{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Nisan Ayına Özel ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Turkuaz ve yeşil desenli bir nevresim takımı

Nevresim Nasıl Yıkanır? Nevresim Kaç Derecede Yıkanır?

Nevresim takımları, yatağı koruyan ve şık gösteren konforlu parçalardır. Günlük kullanım nedeniyle nevresim takımı zaman içerisinde lekelenebilir, kötü kokmaya başlayabilir. Bunun olmaması adına düzenli şekilde yıkanması gerekir. Peki nevresim yıkama nasıl yapılmalıdır? Gelin hep beraber öğrenelim!

Nevresim Nasıl Yıkanır?

Çamaşır makinesine giysi atan biri

Nevresim takımı yıkama, hem temizlik açısından hem de takımın daha uzun ömürlü olmasını sağlaması açısından mühimdir. Nevresim yıkama adımları ise şu şekilde olmalıdır:


1. Etiketleri Kontrol Edin


Nevresim takımının üzerinde yer alan yıkama talimatlarının olduğu etiketi kontrol edin. Burada bulunan talimatları iyice okuyup yıkama yöntemini belirleyebilirsiniz.


2. Ön Yıkama Yapabilirsiniz


Nevresim yüzeyinde lekeler oluşmuşsa önce leke çıkarıcı bir deterjanla ön yıkama yapın. Bu, lekelerin son derece etkili bir şekilde çıkmasına yardım edecektir.


3. Nevresimleri Renklere Göre Ayırın


Nevresim takımlarını beyaz ve renkli olacak şekilde ayrı ayrı yıkayın. Bu, renk transferinin önüne geçmeniz açısından mühimdir.


4. Doğru Deterjan Seçimi Yapın


Nevresimleri yıkarken hassas bir deterjan kullanmalısınız. Ağır kimyasallar içeren ve renkleri solduran, kumaşa zarar verecek her üründen kaçınmanızı tavsiye ederiz.


5. Uygun Bir Yıkama Programı Seçin


Nevresim yıkama programı olarak da bilinen hassas ya da pamuklu gibi birçok program vardır. Siz bu kısmı uygun bir seçeneğe ayarlayın. Aşırı derecede sıcak olan su, nevresimlerin rengini soldurur ya da kumaşın zarar görmesine sebep olur. Bu yüzden hafif bir program tercih etmeye özen gösterin.


6. Kurutma Yöntemini Belirleyin


Nevresimleri kurutma makinesinde düşük bir sıcaklıkta ya da balkonda güneş ısısıyla kurutabilirsiniz. Fakat yüksek sıcaklıkta kurutursanız kumaş kırışır ve küçülebilir.


7. Ütüleme Adımına Geçin


Kuruduktan sonra nevresimleri düşük bir sıcaklıkta ütüleyerek pürüzsüz bir görünüm elde etmeniz mümkündür. Fakat etikette ütüleme ile ilgili bir talimat varsa buna uygun şekilde bir yol izlemelisiniz.

Nevresim Kaç Derecede Yıkanmalıdır?

Çamaşır makinesinin derecesini ayarlayan biri

Kumaş türüne göre nevresim yıkama şekliniz de değişebilir. Şu şekilde özetleyebiliriz:


Pamuklu Nevresimler


Pamuklu nevresim takımlarının büyük bir kısmı çamaşır makinesinde yıkanabilecek şekilde üretilmiştir. Yıkama talimatlarına uygun biçimde 30 ila 40 derecelik bir sıcaklıkta yıkanabilir. Pamuklu kumaşlar dayanıklıdır bu yüzden de normal programda dezenfekte edilebilirler. Deterjan kullanımında aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz.


Polyester Nevresimler


Polyester nevresim takımları çoğunlukla makinede yıkanmaktadır. Etikette belirtilen talimatları bu kumaş türünde de takip etmelisiniz. 40 derece bu kumaş türü için fazla olabilir o nedenle 30 derecelik bir yıkama yapmanız önerilir. Böylelikle kumaşın formu da bozulmamış olur.


İpek ya da Saten Nevresimler


Saten ya da ipek gibi hassas kumaşlarla üretilen nevresim takımlarının elde yıkanması daha uygun olacaktır. Ilık su kullanmak ve hafif yapıya sahip bir deterjanla işlemi sürdürmek, nevresimleri nazikçe ovalayarak yıkamak en iyisidir. Saten nevresimlerin kurutma işlemi ise balkonda yapılmalıdır. Yüksek sıcaklıklardan kaçınmalısınız. İlla ütülemek istiyorsanız bunu da düşük sıcaklıkta gerçekleştirmelisiniz.


Keten ya da Keten Karışımlı Nevresim Takımları


Bu nevresimleri de çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. 30-40 derece kafi olacaktır. Hassas bir deterjan kullanmanız önerilir. Kolay buruşan bir kumaştır bu yüzden orta derece ısıda ütüleme gerektirir. Düşük ısıda ütülenmesi zordur, zahmetli bir işlem olur. Özellikle yaz mevsiminde tercih edilen bir kumaş olduğu için sık yıkanması gerekecektir.


Nevresim Kaç Günde Bir Yıkanmalıdır?


Nevresim takımlarının ne sıklıkta değiştirilmesi ve yıkanması gerektiği; kişinin kullanım alışkanlıklarına, kişisel tercihlerine göre farklılık göstermektedir. Fakat genel olarak nevresim takımlarının 2-3 günde bir yıkanması yani değiştirilmesi gerekir.


Bununla beraber bazı durumlarda daha sık yıkama bile gerekebilir. Örneğin alerjiniz ya da astım gibi solunum hastalıklarınız varsa ya da evcil hayvanınız yatakta sizinle uyuyorsa nevresimleri daha sık değiştirmelisiniz.


Nevresim yıkama nasıl yapılır, hangi adımlar izlenmelidir ve kaç derecede yıkama yapılmalıdır gibi soruların yanıtlarını sunduğumuz içeriğin sonuna geliyoruz. Siz de düzenli olarak nevresim takımlarınızı dezenfekte etmeyi unutmayın diyor, mutlu günler diliyoruz!