{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Yan yatarak uyuyan bir kadın

İyi Uykunun Sırrı: Beyaz Gürültü Nedir ve Ne İşe Yarar?

İyi bir uyku, sağlıklı bir yaşam sürmenin temel taşlarındandır. Fakat bazen gürültülü ortamlarda uyumak zor olabilir. İşte bu kısımda beyaz gürültü devreye girecektir. Beyaz gürültü, sayısız frekansın bir araya gelerek meydana getirdiği yumuşak, sakin bir ses çeşididir.


Doğa seslerine benzer özellikler gösteren bu gürültü, uyku kalitesini artırmak ve dışarıdaki diğer sesleri bastırmak için kullanılır. İnsan beyni, bahsi geçen gürültüyü duyduğu an dikkatini dağıtan tüm sesleri yok sayacaktır. Böylelikle zihinsel rahatlama meydana gelir. Haydi gelin detaylara beraber inelim!

Beyaz Gürültü Ne İşe Yarar?

Ellerini kavuşturarak yan uyuyan bir kadın

Bahsi geçen gürültü yetişkin bireyler için önemli yararlar sunar. Her biri şu şekildedir:


Uykuya Çabuk Dalmayı Sağlar


Uyku esnasında bu gürültüyü duyan bir kişi diğer sesleri maskeleyeceği için uykuya çabuk dalar. Bu ses, beyni rahatlatır ve uyku kalitesine katkı sunar. Uykuya dalma hızı artar. Ayrıca uyku sırasında oluşacak dış seslerden etkilenip uyanmazsınız.


Tinnitus Tedavisi


Kulak çınlaması olarak da bilinen tinnitus, kulağında durmaksızın uğultu hisseden kişilerde vardır. Bu gürültü sayesinde bu rahatsızlığın semptomları hafifletilir ve çınlama sesi duyulmamaya başlanır.


Konsantrasyonu Arttırır


Odaklanmayı zorlaştıran dikkat dağıtıcı tüm sesleri maskeleyen bu gürültü sayesinde kalabalık bir ortamda bile rahatlıkla işinize odaklanabilirsiniz. Hiçbir sorun yaşamazsınız. Yoğun trafiği olan bir caddede çalışıyor olabilirsiniz ya da ofisinizde herkes çok konuşuyor ve ses yapıyor olabilir. Böyle durumlarda beyaz gürültü vazgeçilmezdir.

Beyaz Gürültünün Zararları Nelerdir?

Bir kulağını tutarak dinleme işareti yapan bir kadın

Beyaz gürültünün yararları vardır ancak zararlarını da es geçmemek önemlidir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:


İşitme Kaybına Neden Olabilir


Uzun süre yüksek ses seviyesine maruz kalan bir kişi işitme kaybı yaşayabilir. Yoğun gürültü, kulak içinde yer alan hassas yapıya zarar verir.


Önemli Sesler Maskelenebilir


Bahsi geçen gürültü çeşidi diğer sesleri engelliyor biliyorsunuz. Yangın alarmı, hırsızlık alarmı gibi sesleri de maskeleyeceği için çeşitli güvenlik sorunları meydana getirebilir. Dikkatli olmakta fayda var.


Anksiyeteyi Artırabilir


Bu gürültüye uzun zamanlı olarak maruz kalan bireylerin bazılarında anksiyete, stres ve gerginlik hissi gibi semptomlara rastlanmıştır. Gürültünün sürekli işitilmesi, beynin durmaksızın bir uyarıcıyla karşı karşıya kalarak stres düzeyinin yükselmesine neden olacaktır.


Elbette bu belirtiler herkeste görülecek diye bir kural yok fakat siz de bu tür durumlara rastlarsanız beyaz gürültü sesi işitmekten lütfen kaçının.

Beyaz Gürültünün Bebeklere Etkisi Nasıldır?

Uyuyan bir bebek

Bahsettiğimiz gürültü; bebeklerin uykusunu düzenlemek ve onları rahatlatmak için sık sık kullanılan önemli bir unsurdur. Bu ses, bebeklerin çevreden gelen diğer seslerden etkilenmesini engelleyerek onlara konforlu bir ortam yaratır. Böylelikle bebeğin uyku süresi artar ve derin uykuya geçişi kolay olur.


Bebekler henüz anne karnındayken sürekli sesli bir ortamla karşı karşıya kalmaktadır. O nedenle bahsettiğimiz gürültüye benzer bir sesi duyması, bebeğin kendini daha güvende hissetmesine yardımcı olacaktır. Fakat bazı bebekler bu gürültüyü sevmeyebilir. Her bebek farklıdır bu yüzden deneme yanılma yöntemi ile bebeğin tepkisi test edilmelidir. Sonuç olarak bazı bebeklere beyaz gürültü ninni gibi gelir, bazılarına gelmez.

Hangi Aletler Beyaz Gürültü Yayar?

Televizyon karşısında patlamış mısır ile bir kadın

Beyaz gürültü, farklı frekanslardaki bütün seslerin eşit güçte karıştırıldığı bir ses türüdür bu yüzden birçok elektronik alet bu sesi yaymaktadır. Bunlar:


Ses Makineleri


Özel şekilde tasarlanan ses makineleri, bahsi geçen gürültü gibi sesleri üretmek için kullanılır. Bahsi geçen cihazlar çoğunlukla uyku odaları ve ofislerde kullanılmaktadır. Ofiste kullanılma nedeni ise herkesin işine konsantre olmasıdır.


Radyo ve Televizyonlar


Birçok TV ya da radyo, uyku modu için gürültü kapatma seçeneğine sahiptir. TV’ler uyku zamanlayıcıları ile üretilir ve belli bir süre boyunca beyaz gürültü sesi verebilir. Tabii bu her model için geçerli değildir. Radyolar konusunda da aynı durumlar geçerlidir.


Doğal Ses Kaynakları


Su şırıltısı, yağmur sesi, dalga sesleri ya da hızla esen rüzgarda da bahsi geçen gürültüden vardır. Gök gürlerken, yağmur yağarken keyifli bir uykuya dalma nedeniniz aslında bu gürültüdür.


Sahiden iyi bir uyku uyumak istiyorsanız sadece bu yöntemleri uygulamak yetmez, konforlu uyku ürünleri satın almalı ve düzenli olarak kullanmalısınız. Peki en iyi uyku ürünlerini nerede bulabilirsiniz? Tabii ki Lova Yatak’ta! Tüm kaliteli ürünler burada sizleri bekliyor.