{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Nisan Ayına Özel ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Bilgisayar başında esneyen bir kadın

Hamilelik Sürecini Destekleyecek Uyku Ürünleri

Herkes gebelik sürecini daha konforlu geçirmek ister. Bunun için yapılması gereken ilk şey ise uyku konusundaki birtakım geliştirmelerdir. Daha rahat bir yatakta uyumak, baş ve boyun dengesini sağlayacak bir yastık kullanmak çok önemlidir. Peki nedir bu ürünler ve özellikleri nelerdir? Gelin hep beraber bir göz atalım!

Hamilelik Sürecini Destekleyecek Uyku Ürünleri Nelerdir?

telefona bakıp esneyen bir kadın

Hamilelik sürecinde kişiye yardımcı olacak birçok uyku ürünü olduğundan daha evvel de söz etmiştik. Yatak, yastık ve destek ürünleri ile gebelik sürecinde uyku düzeni en sağlıklı biçimde oluşturulur. Her biri çarpıcı detaylar içeren bu yardımcılar sayesinde artık gebelik döneminde zorluk çekmek yok! Bu ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz:


1. Konforlu Bir Yatak

Gri yatak başlıklı bir yatak

Hamile yatağı nasıl olmalı sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Gebe bir kişinin yatağı daima rahat olmalıdır. Yatak sert yapıda olmalıdır. Hamileliğin ilerleyen süreçlerinde yüzüstü ve sırtüstü yatmak zor hale gelebilir. Bu tür durumları tolere etmesi adına sert yataklar devreye girer. Omurga desteği sunan bir seçenek belirlemek de en mantıklısıdır.


Gebelik sürecinde omurgayı güvenli şekilde desteklemek gerekecektir. Bu yüzden dilerseniz ihtiyaca göre güçlü omurga desteği sunan yatakları inceleyip buna uygun bir seçim yapabilirsiniz. Böylelikle omurganızın formunu da korumuş olursunuz. Hamile yatağı seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da yatağın kalitesidir; üst düzey malzemelerle üretilmiş bir yatağa sahip olmalısınız.


Şunu da belirtmek isteriz ki hibrit yataklar da hamileler için uygun konforu sunar. Malzeme kalitesi konusunda da sınır tanımazlar. Senelerce kullanabileceğiniz bu yataklar hem uzun ömürlü hem de üst düzey kalitededir.


Bu yatakları daha da yakından tanımak adına dilerseniz Hibrit Yatak Nedir? Hibrit Yatak Teknolojilerinin Sağladığı 5 Fayda başlıklı içeriği de okuyabilirsiniz.


Ben ne fazla sert ne de yumuşak bir yatak arıyorum diyorsanız da lateks yataklar sayesinde daima huzurlu bir biçimde uykuya dalabilirsiniz. Lateks yataklarda tamamen doğal malzemeler kullanılır. O nedenle de içiniz rahat bir şekilde keyifle bu ürünü kullanabilirsiniz.


Ayrıca Lateks Yatak Nedir? 7 Özelliği ile Lateks Yatak başlıklı yazımızı mutlaka incelemenizi öneriyoruz. Bu şekilde hangi yatağı seçmek istediğinize daha rahat karar verebilirsiniz. İçinize sinen bir yatakta karar kılmak size de çok iyi gelecektir.


2. Konforlu Bir Yastık

Mavi arka planda medikal bir yastık

Hamile uyku yastığı adı altında birçok yastık seçeneği bulmak mümkündür. Gebeliğin artık ilerlemeye başladığı evrede boyun ve baş bölgesinde baskı hissedilebilir. Bu gayet normal bir durum olarak seyreder. Lova Yatak bünyesinde yer alan visco/medikal yastıklar sayesinde hamile birey kendini son derece konforlu hissetmeye başlar.


3. Destek Yastıkları

Uyku yastıkları ile uyuyan bir kadın

Gebeliğin özellikle son aylarında anne adayları sırt, bel ve göbek gibi bölgeleri desteklemesi adına ekstra yastık isteyebilir. Bu durumda hamile uyuma yastığı ve destek yastıkları ön plana çıkıyor. Bu ürünler gebe yastığı olarak da biliniyor. Bahsi geçen destek yastıkları genel olarak uyku sırasında düzgün bir pozisyon almanıza yardımcı olur.


Aynı zamanda da sırt ağrılarının şiddetini azaltır. Destek yastığı kullanmadan önce dilerseniz alanında uzman bir fizyoterapistten de görüş alabilirsiniz. Kaç adet destek yastığı kullanmanız gerektiğini bu şekilde öğrenebilirsiniz. Omurga sisteminizi dengede tutmak adına yapacağınız en iyi şey her zaman için destek yastığı kullanmaktır.

