Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
oyuncak ayı ile uyuyan çocuk

Çocuklarda Öğle Uykusunun Önemi

Uyku, çocukluktan yetişkinliğe kadar sağlıklı bir beden ve ruh sağlığının en gerekli unsurlarından biridir. Çocuklarda öğle uykusunun önemi ise yine sağlıktan geçer. Ebeveynlerin de dikkat ettiği üzere çocuklarda öğle uykusunun kaç saat olması ve ne zaman bittiğinin bilinmesi gerekir? Peki bebek ve çocuklar için öğle uykusunun faydaları nelerdir?


3-4 Yaş Öğlen Uykusu Nedir?


Öğlen uykusu bir diğer adıyla siesta uykusu, öğle saatlerinde kısa bir kestirme olarak adlandırılır. Çocuklarda öğle uykusu da 20 dakikadan 3 saate kadar uzayabilen bir uyku sürecidir. Bebeklerde öğle uykusunun saati ise genellikle yarım saat ile 3 saat arasıdır. Özellikle 3 ve 4 yaşındaki çocuklarda görülen öğle uykusu, günde en az bir kere yaşanır. Çocuklarda öğle şekerlemesi, eksik kalan uyku süresini tamamlamaya yardımcı olurken bazı faydaları da beraberinde getirir.


Ayrıca çocuklarda meydana gelen zihinsel ve fiziksel yorgunluğun önüne geçmek için de öğle uykusu tavsiye edilir. Çocuklarda kaç yaşına kadar öğle uykusu uyumalı sorusunun cevabı ise 6 ile 7 yaş arasıdır.


Çocuğunuz 12.00-13.00 arasında yorgun gözükmüyor ve uyku sorunu da yoksa öğle uykusuna ihtiyaç duymayabilir. Bununla beraber daha erken yaşlarda öğle uykusunu bırakan çocuklar için bu dönemde oluşabilecek uyku sorunlarının da önüne geçmek gerekir.Bunun için başta yatak seçimi olmak üzere öğün ve oyun saatlerinin planlanmasına ihtiyaç vardır. Özellikle beşikten yatağa geçiş sürecinde dikkatli hareket ederek bu süreci tamamlamak gerekir. Yenidoğan bebeğin yatak seçimi ile ilgili detaylar için "Yenidoğan Yatak Seçimi Nasıl Yapılır" başlıklı yazımızdan gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Bu süreçte en doğru yatağı güvenilir adres Lova’dan tercih etmek için de Bebek ve Çocuk Yatak ürünlerine göz atabilirsiniz. Peki öğle uykusunun çocuklar için faydaları neler olabilir?


Çocuklarda Öğle Uykusu Faydaları Nelerdir?


Çocuklarda öğlen uykusunun faydalı olup olmadığı merak edilir. Yapılan çalışmalar, 3-5 yaş grubu çocukların kreş uykusuna veya öğle uykusuna yatmaları durumunda öğrenmeye daha açık olduklarını ortaya koymuştur. Küçük çaplı yapılan diğer çalışmalar da çocuklarda öğle uykusunun zihinsel yorgunluğu ve stresi kısa vadede önlediğini söylemektedir. Peki öne çıkan faydaları ile çocuklarda öğle uykusu ne işe yarar?


eliyle yukarıyı işaret eden erkek çocuğu

Hafızanın Güçlenmesine Yardımcı Olur

Çocuklar için öğle uykusunun öne çıkan faydalarından biri, daha fazla bilgi hatırlamaktır. Yapılan bir çalışma öğle uykusunu alan çocukların %10 daha fazla bilgi hatırladıklarını ortaya çıkarmıştır. Özellikle okul öncesi dönemdeki çocukların yeni bilgi edinip hafızaya depolamaları son derece önemlidir. Öğle arasında yapılacak bir uyku rutininin de yeni bilgilerin beyindeki öğrenme bölgesini aktif ettiği bilinmektedir. Kısacası kreşte veya evde 3 saati geçmeyecek bir uyku, çocuğunuzun öğrenme verimliliğe olumlu yansıtacaktır.


