Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Boş bir yatak ve bir berjer koltuk

İyi Uyku için İdeal Yatak Boyutu Ne Olmalı?

Günün büyük bir kısmı uykuda geçer. Dolayısıyla kaliteli bir uyku için yatak boyutları göz önünde bulundurulmalıdır. Yani yatak satın alırken yatak ölçüsüne de önem vermek gerekir. Peki ama kaç farklı yatak ölçüsü vardır? İyi bir uyku için ideal yatak boyutu ne olmalıdır?


Kullanıcılarına kusursuz rahatlık garantisi sunan Lova Yatak olarak bu yazımızda farklı yatak boyutlarını mercek altına alıyor olacağız. İçeriğimizi okuduktan sonra sizin için en ideal yatak ölçüsüne karar verebilir, konforlu bir uyku deneyimi yaşayabilirsiniz!

Yatağı metre ile ölçen bir adam ve bir kadın

Yatak seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken durumlardan bir tanesi de yatak boyutları olarak karşımıza çıkar. Öyle ki uykudan yeterli verimi alabilmek için yeterli bir alana sahip olmanız gerekir.Genellikle yatak odasının büyüklüğüne göre seçilen yatak ölçüleri, temelde tek kişilik yatak ve çift kişilik yatak olarak bilinir. Ancak yatak boyutlarının sadece bu kadarla sınırlı kalmadığını belirtelim. O halde gelin farklı ihtiyaçlara uygun yatak ölçüleri ve çeşitlerine birlikte bakalım ve yatak boyutları hakkında bilmeniz gerekenleri inceleyelim!

1. Standart Tek Kişilik Yatak

Modern stilde dizayn edilen bir odada boş yatak

90x190 ebatındaki yataklar standart tek kişilik yatak boyutları olarak da bilinir. Standart tek kişilik yatak ölçüleri, bir kişinin uyuyabilmesi için ideal yatak boyutlarıdır. Genellikle genç odalarında tercih edilen 90x190 yataklar, yetişkin bireyler için de uygun bir seçim olabilir.

Eğer genç odasına uygun dekorasyon fikirleri nelerdir merak ediyorsanız Modern ve İşlevsel Genç Odası Dekorasyon Önerileri başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Ayrıca standart tek kişilik yataklar, evlerin ufak odalarında fazla yer kaplamaması açısından en ideal yataklar olarak karşımıza çıkar. Öte yandan standart yatak boyutlarının bütün dünyada aynı olmadığını da belirtelim. Özellikle Güney Asya ülkerinde bu ebatlar, birazcık değişkenlik gösterebilmektedir.

Eğer eviniz için standart ölçülerde bir yatak tercih etmeyi düşünüyorsanız, Lova Yatak kalitesi ile üretilen farklı ölçülerde satışa sunulan Beyond Dream Yatak modeline göz atabilir, 90x190 ebatını tercih ederek aradığınız uyku deneyimini yaşayabilirsiniz.

2. 1.5 Kişilik Yatak

Bej renkli yatak başlığı ve boş bir yatak

1.5 kişilik yatak ölçüleri, genel olarak 120X200 şeklindedir. Çift kişi için pek de uygun olmayan bu yataklar, rahatça uyumak isteyen bireyler için ideal bir tercih olacaktır. Bu kapsamda Wellness Rest, 120x200’lük opsiyonu ile aradığınız 1.5 kişilik yatak modeli olabilir!

Dolayısıyla eğer tek kişiyseniz ve standart yatak boyutları size küçük geliyorsa çift kişilik bir yatak yerine 1.5 kişilik bir yatağa yönelebilirsiniz.

Bununla birlikte farklı 1.5 kişilik yatak ölçüleri olduğunu da belirtmek gerekir. Örneğin 100x200 veya 130x190 yataklar da yine 1.5 kişilik yataklar için ideal ebatlar olarak karşımıza çıkar. Ancak 1.5 kişilik yatak tercih edecekseniz, aynı zamanda bu ölçülere uygun başlık ve nevresim takımı da almanız gerekir.