Hamilelikte Yataktan Nasıl Kalkmalı?

Yeni uyanmış bir kadın

Hamile bir birey sabahları yataktan kalkarken ilk olarak hangi taraftan kalkmak istiyor ise ona göre harekete geçmelidir. Dizlerini karnına çekerek ayaklarını yataktan yavaş yavaş sarkıtmalıdır. Bir kişinin desteği ile oturmalıdır.


Oturduktan sonra derin derin nefes alıp vermelidir. Ardından da hazır hissedince yataktan kalkmalıdır. Şunu da belirtmiş olalım; hiçbir zaman ani hareketlerde bulunmamak gerekir. Ters bir durumun oluşmaması adına bu adıma dikkat etmek çok önemlidir.


Bireye yardımcı olacak bir yakını o sırada yanında değilse de izlenmesi gereken yöntem şudur; duvar, sabit masa gibi güvenilir kısımlardan tutunarak kalkmak. Bu şekilde kişi kendi başına daha rahat kalkacaktır. Bedenin yükünü ne öne ne arkaya vermek gerekir. Tam dengeli bir kalkış yapmak şarttır. Aksi halde can sıkıcı sakatlanmalar meydana gelebilir.

Hamilelikte Uyku Sorununun Önüne 3 Adımda Nasıl Geçilir?

Yatağa oturan ve düşünen hamile bir kadın

Hamilelikte uyku problemi yaşayan bireyler bu sorunun önüne geçmek için 3 önemli adımı daima takip etmelidir. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz:


1. Her Zaman Sol Tarafa Yatın

Karnını tutan bir kadın

Hamileler yatarken nasıl yatmalı sorusu sık sorulmaktadır, bu soruyu yanıtlamak isteriz. Gebelik sürecinde kaliteli bir uyku rutini oluşturmak adına yatış pozisyonunuzu sol tarafa çevirmelisiniz. Hamilelik döneminde yüzüstü yatmak kişiyi rahatsız eder. Aynı zamanda da kan dolaşımına tamamen olumsuz yönde tesir edecektir. Yapılan birçok araştırma neticesinde hamilelikte sol tarafa doğru yatan kişilerin kendini iyi hissettiği ortaya çıkmıştır.


Ayrıca yatak seçimi konusunda tercihinizi visco hafızalı sünger yataklardan yana da kullanabilirsiniz. Konforu deneyimlerken bu tercihinizden bir an olsun pişman olmayacağınızdan da eminiz! Visco hafızalı sünger yataklar, omurgaya binen yükün kısa zaman içerisinde hafiflemesini sağlamaktadır. Kişi kendini her an zinde hisseder. Özellikle gebelik sürecinde uyku problemi yaşayan kadınlar visco hafızalı ürünlere yönelmelidir.


2. Vücudu Aşırı Derecede Yormayacak Egzersizler Yapın

Spor yapan hamile bir kadın

Hamilelik evresinde düzenli şekilde yapılacak olan egzersizler, direkt olarak uyku kalitesinin artmasını sağlar. Bedeni fazla yormayacak biçimde egzersiz yaparsanız gece hem kaliteli hem keyifli bir uyku uyumuş olursunuz. Farkı anında görmeye başlayacaksınız.


3. Zararlı Besinlerden Uzak Durun

Hamile kadına uzatılan bir dilim pasta ve elma

Abur cuburlar, bol yağlı yemekler ve yapay şeker içeren her şey… Tüm bunlardan uzaklaştığınızda sindirim sisteminiz ve genel vücut sisteminiz rahat edecektir. Bu da daha keyifli bir uyku uyumanız konusunda size yeni kapılar açacak demektir. Sağlıklı bir beslenme rutini oluşturma konusunda güçlük çekiyorsanız uzman bir diyetisyen hekime başvurun deriz.


Ayrıca dilerseniz Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir? 10 Temel Uykusuzluk Nedeni başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. Hatta blog sayfamız üzerinden uyku dünyasındaki diğer önemli gelişmelere de göz atabilirsiniz.


Lova Yatak olarak hazırladığımız bu içerikte hamilelik sürecini destekleyecek uyku ürünlerine değindik. Aynı zamanda da hamile bireylerin bir uyku düzeni oluşturması adına tavsiyelerde bulunduk. Siz de dilediğiniz zaman ürünlerimizi inceleyebilir, en konforlu uyku ürünlerini satın alabilirsiniz!