{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Nisan Ayına Özel ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Esneyerek uyanan bir kadın

En Etkili Uyku Açma Yöntemleri

Geceleri deliksiz bir uyku çekemediğiniz için sabahları çok zor mu uyanıyorsunuz? Bu soruya verdiğiniz yanıt evet ise, vakit kaybetmeden uyku açma yöntemleri hakkında bilgi edinmelisiniz!

Kimileri başını yastığa koyduğu andan itibaren kendisini keyif dolu düşlerin kollarına bırakırken kimileri için bu durum zannedilenden daha güçtür. Uykusuz geçen bir gecenin sabahı ise beklenildiği gibi epey zordur.

Peki güne çok daha keyifli ve huzurlu bir merhaba demenizi sağlayacak, en etkili uyku açma yöntemleri neler olabilir? İşte sabah mayhoşluğu olmadan, dilediğiniz saatte dinç bir şekilde uyanabilmenin sırları!

Mavi yastık ve çarşaflı bir yatakta yatan bir kadın

Saat kaç olursa olsun uyandığınızda kendinize gelmekte güçlük çekiyor ve gün boyu uykusuz olduğunuzu hissediyorsanız bu durumla mücadele etmeniz gerektiği aşikardır.O halde şimdi, kolaylıkla hayatınıza dahil ederek uyum sağlayabileceğiniz işe yarar uyku açma yöntemleri ile bu sorunun üstesinden gelmeye ne dersiniz?

1. Su Tüketimini Arttırın

Bardaktan su içen bir kadın

Eğer su tüketimine gereken özeni göstermiyorsanız bu durum vücudunuzun susuz kalmasına neden olabilir. Dehidrasyonun en önemli sonuçlarından bazıları ise yorgunluk ve uykusuzluktur. Peki bu durumun önüne nasıl geçebilirsiniz?

· İlk olarak güne başlarken bir bardak su içmeyi kesinlikle atlamamanız gerekiyor. Bu sayede vücudunuzda uyuyan hücreler de sizinle birlikte uyanacak ve kendinizi çok daha dinç hissedeceksiniz.

· Gün içinde bol bol su tüketmeye devam ederek uzun saatler boyunca uyanık kalmaya bağlı olarak azalan enerjinizi yükseltebilirsiniz.

· Ek olarak günlük beslenme düzeninde sulu meyvelere ve içeceklere ağırlık verebilirsiniz.

2. Güne Kahve İle Başlayın

Mavi renkli duvar ve yatakta esneyen bir kadın

En çok tercih edilen uyku açma yöntemlerinden bir diğeri de güne kahve ile başlamak. Kafein alımı, sabahları uyanmakta zorlanan kişilerin en çok tercih ettiği alternatiflerden biri olarak öne çıkıyor.

Çünkü kafein, beynin uyku için vereceği sinyalleri devre dışı bırakmaya dolayısıyla da uyanık kalmanıza yardımcı oluyor. Bu doğrultuda siz de sabahları kendinizi uykusuz hissediyorsanız güne başlamadan önce bir fincan kahve içerek sabahı keyif dolu karşılayabilirsiniz!

3. Güneşe Çıkın

Ormanda yürüyen gözlüklü bir kadın

Doğal güneş ışığının vücuda pek çok yönden faydası bulunuyor. Bunlardan belki de en önemlisi uyku döngüsünü etkileyen sirkadiyen ritme olan faydaları. Kendinizi daha enerjik ve zinde hissetmek istiyorsanız sabahları mümkün olabildiğince temiz hava almalı ve güneşin altında vakit geçirmeye dikkat etmelisiniz.

Örneğin sabah işlerinizi yapmaya başlamadan önce bir saat boyunca yapacağınız yürüyüş hem temiz hava almanıza yardımcı olacak hem de doğal gün ışığının etkilerinden faydalanmanızı sağlayacaktır.

Eğer fırsatınız varsa işe yürüyerek gidebilir, tertemiz havayı içinize çekerek kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Eğer yürümeniz uygun değilse bisiklet kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

4. Egzersiz Yapın

Esneme hareketi yapan kadınlar

Sabahları uykunuzu alamamış bir biçimde uyanmanızın en önemli nedenlerinden bir tanesi de enerjinizin düşük olması. Sabahları uyandıktan hemen sonra ya da gün içinde kendinizi yorgun hisssetmeye başladığınızda yapacağınız kısa bir egzersiz ile enerji seviyelerinizi yukarı çekebilir ve uykunuzu açabilirsiniz.

Eğer uzun zamandır egzersiz yapmıyorsanız ilk başlarda bunun enerji seviyenizi düşürüp kendinizi yorgun hissetmenize neden olacağını da belirtelim. Fakat bir süre sonra buna alışacak ve kendinizi sabah sporundan alıkoyamayacaksınız!