Zihinsel Gelişimi Destekler

Çocuklar için önerilen öğle uykusu, zihinsel aktivitelerde daha verimli olma imkânı sunar. Hafızayı güçlendirmekle beraber zihinsel yorgunluğu da azaltarak yeni bilgi öğrenme sürecini hızlandırır. Dinlenmiş bir zihin ile problem çözme ve analiz etme yetkinliğinin gelişmesini destekler. Ayrıca dinlenen ve öğrenmeye açık bir zihin, yaratıcı görsel-uzamsal beceri edinme konusunda da daha iyi çalışır.


Bedensel Gelişime Yardım Eder

Bedensel yorgunluğun önüne geçmenin yollarından biri de uykudur. Kreşlerde oldukça aktif olan çocuklar, fiziksel olarak oldukça yorururlar. Oyun dönemindeki çocukların bedensel gelişimine katkı sunmak amacıyla uyku tavsiye edilir. Stresten kaynaklanan kas gerginliği ve yorgunluğu da uyku sürecinde atılır. Yine bağışıklık hücrelerinin yenilenmesi için mutlaka uyku sürecinin verimli şekilde tamamlanmasına ihtiyaç duyulur. Çocukların hastalık direnci kazanmalarının yolu da bağışıklığı güçlendiren yeterli uykudan geçer. Kısacası 2-7 yaş arasın gerekli olan bedensel gelişimin önemli anahtarından biri dengeli uyku rutinidir.


Dikkat Eksikliğinin Tedavisini Destekler

Çocuklarda görülen dikkat eksikliğinin doğal tedavi destekleyicilerinden biri öğle uykusudur. Gece ve gündüz uykusuna ek olarak öğle uykusu, konsantrasyonu düzenleyerek çocuğun dikkatini artırır. Bununla birlikte ilerleyen dikkat eksikliği için tıbbi ve psikolojik tedaviye başlamak gerekir.


Enerji Yenilenmesi Sağlar

Oyun dönemindeki çocuklar, bu dönemi verimli şekilde geçirmek için zihinsel ve bedensel enerjiye ihtiyaç duyar. Öğle arasında alınan uyku ise günün kalanında gerekli enerjinin depolanmasını destekler. Özellikle okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocukların öğle arasına doğru enerji düşüşleri yaygın bir durumdur. Bu saatlerde alınan verimli bir öğle uykusu; odaklanma ve enerji takviyesi adına önemli bir kazanımdır. Uykusunu alan çocuklar hem zihinsel hem de fiziksel aktiviteler için daha hazır bir beyin ile günün kalanını devam ederler.


Çocuklarda Öğle Uykusu Nasıl Olmalıdır?

uyuyan bir erkek çocuğu

Çocuklar için öğle uykusunun verimli geçmesi, ortamdaki unsurlara bağlıdır. Çocuğun bulunduğu steril, rahat ve gürültüsüz olması önemlidir. Böyle bir ortamda gerçekleşen uyku, uykudan alınacak verimin de fayda getirmesine yardımcı olur. Aynı zamanda çocuğun biyolojik uyku saatine de dikkat ederek ideal bir öğle uykusu saati belirlemek gerekir. Öğle arasında evde olan çocukların en az 20 dakika en fazla 3 saat kadar uyumalarına izin verebilirsiniz. Yine öğle yemeğinin çok ağır olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu unsurları göz önünde bulundurarak çocuğunuzu verimli bir öğle uykusuna uğurlayabilirsiniz.


Çocuklarda öğle uykusu faydaları nelerdir, çocuklarda öğle uykusu ne zaman biter sorularını yanıtladık. Kaliteli ve hijyenik bir uykunun en güvenilir adresi Lova Yatak üzerinden aradığınız konforu içeren tüm yatak ve tekstil ürünlerini kategoriler üzerinden inceleyebilirsiniz.