{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Kasım'a Özel Tüm Siparişlerinizde ÜCRETSİZ Kargo!
650 Satış Noktamızla Türkiye’yi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Lova

Mutluluk Hormonu Nedir? Uyku ile İlişkisi Nasıldır?

Mutlu olmanın yalnızca hayatınıza olan biten durumlarla ilişki olduğunu zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü aslında, gün içerisinde kendinizi daha iyi, mutlu ve huzurlu hissetmenize yol açan en önemli şey vücudumuz tarafından salgılanan mutluluk hormonudur. Peki tüm yönleri ile ele almak gerekirse mutluluk hormonu nedir sorusuna verilmesi gereken yanıt sizce ne olmalıdır?

Bildiğiniz üzere hormonlar, düşüncelerimizi ve duygusal durumumuzu etkileyen en temel unsurlardır. Mutluluk hormonu ise elbette kendimizi daha iyi ve huzurlu hissetmemizi sağlayan hormondur.

O halde mutluluk hormonu ve hayatımıza etkileri nasıl açıklanabilir? Vücudumuzda algılanan mutluluk hormonunu arttırmak adına neler yapılabilir? Uyku ile mutluluk hormonu arasında nasıl bir ilişki vardır?

Kullanıcılarını kusursuz uyku ile buluşturan Lova Yatak olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde mutluluk hormonuna dair bilmeniz gereken tüm ayrıntıları mercek altına alıyoruz.

Yazımızı sonuna dek okuyarak ruh halimizle yüzde yüz ilişkisi olan mutluluk hormonu ile ilgili aklınıza takılan tüm sorulara bir yanıt bulabilirsiniz…

Mutluluk Hormonu Nedir?

Lova

Mutluluk hormonu, adından da anlaşılacağı üzere; vücut tarafından salgılanan ve ruh halindeki değişiklerde büyük bir etkiye sahip olan hormonların geneline verilen isimdir. Bununla birlikte yaygın kanının aksine mutluluk hormonunun aslında tek bir hormondan ibaret olmadığını söylemek yanlış olmaz. Mutluluk seviyesi ile doğrudan ilişkili olan dört farklı hormondan söz etmek mümkün.

Endorfin, serotonin, dopamin ve oksitosin olarak adlandırılan bu hormonların her birinin işlevi, bireyi daha yüksek bir mutluluk noktasına ulaştırmak olsa da bu hormonların salgılanma zamanları ve nedenleri birbirinden farklı olabilir.

Mutluluk hormonu adı altında geçen hormonları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1. Endorfin Hormonu

Endorfin hormonu, insanların kendilerini fiziksel olarak daha iyi hissetmelerine yardımcı olan hormondur.

Vücudunuzda salgılanan endorfin hormonunun miktarı; çok sevdiğiniz ve uzun zamandır aklınızda olan bir yemeği tükettiğinizde, spor yaptıktan sonra kendinizi iyi hissettiğinizde ya da vücudunuzun herhangi bir nedenden dolayı acı çekmesi noktasında ağrılarınızı azaltmak adına artış gösterebilir.

Buna ek olarak endorfin hormonu, “vücudun doğal ağrı kesicisi” olarak kabul edilmektedir.

2. Dopamin Hormonu

Lova

Vücutta üretilen bir başka hormon olan dopamin, vücudun beyne iletmiş olduğu sinyaller aracılığı ile kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olan bir hormon türüdür. İşlevini son derece hızlı bir şekilde yerine getiren dopamin hormonunun, beyin fonksiyonlarının sorunsuz bir biçimde çalışmasında etkisi yadsınamayacak denli büyüktür.

3. Serotonin Hormonu

Halk arasında mutluluk hormonunun karşılığı olan serotonin, mutluluk seviyesini yükselten ve enerji aşılayan bir doğal kimyasaldır. Serotonin hormonunun tek işlevinin mutluluğu arttırmak olduğunu söylemek ise yanlış olur.

Serotonin aynı zamanda düzenli bir biçimde uyumanıza, beyninizi çalıştırarak bilgi haznenizi genişletmeye ve iştah seviyenizi düzenlemenize yardımcı olan bir hormondur.

4. Oksitosin Hormonu

Lova

Aşk hormonu olarak da bilinen oksitosin hormonu, çiftler birbirlerine sarıldıklarında ya da birbirlerine karşı hislerini belli edecek herhangi davranışta bulunduklarında salgılanan bir hormon çeşididir.

Bu hormonunun bir diğer özelliği ise doğum anından itibaren anne-baba ve çocuklarının arasındaki iletişimi güçlendirmeye yardımcı olmasıdır.

