{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Kasım'a Özel Tüm Siparişlerinizde ÜCRETSİZ Kargo!
650 Satış Noktamızla Türkiye’yi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
yatak-pedi-kullanan-bir-kisi

Yatak Pedi Ne İşe Yarar? Uyku Pedi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yenilenmiş bir beden için uykudan alınabilecek maksimum verimin kullanılan yatağın kalitesi ile doğrudan ilişkili olduğunu söylemek mümkün olsa da bazı durumlarda iyi uyku için sadece konforlu bir yatak yeterli olmayabilir. Yatak pedleri ise böyle zamanlarda imdadınıza yetişerek size çok daha keyifli bir uyku deneyiminin kapılarını aralar. Peki uyku pedi olarak da bilinen yatak pedi ne işe yarar?


Üretmiş olduğu kaliteli ürünler ile kusursuz uyku deneyimi sunan Lova Yatak markası olarak kullanımı ile büyük konfor sunan yatak pedleri ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları bu yazımızda sizler için bir araya getirdik. Böylece siz de yatak pedi kullanımının püf noktalarını öğrenerek uyku veriminizi arttırabilecek bir uyku pedi tercihinin size sağlayacağı faydalar, yatak pedi nasıl yıkanır gibi konularda fikir sahibi olabileceksiniz.

Yatak Pedi Nedir?

yatak-pedi-tutan-bir-kadin

Faydalı özellikleri ile ön plana çıkan yatak pedlerinin kullanıcılarına avantaj sağlayan detaylarından bahsetmeden önce yatak pedinin ne olduğunu açıklamak daha doğru olur.


Yatak pedleri visco ya da lateks gibi uyku konforunu maksimum düzeye çıkaracak malzemeler ile üretilen, yatağın üzerine serilerek kullanılan eşyalardır. Gün içerisinde birçok nedenden dolayı fiziksel yorgunluğa maruz kalan bedenimiz bu durumla ancak iyi bir uyku deneyimi sayesinde başa çıkabilir.


Tıpkı yataklar gibi yatak pedleri de kaliteli uyku ihtiyacını karşılayabilecek yeterlilikte, farklı ürünlerle üretilebilen ürünlerdir. Dolgu miktarları kullanılan ürüne göre değişebilen yatak pedlerini seçerken bedeninizin size vermiş olduğu sinyalleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Ekstra Hava Akışı: Lateks Yatak Pedleri

lateks-bir-yatak-pedi

Kauçuk ağaçlarının gövdesinden elde edilen lateks sıvısının uygun şekillerde üretilen lateks yatak pedlerinin kullanım ömrünün on yılın üzerinde olduğunu söylemek mümkündür. İçerisinde bulunan hava kanalları ile hava akışını sağlayan lateks yatak pedleri, terleme ve üşüme gibi durumları önler.

Ortopedik Destek: Visco Yatak Pedleri

beyaz-yatak-pedi

Yumuşacık bir dokuya sahip olan visco uyku pedleri, sırt ve bel ağrılarını en aza indirirken esnek yapısı ile vücut şeklini alarak kendisinden beklenen ideal uyku deneyimini sağlar.

Yatak Pedi Ne İşe Yarar?

yatak-pedi-tepeden-gorunum

Yatak pedi nedir sorusunu yanıtladıktan sonra yatak pedi ne işe yarar sorusunu ayrıntıları ile açıklayabiliriz. İlk olarak daha konforlu bir uykunun sırrı olarak kabul edilen uyku pedlerinin kullanıcılarına pek çok anlamda fayda sağladığını belirttikten sonra sağladığı diğer faydaları yorumlayabiliriz.


Yatağınızı Değiştirme Zorunluluğunu ÖnlerYatak seçiminin uyku kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan biri olduğunu biliyorsunuz. Uzun süre kullanılan yataklar maalesef kullanıcılarına konfor sağlayan özelliklerini zamanla yitirir ve kullanım ömrünü tamamlar. Böyle zamanlarda yeni yatak almak gibi bir seçenek olsa bile bunun için yeterli bir bütçeniz olmayabilir.


Bu durumda yatağa göre daha uygun maliyetli olan ve direkt olarak yatağın üzerine serilerek kullanılan yatak pedleri sizin için etkili bir çözüm olabilir. Yatak pedini sık sık değiştirerek uyku sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Bu noktada fermuarlı yatak pedi çeşitleri ile işinizi de kolaylaştırabilirsiniz.


Derin Uyku Süresini ArtırırVücudun farklı noktaları ile temas halinde olan yatak ürünleri vücutta masaj etkisi yaratmasının yanı sıra kan dolaşımını arttırarak yatağın üzerinde dönme hareketini en aza indirir. Bu sayede vücudun ihtiyaç duyduğu derin uyku süresi uzar ve vücut tam anlamıyla dinlenebilir.


Yatağınızın Zeminini Yumuşatmaya Yardımcı Olur


Zamanının neredeyse üçte birini uyuyarak geçiren insanlar için uyuduğu zeminin yumuşak olması uyku kalitesini arttıran en önemli etkenlerden bir tanesidir. Yumuşak dokulu, farklı ihtiyaçlara uygun olarak üretilen uyku pedleri de en sert zeminleri bile yumuşatarak daha sağlıklı bir uyku deneyimi sunar.


