{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Yakın çekimde yorgan

Mikrofiber Yorgan Ne Demek? Avantajları Nelerdir?

Son zamanlarda uyku ürünü alışverişlerinde adına sıkça rastladığınız mikrofiber yorgan ne demek sorusunun yanıtını merak ediyor musunuz? Eğer bu soruya verdiğiniz cevap “evet” ise şu anda doğru yerdesiniz!


Geceleri rahat ve kesintisiz bir uyku uyuyabilmek için yastık ve yatak seçimi kadar yorgan seçimini de doğru yapabilmek önemli. Yorgan seçimi yapmadan önce ise satın almak istediğiniz ürünün kumaşı, kullanım şekli ve ölçüleri ile başlayan bir dizi özelliğine hakim olmanız gerekiyor.


Bu yazımızda, mikrofiber yorgan ne demek sorusunun yanıtını merak eden ve tercihini mikrofiber yorganlardan yana kullanmak isteyenler için en kullanışlı yorgan çeşitlerinden biri olan mikrofiber yorganın avantajlı özelliklerini ele alıyoruz.

Mikrofiber Yorgan Ne Demek?

Yorganın iç kumaş kısmı

Mikrofiber yorgan ne demek konusuna değinmeden önce, mikrofiber kavramının ne olduğuna ilişkin bir açıklama yapmak, mikrofiber yorganların özelliklerin anlaşılması adına daha faydalı olacaktır.


Mikrofiber, mikro boyuttaki sentetik elyafların geneline verilen isim olarak ifade edilebilir. Giysilerimizde ve ev eşyalarında bulunmasının yanı sıra mikrofiber, çeşitli mobilyaların üretiminde, temizlik ürünlerinde ve endüstriyel alanda kullanılabilen bir malzemedir.

Mikrofiber malzemeler genellikle polyester ve poliamit sentetiklerinden veya bunların karışımlarından üretilmektedir.


Bu doğrultuda mikrofiber yorgan ne demek sorusu ise tahmin edilebileceği gibi sentetik elyaf kullanılarak üretilen, örtünmeye yarayan örtü olarak açıklanabilir. Microfiber yorganların içerisinde elyaf bulundurulmasının yanı sıra basılan hava ile yorganın daha kabarık ve hacimli olması sağlanmaktadır.


Bununla birlikte mikrofiber yorganların üzerinde kullanılan kumaş da mikrofiber malzemeden üretilmektedir.


Üretim kalitesine bağlı olarak yumuşacık ve pofuduk yapısını uzun yıllar boyunca koruyan mikrofiber yorganları geceleri deliksiz bir uykunun kapılarını araladığını söylemek yanlış olmaz.


İşte gidip kendinize hemen bir mikrofiber yorgan satın almanız için 8 sebep!


Uzun Ömürlü Kullanım Sağlar


Bir ürün satın alırken genellikle en önemli kriterlerden bir tanesi, dayanıklı ve uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi oluyor. Mikrofiber yorganların ise bu kriteri sağladığını ve ilk günkü kalitesini hiç bozulmadan uzun süre boyunca koruduğunu belirtelim.

Çünkü, mikrofiber kumaşların ipliklerini oluşturan polyester adlı bileşen; yorganın çok daha sağlam ve kullanışlı olmasını sağlar. Böylelikle sizler de yorganınızın bakımını yapıp uygun bir yerde muhafaza ederek uzun yıllar boyunca zarar görmeden kullanabilir, altında mışıl mışıl uyumanın keyfini sürebilirsiniz!

Kırışmaya Karşı Dayanıklıdır

İki yastık ve yorganın bulunduğu bir yatak

Mikrofiber yorganların bir diğer avantajlı özelliği de formunu koruması ve kırışmaya karşı dayanıklı olmasıdır. Elyaf yorganlar, kullanım kılavuzunda belirtilen ısı ayarında yıkanıp kurutulduktan sonra çok vakit kaybetmeden eski formlarına yeniden kavuşurlar.


Isıyı Dengeler


Geceleri çok terlediğiniz için uykunuz sık sık bölünüyor, bu da uyku performansınızı olumsuz mu etkiliyor? O halde mikrofiber yorganları tercih etmeniz için bir sebep daha var demektir!


