{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Nisan Ayına Özel ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
uyuyan-bir-bebek

Bebeklerde Yastık Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin düzenli bir uyku uyuması, gelişimlerinin daha sağlıklı ilerlemesi adına oldukça önemlidir. Bu kısımda, bebeklerin uyku ortamının düzenlenmesi ve uyku alışkanlıklarının dikkatli şekilde oluşturulması gibi konular devreye girer. Yenidoğan dönemi itibarıyla bebeklerin uyku düzenine katkı sunan eşyalardan en mühim olanı yastıktır. Fakat bebeklerde yastık kullanımı ile ilgili titiz davranılması gereken bazı kıstaslar vardır. Gelin hep beraber detayları öğrenelim!

Bebekler Ne Zaman Yastık Kullanır?

esneyen-bir-bebek

Bebeklerde yastık kullanımına başlangıç yapmadan evvel omurga ve boyun gibi bölgelerinin gelişiminin tamamlanması beklenmelidir. 1 yaşından itibaren yastık kullanmaya başlanabilir. Bu dönemde bebeklerin boyun kasları güçlenmiş olur ve başlarını desteklemek adına yastığa gereksinim duyulur.

Bebek Yastığının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

sakince-uyuyan-bir-bebek

Bebek yastığı; boyut ve şekil olarak destekleyici, yumuşak ve hipoalerjenik olmalıdır. Bunun yanı sıra havalandırmaya uygun bir formda olmalıdır. Kolay temizlenmeli ve toksik olmayan malzemelerden üretilmelidir.


Bebeğin Anatomisini Destekleyen Yapıda Olmalıdır


Bebek yastığı, bebeğin hem boynunu hem de omurga ve başını desteklemek için uygun şekilde olmalıdır. Genel olarak ufak boyutlarda, düz ya da yuvarlak şekle sahip bir yastık seçebilirsiniz.


Yumuşak Olmalıdır


Bebeğin cildine zarar vermeyen, yumuşak dokuya sahip bir yastık seçilmelidir. Her zaman pamuklu bir yastık seçmek faydalı olacaktır. En iyi bebek yastığını bu şekilde seçebilirsiniz.


Kolay Temizlenmelidir


Bebek yastığı düzenli bir biçimde temizlenmesi gereken uyku ürünlerindendir. Bu yüzden yıkanabilen ve basitçe temizlenebilen bir kılıfı olmasına özen göstermelisiniz.


Hipoalerjenik Olmalıdır


Bebekler, alerjik reaksiyonlara yatkındır. Bu nedenle de bebeklerde yastık kullanımında alerji yapıcı maddeler içermeyen seçeneklere yönelmek en mantıklısı olacaktır.


Toksik Malzemeler İçermemelidir


Bebek yastıkları sağlığa zarar verecek herhangi bir toksik maddeyi içerisinde barındırmamalıdır.


Nefes Alabilen Yapıda Olmalıdır


Bebek yastığının hava akışını sağlayan ve nefes alabilen bir yapısı olması önemlidir. Bu, bebeğin rahat bir biçimde nefes almasını desteklemek ve aşırı terlemesini engellemek için önemli bir kıstastır.


Bebek yastığı seçimi yaparken, güvenilir markaların ürünlerine odaklanmak ve kaliteli bir ürün seçmek önemlidir. Bunun yanı sıra, yastık almadan önce bir doktora danışmak da gerekebilir.

0-1 Yaş Arasındaki Bebekler Neden Yastık Kullanmamalıdır?

gulerek-uyuyan-bebek

0-1 yaş arası bebeklerde yastık kullanımı zararları hakkında da sizleri bilgilendirmek isteriz:


Boğulma Tehlikesi


0-1 yaş aralığındaki bebeklerin boyun gelişimi henüz tamamlanmamıştır. Bu da, yastığın boğulma riski oluşturmasına neden olacaktır. Yastık, bebeğin başını yükselterek nefes almasını engeller. Bu yüzden solunum yolunun açık olması adına bebeği yastıksız düz bir yatakta uyutmak daha mantıklıdır.


