Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Uykudan aniden uyanan bir kadın

Gece Terörü Nedir? Nasıl Önlenir?

Uyku terörü olarak da bilinen gece terörü nedir sorusu, hem yetişkinlerde hem de bebeklerde yaşanan bir uyku sorunu olması nedeniyle en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor.


Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda ortaya çıkan gece terörünün yetişkinlerde ortaya çıkma oranı da yaklaşık olarak %2’dir. Bu anlamda gece terörünün yaygın görülen bir uyku problemi olduğunu söylemek yanlış olmaz.


Kullanıcılarına kusursuz uyku garantisi sunan Lova Yatak olarak sizler için hazırladığımız yazımızda, gece terörüne ilişkin bilmeniz gereken tüm ayrıntıları mercek altına alıyoruz. Dilerseniz ilk olarak gece terörü nedir sorusuna yanıt bulalım.

Gece Terörü Nedir?

Yatakta bağdaş kuran üzgün bir adam

Gece terörü nedir sorusunu uyku sırasında meydana gelen gece nöbetleri olarak yanıtlamak mümkün.


Gece terörü ile karşılaşan çocuk ve yetişkinler, uykuda oldukları halde kalkıp ağlamaya, korkmaya ya da yakınlarında olduğunu düşündükleri bir kişiye seslenmeye başlarlar.


Genellikle birkaç dakika süren bu durumun ardından kişi zaman kaybetmeden yeniden uykuya dalabilmektedir.


Bu özellikleri ile uyurgezerlik ile pek çok yönden benzerlik taşıyor olsa da gece terörü bambaşka bir uyku sorunudur.


Genellikle çocukluk yıllarında ortaya çıkan gece terörü ya da uyku terörü, çeşitli tedavi yöntemleri ile gençlik dönemlerinin başında kontrol altına alınabilir.


Öte yandan insanların pek çoğu gece terörü yaşasa da bunun farkında olmayabilirler. Çünkü gece terörü ortaya çıktığında bilinç hala uyku halindedir, dolayısıyla insanlar bu sırada yaşadıklarını hatırlamamaktadır.


Gece terörü meydana gelirken bireylerin yaşadıklarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkün;


  • Yatakta dik bir şekilde oturmak
  • Bağırmak ve çığlık atmak
  • Nefes alışverişinin ve kalp atışının artması
  • Terleme
  • Korku ve endişe


Gece terörü nedir sorusuna yanıt bulduktan sonra gece terörünün hangi belirtiler ile kendini gösterdiğini, nedenlerini ve tedavi yöntemlerini inceleyeceğiz. Ama önce, bebeklerde gece terörü nedir sorusunu da cevaplayalım.

Bebeklerde Gece Terörü Nedir?

Yatakta ağlayan bir bebek

Yazımızın bir önceki bölümünde de belirtmiş olduğumuz gibi gece terörünün bebek ve çocuklarda görülme olasılığı yetişkinlere göre daha fazladır.


Uykuda görülen anormal davranışlar olarak ifade edilen bir çeşit parasomnia olan uyku terörü, bebeğin ya da çocuğun uykuya dalmasından 2-3 saat sonra ortaya çıkmaktadır.


Yani bebeklerde gece terörü nedir sorusunu biraz daha ayrıntılı incelemek gerekirse, gece terörünün ortaya çıktığı sırada bebekler; uykunun en derin bölümünden daha hafif olan kısma geçiş yapmaktadır.


Bu sırada korku ve endişe duyduklarından bir hareket ortaya koymaları gerekmektedir.


Bu durumda vermiş olduğu ağlama, bağırma ve çığlık şeklinde yansıttıkları tepkiler ise gece terörünün kendini göstermesidir.

Gece Terörü Nedenleri Nelerdir?

Uykudan uyanan bir kadın

Gece terörü nedir sorusunu yanıtlayarak bu durumun nasıl ortaya çıkabileceğini açıkladık. Peki gece terörünün temel sebebi ne olabilir?


Bu soruya verilebilecek net bir yanıt olmasa da uyku uzmanları tarafından yapılan çeşitli araştırmalar doğrultusunda bazı noktalarda düşünce birliğine varılmıştır.


Gece terörüne neden olabilecek maddeleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün;


  • Zihinsel ve Psikolojik Nedenler: Pek çok rahatsızlık gibi gece terörünün de strese bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Depresyon ve anksiyete gibi çeşitli psikolojik nedenler de gece terörünün yaşanmasını etkileyebilmektedir.


  • Uykusuzluk: Gece terörünün nedenlerden biri de uykusuzluktur. Geceleri yeteri kadar uyumayan çocuk ve yetişkinler derin uykudayken beyin hareketleri uykusuzluktan etkilenir. Bu nedenle de gece terörü dediğimiz durum ortaya çıkabilir.


  • İlaçlar: Başta antidepresan ilaçları olmak üzere çeşitli ilaçların kullanımı da gece terörünün oluşumuna sebep olarak gösterilebilir.


  • Alkol ve Madde Kullanımı: Yetişkin bireylerde görülen uyku terörü, alkol ve madde kullanımından kaynaklı olabilmektedir. Bu tür uyarıcı maddelerin kullanımı uyku sırasında zihin aktivitelerini tetiklemektedir.