Mikrofiber yorganların hava geçirgen yapısı, geceleri vücut ısısını dengelemeye yardımcı olmaktadır. Yani bir diğer ifade ile mikrofiber yorganlar, teri hapsederken ısıyı da muhafaza etmektedir. Bu sayede siz de geceleri terlemekten ya da üşümekten kurtulur; konforunuzdan ödün vermeden dilediğiniz pozisyonda rahatça uyuyabilirsiniz.


Uyku pozisyonlarının uyku kalitesini nasıl etkilediğini öğrenmek için bu konu hakkında hazırlamış olduğumuz Uyku Pozisyonları ve Yatak Seçimi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.


Antialerjik Özelliğe Sahiplerdir


İşte mikrofiber yorganların hassas ve alerjik yapıya sahip bünyeleri mutlu edecek bir özelliği daha… Mikrofiber yorganların büyük bir çoğunluğu antialerjen yapıdadır. Böylece cildinizde herhangi bir hassasiyet oluşturmadan gece boyu bebekler gibi uyumanızı sağlayarak ideal bir kullanım sunar.

Yumuşacık ve Hafiftir

Yorganın altına girmiş bir kadın

Özellikle stresli ve yoğun geçen günlerde, hemen herkesin hayali zannediyoruz ki bir an önce yastığı ve yorganı ile buluşup deliksiz bir uyku çekmektir. Bu noktada yatağınızın rahat olması ve yastığınızın size uygun olması kadar önemli olan bir diğer bir konu da yorganınızın üzerinizde ağırlık hissi oluşturmamasıdır.


Mikrofiber yorganın yapısında bulunan elyaf, çok hafif bir malzeme olduğundan geleneksel yorganların aksine uyuduğunuz sırada sizlere ağırlık hissettirmez. Yumuşacık yapısı ile rahat bir uyku uyumanıza önayak olur.


Her Mevsim Kullanılabilir


Mikrofiber yorganlar, ısıyı muhafaza eden yapıları gereği dört mevsim kullanıma elverişlidir. Böylelikle yaz ve kış aylarında yeni bir yorgan satın almanıza gerek kalmadan çok sevdiğiniz yorganınıza sıkıca sarılarak uyuyabilirsiniz!

Kolaylıkla Temizlenebilir

Bir çamaşır makinesi ve dekoratif sepetler

Mikrofiber yorganlar ya da yaygın bilinen ismi ile elyaf yorganların artılarından dir diğer ise temizlenebilir oluşudur. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi eğer kullanım kılavuzunda bu konu hakkında herhangi bir uyarı yer almıyorsa, yorganınızı çamaşır makinenizin 30 derecelik ısı ayarında gönül rahatlığıyla yıkayabilirsiniz.


Bununla birlikte çeşitli beyaz tekstil ürünleri gibi mikrofiber yorganlar da çamaşır makinesinde yıkanmaya elverişli olmayabilir. Bu durumda da ürününüzü yine kullanım talimatlarını göz önünde bulundurarak bir küvetin ya da uygun büyüklükteki bir kovanın içerisinde yıkayabilirsiniz.


Kolay Muhafaza Edilebilir


Sadece kış aylarında kullanımı mümkün olan, kalın bir dokuya sahip yorgan çeşitleri için depolama önemli bir sorundur. Oysaki incecik kumaşları ve yumuşacık dokuları ile mikrofiber yorganlar, en küçük depolama alanlarında bile kolayca muhafaza edilebilirler. Bu yüzden kullanmadığınız zamanlarda yorganınızı rulo şeklinde katlayarak, baza ve koltuk altlarında, dolaplarda ya da evinizde uygun olan başka bir alanda güvenle muhafaza edebilirsiniz.


Bu yazımızda sizler için mikrofiber yorgan nedir sorusunu yanıtlayarak uyku konforunu arttırmaya yardımcı olacak yanlarına değindik. Eğer mikrofiber yorganların taşıdığı özellikler, yorgan seçiminize olumlu yönde katkı sağladıysa kararınızı vermeden önce kalitesi ile kullanıcılarının beğenisini toplayan Lova Yatak'ın yorgan çeşitlerini mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz. Çünkü Lova’nın en çok tercih edilen ürünleri arasında bulunan Softly Yorgan, Restful Yorgan veya Air Up Yorgan'ın, seçiminizi olumlu yönde etkileyeceğinden hiç şüphemiz yok!Son olarak uyku konusundaki uzmanlığımızla uykuya dair merak ettiklerinizi yanıtladığımız diğer içeriklerimiz için Lova Blog’u ziyaret etmeyi unutmayın.