Ortopedik Yatak Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Ortopedik Yatak Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Ortopedik ne demek, ortopedik yatak nedir ve özellikleri nelerdir gibi sorular özellikle kas ve eklem ağrısı yaşayan kişiler tarafından oldukça merak ediliyor. Peki ama son yıllarda adını sık sık duyduğumuz ortopedik tam olarak nedir?

Kullanıcılarına kusursuz uyku deneyimi sunan Lova Yatak olarak sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde, ortopedik ne demek sorusunu yanıtlıyor ve ortopedik yataklar hakkında bilgi veriyor olacağız.

Ek olarak insan sağlığı söz konusu olduğunda dikkat çeken bir diğer kavram olan hipoalerjenik nedir öğrenmek için Hipoalerjenik Nedir? Hipoalerjenik Uyku Ürünleri Ne İşe Yarar? başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Ortopedik Ne Demek?

boynu ağrıyan kadın

Ortopedik ne demek sorusunu, yanıtlayabilmek için ortopedi nedir bilmek gerekir. Bu doğrultuda ortopedi kavramını; kemikler, eklemler, kaslar ve sinirlerde meydana gelen organ bozukluklarını tedavi eden bir bilim dalı olarak ifade edebiliriz. Dolayısıyla ortopedik kelimesinin anlamı da ortopedi ile ilgili olan olarak karşımıza çıkar.

Kısacası ortopedik, kas ve iskelet sağlığına uygunluğu ifade eden bir kavramdır diyebiliriz. Bu bağlamda ortopedik pek çok ürünle karşılaşmak mümkün. Özellikle ortopedik ayakkabılar, araç koltukları ve ortopedik uyku ürünleri en çok bilinenler arasında yer alır.

Aslında insan vücudunun; baş, boyun, omuz, sırt, kalça ve ayak bölgelerinden oluşan kendine has ortopedik bir yapısı var.

Ancak ortopedik açıdan deformite olduğu zaman bu bölgelerdeki doğal eğri bozulur ve omurgada sıkıntılar meydana gelir. Tam da bu nedenle bu yapıya uygun ürünlerin kullanılması büyük önem taşır.

Ortopedik Yatak Nedir?

ortopedik yatakta uyuyan genç kadın

Ortopedik ne demek yanıtladığımıza göre artık ortopedik yatak nedir bakabiliriz. Uykunun, sağlık açısından önemi söz konusu olduğunda uyku ürünlerinin, vücudun anatomisine uygun bir şekilde dizayn edilmesi gerekir.

Bu noktada ortopedik yataklar, omurgayı destekleyen ve vücudun doğal eğrisini koruyan en önemli ürünlerden bir tanesidir. Öyle ki ortopedik yatakların özelliği kas ve iskelet sistemine uygun olması, bel ve omurgaya destek olarak vücut ağrılarının azaltılmasını sağlamaktır.

Ortopedik yataklar, genel olarak bel ve sırt ağrısı yaşayan kişilerin tercih ettiği uyku ürünleri arasındadır. Ancak omurga sağlığını korumak isteyen her birey, ortopedik yatak kullanarak ilerde meydana gelebilecek ağrıların önüne geçebilir.

Dolayısıyla yatak seçiminde ortopedik yataklara önem verilmesi oldukça mantıklı olacaktır. Bununla birlikte ortopedik yatakların visco, hibrit veya lateks bir yatak olabileceğini de belirtmek gerekir.

Hibrit yataklar konusunda detaylı bilgi sahibi olmak için Hibrit Yatak Nedir? Hibrit Yatak Teknolojilerinin Sağladığı 5 Fayda başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Ortopedik Yatak Özellikleri Nelerdir?

ortopedik yatağa dokunan kadın

Ortopedik yatakların, ağrıları azalttığından bahsettik. Ayrıca bu tarz yatakların farklı pek çok özelliğinin daha olduğunu söyleyelim. Özellikle kaliteli ortopedik yatakların yapısındaki süngerin, insan vücuduna uygun olması bu kapsamda ön plana çıkar. Peki ortopedik yatakların dikkat çeken diğer özellikleri nelerdir?

