{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Nisan Ayına Özel ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Sırtüstü uyumuş bir çocuk

Yastıksız Uyumanın Zararları Nelerdir?

Herkesin farklı bir uyuma biçimi vardır. Kimi birkaç yastıkla yatmaktan hoşlanır kimi de yastıksız uyumaktan! Evet, yanlış duymadınız; yastıksız biçimde uyuyan birçok insan var. Peki bu durumun herhangi bir zararı ya da yararı var mıdır sizce?


Bizler de merak ettik ve konuyu tüm ayrıntıları ile araştırdık. Haydi gelin hep beraber yastıksız uyumanın çeşitli etkilerine göz atalım!

Boyun Ağrısı

Bilgisayar ile çalışırken boynunu tutan bir adam

Yastıksız uyumak boyun ağrısı yapar mı? Elbette yapar. Boynun uyurken belirli bir pozisyonda durması gerekir. Mümkün olduğunca eğimli ve konforlu bir yastıkta yatmak son derece önemlidir. Yastıksız uyuyan bir kişinin boynu tutulur ve şiddetli ağrılar çekebilir.


Boyun kaslarının ve omurganın doğal pozisyonunu korumak adına kaliteli bir yastık seçimi yapmak lazımdır. Bu ağrılar zaman içerisinde şiddetlenerek boyun fıtığı rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olur. Henüz ilerlememişken düzenli yastık kullanımına başlamak mühimdir.

Şiddetli Baş Ağrısı

Baş ağrısı çeken bir kadın

Yastıksız uyuyan insanların hemen hemen hepsinde rahatsız edici düzeyde baş ağrısı semptomu görülür. Bu baş ağrısı zamanla daha da ileri boyutlara taşınarak migrene sebep olmaktadır. Tabii bunun yanı sıra sinüzit gibi sağlık sorunlarını da peşi sıra getirir. Bol bol su içerek baş ağrısının azalması sağlanabilir ancak tamamen kesilmesi için kaliteli bir yastık kullanımı şarttır.


Lova Yatak yastık modelleri arasından dilediğinizi seçebilir, ağrılara veda edebilirsiniz.

Reflü Oluşumu

Karın ağrısı çeken bir kadın

Yastıksız uyuyan bireylerin yemek borusunda yer alan asidik sıvılar mideye geri döner. Bu şekilde reflü belirtileri ortaya çıkmaya başlayacaktır. Mide yanması ve ekşimesi görülebilecek en net semptomlardan bir tanesidir. Özellikle sabah uyanınca bu etkileri görmek mümkündür.

Solunum Yolu Rahatsızlıkları

Eliyle göğsünü tutan kazaklı bir kadın

Solunum yolları rahatsızlıklarını tetikleyen yastıksız uyuma alışkanlığı nedeni ile uyku apnesi ve aşırı derecede horlama gibi çeşitli uyku bozuklukları da meydana gelebilir. Tüm bu hastalıklar yavaş yavaş değil bir anda ortaya çıkar. O nedenle önlemi önceden alınmalı, boynun genel anatomisine aykırı olacak şekilde yatılmamalıdır. 

Göz Altı Torbalarının Meydana Gelmesi

Ayna karşısında gözlerini kontrol eden bir kadın

Bir kişi yastıksız şekilde uyuduğu zaman kan dolaşımı yavaşlayacaktır. Bu durumda göz çevresindeki dokunun elastikiyeti de gitgide yitirilecektir. Göz altı torbalarının oluşmasının temel nedenlerinden biri yastıksız yatmak ve uykuyu tam kararında alamamaktır.


Yastıksız uyumanın birçok açıdan zararı olsa da bazı açılardan yararı da vardır. O nedenle kesin bir hükümle yararlıdır ya da zararlıdır denemez.

Yastıksız Uyumanın Faydaları Nelerdir?

Sırtüstü uzanmış bir kadın

Yastıksız uyumanın zararı kadar yararı da mevcuttur, bunu hiçbir zaman es geçmemek gerekir. Sırt ağrılarını azaltmasından yüzde çıkan sivilcelerin oluşumunu önlemesine kadar işte yastıksız uyumanın sağladığı faydalar ve çok daha fazlası!


● Yastıksız uyumak sırt ağrılarının belli düzeyde azalmasını sağlar. Tabii bu durum, kalitesiz yastık kullanımı konusunda geçerlidir. Kaliteli bir yastık kullanmıyorsanız hiç kullanmamanız daha mantıklıdır.

● Yastık olmadan uyuyan bir kişi, yüzünde çıkan sivilcelerin azalmaya başladığını görecektir. Gece boyunca yastığa bastırılan yüz daha kolay mikrop kapar. Çünkü yastık kılıfı her gün yıkanmaz ya da değiştirilmez. Tüm bu detaylar nedeni ile yüzde iltihaplı akneler oluşacaktır. Hatta kırışıklıklar bile görülebilir.

● Yastık kullanmayan kişilerin sağlıklı saçları olduğunu görüyoruz. Peki neden? Çünkü saçları tüm gece yastık kılıfına sürtünerek kırılmıyor ve dökülmüyor. Ayrıca kaş ve kirpikler konusunda da aynı durum geçerlidir.


Siz yine de sağlığınızı riske atmayın ve kaliteli bir yastıkla kusursuz uyku deneyimi yaşayın. Lova’nın sunduğu visco/medikal yastıklar ile huzurla dinlenin. Bu ürünler; yol yastığı ve reflü yastığı gibi sayısız çeşitte karşımıza çıkar. Her birinin özellikleri de görülmeye değerdir. Bahsi geçen konforu deneyimlediğinizde kesinlikle memnun kalacaksınız.

Bonus Soru: Yastıksız Uyumak Boy Uzatır mı?

Yanındaki adamın boyuna eliyle uzanan bir kadın

Herkes uzun boylu olmanın hayalini kurar. Sırf bu yüzden boy uzaması için yastıksız uyumak günümüzde birçok kişi tarafından uygulanan bir yöntemdir. Fakat bu konuda kanıtlanmış herhangi kesin bir bilgi yoktur. O nedenle de yastıksız uyumak boy uzatır ya da uzatmaz diyemiyoruz.


Yastıksız uyuyan insanlar ne gibi bir fayda ya da zarar görüyor sorusunu en önemli kısımları ile mercek altına almış olduk. Seçiminiz bundan böyle yastık kullanmaktan yanaysa dilerseniz İdeal Yastık Seçimi Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Konforlu uykular dileriz!