{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Bacak esnetme hareketi yapan bir kadın

Sabahları Yatakta Yapılabilecek Egzersiz Önerileri

Sabah egzersizi, hiç şüphesiz ki herkese iyi gelir. Siz de sabahları tamamen zinde uyanmak ve kendinizi gün boyu enerjik hissetmek istiyorsanız gözünüzü açtığınız andan itibaren egzersiz yapmaya başlamalısınız.


Özellikle yoğun geçen bir günün ardından hem zihnen hem de bedenen yoruluyor olabilirsiniz, endişe etmeyin bu son derece normal bir durumdur. Böyle anlarda dinlenmeye gereksinim duyarsınız. Fakat sabahları yataktan kendinizi kaldırmak size çok zor geliyor olabilir.


Hızlıca egzersize başlamak için bir motivasyon bulamıyor da olabilirsiniz. Tam bu sırada devreye yatakta gerçekleştirebileceğiniz spor hareketleri giriyor! İçeriğimizde sabahları yatakta yapılabilecek tüm egzersizleri ayrıntılı halleri ile bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz. Umarız bu içerik, sabah kalkınca egzersiz yapmaya en kısa süre içerisinde alışmanıza yardımcı olur!

Sabah Kalkınca Yapılması Gereken Egzersizler Nelerdir?

Yatakta egzersiz yaparak gülümseyen bir kadın

Sabah kalkınca yapılması gereken çeşitli egzersizler vardır. Her birini sizler için özetleyerek anlatıyor olacağız. Bir de yeri gelmişken yatarken egzersiz yapılır mı sorusunu da yanıtlayalım: Uzmanlar yatarken de egzersiz yapılabileceği konusunda olumlu görüşler belirtmiştir. Dilediğiniz zaman yatağınızdan kalkmadan da egzersizlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat sert bir hareket yapılmamalıdır, vücudunuzu gevşetecek uygulamalar yapmalısınız. Sabah egzersizi denince akla gelen detaylar ise şu şekildedir:


1. Karın Kaslarınızı Uzun Süre Boyunca Çalıştırın


Sırtüstü yatarken ellerinizi ensenize koyun. Aynı zamanda ayaklarınızın düz kalmasına özen gösterin. Daha sonra yavaş yavaş omuzlarınızı ve başınızı kaldırın. En son ise karın kaslarınızı biraz kasın yani sıkın.


Bu hareket sayesinde daha güçlü karın kaslarına sahip olacağınız kesin. Hareketi minimum 20 maksimum 40 kez tekrar edebilirsiniz, nefes durumunuza göre ayarlamayı kendiniz de yapabilirsiniz.


2. Plank Hareketini Asla Es Geçmeyin


Plank hareketi her zaman daha zinde hissetmenizi sağlar. Zor bir hareket olsa da yapması imkansız değildir. Plank hareketini uygulamak adına yatağın içinde tamamen yüzüstü pozisyona gelin. Bacaklarınız ayrık halde durmasın. Birleştirin. Eller de birbirine sıkıca kenetlenmelidir.


Dirsek bölgelerinizi yatağa sertçe bastırdıktan sonra kendinizi biraz kaldırmaya gayret edin. Bedeniniz tamamen yatağınıza paralel şekilde durmalıdır, aksi halde sakatlanma durumu meydana gelebilir. Ayrıca dirseklerin omuzlar ile aynı doğrultuda, muntazam bir şekilde durması lazımdır. Plank pozisyonunda durabildiğiniz kadar durmaya gayret gösterin.


Beklediğiniz esnada ise kalça ve karnınızı sıkabildiğiniz kadar sıkın ki kaslarınız istediğiniz şekilde gelişim gösterebilsin. Zaman içerisinde aldığınız sonuçlardan memnun kalacak, bu hareketi daha sık tekrarlamak için hevesleneceksiniz.


3. Sırt Kaslarınıza da Odaklanmayı Unutmayın


Sabah egzersizi dendi mi akla sırt kaslarını çalıştırmak da gelir. Sırt kası egzersizleri son derece faydalıdır, tabii doğru yöntemlerle yapıldığında! Yüzüstü yatış pozisyonu alarak başlayın.


Her iki elinizi de sırtınızın alt bölgesine yerleştirin. Daha sonra ise yavaş hareketlerle kollarınızı uzatarak sırt kaslarınızı tüm gücünüzle sıkın. Bu egzersiz sayesinde dik bir duruşa kavuşur, postürünüzü tamamen düzeltirsiniz.


4. Bol Bol Mekik Çekin


Mekik çekmeniz için sırtüstü uzanmanız lazımdır. Bu şekilde birkaç saniye boyunca dinlenebilirsiniz. Mekik pozisyonuna geçmek için hazır hissetmeye başladıysanız ilk olarak iki elinizi de ensenizde birleştirin. Böylelikle boynunuzu en sağlıklı biçimde korumuş olacaksınız. Akabinde dizlerinizi biraz kaldırın ve birleşmelerini sağlayın.


Ellerinizin yardımıyla bedeninizi öne itin. Birkaç saniye kadar bekleyip tekrar yatın. Mekik hareketini 4 set yapın. Tabii en az 10-20 tekrar yapmanızı öneriyoruz. Mekik, en rahat şekilde esneyeceğiniz harekettir. Bu yüzden iyi değerlendirmelisiniz diye düşünüyoruz. Çünkü biliyorsunuz ki sabah sporunda daima esneme hareketlerinin üzerinde durulmalıdır.


5. Kobra Duruşu ile Daha da Fazla EsneyinKobra pozisyonu, yoga hareketleri içerisinde en dikkat çekici olanlardan biridir. Bunun için yüzüstü bir şekilde uzanın. Avuçlarınızı da omuzlarınızla aynı doğrultuda yatağa bastırıp kendinizi havaya kaldırın. Bu biçimde bir süre bekleyin. Ardından süreci tekrar etmeyi unutmayın. Bedeninizin gevşemeye başladığını hissedeceksiniz.


6. Köprü Hareketi ile Kendinizi Dinç HissedinZinde hissetmenin en güzel yollarından bir diğeri de köprü hareketi uygulamaktır. Genelde çocukların seve seve yaptığı bu hareket şu şekilde uygulanır; ilk olarak yattığınız yerde sırtınızın yukarı doğru yani dik hale gelmesini sağlayın. Bir anda dizlerinizi havaya kaldırın. Unutmayın, ikisi yan yana gelmeli. Belinizi de yukarı doğrultun. 40 saniye bekleyin. Bu kadar!


Gördüğünüz gibi, sabah uyanınca hangi egzersizler yapılır sorusunun yanıtı köprü hareketi yapmak, mekik çekmek, kobra duruşunu uygulamak ve plank hareketi yapmaktır. Siz de düzenli olarak spor yaparak sabahları çok daha huzurlu şekilde uyanabilirsiniz.


Böylelikle sabah egzersizi konulu yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz, uyku dünyasına dair diğer gelişmeleri en güncel hali ile öğrenmek için her zaman blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Her bir içerikte de dikkatinizi çekecek bilgiler bulacağınızdan eminiz!


Hatta ben konforlu bir yatakta uyumak, sabah da yine rahat bir yatakta sporumu yapmak istiyorum diyorsanız Lova Yatak’ın birbirinden kaliteli yatak modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Her birini inceleyebilir, ihtiyacınıza en uygun haldeki ürünü satın alabilirsiniz!