Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Kırmızı arka planda boş bir yatağın üzerinde esneyen bir kadın

Lateks Yatak Nedir? 7 Özelliği ile Lateks Yatak

Lateks yatak nedir, kaliteli uyku deneyimi için doğru yatağı bulmaya çalışanların en çok sorduğu sorulardan birisidir. Bir kauçuk türü olan lateksten üretilen yataklara verilen ad olan lateks yatak gelişen yatak teknolojisi ile birlikte ortaya çıkmıştır. Lateks yatak, destekleyici ve dayanıklı bir uyku yüzeyi oluşturmak için lateks süngeri, yaylar veya refleks süngerler ile birleştirir.


Eğer uyku kalitenizi artırmak isterken aynı zamanda dayanıklı ve çevre dostu bir yatak arıyorsanız lateks yataklar, tercih edebileceğiniz en iyi yatak türlerinden biridir. Kullanıcılarına kusursuz uyku konforu sunan Lova Yatak olarak hazırladığımız içeriğimiz lateks yatak nedir sorusunun yanıtını verirken, özelliklerini de listeleyeceğiz. Ayrıca bir diğer popüler yatak türü olan hibrit yatak hakkında detaylı bilgi almak için Hibrit Yatak Nedir? Hibrit Yatak Teknolojilerinin Sağladığı 5 Fayda başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Lateks Yatak Nedir?

Gri renkli yatak bazası ve yatak

Lateks yataklar, lateks ve sentetik malzemelerin bir kombinasyonu ile değil, tamamen saf ve doğal olan lateks ile yapılır. Bu yataklar hem destek hem de basınç noktası rahatlaması sunmak üzere tasarlanmıştır ve sırtüstü, yan ve yüzüstü olmak üzere tüm uyku tipleri için uygundur.


Doğal lateks, kauçuk ağacı özsuyundan yapılır. Çıkarılan özsu çırpılarak köpük haline getirilir, kalıplara dökülür ve fırınlarda tam anlamıyla bir kek gibi pişirilir! Daha sonrasında yatak üretimi için hazır hale gelen lateks, modern teknolojiye sahip tesislerde kullanıma hazır hale getirilir. Günümüzde 3 tür lateks yatak kullanıcılara sunulur. Bunlar:


● Doğal lateks yataklar: Dunlop ve Talalay olarak iki farklı türü olan doğal lateks yataklar, kauçuk ağacının özsuyu kullanılarak üretilir. Tercih edilmesi tavsiye edilen yatak türüdür.


● Sentetik lateks yataklar: Gerçek lateks hissini taklit etmek için çeşitli kimyasal bileşiklerden üretilir. Bu tür yataklar, doğal latekse göre çok daha az dayanıklıdır. Sentetik malzemelerden yapıldığı için alerjiye sahip olan kişileri tetikleyebilir.


● Karışık lateks yataklar: Doğal ve sentetik lateksin bir karışımıdır. Sentetik latekse göre daha dayanıklıdır ve üretimi doğal latekse göre daha az maliyetlidir. Genellikle, doğal lateks yataklardan çok daha fazla sentetik malzeme içerir.

Lateks Yatakların Özellikleri

Lateks sünger

Lateks yatak nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre artık son dönemlerde popüler hale gelen bu yatak türünün özellikleri ve uyku deneyimini iyileştirmek için etkileri neler sorularının yanıtını vermeye geçebiliriz. Eğer lateks yatak satın almayı düşünüyorsanız, avantajlarının farkında olmalısınız. Şimdi bunlara bir göz atalım.


1. Yüksek Konfor Sunar

Boş yatağa yan yatmış bir kadın

Lateks yataklar yüksek konfor sunar. Lateks ile üretilen bir yatağa ilk kez uzandığınızda, önce yumuşak bir batma hissi, hemen ardından da destekleyici bir hisse sahip olursunuz. Bunun nedeni lateks maddesinin sahip olduğu doğal yaylanma özelliğidir ve bu özellik vücudunuzun yüksek derecede rahat hissetmesini sağlar.


2. Ağrıları Azaltıcı Etkiye Sahiptir

Yatağa dokunan pijamalı biri

Lateks yataklar, özellikle sırt ağrısı veya eklem ağrısına sahip olanlar için ideal bir seçimdir. Fizyoterapistler ve kayropraktörler gibi vücut sağlığı alanında uzman olan birçok kişi ağrıların giderilmesi için lateks yatak kullanımını önermektedir. Bunun nedeni lateksin sonsuz konfor sağlamasının yanı sıra omurganın doğal şekilde hizalanmasını da destekleme kabiliyetidir. Vücut ağrılarınız yüzünden uyku kaliteniz etkileniyorsa, lateks yatağa geçmek size önemli ölçüde yardımcı olabilir.


