{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Çamaşır makinesi ve sepetin üstünde iki yastık

Kaz Tüyü Yastık Nasıl Yıkanır? Püf Noktaları Nelerdir?

Nefes alan yapısı ile sağlıklı bir uyku deneyimi sunan kaz tüyü yastıklar, pek çok kişi tarafından tercih edilir. Öte yandan kaz tüyü yastıkların hassas olduğunu ve dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerektiğini de belirtmek gerekir. Peki rahat yapısı ile kaliteli bir uyku deneyimi sunan kaz tüyü yastık nasıl yıkanır?


Kuş tüyü sınıfında yer alan kaz tüyü yastıklar, dünyanın en doğal ve en sağlıklı dolgu malzemeleri arasında yer alır. Hijyenik yapısı sayesinde bakteri barındırmayan kaz tüyü yastıklar, higroskopik özelliğinden dolayı ortamdaki teri ve nemi içine hapseder. Gündüz olduğunda ise içine hapsettiği nemi havaya geri verir. Böylece yastıkta kötü koku oluşumunun önüne geçer.


Bütün bu özellikler göz önüne alındığında kaz tüyü yastıkların, hem uyku kalitenizi iyileştireceğini hem de uzun ömürlü bir kullanım sunacağını söyleyebiliriz.

Bir yastığı elinde kontrol eden bir kadın

Peki ama kaz tüyü yastık nasıl yıkanır? Bakımı sırasında nelere dikkat etmek gerekir? Kullanıcılarını kusursuz uyku ile buluşturan Lova Yatak olarak hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde, kaz tüyü yastık nasıl yıkanır detaylı bir şekilde inceliyor olacağız. O halde gelin, kaz tüyü yastık nasıl yıkanır birlikte bakalım! Ek olarak kaz tüyü yastık temizliği gibi yün yorgan temizliği hakkında da bilgi sahibi olmak için Yün Yorgan Nasıl Yıkanır? 2 Farklı Yorgan Temizleme Yöntemi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.


Kaz Tüyü Yastık Nasıl Yıkanır?


Rahat ve kaliteli bir uykunun vazgeçilmezi olan yastıklar, düzenli olarak temizlenmesi gereken ürünlerdir. Aksi takdirde uyku kalitesini olumsuz yönde etkilerler. Ancak yastık temizliği, yastık türlerine göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla pamuk yastık, elyaf yastık ve kuş tüyü yastık temizliği birbirinden farklı yöntemler ile yapılmaktadır.


Örneğin bazı yastık türleri yalnızca elde yıkamaya uygun olurken bazıları ise hem elde hem de çamaşır makinesinde yıkanabilir. Söz konusu kaz tüyü yastık olduğunda ise her iki şekilde de yıkama yapmanın mümkün olduğunu belirtelim.


Ancak kaz tüyü oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kaz tüyü yastığa zarar vermeden, narin bir şekilde temizlik yapmak gerekir. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan elde ve çamaşır makinesinde olmak üzere kaz tüyü yastık nasıl yıkanır detaylı olarak inceleyelim.

Kaz Tüyü Yastık Çamaşır Makinesinde Nasıl Yıkanır?

Çamaşır makinesine atılan bir yorgan

Kaz tüyü yastığınızı çamaşır makinesinde yıkayabileceğinizi belirttik. Ancak bunun için dikkat etmeniz gereken birtakım detaylar bulunur. Peki çamaşır makinesinde kaz tüyü yastık nasıl yıkanır?


1. Adım: İlk olarak üretici talimatlarını okumalı ve ona göre hareket etmelisiniz.


2. Adım: Eğer yastığınız çamaşır makinesinde yıkamaya uygun ise talimatta belirtilen ısı ayarında bir yıkama yapmalısınız.


3. Adım: Ardından çamaşır makinesinde kuş tüyü özel programını seçip kaz tüyü yastığınızı yıkayabilirsiniz. (Kuş tüyü özel programı yok ise narin programı tercih edebilirsiniz.)


4. Adım: Sıkma programını mümkün olduğu kadar düşük ayarda tutmalısınız. Böylece kaz tüyü yastığınızın formunu çok daha uzun süre koruyabilirsiniz.


5. Adım: Yıkama bittikten sonra kaz tüyü yastıklarınızı açık havada kurutmaya özen gösterin. Fakat bu açık alanın güneş almayan bir yer olması gerekir.


İşte hepsi bu kadar! Yukarıdaki maddelerden hareketle, siz de kaz tüyü yastığınızı güvenle çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Kaz Tüyü Yastık Elde Nasıl Yıkanır?

