{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Sindirim sistemi levhasını gösteren bir doktor

Basur Yastığı Olan Hemoroid Yastığının Faydaları

Basur yastığı ya da hemoroid yastığı, hemoroid rahatsızlığı ile mücadele eden bireylerin kullanması gereken özel bir yastıktır. Hemoroidler, anüs kısmındaki damarların şişerek iltihaplanması neticesinde meydana gelir. Basur yastığı, anüs bölgesini her koşulda desteklemek ve rahat hale getirmek için üretilmiştir.


Bu yastık, hastalığın semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Tabii herkeste aynı sonucu vermeyebileceğini de belirtelim. Bazı çeşitleri, hava akışının artmasını sağlar. Böylelikle anal bölgenin terlemesi azalır ve hemoroidin en büyük belirtisi olan kaşıntı durumu meydana gelmez. Hep beraber detaylara göz atalım.

Basur Neden Olur?

Kutu taşıyan bir depo elemanı

Basurun sayısız nedeni olabilir. Fakat bilinen en yaygın sebepler genellikle: Kabızlık, ağır eşya kaldırma, aşırı zorlanma, uzun zamanlı hareketsizlik, uzun zamanlı ayakta durma, doğum yapma, obezite ve yaşlanma etkileri olmaktadır. Kabızlık, anüs bölgesinin zorlanmasına sebep olduğu için oradaki basınç artar ve basur meydana gelir.


Kişi bu durumda bol bol su içmeli, kabız yapabilecek yiyecekleri de sık tüketmemelidir. Gebeliğin basur riskini artırma nedeni ise kişinin bu evrede hormonal değişiklikler yaşamasıdır. Obezite ve yaşlanma durumları da damarların zorlanarak genişlemesine neden olur. Bunun sonucunda da basur görülür.

Basur Tedavisi Nasıl Olur?

Bilgisayar ile çalışırken bel ağrısı çeken bir adam

Basur tedavisi, belirtilerin şiddetine ve çeşidine göre değişim gösterebilmektedir. Hafif vakalarda genelde semptomların azaltılmasına yönelik işlemler gerçekleştirilirken ileri düzey vakalarda doktor müdahalesi gerekecektir. Kendi kendinize alabileceğiniz önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:


● Lifli gıdaları daha sık tüketmeli ve bol bol su içmeye özen göstermelisiniz. Böylelikle kabızlık problemi yaşamayacaksınız.

● Tuvaletten sonra ılık su yardımı ile anüs kısmı temizlenmeli ve tahrişin önüne geçmek amacı ile yumuşak bir havlu ile silinmelidir.

● Oturma süresi sınırlanmalı, olabildiğince sık şekilde yürüyüş yapılmalıdır.

● Ağrı ve kaşıntı varsa jel ya da krem kullanılmalıdır. Bu tür kullanımlar için doktora danışılmalıdır.

● Tabii bir de basur yastığı kullanımı var. Kuyruk sokumu minderi olarak da bilinen bu yastık, hemoroidin etkilerini azaltmaktadır.

Basur (Hemoroid) Yastığı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Basur ağrısı çeken bir adam

Kuyruk sokumu minderi olarak aratınca da bulabileceğiniz bu yastık, hemoroid rahatsızlığı olan bireylerin kullanabileceği türden bir seçenektir. Bu yastık, anüs bölgesinde tampon işlevi görür. Bu yüzden de kişinin rahatlamasını sağlar.


Bazı yastık modellerinde ise yastığın orta bölgesinde yer alan boşluk, anüsün daha az düzeyde baskıya maruz kalmasını sağlamaktadır. Böylelikle şiddetli ağrılarda bir hafifleme meydana gelecektir. Basur yastığının her bir faydasını ise şu şekilde sıralayabiliriz:


● Bu yastık türünün kan dolaşımını artırıcı bir özelliği bulunmaktadır. Bacakların kalp seviyesinde yüksekte tutulması ile kan dolaşımı artar. Ayrıca bacak şişliklerinin önüne geçer. Ek olarak da kan pıhtılarını önlemesi ile bilinir.

● Hijyeniktir. Rahatlıkla temizlenebilen bir yastık modelidir. Bu yastık çoğunlukla suya dayanıklı malzemelerden üretilir. Enfeksiyon riski daima düşüktür.

● Basur yastığı farklı pozisyonlarda da kullanılabilir. Tabii hepsi değil. Modele göre değişim gösteren bir durumdur.

● Basur yastıkları her zaman seyahatlerde daha da işlevsel hale gelir. Uzun yolculuklarda basur ağrısı çekmemek için siz de yanınıza alabilirsiniz.


Sonuca baktığımızda basur yastığının, basur hastalarının daha kaliteli bir yaşam sürmesi konusunda son derece önemli düzeyde destek sağladığını söyleyebiliriz. Elbette nasıl kullanıldığını bilmekte de büyük yarar var. Bunu şu şekilde özetlemek istedik:


Kuyruk Sokumu Minderi Nasıl Kullanılır?


Basur minderinin kullanımı oldukça konforlu ve kolay şekilde gerçekleştirilebilir. Önce bu minderi rahat bir koltuk ya da sandalyenin üzerine yerleştirin. Minderin alt kısmına kaymasını engellemek için bunu engelleyen bir gereç koyabilirsiniz. Ardından minderin üzerine oturabilirsiniz. Burada önem vermeniz gereken ayrıntı ise kuyruk sokumunun minderin tam üstüne denk geldiğinden emin olmanızdır. Minderin formu kuyruk sokumunu destekler.


Minderin sertlik dengesini ayarlamak adına içerisindeki hava miktarını değiştirmelisiniz. Ek olarak minderin biçimini ayarlamak için hafifçe sıkabilir, minderin yeni bir forma ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Minderi satın almadan ve kullanmadan evvel doktora danışın. Ayrıca kullanım süresi ve kullanma sıklığınızı da yine bir uzmandan öğrenmelisiniz. Çünkü herkesin süresi birbirinden farklı olabilir, bu unutulmamalıdır.


Hemoroid yastığı, kuyruk sokumu ağrısı ve hemoroid rahatsızlığı olanlar için rahat bir oturma pozisyonu sağlasa da asıl neden tedavi edilmiş olmaz. O nedenle etkili bir tedavi takvimi oluşturulmalıdır. Kuyruk sokumu oturma minderi kullanmanın kalıcı bir tedavi yöntemi olacağı asla ama asla düşünülmemelidir.


Durumun üzerine gidilmeli ve en kısa zamanda tedavi olunmalıdır diye düşünüyoruz. Ek olarak şunu da söyleyelim; kuyruk sokumu yastığı fiyatları tamamen markadan markaya değişiklik göstermektedir. Kuyruk sokumu için oturma simidi adı ile de bulabileceğiniz bu ürünleri lütfen kaliteli şekilde seçiniz, aksi halde sağlığınız kötü bir yöne gidebilir.


Basur yastığı olan hemoroid yastığının faydalarını ve bilinmeyenlerini bu yazıda hep beraber derlemiş olduk. Ayrıca şunu da eklemiş olalım, Lova Yatak’ın özenle tasarlayıp ardından sizler için sunduğu çeşitli konforlu yastık modelleri arasından seçim yaparak dilediğiniz konfora anında ulaşabilirsiniz.