Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Yorganı ağzına kadar çekmiş gözlerini belerten bir kadın

Uyurken Bilmedikleriniz: Gözünüz Açık Uyuyor Olabilirsiniz

Günümüzde birçok kişi geceleri gözü açık uyumaktadır. Bunu bir rahatsızlık olarak görmeyenler de vardır ancak gözü açık uyumak bir hastalıktır. Adı da Lagoftalmus olarak bilinmektedir. Bahsi geçen rahatsızlık, göz kapaklarının tam olarak kapanmaması nedeni ile kendini gösterir.


Kapanmayan göz kapakları genel olarak göz yüzeyinde kuruluk ve tahrişe sebep olur. Bu içeriğimizde ise Lagoftalmus rahatsızlığının sebeplerini, semptomlarını ve tedavi yollarını ele alıyor olacağız. Eğer siz de bu konu hakkında yeni bilgiler öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam etmenizi öneririz. İşte ayrıntılar!

Lagoftalmus Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

Gözleri kanlanmış bir kadın

Günümüzde birçok kişi gözleri açık uyumak nedenlerini merak etmektedir. Bu durum hakkında sayısız gerekçe gösterilebilir. Yüz felci, kalıtsal hastalıklar, tiroid rahatsızlığı, yaralanmalar ve cerrahi operasyonlar Lagoftalmi nedenlerinin başında gelir. Her birini sizler için ele aldık, şu şekilde özetleyebiliriz:


1. Yüz Felci


Yüz felci, yüz kaslarının zaman içerisinde zayıflamasına ya da felç olmasına sebep olur. Yüz felci olan bireylerin bir ya da iki gözünü kapalı hale getirmesi zordur. Eğer böyle birini gördüyseniz muhakkak dikkatinizi çekmiştir. Yüz felci rahatsızlığı olan insanlarda gözü açık uyumak ile ilgili durumlara rastlanacaktır.


2. Kalıtsal Hastalıklar


Kalıtsal hastalıklar, kişiye doğuştan gelir. En çok da yüz gelişiminde bozulmaların olmasına yol açan bu hastalıklar nedeni ile Lagoftalmus meydana gelebilir. O nedenle bu tür bir durumu olan kişilerin düzenli olarak doktor kontrolüne gitmesi gerekmektedir.


3. Tiroid Rahatsızlığı


Tiroid hormonlarının çok ya da az üretilmesine sebep olan hastalıkların neredeyse tamamı göz kapaklarının hareketlerini etkileyebilir. Bunun sonucunda da Lagoftalmus ortaya çıkabilir. Doktor kontrolüne önem verilmelidir, bir kez daha belirtmiş olalım.


4. Nörolojik Rahatsızlıklar


Sinir sistemi işleyişi üzerinde etkisi olan nörolojik rahatsızlıklar da göz kapaklarının hareketlerinin aksamasına neden olabilir. Bu durum, çeşitli araştırmalar neticesinde de kanıtlanmıştır. Gözler açık uyumak gibi bir problemle karşı karşıyaysanız nörolojik herhangi bir hastalığınızın olup olmadığını mutlaka öğrenin.


5. Yaralanmalar


Göz kapaklarındaki ya da genel yüz bölgesindeki yaralanma durumlarında da gözler tam olarak kapatılamayabilir; bu da doğal olarak Lagoftalmus rahatsızlığına yol açacaktır. Yaraların mikrop kaparak gözlerin şişmesine neden olması sonucunda da gözler yarı açık kalacaktır.


6. Cerrahi Operasyonlar


Lagoftalmus rahatsızlığının temel nedenlerinden biri de cerrahi müdahaleler yani ameliyatlardır. Göz ya da yüzle alakalı ameliyatların akabinde göz kapaklarının tamamen kapatılması oldukça zor bir hale gelebilir. Bu gayet doğaldır ancak tedavisi yapılmalıdır. Cerrahi operasyon geçirdikten sonra gözü açık uyumak gibi bir problemle karşılaşan çok insan vardır.


Tüm bu ibarelerden sonra şunu da sözlerimiz arasına mutlaka eklemek isteriz: Bu rahatsızlığın asıl sebebi, altta yatan başka bir hastalığa bağlı biçimde değişim gösterebilir. O yüzden doğru teşhis ve sağlıklı tedavi için uzman bir göz doktoru ile hareket etmek gereklidir.


