{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Nisan Ayına Özel ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Yatağında uyuyan bir kadın

İdeal Uyku Ortamı ve İdeal Uyku Sıcaklığı Nasıl Olmalı?

Kaliteli bir uyku uyumak için ideal uyku sıcaklığı sağlanmalıdır. Uyku ortamını oluştururken bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Tabii sadece bu da değil, dikkat etmeniz gereken sayısız detay var. Her birini sizler için özetliyor olacağız!

Uyku Ortamı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yan uyku pozisyonunda yatan bir adam

Uyku ortamında ışıklar sönük olmalı, gürültüden uzaklaşılmalıdır. Kaliteli uyku ürünleri seçilmelidir. Havalandırılabilecek bir ortam seçilmeli ve teknolojik cihazlar bu odada asla yer almamalıdır.


Işıkları Söndürün


Uyku döngüsü, gece süresince artıp azalan melatonin hormonu düzeylerine bağlıdır. Bu yüzden de uyku ortamında tam karanlık sağlandığında hormon seviyesi korunacaktır. Fakat ışıkları söndürmenize karşın odanız hala ışık alıyorsa göz bandı ve kalın perdeler kullanmayı da düşünebilirsiniz.


Gürültüden Uzaklaşın


Uyku ortamında hiçbir zaman gürültü olmamalıdır. İşlek bir caddede yaşıyorsanız, kulak tıkaçları kullanabilirsiniz. Ayrıca odanızdaki pencereleri gürültüyü geçirmeyecek şekilde yaptırabilirsiniz. Seçim sizin; sessiz uyku ortamı oluşturduğunuzda uyku kalitenizin arttığını göreceksiniz!


Kaliteli Uyku Ürünleri Seçin


Konforlu bir uyku ortamı oluşturmanın en iyi yolu kaliteli yastık, yatak ve nevresim takımları seçmektir. Özellikle pamuklu kumaştan üretilen nevresim takımları ve yastık kılıfları ile kendinizi daha rahat hissedersiniz. Ayrıca dilerseniz Lova Yatak’ın yatak modelleri arasından seçim yaparak en iyi yatağı satın alabilirsiniz!


Havalandırabileceğiniz Bir Ortam Seçin


Sürekli olarak havalandırabileceğiniz bir alanda oksijen miktarı artacaktır. Temiz havada uyumanın keyfi ise her zaman bir başkadır. Düzenli şekilde pencereleri açarak uyuduğunuz odayı havalandırmayı unutmayınız.


Elektronik Cihazları Uyku Ortamından Uzak Tutun


Elektronik aletler zararlı ışınlar yaymaktadır. Bu da uykunuzun kaçmasına neden olur. Uygun bir uyku ortamı oluşturmanızın önüne geçer. Bunun yerine televizyonu ve bilgisayarı yatak odasının dışında tutmanız daha iyi bir tercih olacaktır.


İdeal Oda Sıcaklığını Belirleyin


İdeal uyku sıcaklığı genel olarak 18-22 derece arasında olmalıdır. Fakat her bireyin vücut yapısı farklıdır, bu yüzden de ideal uyku sıcaklığı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı insanlar daha sıcak bir ortamda uykuya dalabilirken bazıları da soğuk ortamda uyumayı sever. Beden uyku esnasında ısı üretmeyi sürdürür. O nedenle de ısının uykudayken düşmesine izin veren bir ortam sağlamak gerekir.

Bebek Uyku Ortamı Nasıl Olmalı?

Sırt üstü uyuyan bir bebek

Bebek yatağı, oda sıcaklığı, güvenlik, ışık ve ses kısacası bir bebek odasındaki uyku ortamıyla alakalı önem arz eden sayısız durum vardır.


Kaliteli Bir Bebek Yatağı Seçin


Bebek yatağı, güvenlik standartlarını karşılamalıdır. Bebeğin omurgasını en iyi şekilde destekleyecek yapıya sahip olmalıdır.


Oda Sıcaklığına Dikkat Edin


İdeal uyku sıcaklığı, bebek odasında da önem verilmesi gereken durumlardan biridir. Bebek uyku ortamı hiçbir zaman aşırı sıcak ya da soğuk olmamalıdır. 20-22 derece idealdir. Bebeği soğuktan koruma amacı ile ince bir uyku tulumu veyahut battaniye de kullanılabilir.


Sessiz ve Loş Bir Ortam Yaratın


Bebeklerin keyifle uyuyabileceği ortam kesinlikle loş ve sessiz olmak durumundadır. Aydınlık ve gürültülü ortamlarda bebeklerin uyuması zordur. Bebeğin uyumasına yardım etmek için odayı kalın perdelerle kapatıp hafif loş bir ışık açabilirsiniz. Tabii karanlık uyku ortamı her zaman daha mantıklı olacaktır.


Dijital Bebek Telsizi Kullanın


Uyku ortamında dijital bebek telsizi kullanmalısınız. Böylelikle bebek uyuyamadığında bunu telsizden duyarak odaya yönelebilirsiniz. Dilerseniz odaya bir kamera yerleştirip dilediğiniz zaman bebeğinizi kontrol de edebilirsiniz.


İdeal Uyku Kaç Saattir?


Yetişkin bir birey günde 6 ila 8 saat uyumalıdır. Ancak ideal uyku süresi kişiden kişiye değişir. Cinsiyet, kilo, yaş, aktivite düzeyi ve sağlık durumu gibi faktörler bu durumu etkiler. Gençler ve çocuklar, yaşlarına bağlı olarak daha fazla uyku gereksinimi hisseder. Bebekler günde 15-16 saat, okul öncesi çocuklar 10-14 saat ve ergenlerin en az 8 saat uyuması önerilir.


Uyku süresi, yalnızca süre ile ilgili değildir. Aynı zamanda da uyku kalitesi ile alakalıdır. Uyu süresi kafi olsa dahi yine de buna karşın yorgun hissedilebilir. Konforlu bir uyku uyumak için bu ortamın sessiz ve konforlu olması gerekir.


İdeal uyku sıcaklığı ve uyku ortamına dair bilgiler sunduğumuz içeriğimizi burada noktalıyoruz. Size en uygun yatak modelini seçmek adına Lova Yatak testini çözebilirsiniz.