{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Uykudan uyanmış esneyen mutlu bir kadın

Sabahları Dinç Uyanmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Sabah yorgun uyanmak herkesin korkulu rüyasıdır. Bu yüzden türlü yöntemler denenir. Fakat bu yöntemlerin birçoğu başarısızlıkla sonuçlanır. Ama siz asla endişe etmeyin! Bu içeriğimizde sabahları dinç uyanmak için nelere dikkat edilmeli birer birer açıklıyor olacağız. İpuçlarını takip ederek güne mutlu uyanabilirsiniz. O halde sizi daha fazla merakta bırakmadan ayrıntılara geçelim, ne dersiniz?

Yataktan kalkmış esneyen bir adam

Sabah erken nasıl dinç uyanılır ve insan neden yorgun uyanır sizce? Aslında bu sorunu çözmek için birçok şeyi bir arada yapmanız gerekecektir. Bunları daha yararlı olması adına belli başlıklar altında sıralamak istedik. Şu şekilde aktarabiliriz:

1. Erken Uyuyun

Yan uyku pozisyonunda uyuyan bir erkek

Sabahları hem dinlenmiş hem de dinç şekilde uyanmak için yapabileceğiniz ilk şey erken uyumaktır. Dinç uyanmak için kaç saat uyumalı sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Dinç uyanmak için mümkünse akşam 21.00-22.00 sularında uyumuş olmalısınız. Elbette bu durum hangi mesleği icra ettiğinize göre bile değişecektir. Ancak sağlıklı bir uyku daima gece uyunur, bunu gözden çıkarmamak da büyük önem taşıyor. 

2. Kaliteli Bir Yastık Seçimi Yapın

Şifonyerin üzerinde bir yastık

Boyun ve sırt ağrıları ile uyumak ne yazık ki mutsuz uyanmanıza neden olur. Gün boyunca kendinizi bir an bile olsun dinç hissetmezsiniz. Halbuki kaliteli bir yastık ile uykuya daldığınızda öyle dinlenmiş halde uyanırsınız ki, bu farkı anında hissedeceğinizden eminiz.


Neyse ki aloe vera yastık var. Böylelikle konforlu uykuyu deneyimlemek artık çok daha yakınlarınızda olacak! Ne yumuşak ne sert, tamamen orta halli bir sertlikte karşımıza çıkan bu yastık sayesinde sabahları enerjik uyanmak artık kolay hale gelecek.

3. Yatak Seçimine Özen Gösterin

Boş bir yatak ve modern bir yatak odası görünümü

Sabahları çok yorgun uyanmak gibi bir problem yaşıyorsanız bu konuda yatak seçimine hayli özen göstermeniz gerekecektir. Konforlu bir yatak sizi dinlendirir ve daha güçlü kılar. Oysaki rahat edemediğiniz bir yataktan hiçbir zaman dinlenerek kalkamayacağınızı bilmeniz gerekir.


Hiç endişelenmeyin; en kaliteli yatak modelleri arasından seçim yapmak için daima Lova Yatak’ı tercih edebilirsiniz. Burada yer alan tüm yataklar üst düzey konfora sahiptir. Artık her yeni güne mutlu başlayacaksınız. Üstelik yaş, kilo ve boyunuza uygun bir yatak seçimi yapabilirsiniz. Harika, öyle değil mi? Bu şekilde yatak seçimi yaparken hiçbir biçimde zorlanmamış olacaksınız.

4. Uyku Pozisyonu Belirleyin

Farklı uyku pozisyonlarında bir kadın

Sizi yorduğunu düşündüğünüz bir uyku pozisyonunuz varsa bunu düzeltmek için elinizden geleni yapmalısınız. Sabah dinç kalkmak için herkesin belirlemesi gereken pozisyon kendi yaşam tarzına göre değişecektir. Kimi bireyler yüzüstü şekilde yatarken daha konforlu hisseder kimisi de yan şekilde yatmaktan daima hoşlanır. Size iyi geldiğinden emin olduğunuz pozisyonu deneme yanılma yöntemleri ile bulabilirsiniz.

