{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Nisan Ayına Özel ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Mavi yelpaze ile kendini serinleten bir kadın

Yazın Uyku Sorunu: Rahat Uyku Uyuyabilmek İçin 10 İpucu

Sıcak havaların en olumsuz etkilerinden biri hiç şüphesiz ki uyku sorununu ortaya çıkarmasıdır. Hava bazen öyle bunaltıcı olur ki uyumak resmen imkansız hale gelir. Bu durumda uygulayabileceğiniz birkaç basit yöntem bulunmaktadır. Tabii yöntemlere geçmeden önce şunu da eklemeden geçemeyiz; mevsim değişikliği de uyku sorununu ortaya çıkarabilir. Mevsim geçişlerinde kimi bireyler daha fazla uyurken kimi ise uyku problemi çeker. Haydi detaylara beraber göz atalım!

1. Uykunuz Gelince Yatağa Girin

Çizgili yatak örtüsü ve yastığın üzerine yatmış bir kadın

Uyku sorunu temelinde kişinin uykusu gelmeden yatağa girmesi olabilir. Her zaman uykunuz gelince yatağa yönlenmelisiniz. Bu şekilde daha kısa sürede dalabilirsiniz. Fakat tam tersi bir durumda sıcak hava sizi daha çok rahatsız edecek, uykunuzu kaçıracaktır. 

2. Konforlu ve Kaliteli Uyku Ürünleri Seçin

Yatak odasında boş bir yatak

Kaliteli ve konforlu uyku ürünleri seçerek yaz uykusunu en güzel şekilde uyuma vakti gelmedi mi sizce de? Lova Yatak’ın terleyenler için yatak modelleri seçenekleri arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca nevresimlerin, yastık kılıflarının pamuklu olmasına da dikkat etmelisiniz. Pamuklu kumaşlar hava alır ve bu şekilde yaz sıcaklarından olumsuz yönde etkilenmenizi önler.

3. Klima Kullanın

Sırtüstü yatan bir kadın ve duvarda klima

Herhangi bir hassasiyetiniz yok ise yatak odasında klima kullanabilirsiniz. Kaliteli bir klima daima uyku kalitesinde artış sağlar. Fakat filtreler düzenli olarak temizlenmelidir. Gerekiyorsa değiştirilmelidir. Odanın nem oranını fazla düşürmemeye de önem verin.

4. Yatak Odasında Fazla Eşya Bulundurmayın

Krem ve beyaz renkli yatak odası takımı

Uyku sorunu yaşamak istemiyorsanız bu adımı mutlaka uygulayın. Çok eşya barındıran bir yatak odasında uyumak zor hale gelebilir. Bunun yerine daha minimal ve ferah bir yatak odası dekorasyonu yapmaya özen göstermelisiniz. Böylelikle hava akışını engellememiş olursunuz. Tablolar, birden fazla komodin ve daha sayısız eşya odada alanınızı daraltabilir. O nedenle sadece ihtiyaç duyduğunuz mobilyaları odaya dahil etmelisiniz. 

5. Yatağa Geçmeden Kısa Süre Önce Bir Şeyler Yemeyin

Yatağa sırtüstü uzanmış pizza yiyen bir kadın

Yemek saatiniz hiçbir zaman uykunun hemen öncesine denk gelmemelidir. Yürüyüş bile yapmadan bir şeyler yiyip direkt yatağa geçmek hazımsızlığa neden olabilir. Bunun yerine mideniz rahatken, herhangi bir problem yokken yatağa geçmelisiniz. Yağlı yiyecekler, gazlı içecekler tükettikten sonra sıcak havada uyumanız daha da zorlaşacaktır.


6. Cam Açık Uyuyun


Cam açık uyumak, birçok kişinin yaz mevsiminde uyguladığı bir yöntemdir. Eğer güvenli bir yerde yaşıyorsanız, camınızda demir parmaklıklar da bulunuyorsa ve hava geceleri buz gibi olmuyorsa cam açık uyumanızı öneririz. Özellikle köy gibi havası son derece temiz olan yerlerde bu yöntemi uygulamak hayli mantıklıdır.

7. Odanın Sıcaklık Derecesini Doğru Ayarlayın

Isıtma derecesini ayarlayan biri

İster camı açın ister klima kullanın odanın sıcaklığını doğru ayarlamalısınız. Yazın oda sıcaklığı 23-25.5 derece olmalıdır. Bu sıcaklıklar normaldir. Bahsi geçen derecenin daha altında ya da daha üstünde bir ısıda uyumamalısınız.

8. Uyku Rutininizi Bozmayın

Yataktan mutlu bir şekilde kalkan bir kadın

Belli bir uyku düzenine sahipseniz bunu bozmanız halinde de yazın uyku sorunu çekmeye başlarsınız. Bir gün gece 10’da başka gün 11’de bir başka gün ise 1’de uyuyorsanız bunu acilen değiştirmelisiniz. Belli bir uyku saatiniz olduğunda sıcak havadan daha az etkilenmeye başladığınızı, daha kısa sürede uykuya daldığınızı göreceksiniz. Bu şekilde güne daha enerjik başlamış olacaksınız.

9. Süt Ürünleri Tüketin

Yatağında sütünü içen bir kadın

Süt ürünlerinde laktik asit bulunur. Bu da kaliteli bir uyku sağlama konusunda yardımcı etkenlerden bir tanesidir. O nedenle yoğurt, ayran ve süt gibi gıdaları uykudan 2 saat önce tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Tabii laktoz intoleransınız varsa bu adımı laktozsuz bir sütle uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

10. Uyumadan Önce Ilık Bir Duş Alın

Sırtüstü uzanmış bornozlu bir kadın

Ilık bir duş neye iyi gelmez ki, öyle değil mi? Bu şekilde sıcağı daha az hissedecek, kısa sürede konforlu bir uykuya dalacaksınız. Yeni duş almış olmak, temiz kıyafetler giymek demek. Mis gibi kokular eşliğinde güzel rüyalara dalmanız kolaylaşacaktır.


Yaz sıcaklarında rahat biçimde uyumanız için verdiğimiz tavsiyelerin sonuna geliyoruz. Şu bilgiyi de eklemiş olalım; yaz sıcakları her zaman uyku kaçırmaz. Bazen de uyku getirir. Çünkü daha az terlemek için serinleme konusundaki eforumuz artar. Yoruluruz. Yorulunca da uyku gelmeye başlayacaktır.


Uyku sorunu konusuna dair hazırladığımız Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir? 10 Temel Uykusuzluk Nedeni başlıklı içeriğimize de göz atabilir, konunun derinliklerine inebilirsiniz. Herkese konforlu uykular dileriz, hoşça kalın!