{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Boş bir yatak ve bir komodin

Ortopedik ve Ergonomik Yatak Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Ortopedik ne demek, ortopedik yatak nedir ve özellikleri nelerdir gibi sorular özellikle kas ve eklem ağrısı yaşayan kişiler tarafından oldukça merak ediliyor. Peki ama son yıllarda adını sık sık duyduğumuz ortopedik tam olarak nedir?


Kullanıcılarına kusursuz uyku deneyimi sunan Lova Yatak olarak sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde, ortopedik ne demek sorusunu yanıtlıyor ve ortopedik yataklar hakkında bilgi veriyor olacağız.

Ortopedik Ne Demek?

Boynunu tutan bir kadın

Ortopedik ne demek sorusunu yanıtlayabilmek için ortopedi nedir bilmek gerekir. Bu doğrultuda ortopedi kavramını; kemikler, eklemler, kaslar ve sinirlerde meydana gelen organ bozulma durumlarını tedavi eden bir bilim dalı olarak ifade edebiliriz. Dolayısıyla ortopedik kelimesinin anlamı da “ortopedi ile ilgili olan” şeklinde karşımıza çıkar.


Kısacası ortopedik, kas ve iskelet sağlığına uygunluğu ifade eden bir kavramdır diyebiliriz. Bu bağlamda ortopedik pek çok ürünle karşılaşmak mümkün. Özellikle ortopedik ayakkabılar, araç koltukları ve ortopedik uyku ürünleri en çok bilinenler arasında yer alır.


Aslında insan vücudunun; baş, boyun, omuz, sırt, kalça ve ayak bölgelerinden oluşan kendine has ortopedik bir yapısı vardır. Bunu hiçbir zaman es geçmemek gerekiyor. Çünkü bu nokta son derece önemlidir.


Ancak ortopedik açıdan deforme olduğu zaman bahsi geçen bölgelerdeki doğal eğri bozulur ve omurgada türlü sıkıntılar meydana gelir. Tam da bu yüzden duruma uygun ürünlerin kullanılması büyük önem taşır.

Ortopedik Yatak Nedir?

Yan uyku pozisyonunda gülümseyen bir kadın

Ortopedik ne demek sorusunu yanıtladığımıza göre artık ortopedik yatak nedir bakabiliriz. Uykunun sağlık açısından önemi söz konusu olduğunda uyku ürünlerinin vücudun anatomisine uygun bir şekilde dizayn edilmesi gerektiğini anlıyoruz.


Bu noktada ortopedik yataklar, omurgayı destekleyen ve vücudun doğal eğrisini koruyan en önemli ürünlerden bir tanesidir. Öyle ki ortopedik yatakların özelliği kas ve iskelet sistemine uygun olması, bel ve omurgaya destek olarak vücut ağrılarının azalmasını sağlamaktır.


Ortopedik yataklar, genel olarak bel ve sırt ağrısı yaşayan kişilerin tercih ettiği uyku ürünleri arasındadır. Ancak omurga sağlığını korumak isteyen her birey, ortopedik yatak kullanarak ilerde meydana gelebilecek ağrıların önüne geçebilir.


Dolayısıyla yatak seçiminde ortopedik yataklara önem verilmesi oldukça mantıklı olacaktır. Bununla birlikte ortopedik yatakların visco hafızalı sünger, hibrit veya lateks bir yatak olabileceğini de belirtmek gerekir.


Hibrit yataklar konusunda detaylı bilgi sahibi olmak için Hibrit Yatak Nedir? Hibrit Yatak Teknolojilerinin Sağladığı 5 Fayda başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Ortopedik Yatak Özellikleri Nelerdir?

Yatağa dokunan biri

Ortopedik yatakların, ağrıları azalttığından bahsettik. Ayrıca bu tarz yatakların farklı pek çok özelliğinin daha olduğunu belirtelim. Özellikle kaliteli ortopedik yatakların yapısındaki süngerin insan vücuduna uygun olması bu kapsamda ön plana çıkar. Peki ortopedik yatakların dikkat çeken diğer özellikleri nelerdir?


1. Omurga Sağlığını Korur


Ortopedik yataklar, omurgaya karşı olan basıncı azaltarak omurga sağlığını korur. Bununla birlikte omurganın doğru bir pozisyonda bulunmasına yardımcı olan ortopedik yataklar, rahat ve konforlu bir uyku deneyimi sunar.