3. Standart Çift Kişilik Yatak

Boş yatağın üstten çekilmiş bir görünümü

Standart çift kişilik yataklar, 160x200 ebatlarına sahiptir. İki kişinin rahatlıkla uyuyabileği genişlikte olan bu yataklar, genellikle en çok tercih edilen yatak ölçülerindendir.Sadece çiftlerin değil, gençlerin ya da yetişkinlerin de tercih ettiği standart çift kişilik yataklar sayesinde uyku sırasında dilediğiniz gibi hareket edebilir, geniş alanın farkını hissedebilirsiniz.Öte yandan 150x200 ölçülerinde de standart çift kişilik bir yatak modelleri bulunur.Bu noktada ön plana çıkan Viviana Yatak, 150x200’lük ölçü opsiyonu ve dayanıklı yapısı ile tercih edebileceğiniz bir yataktır.Bununla birlikte yine Lova kalitesi ile üretilen Angelic Yatak ise 160x200’lık seçeneği ile standart çift kişilik yatak modelleri arasında dikkat çeker.

4. Battal Boy Yatak

Bazalı üstü boş bir yatak

Genellikle 180x200 ölçülerine sahip battal boy yataklar, geniş ve büyük yatak modellerini tercih edenler ideal bir seçim olabilir.Çift kişilik yatak modellerinden bir tanesi olan battal boy yataklar, özellikle uyku sırasında rahatça hareket etmek isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Bununla birlikte yine tek kişi için de uygun olup uzun boylu ve geniş yapılı kişilere uygun bir yatak modelidir.Aynı zamanda battal boy yataklar, çoğu kişinin en sık tercih ettiği çift kişilik yatak modellerindendir. Bu doğrultuda Honeycomb Comfort Yatak, 180x200 ebat seçeneği ve kusursuz süngeri ile Lova’nın en sevilen ürünleri arasında ön plana çıkar.

5. Kral (King) Boy Yatak

Boş beyaz renkli bir yatak

200x200 ebatlarına sahip kral yataklar, otellerdeki geniş yatakların konforunu evine taşımak isteyenler için oldukça ideal bir seçenek. Kral yataklar, sunduğu geniş alan sayesinde iki hatta üç kişinin dahi sığabileceği bir büyüklüğe sahip.Rahatına düşkün çiftlerin tercih ettiği kral yataklar, özellikle yeni evlenen çiftlerin hayalini kurduğu yatak odası eşyaları arasında yer alır. Bununla beraber kral boy yatakların, büyük yatak odaları için uygun olduğunu belirtmek gerekir. Ayrıca kral boy yatakların ebatları, 200x200 olabildiği gibi 200x220 de olabilir.Hatta kişiye özel olarak da üretilen yatak boyutları mevcuttur. Ancak kral yatak modeline sahip olmak isterseniz yatak odanızdaki diğer eşyaların da uygun ölçülerde olmasına önem vermelisiniz. Aksi takdirde dekorasyon açısından hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkabilir.Örneğin 200x200lük boyut seçeneğine sahip olan ve hibrit teknolojisi sayesinde vücuda ortopedik destek sunan American Master Yatak için Paradise Başlık son derece hoş bir tercih olabilir.Hibrit yataklar konusunda bilgi sahibi olabileceğiniz Hibrit Yatak Nedir? Hibrit Yatak Teknolojilerinin Sağladığı 5 Fayda başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Boş yatağa yan yatmış bir kadın

Bu içeriğimizde sizler için ideal yatak boyutu ne olmalı sorusunu yanıtlayarak birbirinden farklı yatak boyutları hakkında bilgilendirici bir içerik hazırladık.Umuyoruz ki verdiğimiz bilgiler faydalı olmuştur ve yatak seçiminizi biraz daha kolay bir hale getirmiştir.Siz de kişisel zevkinize ve ihtiyaçlarınıza yönelik yatak modelleri arasından dilediğiniz ölçüdeki yatakları tercih edebilir, uykudan alacağınız verimi iyileştirebilirsiniz. Bu doğrultuda konforlu bir uyku adına Lova Yatak’ın yatak ve yastık ürünlerini tercih edebilirsiniz.Sizin için en uygun yatağın hangisi olduğunu bulmak için Lova Uyku Testi’ni çözebilirsiniz.Son olarak uyku konusundaki uzmanlığımız ile hazırladığımız ve sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz içeriklerimiz için blog sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!