Elinde çamaşır suyu köpüğü tutan biri

Kaz tüyü yastığınızı çamaşır makinesi yerine elde yıkamayı da tercih edebilirsiniz. Ancak bunun için yastığınızı yıkayabileceğiniz geniş bir alana ihtiyacınız olacaktır. Bu doğrultuda uygun boyutlu bir leğenden faydalanabilirsiniz. Elde kaz tüyü yastığınızı yıkarken takip edeceğiniz adımlar ise aşağıdaki gibidir.


1. Adım: İçi geniş bir leğen içerisine ılık suyu ilave edin. Aman dikkat! Sakın kaynar su kullanmayın yoksa kaz tüyü yastıklarınızın zarar görmesine neden olabilirsiniz.


2. Adım: Ilık su içerisine bir miktar sıvı deterjanı ekleyin. Bu miktar, deterjan kapağının ölçüsünde olabilir.


3. Adım: Hazırladığınız karışıma, kaz tüyü yastığınızı koyun. Deterjanın, yastık içine iyice işlemesi için yastığı nazik şekilde hareket ettirmelisiniz.


4. Adım: Bu işlemi 2 saat boyunca aralıklı olarak tekrarlamalısınız. Örneğin 10 dakikada bir olacak şekilde kas tüyü yastığı hareket ettirebilirsiniz.


5. Adım: Lekelerin çıktığına ve deterjanın tamamen çıktığına emin olduktan sonra yastığı, leğenden çıkarabilirsiniz.


6. Adım: Islak olan kaz tüyü yastığı, ister kurutma makinesine atabilir ister açık havada kurutabilirsiniz. Fakat kurutma makinesi ayarının hassas veya narin kurutmada olması gerekir.


Gördüğünüz gibi elde yıkama işlemi, makinede yıkama işlemine göre daha uğraştırıcı olabilir. Öte yandan her iki yıkama tarzının da artıları ve eksileri vardır. Ek olarak kaz tüyü yastıklarınızı kuru temizlemeye de verebilirsiniz. Öyle ki yastık türlerine göre kuru temizleme işlemi yapan pek çok kuru temizlemeci vardır.

Kaz Tüyü Yastık Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yastığı yatağa yerleştiren bir kadın

Kaz tüyü yastık nasıl yıkanır artık biliyorsunuz. Çamaşır makinesinde veya elde yıkayabileceğiniz kaz tüyü yastıklar için ayrıca dikkat etmeniz gereken noktalar da vardır. Bu sayede kaz tüyü yastığınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. İşte kaz tüyü yastık yıkarken dikkat etmeniz gereken noktalar!


● Kaz tüyü yastığı yıkamadan önce herhangi bir yerinin yırtık olup olmadığına bakmalısınız. Aksi takdirde kaz tüyleri, kumaştan çıkıp etrafa yayılabilir.


● Çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi ağır kimyasal maddeler ile yıkama yapmaktan uzak durmalısınız. Çünkü bu tarz kimyasallar, kaz tüyü yastığın yapısını bozabilir.


● Toz deterjan yerine sıvı deterjan ile yıkama yapmalısınız. Çünkü toz deterjanlar, yastık içerisinde birikerek kişilerde alerjik problemlere neden olur.


● Aynı anda birden fazla yastığı birlikte yıkamamalısınız.


● Kaz tüyü yastıklarınızı 3 ayda bir olacak şekilde yıkamaya çalışın. Böylece yastığınızın ömrünü uzatabilir, daha temiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Pastel tonlarında bir yatak odası ve beyaz renkli baza

Kaz tüyü yastık nasıl yıkanır artık biliyorsunuz. Çamaşır makinesinde veya elde yıkayabileceğiniz kaz tüyü yastıklar için ayrıca dikkat etmeniz gereken noktalar da vardır. Bu sayede kaz tüyü yastığınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.


İşte kaz tüyü yastık yıkarken dikkat etmeniz gereken noktalar!


● Kaz tüyü yastığı yıkamadan önce herhangi bir yerinin yırtık olup olmadığına bakmalısınız. Aksi takdirde kaz tüyleri, kumaştan çıkıp etrafa yayılabilir.


● Çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi ağır kimyasal maddeler ile yıkama yapmaktan uzak durmalısınız. Çünkü bu tarz kimyasallar, kaz tüyü yastığın yapısını bozabilir.


● Toz deterjan yerine sıvı deterjan ile yıkama yapmalısınız. Çünkü toz deterjanlar, yastık içerisinde birikerek kişilerde alerjik problemlere neden olur.


● Aynı anda birden fazla yastığı birlikte yıkamamalısınız.


● Kaz tüyü yastıklarınızı 3 ayda bir olacak şekilde yıkamaya çalışın. Böylece yastığınızın ömrünü uzatabilir, daha temiz bir şekilde kullanabilirsiniz.