Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Bazanın üstünde yastık ve yorgan takımı

İdeal Yastık Seçimi Nasıl Yapılır?

Omurganızın doğal pozisyonuna uygun yastık seçimi, rahat bir uykunun anahtarıdır. Stresli ve yoğun geçen bir günün ardından bedeninizi yumuşacık yatağınızla buluşturduğunuzda nasıl tüm yorgunluğunuz uçup gidiyorsa, yapacağınız doğru yastık seçimi de size gün boyu hayallerinizi süsleyen uykunun kapılarını aralıyor.


Geceleri huzurla uyuyup güne zinde başlamak istiyorsanız yastık seçiminizde son derece dikkatli olmanız gerekiyor. Çoğu zaman önemli olmadığı düşünülse de hayat kalitesini gerçek anlamda etkileyecek bu seçim doğru yapılmadığı takdirde çeşitli uyku problemlerini ve vücut rahatsızlıklarını da beraberinde getiriyor.


Peki yastık seçiminizi yaparken hangi kriterleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini biliyor musunuz? Sizleri kusursuz ve kaliteli uykuyla buluşturan Lova Yatak olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde ideal yastık seçimi yapmanız konusunda size yardımcı olacağını düşündüğümüz bilgileri sıralıyoruz.

Yastık Seçimi Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kollarını arkaya uzatmış uyuyan bir kadın

Dışarıdan bakıldığında çok rahat olduğunu düşündüğünüz ve hemen satın almaya karar verdiğiniz yastık, beklentilerinizi karşılamak şöyle dursun vücudunuzda gelen pek çok ağrının sebebi olarak sizi büyük bir hayal kırıklığına uğratabilir. Geceleri rahat uyuyamıyorsanız ve bunun stresini gün içinde çok yorulmuş olmanıza bağlıyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Pek çok kişi farkında olmasa da yaptığınız yastık seçimi uykunuzun verimli olup olmayacağını belirleyen en önemli noktalar arasında yer alıyor.


Bu anlamda eğer yeni bir yastık satın almaya karar verdiyseniz bazı temel noktaları bilmeniz ve yastık seçiminizi de buna uygun olarak yapmanız gerekiyor. Peki yastık seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Dilerseniz sizi daha fazla bekletmeden sizin için en doğru yastığın hangisi olduğuna karar vermeniz için bilmeniz gereken adımları sıralayalım.

1. Uyku Pozisyonu

Yastığına sarılmış yan yatan bir kadın

Herkesin geceleri daha iyi uyuduğunu düşündüğü ve güne daha zinde başlamasına yardımcı olan bir uyku pozisyonu vardır. Kimileri yalnızca yan yatarak uyumayı sever kimileri de geceleri yalnızca yüzüstü uyuyabilir.


Uyku pozisyonunuz ne olursa olsun bunun sizin için en doğru yastığı belirleyen önemli kriterlerden biri olduğunu söylemek mümkün. Çünkü vücudunuzun uyurken almış olduğu şekle göre sizin için en uygun yastığın hangisi olduğu da değişiklik gösterebilir.


Örneğin sırt üstü uyumayı tercih edenler için boyun ve baş bölgesini rahatsız etmeyecek ve omurganın doğal şeklini koruyacak yastıkları seçmeleri, hayat kalitelerini önemli ölçüde etkiliyor. Ya da yana doğru uyuyan kişiler için yastık seçiminde dikkat etmeleri gereken en önemli nokta yastığın boyunlarının yastıkla temas eden noktasının boyunlarını destekleyip desteklemediğidir.


Yüz üstü uyuyanlar ise geceleri daha rahat nefes almalarına yardımcı olacak ince formlu yastıkları tercih edebilirler.


Artık yastık seçimi yaparken uyku pozisyonunuzun çok önemli olduğunu biliyorsunuz. En çok tercih edilen uyku pozisyonlarının hangileri olduğunu öğrenmek ve bunların hem uyku hem de yaşam kalitesine etkileri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz 5 Farklı Uyku Pozisyonu ve Uyku Kalitesine Etkileri başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

2. Yatağınızın Yumuşaklığı

Yan uyku pozisyonunda yatan bir kadın

Yastık seçimi yaparken mutlaka dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise yatağınızın yumuşak olup olmadığı.


