Visco Yatak Nedir? Neden Tercih Edilmelidir?

Visco Yatak Nedir? Neden Tercih Edilmelidir?

Visco yatak nedir? Son dönemde adını sıkça duyduğumuz bu yatak modelinin kullanıcılara uyku konforunu artırma noktasında sunduğu faydalar nelerdir? Uyku teknolojisindeki yeniliklerin öncü markası Lova Yatak olarak hazırlamış olduğumuz yazımızda, visco yatak nedir konusuna dair zihninizde yer edinen sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Uykudan maksimum konfor elde etmenizi sağlayan bir diğer uyku teknolojisi ürünü de hibrit yataklar. Bu konuda hazırlamış olduğumuz Hibrit Yatak Nedir? Hibrit Yatak Teknolojilerinin Sağladığı 5 Fayda başlıklı içeriğimize göz atarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Visco Yatak Nedir?

visco süngerde çıkan el izi

Visco yatak nedir konusuna değinmeden önce visco kavramının ne olduğu ile ilgili yapacağımız kısa açıklama daha faydalı olacaktır. Visco nedir sorusuna en yalın haliyle yanıt vermek gerekirse visco, oluşan basıncı minimuma indirgemek amacıyla geliştirilen bir tür poliüretan köpük karışımı olarak ifade edilebilir.

Visco elastik sünger, halk arasında bilinen ismi ile de visco, aslında ilk olarak 1960’lı yılların sonlarında NASA araştırma grubu AMES tarafından uzaya yolculuk yapan astronotların iniş ve kalkış sırasında karşılaştığı basınç sorununa çözüm sağlamak üzere geliştirilmiştir.

90’lı yıllardan itibaren de yatalak hastalarda oluşan yatak yaralarını önlemek ve vücutlarındaki kan basıncını arttırmak için medikal amaçlarla kullanılır hale gelmiştir. Günümüzde gerçekleşen teknolojik atılımlar ile birlikte pek çok yatak ve yastıkta kullanılan visco süngerlerin, bu sayede kullanıcılarına eşsiz uyku konforunun kapılarını araladığı söylenebilir. Peki visco yatak nedir?

Visco yatak, vücudunuzun şeklini alan visco katmanlardan oluşan bir yatak çeşidi olarak tanımlanabilir. Visco elastik süngerlerin yumuşak yüzeyleri, temas ettikleri tüm noktalara eşit miktarda basınç uygularlar.

Visco malzeme, vücudunuzun çeşitli bölgelerine uygulamış olduğu basınç sayesinde rahatlamanıza yardımcı olurken eğer varsa vücut ve eklem ağrılarınızı da yok eder. Ek olarak daha önce de sözünü etmiş olduğumuz gibi visco yalnızca yataklarda değil yastıklarda da kullanılabilen bir malzemedir.

Elbette visco teknolojisi ilgili daha pek çok özellikten söz etmek mümkün. Visco yatak nedir sorusunu yanıtlayarak bu teknolojinin tarihçesine de kısaca değindikten sonra dilerseniz şimdi de sözü daha fazla uzatmadan visco yatakların bu denli popüler olmasının önemli nedenlerine göz atalım.

Visco Yatak Özellikleri Nelerdir?

Geçmişi uzun yıllar öncesine dayansa da son zamanlarda popülaritesini gitgide arttıran visco, yatak ve uyku teknolojilerinde de çok geniş bir kesim tarafından tercih edilir hale geldi. Peki visco yatakların bu denli tercih edilmesinin ardında yatan temel sebepler ve kullanıcılarına sağladığı faydalar nelerdir?

1. Esneklik Özelliği

gerinerek vücudunu da uyandırmaya çalışan genç ve güzel kadın

Visco süngerlerin normal süngerden ayrıldığı en temel nokta, vücudun bir noktası ile temas ettikten sonra eski haline kademeli olarak dönmesidir. Yani yatak ve yastıklarda kullanılan visco malzemenin diğer malzemelere göre çok daha esnek olduğu savunulabilir.

Bu esneklik özelliği sayesinde, uyurken hareket ettiğinizde vücudunuzun belli noktalarına temas eden visco sünger, birden değil yavaş yavaş şekil değiştirir. Bu sayede uykunuz bölünmemiş olur ve konforunuzdan ödün vermenize gerek kalmaz.

Ek olarak visco yataklar, geceleri uyku sırasında hareket etmenizi azaltarak uyku kalitenizi artırmaya yardımcı olur.

2. Hava Dolaşımı Sağlaması

yatağında esneyerek uyanmaya çalışan kadın

Açık hücre teknolojisi ile üretilmiş visco süngerlerde bulunan bir diğer önemli özellik ise açık gözenekli yapıları sayesinde hava dolaşımına sahip olmalarıdır. Yaşadığınız coğrafyaya da bağlı olarak kimi zaman uykunuzda terliyor olabilirsiniz. Bu da uykudan istediğiniz verimi almanızı engellerken çoğu zaman da can sıkıcıdır.

Oysa visco yataklarda bulunan hava gözenekleri, vücut ısınızın gece boyu sabit kalmasını sağlar. Böylece terlemenizin de önüne geçer. Siz de geceleri deliksiz ve mışıl mışıl bir uyku çekebilirsiniz!