1. Omurga Sağlığını Korur

Ortopedik yataklar, omurgaya karşı olan basıncı azaltarak omurga sağlığını korur. Bununla birlikte omurganın doğru bir pozisyonda bulunmasına yardımcı olan ortopedik yataklar, rahat ve konforlu bir uyku deneyimini sunar.

Eğer omurga doğru şeklini almazsa kişinin vücudunda ağrılar meydana gelebilir. Bu da uyku kalitesini etkileyerek birtakım uyku bozukluklarına neden olabilir.

Uyku bozukluklarında bir tanesi olan Hipersomnia hakkında bilgi sahibi olmak için 3 Maddede Hipersomnia Nedir? başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

2. Vücudu Destekler

yatakta uyuyan uzun saçlı kadın

Vücudu destekleyerek yatakta rahatça hareket edebilmeyi sağlayan ortopedik yataklar, kesintisiz bir şekilde uyumanıza yardımcı olur. Bunun temel nedeni ise ortopedik yatakların, vücut şekline kolaylıkla uyum sağlayabilmesi ile ilgilidir.

Ortopedik yataklar, hareket yalıtımını ve dayanıklılığı en iyi seviyede tutarak vücudun dengesine destek olur. Böylece ortaya çıkabilecek şekil bozukluklarının ve ağrıların önüne geçer.

3. Kan Dolaşımını İyileştirir

Ortopedik yatakların bir diğer özelliği de kişinin kan dolaşımını iyileştirmesidir. Aslında bu durum, ortopedik yatakların vücut basıncını azaltıp uyku sırasında vücudu desteklemesi ise ilgilidir.

Eğer kan dolaşımı iyi olmaz veya kesintiye uğrarsa vücut yeterince dinlenemez. Bu da lokal ağrılara neden olabilir. Dolayısıyla ortopedik yataklar, kan dolaşımına katkıda bulunarak vücutta meydana gelebilecek ağrıları azaltan seçimler olarak karşımıza çıkar.

4. Vücut Ağırlığını Eşit Şekilde Dağıtır

ortopedik yatakta uyuyan kadın

Ortopedik yatakların, vücudu desteklediğinden bahsettik. Bununla beraber vücut ağırlığını eşit şekilde dağıtan ortopedik yataklar, vücudun doğru hizalanmasına da destek olur. Böylece vücut ağırlığının, tek bir tarafta ağırlık oluşturmasına engel olur.

Ayrıca uyku sırasında herhangi bir bölgeye daha fazla yük binerse omurilik şeklini alamayacak bu nedenle o bölgelerde lokal ağrılar meydana gelecektir. Bunun yanı sıra kramplar oluşacak ve vücudun dengesinde sıkıntılar ortaya çıkacaktır.

Bu yazımızda sizler için ortopedik ne demek sorusunu yanıtlayarak ortopedik yatakların özelliklerine yer verdik. Görüldüğü üzere ortopedik yataklar, vücut sağlığını açısından pek çok faydası bulunan yataklar arasında yer alır.

en güzel ortopedik yatak

Eğer siz de sağlığınıza katkıda bulunmak ve uyku kalitenizi iyileştirmek isterseniz ortopedik yatak tercih edebilirsiniz. Bu noktada kalitesine hayran kalacağınız Lova Yatak'ın yatak modellerini mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Özellikle en beğenilen ürünler arasında yer alan Charlotte Yatak ve Honeycomb Comfort Yatak, ortopedik desteğin yanında çiftlerin birbirlerinin hareketinden etkilenmesini de engellemektedir.

Buna ek olarak ortopedik yapıları ile ön plana çıkan visco yataklar hakkında merak ettikleriniz için Visco Yatak Nedir? Neden Tercih Edilmelidir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 28 Nisan 2022 Perşembe