{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Yan yatmış gülen bir kadın

Kaliteli Uyku İçin 14 Temel Öneri: Neler Yapılmalı?

Herkes huzurlu bir uyku uyumanın hayalini kurar. Kaliteli uyku için uygulamanız gereken birkaç önemli adım var. Kaliteli uyku bir düş olmaktan çıkıyor, artık gerçekleşiyor! En iyi yatak markası Lova Yatak olarak bu içeriğimizde uyku rutininizi nasıl iyileştirebileceğinizden detayları ile söz ediyor olacağız.


Bazen hayatınız istediğiniz gibi gitmeyebilir. Psikolojik olarak kendinizi çok iyi hissetmiyor olabilirsiniz. Böyle durumlar doğrudan uykunuzu etkiler. Kalitesiz bir uykuya sahip olduğunuzu fark edersiniz. Unutmayın ki bunun da bir çözümü var. Sizlere sunacağımız 14 temel kaliteli uyku düzeni oluşturma önerisi sayesinde daha dinç olacaksınız!


Ayrıca Uykusuzluğun Zararları Nelerdir? Uykusuz Kalmanın 10 Sonucu başlıklı yazımızı da okumanız, bu konuda daha fazla bilgiye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Kaliteli Uyku İçin Temel Öneriler

Sırtüstü yatmış bir bebek

Sosyal, psikolojik, ekonomik ve çevresel birçok durum nedeni ile uyku düzeniniz bozulabilir. Bu gayet normal bir durumdur. Fazla kahve tüketmek, vardiyalı şekilde çalışmak, beslenme rutininin bozuk olması gibi nedenlerle uyku kalitesi düşecektir.


Fakat asla çaresiz değilsiniz; kaliteli uyku için yapabileceğiniz birçok şey var. Yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralamak istedik:

1. Konforlu Bir Yatak Kullanın

Beyaz renkli yorgan ve yatak odası takımı

Kaliteli uyku için izlemeniz gereken ilk adım konforlu bir yatak kullanmaktır. Size kendinizi bir kuş gibi hafif hissettirecek yataklara odaklanmalısınız. Visco hafızalı sünger yataklar, güçlü omurga desteği sunan yataklar, yıkanabilir kılıflı yataklar, hibrit teknolojiye sahip yataklar ve HRS çelik yaylı yataklar olmak üzere sayısız seçenek vardır. Dilediğinizi seçebilirsiniz.


Teknolojiye, yaşa, ihtiyaca, sertlik ve yüksekliğe göre tercih edebileceğiniz yatak modelleri Lova Yatak bünyesinde sizleri bekliyor, bunu da eklemek isteriz.

2. Yastık ve Yorgan Seçimine Dikkat Edin

Sandalyenin üzerine konan üç yastık

Yastık seçimi kaliteli uyku için oldukça önemli bir detaydır. Rahatsız edici, kişiye kendini tamamen konforsuz hissettiren bir yastık ne yazık ki uykusuzluk sorununu meydana getirecektir. Bu yüzden bireyler her daim kendine uygun bir yastık tercihi yapmalıdır.

Bazı kişiler sert yapıdaki yastıklarla daha rahat hissederken bazıları da son derece yumuşak olan yastıkları seçebilir. O nedenle en iyi seçimi siz yaparsınız. Yorganın malzemesi, sertlik ve yumuşaklık durumu da çok önemlidir.


Aynen yastık konusunda olduğu gibi bu konuda da öznel bir seçim yapmak gerekecektir. Her zaman Lova Yatak farkı ile yastık yorgan modellerini inceleyerek bu doğrultuda tercih yapabilirsiniz. 


Dilerseniz İdeal Yastık Seçimi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

3. Kahve Tüketimini Azaltın

Mutfak tezgahında elini başına götürmüş düşünen bir kadın

Kahve içerisinde bol miktarda kafein yer almaktadır. Bu nedenle de uyku kaçırma etkisini görmek oldukça doğaldır. Uyku düzeniniz yoksa, buna rağmen bardaklar dolusu kahve tüketiyorsanız bunu azaltmalı ya da tamamen kesmelisiniz. Bu şekilde uyku rutininizin bir anda düzelmeye başladığını siz de fark edeceksiniz.


Sadece çok çalışmanız ve az uyumanız gereken zamanlarda kahve tüketimini bünyenize göre artırmanızı öneririz. Düzenli bir şekilde çok kahve içmek ne yazık ki uyku düzeninizi temelinden sarsacak olan bir durumdur. Dikkatli olmalısınız.

4. Yatağa Telefon ile Girmeyin

Gece saatlerinde telefonuna bakan bir kadın

Bildiğiniz üzere telefonlar bol bol radyasyon yayan aletler. Bu yüzden de hayli zararlı cihazlardır. Yatağa telefonla girmeniz sadece radyasyon almanıza değil, aynı zamanda da uykunuzun kaçmasına neden olur.


Telefon ekranına daldıkça başka şeyler dikkatinizi çeker ve böylelikle de uykunuz kaçar. Huzurlu ve kaliteli uyku için telefonu yataktan uzak tutmak mantıklıdır.

