Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
gri renkli koltuk şalının olduğu koltuk

Koltuk Şalı Nasıl Kullanılır? Koltuk Şalı Dekorasyon Örnekleri

Koltukların dekorasyonuna ve işlevselliğine tarz katan tekstil ürünlerinden biri koltuk şalıdır. Artık modern dekorasyonunun bir parçası olan koltuk şalı modellerinin nasıl kullanılacağı ise merak konusudur. Biz de içeriğimizde koltuk şalı nasıl kullanılır, oturma alanı dekorasyonunda nasıl yer alır gibi soruları yanıtlayacağız.


Koltuk Şalı Nasıl Kullanılır?


Koltuk şalı çok yönlü tekstil ürünleri arasındadır. Koltuk şalının temel kullanım amacı, koltukların boş görünümünü önlemektir. Salonda ya da oturma odasında yer alan koltuğun boş görünmesini önlemek ile birlikte koltuğun hijyenik kalmasını da sağlar. Bilindiği üzere koltuklar çok çabuk leke tutup kirlenebiliyor. Bunun önüne geçmek için başvurulan ilk ürünlerden biri de koltuk şalı oluyor.


Aynı zamanda oturma alanında dekoratif ögelere yer vermek amacıyla da kullanılan ürünlerden biri koltuk şalıdır. Koltuk şalı dekorasyon katkısı sunmasıyla oturma alanı başta olmak üzere yaşam alanına tarz kazandırır. Ebatına göre ince örtü olarak kullanılabilir, koltuklar ile birlikte televizyon başındayken kendi üzerinize de örtebilirsiniz.


Yine yatağın üzerine de koltuk şalını örten dekorasyon önerileri mevcuttur. Bununla beraber başlıca kullanım alanı koltuklar diyebiliriz. Mevsime göre koltuk şalını dekoratif bir ürün olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca salondaki hakim renklere göre koltuk şalı modellerinin renk aralığına göz atarak uygun modele yönelebilirsiniz. Koltuk şalı nasıl kullanılır sorusunu yanıtladığımıza göre şimdi de bu koltukların nasıl örtüldüğüne göz atalım.


Koltuk Şalı Nasıl Örtülür?

berjerin üstünde çok renkli koltuk şalı

Koltuk şalı nasıl serilir sorusunun yanıtı kullanım amacına ve şalın boyutuna göre değişir. Küçük boyuttaki koltuk şalını koltuğun kol ve sırt kısmına serebilirsiniz. Klasik koltuk şalı serme yöntemi ise tüm koltuk yüzeyini kapatacak şekilde sermektir. Bu durumda büyük boyuttaki koltuk şalı modeline yönelmek gerekir. Ayrıca büyük boyuttaki koltuk şalını serecekseniz şalın biraz aşağıya sarkmasını da tercih edebilirsiniz.


Bir diğer tercih edilen koltuk şalı serme yöntemi ise sadece oturma alanına sermektir. Koltuğun en hızlı kirlenen ve lekelenen bölgesi olduğu için bu bölgeyi kamufle etmek amacıyla yüzeye şal serebilirsiniz. Daha küçük boyuta sahip koltuk şalını koltuğun kol ve sırt kısmına sermek, dekoratif açıdan da daha dikkat çekecektir. Özellikle stil sahibi bir oturma grubu görünümü için koltuğun kol ve sırt kısmına renkli, sade veya desenli koltuk şalı örtebilirsiniz. Koltuk şalının koltuğa uyum sağlaması için boyut faktörüne dikkat etmenizi öneririz.


Koltuk Şalı Örülür Mü?


Koltuk şalını kendinizin de örebileceğini biliyor muydunuz? Dekorasyonda şıklığı beraberinde getiren koltuk şalı ürününü istediğiniz dokuda ve renkte tasarlayabilirsiniz. Koltukların ve salonun hakim renklerine göre koltuk şalının iplerini belirleyebilirsiniz. Şal yapımı için tığ örgü veya biraz daha zahmetli haroşa örgü tekniğini deneyebilirsiniz. Uygun örme tekniğini ve malzemelerini kullanarak dekoratif etkisi yüksek oldukça dikkat çekici bir şal tasarlayabilirsiniz. Tasarlayacağınız koltuk şalının boyutuna da karar vererek farklı şekillerde kullanabilirsiniz.


Koltuk Şalı ile Salon Dekorasyonuna Stil Kazandırın

berjerin üzerinde koltuk şalı

Koltuk şalı modelleri aracılığıyla yaşam alanına yeni bir tarz kazandırabilirsiniz. Üstelik koltuk şalını kendiniz örerek de daha az maliyetli bir tekstil ürünü tercihinde bulanabilirsiniz. Salondaki diğer mobilyaların ve tamamlayıcı aksesuarların renklerini göre koltuk şalının renklerini belirleyebilirsiniz. Bununla beraber tamamen zıt bir dekorasyon görünümü için koltuk şalını farklı renklerde tercih edebilirsiniz.


Battaniye ile birlikte şalın koltuğa stil kazandırması için dekorasyon tarzlarını inceleyebilirsiniz. Koltuk şalı kullanımında, koltuk modeline göre de hareket edebilirsiniz. Örneğin berjer için daha küçük boyuttaki sade ve minimalist modeller ilgi çekici olabilir. Genel olarak koltuk şalı dekorasyon örnekleri doğrultusunda şunları göz önünde bulundurabilirsiniz:


● Canlı bir salon görünümü için açık renkli ve desenli-püsküllü modelleri öne çıkarabilirsiniz.

● Antrasit gri renkli koltuk şalı ile beyaz-siyah ağırlıklı salona farklı bir atmosfer katabilirsiniz.

● Koltuk şalını dekoratif yastıklar ile kombinleyerek koltuğun öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.

● Motifli ve desenli modeller ile salona hem şıklık hem de zarafet katabilirsiniz.

● Berjer veya tekli koltuklara koltuk şalı ekleyerek vintage, bohem veya eklektik dekorasyonu yansıtabilirsiniz.

● Zıtlığın uyumunu yansıtmak için koltuklar ile aynı olmayan renkteki şalları tercih edebilirsiniz.

● Nötr renkler arasındaki ekru, bej, vizon, beyaz ve boz kahverengi renkli şalları hem açık hem de koyu renkli salon dekorasyonunda kullanabilirsiniz.


Sıraladığımız dekorasyon önerilerinden uygun olanı seçerek salona şık dokunuşlar kazandırabilirsiniz. Salonunuza uygun hem şık hem işlevsel dekoratif koltuk şalı için Lova Yatak koltuk şalı modellerine göz atabilirsiniz.


Lova Yatak olarak koltuk şalı nasıl kullanılır, nasıl örtülür ve dekorasyona nasıl katkı sağlar sorularını yanıtladık. Koltuk şalı modelleri ile birlikte dekoratif etki sunan diğer ev tekstil ürünleri için de Lova kalitesine göz atabilirsiniz.