Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Lova Yatak visco reflü yastık

Reflü Yastığı Nedir? Ne İşe Yarar?

Mideden kaynaklanan bazı sorunlar, uyku kalitesini de doğrudan etkiler. Özellikle reflü gibi yanma, bulantı ve yutma güçlüğü belirtilerin olduğu rahatsızlıklar sizi gece uykusundan edebilir. Peki bu durumda başvurulan uyku konforu seçeneklerden reflü yastığı nedir, ne işe yarar? Kaliteli uykunun sırrını bulabileceğiniz Lova Yatak olarak sizinle reflü yastığı ne işe yarar konusuna değineceğiz.


Reflü Yastığı Nedir?


Reflü kısaca midedeki besin içeriklerinin ağza gelip mideyi yakması ve ağızda ekşi bir bırakmasıdır. Reflü yastığı nedir sorusunun kısa cevabı ise reflü belirtilerinden kaynaklı rahatsızlığı önleyen bir yastık çeşididir. Reflü belirtilerinin görülmesiyle beraber tedavi yöntemi ile birlikte doğru yatak ve yastık seçimini de hızlı bir şekilde keşfetmek gerekir.


Reflü Yastığı Ne İşe Yarar?


Yatma ve uyku deneyimini doğrudan etkileyen reflü rahatsızlığı, yatma pozisyonunda ve yatakta birtakım değişiklikleri zorunlu hâle getirir. Eğer sizi uykusuz bırakacak kadar ciddi bir mide rahatsızlığınız varsa tedavi ile birlikte uygun yatak ve yastık seçiminde de bulanabilirsiniz.


Ortopedik yastık kategorisindeki reflü yastığı tam olarak mide asidinin yemek borusuna kaçmasını engeller. Bu özelliğiyle reflü belirtilerinden kaynaklı rahatsızlığını önleyerek konforlu bir uyku geçit verir. Bilindiği üzere kullanılan yastık, yatma esnasında mide ve başın pozisyonunu belirleyen temel etkenlerden biridir. Reflü yastığın kullanım amacı da midenin aşağıda başın ise yukarıda kalmasını desteklemesidir. Böylece bu yatış pozisyonunda mide asidinin soluk borusuna yükselerek tahriş etmesinin önüne geçilir. Genel olarak reflü yastığı ne işe yarar sorusunun cevaplarını şu şekilde sıralayabiliriz:


●Yatış ve uyku esnasında yemeklerin ağza gelme durumunu engeller.

●Yastık içeriğinde kullanılan malzeme ile hava dolaşımını sağlar ve hijyenik bir kullanım sunar.

●Vücudu yukarıya doğru kaldırarak reflünün yarattığı mide ekşimesi ve yanması belirtilerini hafifletir.

●Reflüden kaynaklı gaz sorununu engeller.

●Yıkanabilir özelliği ile uzun süreli konforlu ve hijyenik bir kullanım sunar.

●Yine reflüden kaynaklı aşırı terlemeyi önler.


Yukarıdaki tüm reflü yastık faydaları, mide gevşemesi ve gerilmesinden kaynaklı belirtilerinin önüne geçmeye yarar. Başın vücuttan daha yüksekte olmasını sağlayan reflü yastık, midenin dinlenmesini sağlar. Genellikle reflü yastık tasarımı minder üçgen şeklindedir. Bu tasarım başın yukarıda kalmasını destekler.


Reflü Yastığı Nasıl Kullanılmalı?

reflü yastık kullanan yan yatmış bir kadın

Reflü yastığı doğru şekilde kullanımı oldukça önemlidir. Sıraladığımız faydaları deneyimlemek için ortopedik bir yatış pozisyonu belirlemek gerekir. Eğimli ve üçgen tasarıma sahip medikal özellikli reflü yastıklar, 45 derecelik açı ile başın yukarıda konumlanmasını sağlar.


