Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
araçtayken uykuya dalan bir adam

Ani Uyku Bastırması Neden Olur ve Nasıl Baş Edilir?

Ani uyku bastırması, herkesin zaman zaman başına gelen son derece yaygın bir durumdur. Aniden gelen uykuya karşı mücadele etmek zor olabilir. Bazen bu durum, günlük aktiviteleri bile sekteye uğratabilir. Peki ani uyku bastırması sebepleri nelerdir sizce? Gelin hep beraber öğrenelim!

Ani Uyku Bastırması Nedenleri

Esneyen bir beyaz yakalı çalışan

Ani uyku bastırması sebepleri arasında yer alan durumlar; Narkolepsi, uyku apnesi, kan şekerinin düşmesi ya da yükselmesi, anemi, huzursuz bacak sendromu, uyku alışkanlıkları, elektrolit dengesizlikleri, insomnia, gece vardiyasında çalışmak, gürültü ve ortam sıcaklığıdır. 


1. NarkolepsiNarkolepsi, ani uyku ataklarının gerçekleşmesine sebep olan bir uyku bozukluğudur. Aniden uyuma hastalığı olarak da bilinir. Kişi, bu hastalıkla mücadele ederken günlük aktivitelerini gerçekleştirirken aniden uykuya dalmak durumunda kalabilir. Narkolepsinin tam nedeni bilinmemektedir. Beyindeki uyku düzenini düzenleyen kimyasalların dengesinde gerçekleşen bir bozulma ile ilişkili olduğu düşünülür.


İsterseniz konuya dair ayrıntılı bilgi almak için Narkolepsi Nedir? Narkolepsi Belirtileri Nelerdir? başlıklı içeriğimize de bir göz atabilirsiniz.


2. Uyku ApnesiObstrüktif uyku apnesi, uyku esnasında tekrarlayan bir durumdur ve solunumun durmasına sebep olur. Solunum yolunun tıkanması ya da daralmasıyla oksijen seviyesinde düşüş görülür. Bu da kişinin uyanmasına zemin hazırlar. Uyku kalitesi bozulacağı için birey gün içinde aniden uyuyabilir.


3. Kan Şekerinin Düşmesi ya da Yükselmesi


Aniden uyku gelmesinin nedenlerinden biri de kan şekerinin düşmesi ya da yükselmesidir. Kan şekeri seviyesinde meydana gelen düzensizlikler, aniden uyku gelmesine neden olabilir. En çok da diyabet hastalarında kan şekerinin yükselmesi de düşmesi de uyku düzenini olumsuz anlamda etkiler.


4. Anemi


Anemi, bireyin vücudunda yeteri kadar sağlıklı kırmızı kan hücresinin bulunmaması halidir. Anemisi olan bireylerin oksijen taşıma kapasitesi düşük olur. Bu da uyku halindeyken dinlenmelerini engeller tam aksine uyku onlar için yorucu bir deneyim olacaktır.


5. Huzursuz Bacak SendromuBacaklarda karıncalanma ve kıpırdama hissine neden olan bu sendrom; uykuya dalma süresini etkiler. Bu da yine gün içinde uykusuzluğa zemin hazırlayacaktır.


6. Uyku Alışkanlıkları


Bir kişinin uyku rutininin olmaması, tüm hayat düzenini bozacaktır. Örneğin; sürekli olarak değişen uyku saatler, ya da uyku yeterliliğine dikkat etmemek aniden uyku bastırması sebeplerinden biridir.


Ayrıca isterseniz Çok Uyumanın Nedenleri ve Zararları Nelerdir? başlıklı içeriğimizi de okuyabilirsiniz.


7. Elektrolit Dengesizlikleri


Vücutta yer alan elektrolitler, sinir iletimi ve hücre fonksiyonlarının gerçekleştirilebilmesi adına oldukça önemlidir. Bu dengesizlikler, uyku düzenini doğrudan etkiler. En çok da potasyum ve sodyum seviyelerinde meydana gelen düzensizlikler uykuya dalmayı zorlaştırır.


8. InsomniaInsomnia bir uyku bozukluğudur ve uyku düzenini doğrudan etkiler. Kişi bu rahatsızlığı yaşarken uykuya dalmakta zorlanır. Uyandıktan sonra tekrar uzun süre uyuyamaz. Bu süreçte uzun saatler uyunmadığı için ani uyku bastırmaları yaşanabilir.


9. Gece Vardiyasında ÇalışmakGeceleri çalışan birinin biyolojik uyku ritmi direkt olarak etkilenir. Beden, gece uyumaya daha uygundur. Bu yüzden gece saatlerinde çalışmak gündüz ani uyku bastırması durumunu meydana getirir.


10. GürültüYüksek sesli yerler ve sürekli gürültülü olan ortamlar uyku kalitesini olumsuz yönde etkiler. Gürültü nedeniyle uyku sırasında uyanmalar artacaktır. Gün içinde halsizlik ve ani uyku bastırması baş gösterecektir.


11. Ortam Sıcaklığı