3. Zararlı Kimyasallar Bulundurmaması

visco yatak nedir sorusuna cevap olacak nitelikte bir bölümü görünen visco yatak

Visco yastık ve yatakların üretiminde, ozonu tehdit eden kloroflorokarbonlardan biri olan CFC gazı ve doğaya ya da insan sağlığına zarar veren başka kimyasallar kullanılmamaktadır. Bu doğrultuda visco yatakların üretiminde, bu durum her ne kadar marka özelinde değişiklik gösterse de çevreye duyarlılığın ön planda olduğunu söyleyebiliriz.

4. Kasları Gevşetmesi

esneyerek uyanmaya çalışan kadın

Özellikle stresli ve yoğun geçen bir günün ardından vücudumuzdaki pek çok kas gerilir ve ağrımaya başlar. Visco teknolojileri ise özellikle boyun ve omuz kaslarını desteklerken kasların gevşemesine yardımcı olur.

Bu sayede vücudunuzda özellikle yoğun yük binen bölümler hafifler ve rahatlar. Bunun yanı sıra kan dolaşımı hızlanır ve enerjiniz yükselir. Günün tüm yorgunluğu üzerinizden uçup giderken siz de deliksiz bir uykunun keyfini sürebilirsiniz!

5. Horlamanın Önüne Geçmesi

eşinin horlamasından rahatsızlık duyduğu için yorganı başının üzerine çekmiş mutsuz kadın

Visco yatakların bir diğer tercih sebebi ise düzgün nefes alamamaktan kaynaklanan horlamayı önlemesidir. Çünkü visco yataklar sizler için ideal uyku pozisyonunu sağlar.

Visco yataklar ile baş, boyun ve gövde olması gereken şekli alır ve düzenli bir biçimde nefes alarak, gece boyu horlamadan; kaliteli bir uyku deneyimi yaşayabilirsiniz!

Horlama genellikle yorgunluk ya da yanlış uyku pozisyonu ile ortaya çıkan bir durum olsa bile aynı zamanda uyku apnesinin habercilerindendir. Uyku apnesi ile ilgili detaylı bilgi edinmek için Uyku Apnesine Ne İyi Gelir? başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririz.

6. Boyun Fıtığına İyi Gelmesi

boynu ağrıyan kareli gömlek giymiş güzel kadın

Visco malzeme kullanılarak üretilen yataklar, hafızalı katmanları ile omurga yapısına direkt olarak uyum sağlar ve ortopedik destek sunar. Bu da boyun fıtığına sahip kişilerin yaşadığı ağrıyı büyük ölçüde hafifletmektedir.

7. Uzun Ömürlü Olması

visco yatak nedir sorusuna cevap niteliğinde Lova kalitesi ile üretilen bir visco yatak

Visco, kullanışlı ve dayanıklı bir malzemedir. Visco yataklar da kullanım kılavuzuna uygun olarak kullanıldığı ve düzenli olarak gerekli bakımları yapıldığı takdirde uzun yıllar boyunca sizlere aradığınız konforu sunmaya devam eder.

Özetleyecek olursak visco, ısı ve ağırlığa duyarlı biçimde şekil alabilen ve vücudun tüm noktalarını destekleyen önemli bir malzemedir. Visco yastık ve yatakların vücudumuzun önemli noktalarına uyguladığı basınç, rahatlamanıza yardımcı olurken mükemmel bir uykunun da kapılarını aralar.

Öte yandan visco malzemelerin vücuda uyguladığı basınç diğer yatak çeşitlerine göre çok daha azdır. Bu sebeple uyku sırasında kan akış hızı normal seyrinde devam eder.

Sizler için visco yatak nedir sorusunu yanıtlayarak, bu mucizevi malzemenin yatak ve yastıklarda kullanılmasının temel sebeplerine değinmeye çalıştık. Umuyoruz ki uyku konforunuzu arttırma noktasında bu yazımızla size yardımcı olabilmişizdir.

Eğer visco malzeme ile üretilmiş uyku ürünlerinin sahip olduğu özellikler, aradığınız kriterlere uygunsa Lova Yatak’ın visco yastıklarını ve en çok tercih edilen visco yatak ürünleri arasında yer alan Visco Prime Yatak’ı, Amerikan Master Yatak’ı, Soft Touch Comfort’u ya da visco özellikli diğer yataklarını inceleyebilirsiniz.

Buna ek olarak Lova’nın geniş çeşitliliğe sahip yatak modelleri arasından size ve omurganıza en uygun olanını seçebilir, sepetinize ekleyerek tek tıkla satın alabilirsiniz.

İdeal yatağınızın hangisi olduğuna karar vermekte zorlanıyorsanız Lova Uyku Testi’ni çözerek sizin için en uygun yatağı keşfedebilir, 120 kusursuz gece garantisi sayesinde memnun kalmadığınız takdirde sorunsuz bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Yatak seçimi konusunda dikkat etmeniz gereken önemli noktaları ise Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? Yatak Seçiminin 8 Püf Noktası başlıklı içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Son olarak yatak ve uyku teknolojileri, uyku problemleri ve daha pek çok konu hakkında sizler için faydalı olacağını düşünerek hazırladığımız diğer yazılarımızı okumak isterseniz Lova Blog’u ziyaret edebilirsiniz!

Yayınlanma Tarihi: 9 Nisan 2021 Cuma