Eğer yatağınız gerçek manada çok yumuşaksa bu; yattığınızda vücudunuzun yatağa daha fazla gömüleceği anlamına gelmektedir. Hal böyleyken de vücudunuzun ideal şeklini korumak için ince bir yastık seçmek sizi daha çok rahat ettirecektir.


Eğer yatağınız sert ise vücudunuz yatağın içine gömülmeyeceği için başınız bedeninize göre daha yüksekte kalacaktır. Bu nedenle tercih ettiğiniz yastığın da yüksek olması gerekir. Elbette bu durumu omzunuzun genişliği ve uyku pozisyonunuz da etkileyebilir.

3. İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Boş yatağın üzerinde iki yastık ve yorgan

Yastık seçiminizi yaparken elbette ki ihtiyaçlarınızı gözden geçirmeniz ve buna göre karar vermeniz de büyük önem taşıyor. Peki ihtiyacınızın ne olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?


Örneğin geceleri sık sık terliyorsanız yastığınızda kullanılan dolgu malzemesi çok önemlidir, ya da boyun fıtığı ve düzleşmesi ya da kronik migren hastalıkları gibi sağlık problemleriniz varsa bunlar da yastık seçminizi etkileyecek önemli noktalar arasında yer alıyor. O halde kendinize en uygun yastığı seçebilmenize katkı sağlayabilmek adına dilerseniz farklı dolgu malzemeleri kullanılarak üretilen yastık çeşitlerine göz atalım.


Isıyı Dengeleyen Yastıklar


Geceleri terledikleri için uyku problemi yaşayan kişiler mutlaka ısıyı dengeleyen yastıklar seçmelidir. Bu yastıklarda bulunan hava kanalları ısıyı dengelerken nem oluşumunu engeller ve terlemeyi önler.


Visco Yastıklar


Piyasada üretilen farklı ihtiyaçlara ve bütçelere uygun olarak üretilen pek çok visco yastık çeşidi vardır. Özellikle eklem ve omurga rahatsızlıkları bulunan kişilerin bir numaralı tercihi olan visco yastıklar bu kişilerin hayat kalitesini önemli ölçüde iyileştiriyor.


Omurganın anatomik yapısına uyum sağlayan visco yastıklar, başın şeklini alan yumuşak dolgusu sayesinde oluşabilecek boyun ve baş ağrılarını önler, bunun yanı sıra uyku pozisyonuna uygun olarak aldığı şekli değiştirebilir. Visco yastıklardan bazıları hormalanın azaltılmasına ve nefes alışverişini daha etkili kılmaya uygun olarak tasarlanmıştır.


Kuş Tüyü Yastıklar


Dolgu malzemesi olarak kuş tüyü tercih edilen yastıklar vücut ısısını dengeleyen yapısı ile daha konforlu bir uyku için tasarlanmıştır. Nefes alan kumaşları sayesinde terlemeyi önlerken hafif ve yumuşacık formlarını uzun süre korurlar.


Yün Yastıklar

Elinde yastık tutan bir kadın

Üretiminde yün dolgusu tercih edilen yastıkların diğer yastık çeşitlerine göre en uzun ömürlülerden biri olduklarını söylemek mümkün. Malzemesi nedeniyle formunu uzun süre koruyabilmesinin yanı sıra ısıyı hapsetme seviyesi de olabildiğince yüksektir. Bu anlamda terlemeyi önleyebilirler.


Elyaf Yastıklar


Elyaf dolguya sahip yastıklar hava geçirgen yapısı ile kumaşın yalıtım özelliği kazanmasını destekler, bu nedenle yaz kış tercih edilebilirler.


Pamuk Yastıklar


Yumuşacık formu ve dayanıklı yapısı ile pamuk yastıklar son derece rahat olması ile geceleri konforlu bir uyku çekmenize yardımcı olur.


Bu yazımızda yastık tercihinizde size yardımcı olacağını düşündüğümüz önerileri bir araya getirdik. Size en uygun yastığın hangisi olduğuna karar vermek için Lova Yatak mağazalarını ziyaret edebilir rahat bir uykunun keyfini sürebilirsiniz.


Buna ek olarak dilerseniz mağazamızı 360 derece sanal turla dilediğiniz yerden keşfedebilir, hafta sonları yapacağınız online alışverişlerinizde geçerli tüm indirimlere ek %10 indirim fırsatından yararlanabilirsiniz.