Mutluluk hormonu nedir sorusunu yanıtlayarak, mutluluğu artırmaya yardımcı olan bu hormonların özelliklerini de kısaca açıkladık. Tüm bunlara ek olarak ne yazık ki bu hormonları artırmanın yapay yollarla mümkün olmadığını da belirtelim.

Yaşam tarzınızı değiştirmek, uyku düzeninizi iyileştirmek ve sevdiğiniz bir işle ilgilenmek ise kendinizi mutlu hissetmek adına dikkate alabileceğiniz önerilerden yalnızca birkaçı....

Peki ama gün içinde kendinizi daha iyi hissettirecek daha başka neler yapabilirsiniz? İşte yanıtı!

Egzersiz Yapmak

Lova

Gün içerisinde yapılan egzersizlerin tümü, endorfin hormonunu arttırmaya yardımcı olacak aktiviteler olarak ön plana çıkıyor.

Eğer kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız siz de sevdiğiniz bir spor dalı ile ilgilenmeye başlayarak hem vücudunuzu hem de zihninizi iyileştirebilirsiniz.


Sevdiğiniz Yemekleri Tüketmek


Gün içerisinde tüketmiş olduğumuz besinler, ruh halinizin pozitif mi yoksa negatif mi olacağı noktasında belirleyici rol oynar.

Bu yüzden de gün içerisinde başta bitter çikolata olmak üzere, balık, kahve, yumurta ve kuruyemiş gibi besinleri tüketerek mutluluğunuza mutluluk katabilirsiniz.

Anıları Hatırlamak

Lova

Mutluluğun hem ruhsal hem zihinsel hem de fiziksel etkileri olan bir duygu olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Beynin hormonların salgılanmasında temel yapı taşı olduğu düşünüldüğünde beyninizi etkin bir biçimde çalıştırıp hafızanızı zorlayarak geçmişte yaşadığınız güzel anılarınızı hatırlayabilir, kendinizi daha iyi ve mutlu hissedebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak, stresi hayatınızdan uzak tutmak; keyif aldığınız şeylerle uğraşmak veya her gün yürüyüşe çıkmak vücudunuzda salgılanan mutluluk hormonunu arttırmaya yardımcı olabilir.

Öte yandan deliksiz ve kaliteli bir uykunun da hiç şüphesiz mutluluğa etkisi büyüktür. Peki ama uyku ve mutluluk hormonları arasında nasıl bir ilişki vardır? Mutluluk hormonu nedir sorusuna yanıt bulduğumuz içeriğimizde dilerseniz şimdi de mutluluk hormonunun gece uykusunu nasıl etkilediğine bakalım…

Mutluluğun Anahtarı Uyku Mu?

Lova

Geceleri iyi uyuduğunuzda ertesi gün kendinizi daha mı iyi hissediyorsunuz? Ya da uykusuz olduğunuz zamanlarda asabi ve sinirli olduğunuzu mu fark ediyorsunuz? Yaşadığınız tüm bu durumların sebebi ise belli: uyku hormonu!

İnsanların büyük bir bölümü alışkanlıklarının dışına çıkıp biyolojik saatlerini aksattıklarında kendilerini stres altında hissetmektedirler.

Bunun temel nedeni ise vücutta hormon üretiminin uyku sırasında da devam ediyor olmasıdır.

Gece uykusu sırasında ve en verimli uyku saatleri içerisinde salgılanan melatonin hormonu, güneşin doğması ile birlikte yerini mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin hormonuna bırakmaktadır.

Lova

Yani aslında geceleri uyurken salgılanan melatonin hormonu miktarının mutlulukla yakından ilişkisi olduğu söylenebilir. Öte yandan melatonin hormonu yalnızca gece uykusu sırasında salgılanmaktadır.

Bu bağlamda düzenli ve kaliteli bir gece uykusunun, mutlulukla yakından ilişkili olduğu çıkarımını yapmak çok da zor değil. Özetlemek gerekirse, kendinizi mutlu hissetmek istiyorsanız vücudunuzda salgılanan serotonin miktarını arttırmanız gerekmektedir.

Öte yandan daha çok serotonin hormonu salgılamak için de geceleri daha iyi uyumalı ve vücudunuzun daha fazla melatonin hormonu salgılamasına ön ayak olmalısınız…

Daha kaliteli bir uyku için ise sizlere konfor sunan yatak ve uyku ürünlerine yönelmeniz gerektiğinin altını çizelim. Elbette bu noktada, hem kaliteli hem de konforlu yatak; yorgan ve yastık seçenekleri için Lova Yatak kalitesine güvenebilir, siparişlerinizi isterseniz web sitemiz üzerinden dilerseniz de Lova mağazalarını ziyaret ederek oluşturabilirsiniz.

Son olarak sizler için hazırladığımız diğer içeriklerimiz için Lova Blog’u sık sık ziyaret edebilirsiniz!