{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Çamaşır makinesine yorgan atan bir kadın

Yün Yorgan Nasıl Yıkanır? 2 Farklı Yorgan Temizleme Yöntemi

Yün yorganlar, soğuk kış gecelerinde tenimizi sıcacık tutmaları nedeniyle çok eski dönemlerden beri en çok tercih edilen yorgan çeşitleri arasında yer alıyor. Kullanıcılara uyku esnasında maksimum konfor sunan yün yorganların uzun ömürlü olmaları ise ancak doğru şekilde temizlendikleri ve muhafaza edildikleri takdirde mümkün. Peki ama yün yorgan nasıl yıkanır?Yatak ve uyku ürünleri sektörünün günden güne gelişmesi ile farklı malzemeler kullanılarak üretilen ve taşıdıkları özellikler bakımından birbirinden ayrılan çok çeşitli yatakyastık, yorgan gibi uyku ürünleri üretilmeye başlanmıştır.Kış gecelerinin vazgeçilmezlerinden biri olan yün yorganlar, uyku endüstrisinin en eski ürünlerinden biri olarak da bilinmektedir.


Hem uyku konforu sunan özellikleri hem de kaliteli olmaları nedeniyle özellikle de soğuk coğrafyalarda yaşayan insanların mutlaka tercih etmesi gereken yün yorganların nasıl temizlendiğine dair bilgi sahibi olmak; yorganını uzun yıllar boyunca kullanmak isteyen kişiler için olmazsa olmazlardandır.

Adım Adım Yün Yorgan Nasıl Yıkanır?

Beyaz yatağın üstünde yastık ve yorgan

Tıpkı evinizdeki diğer eşyaların temizliği gibi yorgan temizliği de hem uzun yıllar boyunca yeni kalması hem de daha hijyenik bir kullanım sunması açısından son derece önemlidir.

Bununla birlikte pamuk, elyaf ya da yün gibi farklı malzemeler kullanılarak üretilen yorganların taşıdığı özelliklerin değişiklik göstermesi, bu yorgan çeşitlerinin temizliğinin de farklı yöntemlerle yapılmasına neden olmaktadır.

Yün yorganları elde yıkamak geçmiş yıllardan beri en çok tercih edilen temizlik yöntemlerinden biri olsa da hem çok zaman alması hem de fiziksel yorgunluğa sebep olması nedeniyle bu yorganlar, çamaşır makinelerinde de yıkanabilmektedir.

Bu sebeple yazımızın devamında yün yorganlarınızı hem elde hem de çamaşır makinesinde nasıl yıkayacağınızın yanıtını bulabilir, kış bittiğinde yaza hazırlık yaparken yorganlarınızı yıkayarak tertemiz bir şekilde dolaba kaldırabilirsiniz.

O halde dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan adım adım yün yorgan nasıl yıkanır sorusunu ayrıntıları ile yanıtlayalım!

Çamaşır Makinesinde Yün Yorgan Nasıl Yıkanır?

Bir yatakta iki yastık

Kirli yorganların temizliği için en çok tercih edilen yöntem hiç şüphesiz yorganı çamaşır makinesinde yıkamaktır. Bununla birlikte, yorgan temizliğinin yalnızca büyük kapasiteli çamaşır makinelerinde mümkün olduğunu da belirtelim. Peki ama çamaşır makinesinde yün yorgan nasıl yıkanır? İşte cevabı!


1. Adım: Yün yorganı makineye yerleştirdikten sonra ilk olarak hangi programda yıkayacağınıza karar vermeniz gerekir. Eğer evinizdeki çamaşır makinesinde yün içeren eşyaların yıkanabildiği bir yün yıkama programı var ise bu programı tercih etmenizi tavsiye ederiz.


Öte yandan çok yeni olmayan makinelerde yün yıkama programının bulunmaması nedeniyle yün yorganlar hassas programda da yıkanabilmektedir.


2. Adım: Yorganı makineye yerleştirdiyseniz sırada makinenizin deterjan gözüne yorganın temizliğini en iyi sağlayacak olan deterjanları dökmeniz gerekiyor.


Yün yorganların temizliğinde hem toz hem de sıvı deterjanlar tercih ediliyor olsa da maksimum temizlik için sıvı deterjanları kullanmanızın daha doğru olacağını söyleyebiliriz. 


Yünün su ile temas ettikten sonra sertleşen bir malzeme olması, yün yorgan temizliğinde yumuşatıcı kullanımını da zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle makinenin yumuşatıcı gözüne az miktarda da olsa yumuşatıcı ilave etmenizi tavsiye ederiz.