3. Omurganın Doğru Hizalanmasını Sağlar

Ellerini uzatarak esneyen bir kadın

Lateks yatakların diğer büyük bir özelliği de omurganın doğru hizalanmasını sağlamasıdır. Omuzlar ve kalça gibi vücudun daha ağır kısımları latekse batar, ancak daha hafif bölgeler omurganın doğal olarak hizalanması için güçlü bir şekilde desteklenir. Omurganın doğal eğriliğini destekleme kabiliyeti, sağlık ve zindelik için büyük bir artı olmasının yanı sıra bu bölgede oluşabilecek ağrıyı engeller. Ayrıca, sağlanan doğru kan basıncı sayesinde lateks yatakta kan dolaşımı daha iyi olur.


4. Doğal Bir Uyku Ortamı Oluşturur

Beyaz örtülü bir yatak ve kahverengi başlıklı baza

Lateks yatak nedir sorusunun cevabını kauçuk ağacının özünden üretilen doğal bir ürün olarak vermiştik. Bu özelliği sayesinde lateks yataklar doğal bir uyku ortamına sahip olmanızı sağlar. Çıkarılan özsu işlenerek konforlu bir yatağa dönüştürülür. Uzandığınızda hissettiğiniz yaylanma hissi de tamamen lateksin doğal özelliklerinden kaynaklanır. Tamamen doğal olması nedeniyle, diğer yatakların aksine lateks yatakta zehirli kimyasallar veya metaller bulunması konusunda endişelenmenize gerek yoktur.


5. Tozlara ve Küflenmeye Karşı Dirençlidir

Yatağa sırtüstü uzanan bir adam

Lateks, üretim aşamasında herhangi bir ek kimyasal kullanılmamasına rağmen doğal yapısı sayesinde tozlara ve küflenmeye karşı dayanıklıdır. Toz ya da küflenmenin olduğu bir yatakta sahip olunacak uyku deneyimi her anlamıyla sağlık için kötüdür. Bu nedenle lateks, doğal olarak hijyenik ve sağlıklı bir uyku ortamı için ideal seçimdir.


6. Alerjen İçermez

Gri renkli yatak ve bazanın yer aldığı siyah biblolu oda

Yatak odasındaki alerjilerin büyük çoğunluğunun aslında vücudun karşılaşılan tozlara karşı koymak için ürettiği proteinlere verdiği tepkiden kaynaklandığını biliyor muydunuz? Lateks yataklar tozlanmaya karşı doğal olarak dirençli olmasından dolayı bu proteinlerin üretilmesini engeller. Bu nedenle, alerjiye sahip kişilerin de lateks yatak kullanması uzmanlar tarafından önerilir.


7. Doğa Dostudur

Yatağın kılıfını açan bir kadın

Lateks bir yatak satın aldığınızda kauçuk ağacının büyümesini desteklemiş olursunuz. Lateks içeren özsuyu toplamak kauçuk ağacına zarar vermez aksine ağaçların büyümesine katkıda bulunur. Plantasyonlar tarafından yetiştirilen kauçuk ağaçları havadaki karbondioksiti uzaklaştırır ve siz de lateks yatak sahibi olduğunuzda sürdürülebilir yaşama katkıda bulunursunuz. Diğer yatak türleri ile karşılaştırıldığında tamamen doğal malzemeden üretilen lateks yatak, bu yönüyle dikkat çeker. Lateks yatak nedir sorusunu sizler için yanıtladık. Siz de yazımızda listelediğimiz özellikleri detaylı şekilde inceleyebilir, vücudunuz ve yatak odanız için lateks yatağın uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.


Lova Yatak ürün kataloğunda yer alan Viviana Yatak, içerdiği lateks sayesinde uyku konforunuzun artmasına katkıda bulunurken aynı zamanda yatak odanızın da tozlardan arındırılmasını sağlıyor. Kesintisiz ve konforlu uykuya sahip olmak için tek yapmanız gereken size en yakın Lova Yatak mağazasını ziyaret ederek Lova Yatak’ın birbirinden rahat yatak çeşitleri arasından size en uygun olanı seçmek! Son olarak sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz, uyku dünyasına dair hazırlamış olduğumuz diğer içeriklerin bulunduğu blog sayfamızı ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.