hiç fark etmez. Çünkü hangi yatağı satın alırsanız alın bel oyuğunuz boşlukta kalabilir. Konforlu bir uyku için bedenin bütününü yatakla birleştirmek lazımdır. Tabii uyuma şekilleri de bu durumu etkiler.


● Olması gereken ise daima kendinizi rahat hissettiğiniz bir yatakta keyifle uyumanızdır. Rahat olmadığınız hiçbir pozisyonda ve yatakta uyumayı denemeyiniz. Çünkü doğru yatış pozisyonu her zaman mühimdir. Eklemlerinizle alakalı bir rahatsızlık yaşamamak adına doğru bir yatak seçimi yapmayı ihmal etmeyiniz.


● Yan yatmayı tercih ediyorsanız bedeninizle yatağın arasında büyük boşluklar meydana gelecektir. O nedenle yatağınızın vücut boşluğu olan kısımlarını tepeden tırnağa doldurup doldurmadığını kontrol etmelisiniz. Yan yatan kişinin kilosuna göre seçeceği yatak da fark edecektir. Kilolu bir kişi yumuşacık bir yatak yerine daha orta sertlikte bir yatağa odaklanmalıdır. Böylelikle kendini dinlenmiş hissedecektir.


● Elbette titiz davranmanız gereken konulardan en önemlisi yatağın temel kalitesidir. Her açıdan üst düzey kalitedeki malzemelerden üretilen yataklar sizi hiçbir zaman yarı yolda bırakmaz. Senelerce aynı yatakta uyuyabilirsiniz. Özellikle bakımını da yapıyorsanız daha uzun zamanlı olarak kullanabilirsiniz.


● Uyku pozisyonuna uygun yatak seçimi yaparken yaş, boy ve kilo gibi durumların da devreye gireceğini unutmamak gerekiyor. Örneğin 1.88 boyunda biriyle 1.64 boyunda olan birinin yatak seçimi aynı olmayacaktır. Bu tür detaylar ufak gibi görünse de hayli mühimdir, belirtmeden geçmeyelim. Siz de bahsi geçen ayrıntılara uygun bir yatak seçmeye dikkat etmelisiniz.


Ayrıca dilerseniz blog sayfamız üzerinden Püf Noktalarıyla Yatak Temizliği Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimize de göz atabilir, konuya dair detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Yatak bakımı yapmak son derece keyifli bir eylem, siz de çok seveceksiniz!


Lova Yatak olarak bu içeriğimizde uyku pozisyonları nelerdir sorusunu cevaplarken hangi yatağı seçmeniz gerektiğine dair tüyolar vermiş olduk. Dilediğiniz zaman Lova Yatak üzerinden yatak modellerini inceleyebilir, isterseniz mağazalarımızı da ziyaret edebilirsiniz!