5. Sabah Uyandığınızda Pozitif Şeyler Düşünün

Elini havaya kaldırarak esneyen bir kadın

Güne başlamanın en iyi yolu her zaman için nedir sizce? Elbette ki pozitif şeyler düşünerek uyanmaktır. “Bugün harika geçecek!” şeklinde kendi kendinize telkinde bulunarak modunuzu yükseltebilirsiniz. Uykusuz geçen bir geceyi bile bu şekilde sağlıklı biçimde tolere edebilirsiniz. Olumlama yaparak kendinizi daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz. Böylelikle sabah yorgun kalkmak diye bir sorun kalmaz, tamamen tarihe karışır.

6. Su İçme Seviyenizi Artırın

Yatağında su bardağı tutan bir kadın

İnsan vücudunun %60’lık bir kısmı sudan oluşur. Bu yüzden yaşamsal açıdan suyu bol tüketmek son derece önemlidir. Elbette keyifli ve konforlu bir uyku uyumak için de su içme düzeyinizi artırmalısınız. Sabah dinç uyanmak için bu oldukça önemlidir. Böylelikle sizinle beraber metabolizmanız da uyanacaktır.

7. Uyku Haline Geçmeden Önce Lavaboyu Ziyaret Edin

Erkek tuvaletini gösteren bir tabela

Uykuya dalmadan evvel lavaboyu ziyaret ederseniz gece vakti alakasız saatlerde uykunuzu bölmek durumunda kalmamış olursunuz. Aksi halde sürekli olarak bölünen bir uyku sebebi ile sabah halsiz uyanmak durumunda kalabilirsiniz.


Hiç dinlenemeden işe, okula gitmek çok daha yorucu olacaktır. Gününüzün kötü geçmesine neden olur. O yüzden bu maddeye de dikkat etmeniz büyük önem taşır. Çünkü günümüzde birçok kişi yatmadan evvel lavaboya gitmeye üşenmektedir. Sağlığınız açısından asla ama asla üşenmemelisiniz.

8. Çikolata ve Kahve Gibi Besinleri Uyumadan Evvel Tüketmeyin

Yatak üzerinde yastık, kitap ve tahta tezgahta fincan ve çikolata

Çikolata ve kahve gibi besinlerin genelinin içeriğinde kafein yer alır. Maalesef kafeinin uyku kaçırıcı bir etkisi vardır. Bu yüzden illaki kahve içecek ya da çikolata tüketecekseniz bunu uykuya dalmadan en az 2-3 saat evvel yapmalısınız. Bünyeden bünyeye değişen bu durumun herkesteki tesiri birbirinden farklıdır. Uykudan yorgun uyanmak istemiyorsanız kafein tüketimi konusunda dikkatli olmanızda kesinlikle fayda var diyebiliriz.

9. Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Egzersiz yapan bir grup insan

Spor yapmayan bir bireyin halsizlik durumu yaşıyor olması son derece normaldir. Hareketsizlik, dinç olma yönünüzü kaybetmenize neden olur. Gücünüzü yeniden kazanmak adına hemen şu an egzersiz yapmaya başlamanızı öneririz. Vücudunuzu sağlıklı tutarken aynı zamanda bu şekilde uyku rutininize de katkı sağlamış olacaksınız.


Yapmanız gereken egzersizleri internet ortamından bulabileceğiniz gibi dilerseniz özel olarak bir fizyoterapistten de yardım alabilirsiniz. Spor yapmaya başlamanızın akabinde kısa bir süre içerisinde kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz.


Ayrıca En Etkili Uyku Açma Yöntemleri başlıklı içeriğimiz de size bu konuya dair farklı fikirler verecektir. Dilediğiniz zaman okuyabilir, yeni bilgiler öğrenebilirsiniz.


Lova Yatak olarak hazırladığımız sabahları dinç uyanmak için nelere dikkat edilmeli konulu içeriğimizin sonuna geldik. Uyku dünyasındaki diğer önemli gelişmeleri takip etmek ve kaliteli yatak opsiyonlarını incelemek için blog sayfamızı her zaman ziyaret edebilirsiniz!


Ürünleri yakından görmek istiyorum diyorsanız mağazalar seçeneği üzerinden size en yakın mağazamızı bulabilirsiniz!