{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Nisan Ayına Özel ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Bel bölgesine masaj uygulayan bir kadın

Fizik Tedavi Nedir? Fizik Tedavi ve Uyku Arasındaki İlişki

Fizik tedavi nedir sorusu vücudunda ağrı yaşayan ve bundan dolayı vücut fonksiyonlarını olması gerektiği şekilde kullanamayan kişiler tarafından oldukça sık soruluyor. Basit şekilde bilime dayanarak vücuda güç ve işlev kazandıran bir sağlık dalı olarak açıklanabilecek fizik tedavinin hayatımıza etkisi sadece bununla kalmıyor, vücudun yenilenmesine de katkıda bulunuyor.

Adamın sırtına masaj yapan biri

Bu doğrultuda kullanıcılarına kusursuz uyku konforu sunan Lova Yatak olarak hazırladığımız içeriğimizde fizik tedavi nedir, fizik tedavi ne işe yarar sorularını yanıtlarken fizik tedavi ve uyku

arasındaki ilişkiyi de anlatarak kaliteli bir uyku deneyimi için bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz. 


Aynı zamanda Uyku Apnesine Ne İyi Gelir? başlıklı yazımızı okuyabilir uyku deneyiminizi geliştirmek için neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Fizik Tedavi Nedir?

Adamın bacağına masaj yapan bir masör

Sırtınızı veya vücudunuzun herhangi bir bölümünü incittiğinizde, doktorunuzun size bir fizyoterapiste görünmeniz gerektiğini söylemesi kuvvetle muhtemeldir. Fizyoterapistler, denge, ağrı ve hareketlilik konularında sizinle birlikte çalışarak sağlığınızı geri kazanmanıza yardımcı olurlar. Hayatınızın her alanında faydalanabileceğiniz fizik tedavi sayesinde astımdan sırt ağrılarına, yaralanmalardan rahat uykuya kadar birçok alanda fayda görebilirsiniz.  


Özellikle günümüzde masa başı işlerin artmasıyla sandalye üzerinde geçirilen uzun süreler sırt ağrısı gibi oldukça önemli bir sağlık sorunu yaratır. Bu yüzden çoğu insan hayatının belli bir döneminde fizyoterapist ihtiyacı duyar. Ama tabii ki fizik tedavinin faydaları sadece sırt ağrısı ve halihazırda var olan yaralanmaları iyileştirmekten ibaret değildir. Gelin fizik tedavi insan vücuduna hangi konularda yardımcı oluyor bakalım.


● Daha güçlü ve daha esnek bir vücuda sahip olmak

● Hareket özgürlüğünü artırmak

● Daha kolay nefes almak

● Vücut ağrılarını azaltmak

● Sakatlanmaları önlemek

● Daha kaliteli ve kesintisiz bir uyku sağlamak

Kol ve bel bölgesine masaj yaptıran bir kadın

Fizik tedavi, saydığımız maddeler ile birlikte yaşam kalitenizi yukarıya çekiyor ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlıyor.


Fizik tedavi nedir sorusuna verdiğimiz yanıtla birlikte artık fizik tedavi ve uyku arasındaki ilişkinin ne olduğundan bahsedebilir, siz değerli okuyucularımızın kaliteli ve sağlıklı bir uyku deneyimi yaşaması için gerekli olan tüm bilgileri verebiliriz.

Fizik Tedavi ve Uyku Arasındaki İlişki

Boynunu ve belini tutan yatakta bir adam

Çağımızın en büyük sorunlarından olan uyku problemi, yaşam kalitesini en çok etkileyen unsurlardandır. Mental veya fiziksel olarak yoğun geçen bir günün ardından iyi bir uykuyla vücuda ihtiyacı olan dinlenme fırsatını verememek, bir sonraki gününüzün oldukça kötü geçmesine sebep olur.


Kaliteli bir uyku, gündelik hayatın getirdiği stresle başa çıkmanızın, vücut ağrılarınızı en aza indirmenizin ve gününüzü güvenle geçirmeye hazır hissetmenizin en önemli yollarından biridir. Düzgün bir uyku rutinine sahip olmamanın etkilerini günlük hayatınızda hem fiziksel hem de zihinsel olarak hissedersiniz. Kronik uykusuzluk, daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilir veya ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir.

Başına masaj yaptıran bir kadın

Fizik tedavi, daha iyi bir uyku deneyimine katkıda bulunacak tedavi yöntemleri sağlar. Ağrıları en aza indirmenize, yatmadan önce rahatlamanıza ve uykunuzu iyileştirmek için yaşam tarzınızda yapabileceğiniz değişiklikleri bulmanıza yardımcı olur.


Fizyoterapistler, ağrı nedeniyle uyuyamama durumunda ağrılarınızı hafifletmenize yarayacak egzersiz yöntemleri ile iyi bir uyku deneyimi yaşamanıza yardımcı olurlar. Uzman fizyoterapistlerin önerilerini dikkate alarak yapacağınız egzersizler uykuya kolaylıkla dalmanızı ve kesintisiz bir şekilde konforlu bir uyku rutinine sahip olmanızı sağlarlar. 