Lagoftalmus Olan Bireyler Hangi Şikayetlere Sahiptir?

pan çekimiyle çekilmiş stop tabelası

Lagoftalmus rahatsızlığı ile mücadele eden her bireyin birtakım şikayetleri söz konusudur. Göz kapaklarını tamamen kapatamayan bu kişilerde görülebilecek semptomlar ise her yönü ile şu biçimde sıralanabilir:


1. Gözlerde Kuruluk


Göz kapakları kapanmadığı zaman göz yüzeyinde kuruma meydana gelir. Bu da kişinin kendini hayli rahatsız hissetmesine neden olur.


2. Çift Görme Sorunu


Lagoftalmus, göz kaslarının çalışmasını kötü anlamda etkiler. Bu yüzden de kişi bazı zamanlar çift görmeye başlayabilir.


3. Gözlerde Kızarıklık ve Tahriş Durumu


Göz yüzeyinde oluşan kuruma semptomu; tahrişe ve kızarıklığa yol açar. Hatta bu durumda gözlerde kaşınma belirtisi bile oluşabilir. Böyle anlarda sadece temiz eller ile göz kaşınmalıdır.


4. Bulanık Görme


Göz yüzeyinin kuruması ile görüş bir anda bulanık hale gelmeye başlar. Bu normal bir sonuç olsa da kesinlikle önlemi alınmalıdır. Ansızın alakasız bir ortamda, özellikle direksiyon başındayken bulanık görmeye başlarsanız kaza yapabilirsiniz. Daha dikkatli olmalısınız.


5. Gözlerde Sulanma


Göz sulanması, en sık rastlanan semptomlardan biridir. Rahatsızlığın ilerleyen evrelerinde gözlerde sulanma durumu artmaya başlayacaktır.


6. Göz İçine Yabancı Cisim Girmiş Gibi Hissetmek


Gözler tam kapanmadığı için sanki yabancı bir cisim göze değiyormuş hissi gelmesi çok normaldir. Böyle hissedilse de genelde göz yüzeyinde herhangi bir cisim yoktur.

Lagoftalmus Tedavisi Mümkün müdür?

Yüz masajı yapan mavi gözlü bir kadın

Lagoftalmus rahatsızlığının tedavisi kesinlikle mümkündür. Tedavi, altta yatan sebebin netleştirilmesine ve belirtilerin şiddetinin hafif hale getirilmesine yönelik şekilde gerçekleştirilir. Yapay gözyaşı kullanımı gibi tedavi yöntemleri vardır. Yapay gözyaşı, göz yüzeyinin nemli forma sahip olması konusunda destekleyicidir. Bu şekilde kuruluk giderilir.


Bunun yanı sıra göz kapağı egzersizleri de yapılmalıdır. Göz kaslarının güçlenmesini sağlayan bu egzersiz sayesinde kapanmayan göz kapakları bundan böyle kapanmaya başlayacaktır. Ayrıca göz nemlendiricileri de önemlidir. Göz çevresini nemlendirme konusunda başarılı olan bir krem sayesinde kuruluk azaltılır.


Bahsi geçen çözümlerden sonuç alınamadığı durumlarda ise cerrahi müdahale gerçekleştirilecektir. Bunun için iyi bir doktor bulunmalı ve ona gidilmelidir. Bu şekilde hem içiniz rahat eder hem de rahatsızlıktan tamamen kurtulmuş olursunuz.


Uzun zamandır gözünüz açık uyuyorsanız ve tedavi sonucunda artık gözleriniz kapalı uyumaya başladıysanız hem sağlıklı hem de keyifli bir uyku sizi bekliyor demektir. Bunun için son derece konforlu bir yatağa, yumuşacık bir yastığa ve estetik görünüme sahip olduğu kadar kaliteli bir nevresim takımına ihtiyacınız var. Bahsi geçen tüm ürünleri Lova Yatak bünyesinde bulabilir, derin bir uykuya dilediğiniz zaman geçiş yapabilirsiniz!


Bu içeriğimizde gözü açık uyumak konusunda öğrenilmesi gereken her şeyi sizlere birer birer aktarmış olduk. Sağlıklı günler dileriz!