Yatağınızı Zararlı Maddelerden Korur


Uyku pedi ne işe yarar sorusunun bir diğer cevabı da yatağınızı korumasıdır. Yatakların üzerinde gözle görülemeyen pek çok bakteri ve toz barınır; bunların birçoğu sağlığa zararlıdır. Bu nedenle yatakların sık sık temizlenerek zararlı maddelerden arındırılması gerekir. Çamaşır makinesinde yıkanabilen ve temizliği yatağa oranla çok daha pratik olan yatak matı modelleri ise bakterilerin yatağa direkt geçişini önleyerek yatağınızı bu maddelere karşı korur.


Çift Taraflı Kullanım Sunar


Pek çok anlamda avantajlı bir ürün olan yatak pedlerinin birçoğunun her iki tarafı da periyodik aralıklarla çevrilerek kullanılabilir. Bu sayede çok daha uzun bir süre boyunca yıpranmaz. Bununla birlikte kolay takıp çıkarılabilen matlar da kullanım kolaylığı sağlar. Kullanacağınız bir fermuarlı yatak pedi nasıl yıkanır sorusunun da ortadan kalkmasına yardımcı olur.


Vücut Boşluklarını Doldurarak Ağrıları AzaltırUyku pedleri bir diğer adı ile pamuklu yatak şiltesi de yataklar gibi üretiminde kullanılmış olan malzemelere bağlı olarak vücudun ana ağırlık merkezi olan omuz, kalça ve bacaklardaki ağırlığı alarak diğer bölümlere dağıtır. Başta bel oyuğu olmak üzere vücudun boşlukta kalan kısımlarını doldurarak konforlu bir kullanım sunar. Bu sayede omurga tek bir düzlem halinde kalır ve gün içerisinde eklemlerde oluşan baskılar, sırt ve omuz ağrıları diner.


Yatağınızı daha uzun süre kullanmanızı sağlayan ve uyku kalitesini artıran yatak pedlerinin yararlarının yanı sıra pedlerin temizlenme rutinine de dikkat edilmesi gerekir. Uyku matı temizliği ile ilgili detaylara kısaca göz atalım:

Yatak Pedi Nasıl Yıkanır?

makineye-camasir-atan-bir-kisi

İşlevsel bir tasarıma sahip olan yatak pedlerini yıkamak son derece kolaydır. Fermuarlı ya da lastikli bir model yatak pedini kullandıktan sonra yatağın üzerinden çıkarıp kolayca elinizde ya da makine de yıkayabilirsiniz.


Yatak Pedi Makinede Nasıl Yıkanır?


Makinede nasıl yıkanır sorusunun yanıtı aslında oldukça basit. Yatak pedini makineye atın 30 derecede düşük devirde yıkayın. Dilerseniz ekstra hijyen için yıkama işlemi için bir deterjan bölmesine bir çay kaşığı kadar karbonat ekleyebilirsiniz. “Fermuarlı yatak pedi nasıl yıkanır?” sorusunun yanıtı da benzer. Farklı olarak fermuarlı uyku pedinizi yıkadıktan hemen sonra asmanızı öneriyoruz. Böylece fermuar sisteminin bükülmesi olasılığını ortadan kaldırabilirsiniz.


Yatak Pedi Nasıl Takılır?


Uyku pedinin doğru biçimde takılması da rahat kullanım açısından son derece önemlidir. Bu noktada lastikli ya da fermuarlı modellerin takılışları farklılık gösterebilir. “Yatak pedi nasıl takılır?” sorusunun en pratik yanıtı ise şöyle:


● Yatağınızı bir süre havalandırın.

● Yatak pedini uzun ve kısa kenarları yatakla aynı olacak şekilde yatağın üzerine serin.

● Lastikli yatak pedi kullanıyorsanız köşelerdeki lastikleri yatağa tutturun.

● Fermuarlı yatak pedi için önce yatağı baza ya da karyoladan ayırın.

● Yatak pedini bazanın üzerine serin.

● Yatağınızı kenarları uygun olarak şekilde pedin üzerine alın.

● Köşeleri geçirdikten sonra üst kısmını yatağın üzerine yayın.

● Fermuarı kapatın.


Yatak pedinizi doğru bir biçimde kullanarak uzun yıllar boyunca yatağın temiz ve sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Sık sık yatak pedinizi yıkayarak uyku sağlığınızı da koruyabilir, uyku kalitenizi artırabilirsiniz.


Bugünkü içeriğimizde sizler için yatak pedi ne işe yarar sorusunu ayrıntılı olarak yanıtlamaya çalıştık. Bütçenize dost olabilecek nitelikteki yatak eklentilerinden olan yatak pedleri ile hep hayalini kurduğunuz kusursuz uyku deneyimine ulaşabilirsiniz. Kaliteli yatak pedi modelleri ya da yıkanabilir kılıflı yataklar için Lova Yatak’ı tercih edebilirsiniz.