{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Gece terörü yaşayan bir kadın

Uykuda Gece Terlemesi Neden Olur? 6 Farklı Çözüm

Gece terlemesi neden olur sorusu, pek çok kişi tarafından merak ediliyor. 7’den 70’e herkesin ortak problemi olan gece terlemesi, farklı nedenlerden ötürü meydana gelebiliyor.Mevsimsel etkilere bağlı olduğu gibi çeşitli rahatsızlıklar sonucunda da oluşabilen gece terlemesi, uykudan alınan verimi azaltan bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik kişilerin yaşam kalitesini de negatif yönde etkiliyor. Peki söz konusu gece terlemesi neden olur?Kullanıcılarına kusursuz uyku garantisi sunan Lova Yatak olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda, uykuda gece terlemesi konusunu detaylı bir şekilde inceledik. Eğer siz de gece terlemesi neden olur merak ediyorsanız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Gece Terlemesi Neden Olur?

Yatakta başına su sişesi tutan bir kadın

Gece terlemesi, uyku sırasındaki aşırı terlemeyi ifade eder. Fakat yatak odanızın sıcaklık derecesi yüksekse veya kalın kıyafetler ile uyuyorsanız, gece terlemesi olağan bir durum olarak değerlendirilebilir.

Bununla birlikte olağandışı gece terlemeleri ise giysilerinizi ve çarşafınızı ıslatan, sıcaklığa bağlı olmadan geceleri meydana gelen aşırı terlemeleri ifade eder. Dolayısıyla gece terlemeleri, birbirinden farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilir.

Ancak gece terlemesinin asıl kaynağını bulabilmek için uzman bir doktora danışmak gerekir. Çünkü gece terlemesinin altında yatan ciddi sağlık problemleri olabilir. O halde gelin, gece terlemesi neden olur birlikte bakalım.

Eline bir mendil alan yataktaki bir adam

· Kalitesiz Yatak ve Yastık: Uykuda gece terlemesi neden olur sorusunun en temel yanıtı kalitesiz yatak ve yastık kullanımından kaynaklanmaktadır. Özellikle sentetik yatak ürünlerinin, gece terlemesini tetiklediği yadsınamaz bir gerçektir.


· Stres ve Kaygı Bozukluğu: Aşırı stres ve kaygı bozukluğunun gece terlemesine neden olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle stresli bir yaşama sahip kişiler, uyku sırasında sık sık terleme problemi ile karşı karşıya kalabilir.


· Hormonal Rahatsızlıklar: Farklı durumlardan dolayı ortaya çıkan hormonal sorunlar, gece terlemesine neden olabilir. Ayrıca bu tür rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar da terlemeyi tetiklemektedir.


· Mide Rahatsızlıkları: Mide rahatsızlıklarına bağlı olarak gece terlemesi meydana gelebilir. Özellikle mide yanması ve reflü gibi problemlerin uykuda gece terlemesi yaptığını belirtmek gerekir.


· Menopoz: Menopoz döneminin semptomları arasında yer alan gece terlemesi, çoğu kadında görülebilir. Bunun en temel nedeni ise östrojen ve progesteron seviyelerindeki değişikliklerden kaynaklanmaktadır.


· Nörolojik Problemler: Bazı kişilerde, beyindeki rahatsızlıklara bağlı olarak gece terlemesi görülebilir. Öte yandan otonom nöropati ve felç de uyku sırasındaki terlemeyi artırabilir. Yine nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar da vücut ısısını arttırıcı etkiye sahiptir.


· Alkol ve Sigara Kullanımı: Genellikle belirli bir yaşın üzerinde görülen gece terlemesi, alkol ve sigara kullanımına bağlı ortaya çıkabilir. Bu durum, alkolün ve sigaranın sinir sistemini ve kan basıncını etkilemesi ile ilgilidir.


· Uyku Apnesi: Gece terlemesine neden olan durumlardan bir diğeri de uyku apnesidir. Öyle ki uyku apnesinin, kişi üzerinde daha pek çok olumsuz etkisinin olduğu bilinir.