Gelin iyi bir uyku rutinine sahip olmanın getirdiği faydalar neler bakalım.


  • · Sağlıklı bir hafıza
  • · Ayrıntılara dikkat edebilme ve hızlı karar alabilme
  • · Gelişen bağışıklık sistemi
  • · Daha hızlı doku ve kas onarımı
  • · Neşeli ruh hali
  • · Stres hormonu salgılanmasının azalması
  • · Kiloyu korumayı yönelik yardımcı olan insülinin düzenlenmesi


Listelediğimiz maddelere ek olarak halihazırda sırt, boyun ağrısı gibi ciddi sonuçlar doğurabilecek şikayetleri olan kişiler eğer iyi bir uyku rutinine sahip olmazlarsa bu şikayetlerinin artacağını deneyimleyeceklerdir.


Fizik Tedavi Sayesinde Tedavi Edilebilecek Uyku Problemleri

Uykunun faydalarının saymakla bitmeyecek kadar fazla olduğunun herkes farkında. Peki ya uyku kalitenizin sağlık problemlerinden dolayı düşmesi karşısında neler yapabilirsiniz? 


Gelin konforlu bir uyku için fizik tedavi sayesinde tedavi edilebilen problemler neler bakalım.


Uyku ApnesiUyku sırasında bazı insanlar ani ataklarla üst solunum yollarında sarsıntı yaşarlar ve bu da nefeslerinin azalmasına veya tamamen durmasına neden olur. Uyku apnesinin çeşitli tedavi seçenekleri varken, uzun vadeli sonuçları tercih edenler fizyoterapistlere yönelir. Uzman fizyoterapistlerin uygulayacağı tedavi yöntemleri ile dikkat edilmediğinde oldukça ciddi sonuçlar doğurabilen bu hastalığa karşı tedavi alabilirsiniz.


Bel ve Sırt AğrısıUyku bozukluğuna sahip olan kişilerin sıklıkla yakındığı bel ve sırt ağrısı, birçok sebepten oluşabiliyor. Fazla kilolar, sakatlanmalar, yanlış uyku pozisyonu ve yatak seçimi gibi sebeplerden dolayı uyku deneyiminizin kötüleşmesi ve gündelik yaşantınızın da bu doğrultuda kötü etkilenmesi doğru yaklaşımla çözülebilir. 


Fizik tedavi egzersizlerini yapacağınız doğru yatak seçimi ile birleştirdiğinizde yaşadığınız ağrıları hafifletecek ve sağlıklı bir uyku rutini oturtacaksınız. Tam olarak bu noktada devreye giren Lova Yatak, sektöre getirdiği yeni bir soluk ile birlikte tüm uyku problemlerinizi gidermeyi hedefliyor.


Uyku ihtiyaçlarınıza en uygun ve kaliteli çözümler ile karşılık vermeye devam eden Lova Yatak, Türkiye’de ve dünyada bir ilk olarak mağazalarında ücretsiz fizyoterapist desteği vermeye başladı. Lova Yatak mağazalarında bulunan uzman fizyoterapistlerin sizlere vereceği destek ile seçebileceğiniz en son teknolojiler kullanılarak üretilen yataklar sayesinde uyku problemlerinizden kurtulurken iyi bir uyku rutinine sahip oluyorsunuz.En son teknoloji kullanılarak modern tesislerimizde üretilen omurga sağlığını korumaya yardımcı olacak yastıklar, mağazalarımızda bulunan ve şikayetlerinizi dinleyen uzman fizyoterapistlerimiz tarafından sizin için seçiliyor ve bu sayede boyun ağrılarınız uykunuz sırasında tedavi ediliyor. 


Lova Yatak mağazalarında ücretsiz bir şekilde alabileceğiniz fizyoterapist desteği sayesinde, yaşınız, kilonuz, uyku pozisyonunuz, şikayetleriniz, alerjik duyarlılıklarınız ve vücut tipiniz dikkate alınarak size en uygun yatak ve yatak ürünlerini bulunuyor ve sağlıklı bir yaşam için en büyük destekçiniz oluyorlar.Yatağın üzerinde iki yastık ve bir yorgan

Sitemiz üzerinden kolaylıkla yapabileceğiniz rahat uyku testi ile güzel bir uyku rutini sağlamanın ilk adımını atabilirsiniz. Daha sonrasında geniş ürün yelpazesi ile Lova Yatak mağazalarını ziyaret edebilir, ziyaretiniz öncesi Lova Yatak iletişim merkezini arayıp randevu oluşturarak fizyoterapist desteği alabilirsiniz.


Fizik tedavi nedir sorusunu yanıtlayıp, fizik tedavi ve uyku arasındaki ilişkiyi açıkladığımız yazımızın sonuna geldik. Daha bilinçli bir uyku için yapmanız ve dikkat etmeniz gerekenlerin neler olduğunu artık biliyorsunuz.


Aynı zamanda uykusuzluk problemi üzerine sebeplerinin neler olduğunu listelediğimiz Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir? 10 Temel Uykusuzluk Nedeni başlıklı içeriğimizi de mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.


Uyku dünyasına dair faydalı bilgiler içeren diğer içeriklerimiz için de Lova Blog’u takipte kalın!