Baş yukarıda pozisyonda kullanılan bu yastıklar, vücudun çok daha rahat etmesine önayak olur. Özellikle midenin rahatlamasını sağlayarak reflü ve gastrit belirtilerini azaltır. Reflü yastığının doğru kullanımı ise yan yatma pozisyonu şeklindedir. Doğru reflü yastığı kullanımı kadar yatak da oldukça önemli görülür. Bundan dolayı medikal bir yastık ile beraber reflü yatağı da almayı düşünebilirsiniz. Reflü yastığının tüm faydalarını deneyimlemek için yine yemekten en az 2 saat sonra yatakta uyumanız önemlidir.

Bebek Reflü Yastığı Nasıl Kullanılır?

yan yatan bir bebek

Bebeklerde de bebek reflüsü adında bir mide rahatsızlığı mevcuttur. Bebek reflüsünün temel nedenlerinden biri beslenmede ve yatma esnasındaki hatalardır. Yatma sırasında hırıltılı soluma, burun tıkanması, kusma, uykuya dalmada güçlük gibi belirtiler bebek reflüsünün belirgin nedenlerindendir. Bebek reflü minderi ise bebek reflü belirtileri azaltan medikal yastıklardan biridir. Bebek reflü yastığının doğru kullanımı, yan pozisyonda yatmayı gerektirir. Bebeğin yan uyku pozisyonunda yatarak reflü yastığın daha konforlu şekilde kullanılması önerilir.


Bebek reflü yastığı ne zamana kadar kullanılır sorusunun da yanıtını verelim. Reflü belirtilerinin görülmesine takiben ilk 6 aylık sürede reflü yastık ve yatağın kullanılması tavsiye edilir. Bununla beraber reflü yastığın kullanımı ile ilgili Reflü yastığa ek olarak yatak alacaksanız bu yatak da aynı şekilde eğimli özellik taşır. Genel olarak reflü yatağı minder özelliğinden dolayı yastık olarak da işlev görür.


Doğru Reflü Yastığı Nasıl Seçilir?


Reflü yastığı alırken birtakım unsurlara dikkat ederek seçim yapmanız gerekir. Öncelikle reflü yastık modellerinin farklı kumaş içeriğine sahip olduğunu belirtelim. Viskon, polyester, pamuk ve tercel gibi farklı kumaşa sahip reflü minderleri, yan yatma pozisyonu destekleyen özellikleriyle bilinir. Hem bebeklere hem de yetişkinlere özel üretilen reflü minderleri, farklı fiyat aralığında olabilir. Bunun nedeni üretilen kumaş türünün maliyeti ve özel tasarım bazı detaylardır. Genel olarak reflü yastığı almadan önce aşağıdaki unsurlara dikkat etmenizi öneririz:


● Vücudun üst kısmını destekleyip desteklemediğini,

● Üst kısmında süngerimsi kumaş bulunup bulunmadığını,

● Ürün garantisi olup olmadığını,

● Ortopedik ve hijyenik kullanım özellikleri sunup sunmadığını dikkate alabilirsiniz.


Alacağınız reflü minderlerinin mutlaka yıkanabilir özellikte olmasını tercih etmelisiniz. Yıkanabilir özellikteki yastıklar, daha hijyenli ve uzun ömürlü bir kullanım deneyimi sunar. Ürün garantisi ile beraber uzun süreli hijyen ve konforu da beraberinde getiren Lova Visco Reflü Yastık ile aradığınız rahatlığı deneyimleyebilirsiniz. Genel olarak özel tasarıma sahip ve yan yatma pozisyonunu destekleyen modellere öncelik vererek doğru seçim yapabilirsiniz.


Reflü yastığı nedir, nasıl kullanılmalı ve bu medikal yastığı almadan önce nelere dikkat edilir sorularını yanıtladık. Reflü yastık ile birlikte ihtiyacınıza göre konforlu ve hijyenik tüm yastık modelleri için Lova Yatak kalitesine güvenebilirsiniz.