Katlanmış bir yorgan

3. Adım: Yüksek sıcaklık, yün yorganın zarar görmesine neden olacağından yorganı çamaşır makinesinde yıkadığınızda suyun sıcaklığını maksimum 30 derecede sabitlemelisiniz.

4. Adım: Son olarak, çamaşır makinenizin devrini 1000 ya da 1200 devire ayarlayabilirsiniz. Bu sayede yorgan suyunu sıkarak büyük ölçüde kuruyacağından yıkama işlemi tamamlandıktan sonra yorganı kurutmak için gerekli olan bekleme süresini de kısaltmış olursunuz.

5. Adım: Tüm bu ayarlamaları yaptıktan sonra çamaşır makinesini çalıştırabilirsiniz. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra kurutmak için yorganı yatay olarak asabilir; direkt olarak güneş almayan bir yerde bekletebilirsiniz.

Çamaşır makinesinde yün yorgan nasıl yıkanır sorusunu yanıtlamışken uygulamanız gereken tüm bu adımların, yorganınızın etiketinde yer alan kullanım talimatına göre değişikliğe uğrayabileceğinin de altını çizelim.

Eğer yorganın kullanım talimatında çamaşır makinesinde yıkamak için uygun olmadığına dair bir sembol yer alıyorsa zarar görmesini engellemek adına elde yıkamayı deneyebilirsiniz.

Öte yandan elde yıkamak yerine yorganlarınızı kuru temizlemede de temizlettirebilirsiniz. Peki ama yün yorgan elde nasıl temizlenir? İçeriğimizin devamında bu soruya yanıt bulabilirsiniz…

Elde Yün Yorgan Nasıl Yıkanır?

Yatak örtüsünü inceleyen bir adam

Eğer evinizdeki yün yorganları çamaşır makinesinde değil elde yıkamaya karar verdiyseniz bu işlem için geniş bir kovaya ya da küvete ihtiyacınız olduğunu belirtelim. Elde yün yorgan yıkamak isteyenlerin uygulaması gereken adımları ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1. Adım: Yorganı, yıkamadan yaklaşık bir ya da bir buçuk saat öncesinde içi su dolu bir küvet ya da kovanın içerisinde bekletmeniz gerekiyor.

2. Adım: Yorganın tamamı ıslandıktan sonra bir miktar yün deterjanını su ile karıştırabilir; yorganı yıkamaya başlayabilirsiniz.

3. Adım: Yorganın her yerinin deterjanla yıkandığından emin olduktan sonra, bir sonraki aşamada yorganı durulamalısınız.

Bunun için yorganı suyun altında olabildiğince yıkamanız gerekiyor. Su ile birkaç kez duruladıktan sonra yorganın üzerinde herhangi bir köpük ya da deterjan kalmayacaktır. 4. Adım: Durulama işlemi sona erdiğinde sonra dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı, suyunu süzmek için yorganı kesinlikle sıkmamanız gerektiği. Bu noktada tek yapmanız gereken yorganı güneş almayacak bir alanda kurutmak olmalıdır.

Katlanmış yorgan

Yün yorgan nasıl yıkanır sorusunu iki farklı teknikle yanıtladık. Yorganınızın kullanım etiketinde yer alan bilgiler doğrultusunda sizi en az yoracak yöntemi seçebilir; yaz temizliği yaparken yorganlarınızı da tertemiz yapabilirsiniz.Son olarak yün, elyaf, pamuk gibi farklı malzemeler kullanılarak üretilen; içinizi ısıtacak kaliteli ve yumuşacık yorgan çeşitleri için kullanıcılarına kusursuz uyku konforu sunan Lova Yatak’a güvenebileceğinizi de belirtelim.Kış aylarında vücut ısınızı koruyacak ve gece boyu mışıl mışıl uyumanızı sağlayacak bir yün yorgan arayışındaysanız; Lova’nın en sevilen ürünleri arasında yer alan Wool Prime yorgan ya da Wool Comfort yorganı inceleyebilirsiniz.Buna ek olarak, kaliteli bir uyku için temizliğinin son derece önemli olduğu uyku ürünlerinden biri olan yatak temizliğine dair merak ettikleriniz için Püf Noktalarıyla Yatak Temizliği Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.Uyku dünyasına dair faydalı olacağını düşündüğümüz yeni içeriklerimiz için ise blog sayfamızı sık sık ziyaret etmeyi unutmayın.