Gece Terlemesine Yönelik Çözümler

Yelpaze kullanan bir kadın

Gece terlemesi neden olur artık biliyorsunuz. Eğer ciddi bir sağlık probleminiz yoksa birtakım detaylara dikkat ederek gece terlemesi problemini çözebilirsiniz. Peki gece terlemesi nasıl önlenebilir?1. Uyku Düzenine Önem Verin


Kaliteli bir hayatın olmazsa olmazı uyku düzeni sayesinde gece terlemesinin önüne geçebilirsiniz. Bunun için her gün aynı saatte uyumaya özen göstermeli ve yeteri kadar uyuduğunuza emin olmalısınız.Uyku düzeninize katkıda bulunacak ve uyku kalitenizi artıracak bilgiler içeren Biyolojik Saat Nedir? Uyku ve Biyolojik Saat İlişkisi başlıklı içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz.

2. Terletmeyen Yastık Modelleri Kullanın

Beyaz bir yatakta iki yastık ve bir yorgan

Yastık, kişinin ihtiyaçlarına göre değişebilen bir uyku ürünüdür. Öte yandan gece terlemesi yaşayan kişilerin, cilde hava aldıran yastık modellerini kullanması önem taşır.Özellikle boyun bölgesinde yoğunlaşan gece terlemesi, kişinin yastık seçimi ile doğrudan alakalı olabilir. Bu nedenle uyku sırasındaki terleme problemine karşı en iyi çözüm, terletmez malzemeden üretilen yastık modellerini kullanmak olacaktır.Eğer siz de kaliteli bir uyku deneyimi yaşamak istiyorsanız Lova Yatak kalitesi ile üretilen yastık modelleri arasından dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Bu noktada en sevilen ürünler arasında ön plana çıkan Aloe Vera Yastık modelini tercih edebilir ve gece terlemesinin önüne geçebilirsiniz!

3. Dört Mevsime Uygun Yataklar Tercih Edin

Yatağın yanında bulunan sehpa ve biblolar

Gece terlemesine yönelik çözümlerden bir diğeri de dört mevsime uygun olarak üretilen yatak modeli tercih etmektir. Yastık seçimi gibi yatak seçimi de kaliteli materyallerden üretilmeli ve her mevsim kullanılabilir olmalıdır.Dolayısıyla geniş hava gözenekleri ile geçirgen yapısı olan, hava alan ve nem tutucu özelliğe sahip bir yatak modeli tercih etmeniz gerekir. Böylece gece terlemesi problemini ortadan kaldırabilir, hijyenik bir uyku deneyimi elde edebilirsiniz.Bu doğrultuda yüksek hava geçirgenliği ve nefes aldıran Aero Soft malzemesi ile dikkat çeken Relax Clean Yatak modeli, size aradığınız konforu sunacaktır.

4. Nefes Alan Kıyafetler Giyin

Göz bandı ile uyuyan bir kadın

Cilde nefes aldıran uyku kıyafetleri giyerek gece terlemesini ortadan kaldırabilirsiniz. Genellikle pamuklu ve keten kumaşa sahip bu ürünler, teri içine hapsederek daha konforlu bir uyku deneyimi sunar.

Bununla birlikte sentetik kumaş ürünler için durum pek de aynı değildir. Çünkü sentetik kumaşın, pamuklu kumaşın aksine gece terlemesini artırdığı bilinir. Bunun nedeni ise sentetik kumaşın doğal olmaması ve kalitesiz malzemelerden üretilmesi ile ilgilidir.

5. Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durun

Gece terlemesini ortadan kaldırmak istiyorsanız aşırı yağlı gıdalar tüketmemelisiniz. Çünkü yağlı gıdalar, enerji verici etkiye sahiptir. Bu da uyku sırasında terlemeyi tetikleyen bir durumdur.

Ek olarak yatmadan en az 2 saat önce herhangi bir şey yememelisiniz. Böylece gece terlemesini azaltabilir ve hatta tamamen önleyebilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için gece terlemesi neden olur sorusunu yanıtladık. Ek olarak gece terlemesini önlemeye yönelik yararlanabileceğiniz çözüm önerilerine yer verdik. Umuyoruz ki faydalı bir içerik olmuştur.

Son olarak, gece uyurken ortaya çıkan bir problem olan uyku felci hakkında bilgi sahibi olmak için Uyku Felci Nedir? Uyku Felci Nasıl Önlenir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.