{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Gece uykusunda bir kadın

Uyku Hijyeni Nedir? Uyku Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Uyku hijyeni son zamanların en merak edilen konularından biri haline gelmiştir. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde kişilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi adına uyku düzenini oluşturması gerektiği ortaya çıkmıştır. Yetişkin bir birey ortalama 8 saat kadar uyumalıdır. Tabii uyku süresinin oluşmasında icra edilen meslek, cinsiyet ve yaş da önemlidir.


Uyku düzenine sahip olan bir kişi daima kendini dinç ve sağlıklı hisseder. Hayatı da belli bir düzene oturur. Eğer siz de bahsi geçen uyku düzenini oluşturmak ve yaşamınızda yeni bir pencere açmak istiyorsanız en iyi yatak markası Lova Yatak olarak hazırladığımız bu içeriği mutlaka okumalısınız.


Ayrıca uyku problemi yaşıyorsanız Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir? 10 Temel Uykusuzluk Nedeni başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Uyku Hijyeni Nedir?

Yan uyku pozisyonunda yatan orta yaşlı bir adam

Uyku düzeni oluşturmak son derece mühim bir konudur. Çünkü yaşamımızın büyük bir kısmını uykuya harcıyoruz. Hayatın sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için uyku daima gereklidir. Uyku sırasında bilinç kaybolsa da beyin çalışmayı sürdürür. Bu esnada kişinin tüm organları dinlenir ve yenilenir.


Uyku hiçbir zaman tek bir evreden meydana gelmez. Farklı bölümleri vardır. Uyku başlangıcı, uyanma eşiği gibi birçok unsur uykunun genel özelliklerinin temelinde yer alır. Tabii herkesin uyku düzeni birbirinden farklı olduğu için uyku rutininin içerdiği evreler de tamamen ayrı olacaktır.


Uyku düzenine gelecek olursak; kişinin her gün aynı saatte uyuyup uyanması, sabah uyandığında yataktan çıkma süresinin değişimi, uyumak için belli bir saat belirleme konusunda girişimde bulunması gibi birçok detayın birleşimi bu hijyeni oluşturma konusunda birebirdir.

Uyku Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Pembe duvarın önünde göz bandıyla duran bir kadın

Uyku hijyeni nasıl sağlanır sorusunun cevabını kısa şekilde vermek çok zordur, çünkü bu çok ciddi bir konudur. Uyku düzenini yani hijyenini sağlamak için takip etmeniz gereken birtakım önemli adımlar vardır. Her birini sizler için şu şekilde listeledik:


1. İstisnasız Her Gün Aynı Saatte Uyanın



Günümüzde birçok kişi hafta içi çalışma yorgunluğunu hafta sonu bol bol uyuyarak atmak ister. Fakat bu doğru bir davranış değildir. Sabah geç uyanırsanız gece yatağa girme saatiniz de gecikecek demektir. Bu meselenin süreklilik kazanması ne yazık ki uykusuzlukla alakalı hastalıklara yakalanma riskini artırır.


O nedenle her gün aynı saatte uyanmaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Kendinizi çok dinç hissetmeye başladığınızı ve günün daha verimli geçtiğini göreceksiniz.


2. Konforlu Bir Yatak Odası Oluşturun



Uyku hijyeni sağlamak için her şeyden önce konforlu bir yatak odası meydana getirmeniz lazımdır. Lova Yatak’ın konforlu yatak çeşitleri arasından seçim yaparak huzurlu bir uyku uyuyabilirsiniz. Ayrıca odanızın duvar renklerini de soft tonlarda tercih etmelisiniz. Açık mavi, pudra pembe, kırık beyaz ve fıstık yeşili gibi tonlar kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar.


Ayrıca duvarlarda fazla poster, tablo gibi objeleri kullanmamalısınız. Çünkü bu tür dekorasyonlar gözünüzü yorabilir. Daha sade bir yatak odası tasarımı ve kaliteli bir yatak sayesinde huzurlu uykunun anahtarını bulmuş olursunuz.


3. Sabah Uyandığınız An Yataktan Çıkın



Uyandığınızda yatakta durmaya devam ettiğiniz her dakika, uykuya yeniden dalma ihtimalini artırır. O nedenle uyandığınızda yatakta oyalanmak yerine hemen kalkıp yüzünüzü yıkayıp güne enerjik bir şekilde başlamalısınız. Böylelikle düzenli uykuyu yaşamınıza dahil etmeniz daha kolay hale gelir.


4. Öğle Uykusu Uyuyun



Kısa süreli öğle uykusu, 12.00-13.00 saatleri arasında uyunan uykudur. Yarım saat ila bir saat kadar uyuyarak günün kalan kısmında daha verimli olabilirsiniz. Fakat öğle uykusunu asla 13.30 ve sonrasına ertelemeyin. Erteleyecek olursanız gece uykunuzu tehlikeye atmış olursunuz ve uyku hijyeni oluşturamazsınız.


5. Uykunuz Gelmeden Yatağa Girmeyin



Yapılan en büyük hatalardan biri, kişinin uykusu gelmeden yatağa girmesidir. Bu tamamen vakit kaybına yol açar. Yatakta dönüp durmak ve asla uykuya dalamamanın temel nedeni yatağa erkenden gitmektir. Uykunuzun tamamen gelmesini bekleyin. Bu şekilde yatağa girdiğiniz an uyuyabilirsiniz.


6. Fazla Kahve Tüketmeyin



Kahve içerisinde bol bol kafein vardır. Fazla kahve tüketirseniz uykunuz kaçar ve uyku düzeni oluşturma ihtimaliniz gittikçe düşer. Günde en fazla 1 fincan ya da haftada 2-3 fincan kahve içerseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız. Fakat bir gün içerisinde 5-6 fincan kahve içmeniz uyku düzeninizi sarsar.


7. Yatağa Cep Telefonu ile Girmeyin



Yatağa telefonla girdiğiniz zaman uykunuz varsa bile uyuyamazsınız. Video izlemek, mesajlaşmak, haber okumak gibi durumlardan dolayı uyku saatiniz gittikçe ilerlemeye başlar. Ayrıca radyasyon saçtığı için telefonla gün boyunca içli dışlı olmak hiç de faydalı değildir. Yatağa girerken telefonunuzu yanınıza almayın, uyku düzeni ile tanışmış olun!


Uyku hijyeni önerileri sunduğumuz yazımızı noktalıyoruz. Siz de yazıda bahsi geçen uyku düzeni oluşturma kurallarını uygulayarak daima zinde kalabilirsiniz. Tabii konforlu bir uykunun en önemli anahtarı sadece yataklar değil, yastık modelleri de oldukça önemli! Lova yastık modellerinden dilediğinizi seçerek huzurlu bir uyku uyuyabilirsiniz.


Ayrıca uykuya dair birçok içeriğimizin yer aldığı Lova Yatak blogumuzu da incelemenizi öneririz!