Buna ek olarak egzersiz saatlerinizi uykudan hemen öncesine ayarlamamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde uyumakta zorlanabilir, gece uykunuzu alamadığınız için de sabahları uyanmak beklediğinizden daha yorucu olabilir.

5. Gün Işığından Faydalanın

Koltuğa yaslanmış bilgisayar ile çalışan bir adam

Eğer gece geç saatlerde yatıp sabahın erken saatlerinde uyandıysanız öğleden sonra kendinizi yorgun hissetmeniz çok normal. Özellikle kapalı bir ofiste çalışıyorsanız ve sürekli olarak bilgisayar ekranına bakmak zorundaysanız uyku açma yöntemleri size yardımcı olabilir.

Bu anlamda eğer loş ışıklı bir ortamda çalışıyorsanız ve şansınız varsa pencereye daha yakın mesafedeki bir yere geçebilirsiniz. Öte yandan bulunduğunuz odaya giren güneş ışığı miktarı tatmin edici değil ise ortamdaki ışık kaynağının yoğunluğunu arttırabilirsiniz.

6. Uyku Molası Verin

Masadaki dosyaların arasına yatan bir kadın

Gün içinde çok uykusuz kaldığınız hissediyor ve sürekli uykulu bir ruh hali içerisine giriyorsanız gün ortasında kısa bir şekerleme yapmaya ne dersiniz? Eğer bu fikre sıcak bakıyorsanız günde yalnızca bir kez ve yarım saati aşmayacak bir uyku molası verebilirsiniz.

Eğer çalışıyorsanız öğle aralarında uyumak pek de mümkün olmayacağı için gözlerinizi 15 dakika boyunca kapatarak dinlenmekle de yetinebilirsiniz. Bu sayede hem gözleriniz hem de zihniniz yenilenecek ve uykunuz kısa sürede açılacaktır!

7. Sohbet Edin

Ofiste bir adam ile bir kadın

Sohbet etmek de en etkili uyku açma yöntemleri arasında yer almaktadır. Uykusuzluk ile başa çıkamadığınız anlarda zihninizi yeniden harekete geçirebilmek adına o sırada aynı ortamda bulunduğunuz bir kişi ile sohbet etmek iyi bir seçenek olabilir.

8. Müzik Dinleyin

Elinde kahve bardağı tutan kulaklıklı bir kadın

Sabahları uyanmakta güçlük çekiyorsanız güne en sevdiğiniz müziklerle başlamak şahane olacaktır! Uyku halini üzerinizden atmak adına kahvenizi hazırlarken en sevdiğiniz parçalardan oluşan bir liste hazırlayabilir, hazırlanırken kendinize gelebilirsiniz.

Seçtiğiniz şarkıların daha enerjik olması uykusuzlukla başa çıkma noktasında daha etkili olacaktır. Hatta işi biraz daha ileriye götürüp dans ederek enerjinizi yükseltebilirsiniz.

9. Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketin

Bir kaba sandviç hazırlayan biri

Kan şekerinizin düşük olması kendinizi yorgun ve sürekli uykulu hissetmenize yol açan en temel sebeplerden bir tanesidir. Bunu önlemenin ise hem çok etkili hem de lezzetli bir yolu var; atıştırmalıklar!

Enerjik hissetmek adına bir havuç, fındık, bir tabak yoğurt ya da taze meyve yiyebilirsiniz. Ek olarak herhangi bir sağlık ya da kilo problemi yaşamamak için bu besinleri ölçülü bir biçimde tükettiğinizden de emin olmanız gerekir.

10. İyi Uyuyun

Yatağa uzanmış sarı saçlı bir kadın

Sabah uyanmakta güçlük çekmenizin en temel sebebi uykusuzluktur. Bunu önlemek için de geceleri gerçekten iyi uyumalı ve uykusuz kalmamalısınız.

Bunun için uyku saatlerinizi gün içerisinde uyanık kalmanız gereken zamanlar doğrultusunda ayarlayabilirsiniz. Elbette güne zinde başlamak için en verimli uyku saatleri içerisinde uykuya daldığınızdan da emin olmanız gerekir.

Verimli bir uyku uyumak ertesi gün kendinizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. İyi uyku için ise yatak ve yastık seçiminiz en önemli kriterler arasında yer alıyor.

Eğer yeni bir yatağa ve yastığa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız gece boyu mışıl mışıl uyumanızı sağlayacak kaliteli yatak ve yastıklar için kullanıcılarına 120 gün uyku garantisi sunan Lova Yatak’ı tercih edebilirsiniz. Size en uygun yatağın hangisi olacağı noktasında kararsızlık yaşıyorsanız Lova Uyku Testi’ni çözebilirsiniz.

En etkili uyku açma yöntemleri hangileri, bu yazımızda sizlerle paylaştık. Uyku konusundaki uzmanlığımız ile sizler için hazırladığımız diğer içeriklerimiz için Lova Blog’u sık sık ziyaret etmeyi unutmayın.