{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
sari-lyocell-kumas

Lyocell Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde sayısız kumaş çeşidi üretildiğini görüyoruz. Bunlardan en çok dikkat çekenleri ise hiç şüphesiz ki lyocell kumaş ve tensel kumaş oluyor. Peki bu iki kumaş türünün özelliklerini biliyor musunuz? Sizce aralarında ne gibi farklar ve benzerlikler vardır? O halde şunu belirtmiş olalım: Tensel kumaş, esasen bir kumaş türü değildir. Aslında bir elyaf markası olmaktadır. Lyocell lifinin ticari ismi olarak düşünebilirsiniz. Gelin detayları beraber inceleyelim!

Lyocell Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?

koyu-tensel-kumas

Lyocell kumaş, doğal bir selüloz elyafı olarak da bilinen tencel elyafından elde edilen bir tekstil malzemesi olmaktadır. Özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:


1. Doğal ve Çevre Dostudur


Lyocell, zararlı bir kumaş değildir. Tamamen doğal kaynaklardan elde edilir. Hammaddesi genel olarak okaliptüs gibi ağaçlardan gelmektedir. Üretimi esnasında çevre dostu çözücülerden yardım alınır ve geri dönüşüme uygun bir elyaf türü olması ile çevre dostudur. Sağlıklı bir kumaş türüdür.


2. Yumuşaktır


Lyocell kumaş türünün en dikkat çekici fonksiyonlarından biri de yumuşak ve konforlu bir yüzeye sahip olmasıdır. Cilde temas ettiğinde pürüzsüz bir his verir.


3. Nefes Alan Bir Yapısı Vardır


Lyocell kumaş türü, yapısında yer alan mikro gözenekler sayesinde nefes alabilen bir forma sahiptir. Bu da kumaşın hava dolaşımını sağlayarak vücut sıcaklığını düzenlemesine yardımcı olur. Bahsi geçen özellik, terlemeyi azaltarak kişiyi bedenen serin tutar. Yaz mevsimi için sık tercih edilen bir kumaş türüdür.


4. Antibakteriyel Bir Kumaştır


Liyosel kumaş, doğal bir yapıya sahip olduğu için antibakteriyel özellik gösterir. Bahsi geçen fonksiyon, bakteri oluşumunun önüne geçerek kumaşın hijyenik olmasını sağlamaktadır.


5. Bakımı Kolaydır


Liyosel kumaşlar, genel olarak kolay bir bakımdan geçirilir. Makinede yıkanabilir. Ütüleme gerektirmeyen bir yapıdadır. Dayanıklı bir kumaş türü olduğu için uzun ömürlüdür.


6. Çabuk Kurur


Liyosel kumaşlarla üretilen bir eşyayı yıkadığınızda ne kadar çabuk kuruduğunu fark edeceksiniz. Bu özellik, terleme durumunda da konfor sağlar.


7. Esnektir


Tamamen elastik bir yapıya sahiptir. Bu yüzden de sık tercih edilir.

Lyocell Kumaş Kullanım Alanları Nelerdir?

liyosel-kumas-gomlekler

Liyosel kumaş, günümüzde birçok farklı sektörde aktif olarak kullanılmaktadır. Bunlar:


Giyim


Liyosel kumaşlar; bluz, tişört, gömlek, elbise, etek ve daha birçok giyim eşyasının üretiminde kullanılır. Bunun yanı sıra spor giysilerinde de liyosel kumaşa denk gelmek mümkündür. Eşofmanlar, şortlar, taytlar ve spor sütyenlerinde kullanılan bir kumaş seçeneği olmaktadır.


Aynı zamanda bebek giysilerinde de karşımıza çıkan bu kumaş, bebeklerin kendini daha konforlu hissetmesini sağlar. Son olarak şunu da ekleyelim; iç giyimde de liyosel kumaş kalitesini görmek mümkündür. Yumuşak dokusu ile dikkat çeken liyosel sayesinde iç giyim ürünleri üstün özelliklere sahip şekilde üretilip sunulur.


Ev Tekstili


Liyosel yani tencel kumaşlar; yatak örtüleri, yastık kılıfları, perde ve döşemelik kumaşlarda da kullanılır. Hatta dilerseniz Lova Yatak ürünleri arasından liyosel kumaşla üretilen nevresim takımı seçeneklerini inceleyerek istediğinizi satın alabilirsiniz.


Aksesuarlar


Çanta, şapka, fular, kravat ve akla gelebilecek birçok aksesuarın yapımında bu kumaş türüne rastlıyoruz.

Liyosel Kumaşlar Hangi Kumaş Türleri ile Birleştirilir?

denim-kumas

Kadife, denim, saten, şifon ve polar gibi kumaşlarla üretilen eşyalarda çoğunlukla belirli yüzdelerde liyosel kumaş da kullanılmaktadır. Bahsi geçen ürünler her daim yumuşak bir yapıya sahiptir ve kişiye kendini rahat hissettirir.


Liyosel Kumaş Fiyatları Nasıldır?


Liyosel kumaş fiyatları birkaç faktöre göre değişim gösterebilir. Bunlar:


Kalite


Kumaş kalitesi, fiyat üzerinde gözle görülür bir etkiye sahiptir. Daha yüksek kaliteli ve özel işlemden geçirilen kumaşların fiyatı yüksek olur.


Marka


Marka yani üretici, fiyatı etkileyen faktörlerin başında gelir hiç şüphesiz. Tanınmış markalar çoğu zaman liyosel kumaşı daha pahalıya satarlar. Az bilinen markalar ise fiyatı düşük tutar.


Talep Durumu


Talep yüksek ise fiyatlar artacaktır. Ancak talep düşerse fiyatlar da o zaman dengeli bir biçimde düşecektir.


Tasarım


Özel tasarımlar fiyat dengesini sarsabilir. Örneğin; danteller, işlemeler, baskılar oluşturulmuşsa fiyat segmenti de buna göre şekillenecek demektir.


Lyocell kumaş özelliklerine değindiğimiz içeriğimizin sonuna yaklaşıyoruz. Dilerseniz Lova’da yer alan ev tekstili ürünlerini her zaman buradan inceleyebilirsiniz, hoşça kalın!

Gömleklerin dizili olduğu bir askılık