  • Solunum Rahatsızlıkları: Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan solunum problemlerinin, gece terörünün ortaya çıkmasında etkili olan risk faktörlerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.Özellikle günümüzde yaygın görülen solunum rahatsızlıklarından biri olan uyku apnesi, gece teröründe son derece etkili sebeplerden bir tanesidir.


Uyku apnesine dair daha detaylı bilgi edinmek isterseniz bu konuda sizler için hazırlamış olduğumuz Uyku Apnesine Ne İyi Gelir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.


Tüm bunlara ek olarak yaygın görülen bir uyku problemi olan huzursuz bacak sendromu, yüksek ateş, hastalık ve yorgunluk da gece terörüne neden olabilecek durumlar arasında sayılabilir.


Peki ama günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen bir problem olan gece terörünün tedavi edilmesi ve önlenmesi mümkün mü?


Gelin, yazımızın bundan sonraki bölümünde gece terörünü azaltmaya yardımcı olacak önlemleri birlikte inceleyelim.

Gece Terörü Nasıl Önlenir?

Yatakta yan yatmış bir erkek çocuğu

Gece terörü, düzenli aralıklarla ortaya çıkan bir uyku bozukluğu olmadığından özellikle de yetişkinlerde teşhisi çok zor ve tedavisi olmayan bir problemdir.


Bebeklik ya da çocukluk dönemlerinde ortaya çıkan uyku terörü, ilerleyen yaşlarda büyük oranda azalarak bitmektedir.


Buna rağmen gece terörü yaşayan kişiler alabilecekleri basit önlemlerle yaşadıkları bu yorucu durumu minimuma çekebilmektedirler. Nasıl mı?

Alarm Kurmak

Komodinin üstündeki saate bakan bir kadın

Başta şaşırtıcı görünse de eğer gece terörü genellikle aynı saatlerde meydana geliyorsa o vakitlerde uyanık olmak bu sorunun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.


Elbette yetişkinler bunu kendileri bilemeyeceği için aile üyelerinden tahmini bir zaman dilimi isteyip ilgili saate alarm kurabilirler.


Ebeveynler de çocuklarının uyku terörü yaşadıklarını düşündükleri zaman aralığında uyanık kalmasını sağlamalıdırlar.

Uyku Düzeni Oluşturmak

Yatakta yoga pozu yapan bir kadın

İyi bir uyku düzeni, yalnızca gece terörünün değil daha pek çok problemin çözüm yollarından biridir. Verimli bir uyku uyuduğunuzda hem uykunuzu daha iyi alarak güne zinde başlayabilir hem de geceleri uyku bölünmesi yaşamazsınız.


Gece terörünün önlenmesinde oluşturacağınız uyku düzeninin yanı sıra nasıl uykuya daldığınız da bir başka önemli kriter.


Bunun için uyumadan önce telefon ve bilgisayara bakmak yerine meditasyon yapabilir, kitap okuyabilir ya da ılık bir duş alarak kendinizi ödüllendirebilirsiniz.


Eğer uykusuzluk yaşıyorsanız bunu nasıl kontrol altına alabileceğinizi öğrenmek için Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir? 10 Temel Uykusuzluk Nedeni başlıklı yazımıza mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.


Gece terörünü kontrol altına almanın verimli uyku ile mümkün olduğunu düşünürsek üzerinde uyuduğunuz yatak, yastıklar hatta yatak odanız da bu durumu etkileyen temel noktalardan.


Eğer bebeğiniz için de kendiniz için de rahat bir yatak, kaliteli yorgan ve yastıklara ihtiyacınız var ise kullanıcılarına 120 kusursuz gece garantisi sunan Lova Yatak’ı güvenle tercih edebileceğinizin altını çizelim.


Kendinize en uygun uyku ürününün hangisi olduğuna dair karar vermekte zorlanıyorsanız rahat uyku testini çözebilir ya da Lova online satış danışmanı ile iletişime geçebilirsiniz.

Uyku Uzmanına Görünmek

Uyku testine hazırlanan bir kadın ve uyku terapisti

Eğer aldığınız tüm önlemlere rağmen uyku terörü ile başa çıkmakta güçlük çekiyorsanız bir uyku terapistine ya da uzmana görünebilir, bu durumun altında yatan nedenlerin araştırılmasını talep edebilirsiniz.


Gerekli tedbirler alınmadığı takdirde diğer rahatsızlıklar gibi uyku terörü de iş, okul ve sosyal yaşamda pek çok sorunu beraberinde getirebilir.


Özellikle çocuklarda görülen gece terörü kontrol altına alınmadığı takdirde gelişim süreçlerinde çeşitli aksamalar meydana gelebileceği gibi öğrenme güçlüğü ve dikkat kaybı da görülebilmektedir.


Bu yazımızda sizler için yetişkinlerde ve bebeklerde gece terörü nedir sorusuna yanıt verdik ve gece terörü ile ilgili bilmeniz gerekenleri sıraladık. Diğer içeriklerimiz için Lova Blog’u takip etmeyi unutmayın!