Ani Bebek Ölümü Sendromu


Sudden Infant Death Syndrome (SIDS) yani ani bebek ölümü sendromu, 1 yaş altındaki bebeklerde görülen ölüm nedenlerindendir. Birçok araştırma, bebeklerde yastık kullanımı ile SIDS riskinin arttığını ortaya koymuştur.


Baş Şeklinde Deformasyon Oluşması


Yastık kullanımı, bebeğin baş formunda deformasyonlara neden olabilir. 0-1 yaş dönemi, bebeğin başının büyüdüğü ve biçim kazandığı süreçtir. Yastık, bebeğin başını durmaksızın aynı yönde konumlandırarak şeklini değiştirebilir.


Bebekler için Üretilen Reflü Yastıkları Yararlı mıdır?


Bebeklere özel üretilen reflü yastıkları bazı durumlarda fayda sağlayabilir. Reflü, bebeklerde sık görülen bir rahatsızlıktır ve mide asidinin yemek borusuna geri gitmesi sonucu meydana gelir. Bu durum, bebeklerin yaşam kalitesini doğrudan etkileyerek uyku düzenini bozabilir.


Reflü yastıkları, bebeğin yatarken daha yüksek bir pozisyonda durmasına yardımcı olarak mide asidinin yemek borusuna geri akmasını önleyebilir. Fakat bebeklerde yastık kullanımı konusunda reflü yastığıyla ilgili olarak şu konulara da dikkat etmenizi öneririz:


Uygun Yaş Aralığına Göre Reflü Yastığı Kullanımı


Bebeğin uyurken başını yükseltmek için reflü yastığı kullanmak istiyorsanız, genel olarak 6 ay ve üzeri bebekler için bunun uygun olduğunu bilmelisiniz. 6 aydan ufak bir bebek için uygun olmayacaktır.


Doktordan Onay Almak Gerekir


Bebeğinizin reflü rahatsızlığı yaşadığını düşünüyorsanız önce bir uzmana danışmalısınız. Doktor, bebeğin durumunu profesyonel şekilde değerlendirerek uygun tedavi yöntemini önerecektir. Böylelikle reflü yastığı kullanımının uygun olup olmadığına da karar verebilir.


Reflü Yastığı Kullanımını Güvenli Şekilde Gerçekleştirmek Gerekir


Reflü yastığı kullanırken bebeğin güvende hissetmesini sağlamak mühim bir konudur. Yastığın doğru boyutta ve bebek yatağına uyumlu halde olması gerekir. Bu da zaten yastığın sıkışma ve düşme olasılığını en aza indirir. Ayrıca bebeğin yastığın üzerinde yüzüstü halde bırakmamalı, her zaman gözlemlemelisiniz.

Bebekler Yastık Kullanmak İstemezse Ne Yapılmalıdır?

aglayan-bir-bebek

Bebeklerde yastık kullanımı zorunlu bir durum değildir ancak kullanılması konfor düzeyini artırabilir. Bebeğiniz yastık kullanmayı inatla reddediyorsa onu asla zorlamayın. Çünkü bebeklerin yastıksız şekilde uyumasında herhangi bir sakınca yoktur. Yavaş yavaş alıştırmaya çalışabilirsiniz ama bunu ona travmatik bir an yaşatmadan yapmanız önemlidir. Konforlu hissetmesi açısından bebeğinizi bu konuda özgür bırakmalısınız.


Bebeklerde yastık kullanımı konusunda sayısız bilgi sunmuş olduk. Dilerseniz Ayrıntılarıyla Yenidoğan Yatak Seçimi Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi de inceleyerek en iyi yatağı seçebilirsiniz.


Ayrıca Lova Yatak’ta yer alan yastık ve yorgan modelleri arasından dilediğiniz zaman seçim yapabilirsiniz.