Eğer omurga doğru şeklini almazsa kişinin vücudunda ağrılar meydana gelebilir. Bu da uyku kalitesini etkileyerek birtakım uyku bozukluklarına neden olabilir.


Uyku bozukluklarından bir tanesi olan Hipersomnia hakkında bilgi sahibi olmak için dilerseniz 3 Maddede Hipersomnia Nedir? başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.


2. Vücudu Destekler

Sırtüstü yatmış bir kadın

Omurga sağlığı için yatak seçerken vücudu destekleme durumu göz önüne alınmalıdır. Vücudu destekleyerek yatakta rahatça hareket edebilmeyi sağlayan ortopedik yataklar, kesintisiz bir şekilde uyumanıza yardımcı olur. Bunun temel nedeni ise ortopedik yatakların, vücut şekline kolaylıkla uyum sağlayabilmesi ile ilgilidir.


Ortopedik yataklar, hareket yalıtımını ve dayanıklılığı en iyi seviyede tutarak vücudun dengesine destek olur. Böylece ortaya çıkabilecek şekil bozukluklarının ve ağrıların önüne geçer. Vücudu desteklemesi adına yatak seçimi kadar yastık seçimine de önem vermek gerekir. Dilerseniz visco/medikal yastıklar sayesinde kendinizi daha konforlu hissedebilirsiniz.


3. Kan Dolaşımını İyileştirir


Ortopedik yatakların bir diğer özelliği de kişinin kan dolaşımını iyileştirmesidir. Aslında bu durum, ortopedik yatakların vücut basıncını azaltıp uyku sırasında vücudu desteklemesi ile ilgilidir.


Eğer kan dolaşımı iyi olmaz veya kesintiye uğrarsa vücut yeterince dinlenemez. Bu da lokal ağrılara neden olabilir. Dolayısıyla ortopedik yataklar kan dolaşımına katkıda bulunarak vücutta meydana gelebilecek ağrıları azaltan seçimler olarak karşımıza çıkar.4. Vücut Ağırlığını Eşit Şekilde Dağıtır

Yan yatmış bir kadın

Ortopedik yatakların vücudu desteklediğinden bahsettik. Bununla beraber vücut ağırlığını eşit şekilde dağıtan ortopedik yataklar, vücudun doğru hizalanmasına da destek olur. Böylece vücut ağırlığının tek bir tarafa yığılmasına engel olur.


Ayrıca uyku sırasında herhangi bir bölgeye daha fazla yük binerse omurilik şeklini alamayacak bu nedenle o bölgelerde lokal ağrılar meydana gelecektir. Bunun yanı sıra kramplar oluşacak ve vücudun dengesinde sıkıntılar ortaya çıkacaktır.


Bu yazımızda sizler için ortopedik ne demek sorusunu yanıtlayarak ortopedik yatakların özelliklerine yer verdik. Görüldüğü üzere ortopedik yataklar, vücut sağlığı açısından pek çok faydası bulunan yataklardır.


Eğer siz de sağlığınıza katkıda bulunmak ve uyku kalitenizi iyileştirmek isterseniz ortopedik yatak tercih edebilirsiniz. Bu noktada kalitesine hayran kalacağınız Lova Yatak’ın yatak modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Ergonomik Yatak Nedir?

Boş bir yatak

Ergonomik yatak seçeneklerinde eklemlerde yer alan basınç en az seviyeye iner. Bu yüzden de bel, sırt ve boyun ağrısı yaşama olasılığınız da tamamen son bulur. Beden yapısına en uygun tasarıma sahip olan bu yataklar, kişinin kendini konforlu ve mutlu hissetmesini sağlar.


Yaylı yataklar ergonomik yatak modelinin en iyi örneğidir. İleri teknolojili yaylar ile tasarlanan yatak modellerine odaklanmalısınız. Çünkü bunlar vücut şeklini alan yataklar olmaktadır. Vücut şeklini alan yatak, sizi daima daha rahat ettirir.


Siz de dilediğiniz zaman Lova Yatak Test seçeneği üzerinden yaş, kilo, boy gibi bilgilerinizi girerek size en uygun yatağı en kısa süre içerisinde bulabilirsiniz!