5. Uykunuz Gelmeden Yatağa Geçmeyin

Gece uyanmış bir kadın

Dünya genelinde birçok kişinin uyku konusundaki en büyük hatası uykusu gelmeden yatağa geçmektir. Uykunuz yoksa yatağa girmenin de bir anlamı yoktur. Kendinizi tamamen yorgun ve uykulu hissetmeye başladıktan sonra yatağa geçmeyi deneyin, uyku kalitenizin hızla artmaya başladığını göreceksiniz.

6. Yatak Odasını Karartın

Siyah ağırlıklı dizayn edilen yatak odası takımı

Karanlık bir ortam her daim uyumanıza yardımcı olan faktörlerden olmuştur. Gece lambası, lambader ya da herhangi ışık yayan bir cihazın açık halde olması uyku kalitenizi bozma konusunda birebirdir. Yatak odanızı zifiri karanlık olacak şekilde karartın. Böylelikle kısa zaman içerisinde huzurlu bir uykuya dalabilirsiniz.

7. Gün İçindeki Aktivitelerinizi Artırın

Sokakta egzersiz yapan bir kadın

Gün içinde fazla hareket etmeyen biri iseniz mutlaka hayatınıza hareket katmalısınız. Bünyenizi normal düzeyde yormanız daha konforlu bir uyku deneyimi edinmenize yardımcı olacaktır. Bunun için düzenli yürüyüş yapabilir, egzersiz hareketleri uygulayabilirsiniz. İlgilendiğiniz özel bir spor dalı varsa ona da odaklanabilirsiniz. 

8. Kendinizi Rahat Hissedebileceğiniz Pijamalar Kullanın

Pizza yiyen pijamalı iki genç kadın

Kendinizi rahat hissetmezseniz uyku kaliteniz doğal olarak belli bir zaman sonra düşer. O nedenle yumuşak ve konforlu bir pijama takımı kullanmanızı öneririz. Pamuklu pijama takımları bunun için son derece idealdir. Kalite düzeyi yüksek bir uyku düzenine bu şekilde sahip olabilirsiniz. 

9. Odanızı Bol Bol Havalandırın

Penceresi açılmış perdeli bir oda

Hava almayan bir oda hayli rahatsız edicidir. Bu yüzden de uykularınız kaçıyor olabilir. Hatta zaman zaman uykunun en güzel anında uyanıyor da olabilirsiniz. Böyle olayların yaşanmaması adına odanızı sık sık havalandırmaya dikkat etmelisiniz.


Hatta gün içerisinde sürekli evdeyseniz pencereyi açıp temiz havayı içinize çekin. Bol bol oksijen almak size iyi gelecektir.

10. Uyku Öncesi Ilık Bir Duş Alın

Lavaboda elinde kahve kupası tutan bir adam

Konforlu bir yatakta uyumak her zaman önemlidir ancak uyku öncesinde yaptıklarınız da bir o kadar göz önüne alınmalı. Uykuya dalmadan yarım saat ila bir saat evvel ılık bir duş almak size kendinizi iyi hissettirir. Kan dolaşımınızı artırır. Aynı esnada uykunuz daha çabuk gelecektir.

11. Gündüz Uykusundan Vazgeçin

Sırtüstü uyumuş gözünde uyku bandı olan bir kadın

Günümüzde uzmanlarca gerçekleştirilen sayısız araştırmanın neticesinde birçok kişinin gündüz uykusu uyuduğu ortaya çıkmıştır. Şayet siz de gündüz uykusu uyumaktan hoşlanıyorsanız bu alışkanlığı acilen sonlandırmanız gerektiğini söylemek isteriz. Çünkü bu şekilde akşam uykunuz çok daha geç gelir; düzeniniz bozulur. Sadece gece uykusuna dalmaya dikkat edin!

12. Gece Yemek Yemeyin

Plastik kaptan yemek yiyen sporcular

Gece yemek yemek doğrudan kilo alma sürecini hızlandırıyor. Kilo almanın yanı sıra geç saatte yemek yiyen bir kişinin uykuya dalması da zorlaşır. Çünkü o saatte bir şeyler yemek midede hazımsızlık oluşmasına neden olabilir. Bu da uykuya dalmayı büyük ölçüde engelleyen bir durumdur.

13. Hemen Uyku İlacına Başvurmayın

İlacını alan orta yaşlı bir kadın

Uyku ilacı, günümüzde birçok kişinin sık başvurduğu bir uyuma yöntemidir. Lütfen hemen pes edip uyku ilacına başvurmayın. Önce kendinizi deneyin. Gerçekten uyku kalitenizi artırıp artıramayacağınıza dair girişimlerde bulunun.


Doğrudan ilaç kullanmak çok mantıklı bir seçenek olmayabilir. Zira kullanacaksanız da bunu bir doktor tavsiyesi olmadan yapmanızı hiçbir zaman önermeyiz.

14. Oda Sıcaklığı Çok Düşük ya da Çok Yüksek Olmasın

Mavi saten nevresimde yatan bir kadın

Çok sıcak bir odada uyumak zor olur. Kişi bunalmaya başlar ve uykusu kaçar. Soğuk bir odada da bu sefer de üşüme kaynaklı olarak kaliteli bir uyku gerçekleşmeyecektir. O nedenle ortalama bir sıcaklık tercih etmek her zaman için en makul seçenek olacaktır. 


Kaliteli uyku için yapmanız gereken her şeyi sizler için aktarmış olduk. Ek olarak; Lova Yatak blogumuzu da inceleyebilir, diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz!