{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
149 TL Üzeri Ücretsiz Kargo
Uyku Felci Nedir? Uyku Felci Nasıl Önlenir?

Uyku Felci Nedir? Uyku Felci Nasıl Önlenir?

Verimli bir uyku uyumak; güne daha zinde, enerjik ve mutlu başlamanın en önemli kriterlerinden bir tanesi. Fakat uyku apnesi, uyku felci gibi bazı uyku sorunlarının bunun önüne geçtiğini söylemek mümkün. Peki uyku felci nedir?

Gece uyurken aslında bilincinizin açık olduğunu hissettiğiniz fakat hem konuşamadığınız hem de hareket edemediğiniz oldu mu? Eğer bu soruya vermiş olduğunuz yanıt “evet” ise uyku felci geçirmiş olma ihtimaliniz bulunuyor.

Bu yazımızda sizler için en yaygın uyku hastalıklarından biri olan uyku felcini ele alıyoruz. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan birlikte, uyku felci nedir sorusuna yanıt bulalım.

Uyku Felci Nedir?

Uyku Felci Nedir? Uyku Felci Nasıl Önlenir?

Halk arasında karabasan olarak da ifade edilen uyku felci, uyku kalitesini olumsuz yönde etkileyen uyku bozuklukları arasında yer alıyor.

Uyku felci nedir sorusu ise kişinin geceleri uyku sırasında bilincinin yerinde olmasına rağmen hareket edemediğini hissetmesi olarak ifade edilebilir.

Uyku felci, kişilerin uyku döngüsü devam ederken yaşanan bir uyku problemidir. Yani REM uykusu olarak adlandırılan uyku döngüsü devam ederken bireyin bilinci açılır.

Bu sırada beyin uyku halinden çıkmış olsa bile vücudun hareketlerine müdahale edemez.

Kimi zaman birkaç dakika boyunca devam eden, kimi zaman da yalnızca birkaç saniye süren uyku felcinin aslında geçici bir durum olduğunu söylemek mümkün.

Yine de kısa süreli de olsa hissedilen kötü deneyim, uyku kalitesini de negatif yönde etkiler.

Öte yandan uyku felci, iki farklı durumda ortaya çıkabilir. Bunlardan bir tanesi hipnogojik uyku felcidir. Hipnogojik uyku felci, uykuya dalma esnasında ortaya çıkan çeşittir.

Hipnopompik ya da doğum sonrası uyku felci ise uyandıktan sonra meydana gelen uyku felci türüdür.

Sizler için uyku felci nedir sorusunu yanıtladık. Fakat uyku felci ile ilgili bilmeniz gerekenler elbette bununla sınırlı değil. İçeriğimizin devamını okuyarak bu konu hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Kimler Uyku Felci Geçirir?

Uyku Felci Nedir? Uyku Felci Nasıl Önlenir?

Uyku felci ile ilgili en çok araştırılan konulardan bir diğeri de kimlerin uyku felci yaşayabileceği.

Fakat bunun tek bir yanıtı yok çünkü pek çok farklı gruba ait insan uyku felci yaşayabilir. Genellikle gençlik yıllarında ortaya çıkan bu önemli uyku sorunu, hem kadınların hem de erkeklerin başına gelebilir.

Öte yandan uyku felci yaşayan kişilerin genellikle narkolepsi olarak ifade edilen uykusuzluk sorununu da beraberinde yaşadıkları, önemli bir gerçektir.

Öte yandan bunu kronik olarak yaşamasa bile hemen hemen herkes hayatında en az bir kez uyku felci ile karşı karşıya kalabilir.

Uyku Felci Belirtileri Nelerdir?

Uyku Felci Nedir? Uyku Felci Nasıl Önlenir?

Uyku felci nedir sorusunu yanıtladık ve kimlerin uyku felcine yakalanabileceğine dair kısa bir bilgilendirme yaptık.

Peki geceleri sözünü ettiklerimize benzer durumlarla karşı karşıya kalıyor ve yaşadığınız şeyin uyku felci olup olmadığını anlayamıyor musunuz? O halde uyku felcinin belirtilerine de kısaca göz atmakta fayda var.

Uyku felcinin en önemli belirlerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkün;

· Uyku düzeninde yaşanan dengesizlikler
· Vücudun uykusuz kalması
· Huzursuz bacak sendromu
· Madde ve ilaç bağımlılığı
· Strese bağlı olarak gelişen zihinsel ve psikolojik rahatsızlıklar
· Geceleri sırt üstü uyumak
· Karnınız aç iken uyumak
· Uyku felcinden hemen önce görülen rüyalar

Uyku felcine yol açabilecek en önemli sebeplerin bunlar olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan gördüğünüz gibi sırt üstü uyumak, uyku felcinin belirtileri arasında yer alıyor.

Eğer uyku felci yaşadığınızı ve bunun uyku pozisyonunuzdan kaynaklandığını düşünüyorsanız bu konu hakkında hazırlamış olduğumuz 5 Farklı Uyku Pozisyonu ve Uyku Kalitelerine Etkileri başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Uyku Felci Nasıl Teşhis Edilir?

Uyku Felci Nedir? Uyku Felci Nasıl Önlenir?

Uyku felci yaşayıp yaşamadığınızı anlamanın aslında çok da zor olmadığını söylemek mümkün.

Eğer geceleri uykuya daldığınız esnada ya da sabah ilk uyandığınızda konuşamadığınızı ve hareket edemediğinizi fark ediyorsanız yaşadığınız bu durum uyku felci olabilir.

Yaşadığınız bu durum sürekli tekrar ediyorsa, rahatsızlığınız kronikleşmiş demektir. Peki uyku felci nasıl önlenir?

Uyku Felci Nasıl Önlenir?

Uyku felci günlerinizi ve gecelerinizi kabusa çevirebilecek bir uyku bozukluğu bu nedenle de kontrol altına alınması büyük önem arz ediyor.

Eğer uyku felcinden muzdaripseniz fakat bu durumu nasıl yeneceğinize dair bir fikriniz yoksa alacağınız küçük ama etkili önlemlerle bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

İşte uyku felcini ortadan kaldırmaya yardımcı olacak önlemler!

Stresinizi Yatağın Dışında Bırakın

Uyku Felci Nedir? Uyku Felci Nasıl Önlenir?

Uyku felcinin en önemli nedenlerinden bir tanesi gün içerisindeki stresinizi ve yorgunluğunuzu üzerinizden atamadığınız için uykunuza yansıtmanız.

Geceleri uyku felci yaşamak istemiyorsanız özellikle uykudan hemen önce yaşadığınız stresli ruh haline bir son vermeniz gerekiyor.

Bunun için belki bir papatya çayı içebilir, sevdiğiniz bir şarkıyı dinleyebilir, ılık bir duş alabilir ya da kendinizi sakinleştirmek adına uyguladığınız rutini tekrarlayabilirsiniz.

Uyku Pozisyonununuza Dikkat Edin

Uyku pozisyonu ile uyku kalitesi arasında çok önemli bir ilişki var. Geceleri sırt üstü uyumanın ise hem uyku apnesine hem de uyku felcine kapı araladığı biliniyor.

Bu nedenle uykuya dalmadan önce yatağınızda sırt üstü pozisyonda yatmak yerine sağ ya da sol tarafınıza yatarak uyumayı deneyebilirsiniz.

Uyku Alışkanlıklarınızı İyileştirin

Uyku Felci Nedir? Uyku Felci Nasıl Önlenir?

Yaşanılan birçok hastalığın en önemli nedenlerinden bir tanesi uyku uyku düzensizliği.

Oysaki uyku alışkanlıklarınızı iyileştirerek her gün aynı saatte uyumak ve uyanmak hem geceleri çok daha iyi uyumanıza hem de yeni günde kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Bu yüzden uyku felcini önlemek adına da alabileceğiniz önlemlerden bir tanesi de uyum sağlayabileceğiniz bir uyku düzeni oluşturmak.

Oluşturduğunuz bu düzende uykudan en çok verim alabileceğiniz saatlerde uyuyor olmaya da özen göstermelisiniz.

Doktorunuz Uygun Görürse İlaç Kullanın

Eğer uykunuzu düzene sokma noktasında çeşitli sorunlar yaşıyorsanız bunun için alanında uzman bir hekime danışmak en doğrusu olacaktır.

Doktorunuz uygun görürse yine onun kontrolünde uyku döngülerini düzenlemeye yardımcı olması için uyku ilacı kullanabilirsiniz.

Uyku Felcinin Geçici Olduğunu Kendinize Hatırlatın

Uyku Felci Nedir? Uyku Felci Nasıl Önlenir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi uyku felci yaşadığınızda aslında bilinciniz açıktır yalnızca beyninizin hareketlerinize müdahale etme kabiliyeti yoktur.

Fakat bu durumdan kendi kendinize çıkmanız mümkün.

Uyku felci yaşadığınızda hareket edemediğinizi anladığınızda tek yapmanız gereken vücudunuzun herhangi bir noktasını oynatmaya odaklanmak olmalı. Eğer hareket etmeyi başarabilirseniz uyku felci ortadan kalkar.

Bu içeriğimizde sizler için uyku felci nedir sorusunu yanıtladık ve yaşadığınız bu durumu önlemeye yardımcı olabilecek önerileri sıraladık.

Umuyoruz ki faydalı olmuştur ve sizleri yeniden kusursuz uyku ile buluşturmaya yardımcı olabilmişizdir.

Öte yandan iyi uyku için yatak ve yastık seçimiz de oldukça önemli. Bu doğrultuda geceleri mışıl mışıl uyuyabilmek adına 120 kusursuz gece garantisi sunan Lova Yatak’ın yatak ve yastık ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Kendinize en uygun yatağın hangisi olduğunu bulmak için Lova Uyku Testi’ni çözebilirsiniz.