Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Boş bir yatak ve yanında bir berjer

Nevresim Nedir? Size En Uygun Nevresim Çeşidi Hangisidir?

Nevresim takımları yatak odalarına şıklık katan parçaların başında geliyor. Bununla birlikte farklı renk ve desen alternatifleri ile dekorasyonun en önemli tamamlayıcılarından olan nevresim çeşitlerinden hangisinin size daha uygun olduğuna karar vermek için ilk olarak nevresim nedir sorusunun doğru yanıtını bilmek gerekiyor.


Peki en çok tercih edilen ev tekstili ürünlerinden biri olan nevresim nedir? Nevresim setleri ve nevresim takımlarının arasında ne gibi farklılıklar bulunur? İhtiyacınıza en uygun nevresimin hangisi olduğuna karar vermeden önce bilmeniz gerekenler nelerdir? İçeriğimizde tüm bu sorulara yanıt bulabilir, yatağınızın üzerine serdiğiniz, tarzınıza uygun mis kokulu nevresimlerle yatak odanızı şıklıkla buluşturabilirsiniz. O halde gelin ilk olarak nevresim nedir sorusuna yanıt bulalım.

Nevresim Nedir?

Bej renginde nevresim takımı ve yastıklar

Nevresim nedir, nevresim takımı ve nevresim seti arasında ne gibi farklılıklar bulunmaktadır gibi sorular, ev tekstili alışverişine çıkacak sık sık araştırma yaptığı konular arasında ön plana çıkmaktadır.

Nevresim nedir sorusunu ise en yalın hali ile içerisine yorganın veya battaniyenin geçirildiği; bir çeşit kılıf görevi üstlenen ev tekstil ürünü olarak cevaplandırmak mümkündür. Yatak odasının olmazsa olmazları arasında yer alan nevresimler, genel olarak yastık kılıfı ve çarşaf ile birlikte satılarak bir takım oluşturmaktadırlar.

Uyku ürünü satan markalar tarafından pek çok farklı zevke ve ihtiyaca uygun olarak üretilen nevresimler, farklı kaliteye ve ölçülere sahip oldukları için çeşitli özellikleri ile birbirlerinden ayrılmaktadırlar.

Bu anlamda son derece kolaylıkla takılıp çıkarılabilen nevresimlerin en önemli özelliklerinin kolay temizlenebilir olmaları olduğunu söylemek mümkün.

Kiremit renginde desenli bir nevresim takımı

Öte yandan nevresimler, yapımında kullanılan kumaş türüne veya ipin dokuma sıklığına göre birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Günümüzde en çok tercih edilen nevresim modelleri ise yumuşaklığı ile cildinizde ipeksi bir his uyandıran saten nevresimler, pamuk dokuması ile kalitesini hissettiren ranforce nevresimler ve hafif yapısı ile dikkat çeken dokuma nevresim modelleridir.

Yatak odalarına şıklık katan nevresimlerle ilgili merak edilen bir diğer konu ise nevresim takımı ve nevresim setleri arasındaki farktır. Dilerseniz nevresim nedir sorusunu yanıtladıktan sonra şimdi de nevresim takımı ve nevresim seti arasındaki farklara göz atalım…

Nevresim Takımı İle Nevresim Seti Arasındaki Farklar Nelerdir?

Çiçek desenli yastıklar

İyi ve kaliteli uyku, yaşama sağlıklı bir şekilde devam etmeye yardımcı olacak en temel ihtiyaçlardan birini oluşturuyor. Elbette bunun için uyku saatlerini bir düzene oturtmak kadar önemli olan bir diğer kriter de uyku ihtiyaçlarının doğru belirlenmesi ve en uygun biçimde karşılanmasıdır.


Yatak, yastık, yorgan gibi uyku ürünleri, kaliteli bir uykunun tamamlayıcıları arasında yer alıyor olsa da nevresimler ve pikeler bu ürünlerin kullanımını kolaylaştırırken göze hitap etmesini de sağlayacak ürün alternatiflerini oluşturmaktadır. Peki nevresim seti ve nevresim takımı arasında ne gibi farklılıklar bulunmaktadır?


Nevresim setleri ve nevresim takımları arasındaki tek fark aslında ürün içerikleridir. Nevresim setleri sadece nevresim seti ve yastık kılıfından oluşurken nevresim takımları daha geniş bir ürün içeriğine sahiptir.3 veya 4 parçadan oluşan nevresim takımlarının içerisinde çarşaf, yastık kılıfı ve içerisine yorganın geçirildiği nevresim bulunmaktadır.


Bununla birlikte bazı nevresim takımlarının içerisinde yatak odasına şıklık katacak dekoratif yastık kılıfları da bulunabilmektedir. Bu anlamda nevresim seçmeden önce ihtiyacınızı doğru belirleyerek nevresim takımı mı nevresim seti mi almak istediğinize daha kolay karar verebilirsiniz.


Ek olarak yatak odalarınıza şıklık katacak dekorasyon önerileri için bu konu hakkında hazırlamış olduğumuz Küçük Yatak Odası Dekorasyonu başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.


Nevresim Takımlarının Özellikleri Nelerdir?


Daha önce de söz etmiş olduğumuz gibi nevresim takımları, kumaş tipine; ölçülerine ya da kullanım şekillerine göre çeşitli özelliklere ayrılmaktadır. Saten, polyester, bambu gibi farklı kumaş türlerinden üretilen nevresim takımlarının özelliklerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:


1. Pamuklu Nevresim Takımları

Gri yatak başlığı ve beyaz yatak örtülü yatak

Pamuklu nevresim takımlarının üretiminde adından da anlaşılabileceği gibi doğal pamuk kullanılmıştır. Dört mevsim kullanılabilir olması ve sağlığa zararlı bir madde içermemesi nedeniyle nevresim takımları arasında en çok tercih edilen kumaş türünün pamuklular olduğunu söylemek yanlış olmaz.


Uyku ürünleri arasında ranforce nevresim takımları kategorisinde ait ürünlerin büyük bir çoğunluğu pamuklu kumaş türünden oluşmaktadır. Bununla birlikte pamuklu nevresim takımlarının kumaşındaki tek sıklığı 57 olacak şekilde ayarlanmıştır.


Hava geçirgen yapısı sayesinde gece boyu vücut ısınızı koruyacak biçimde üretilen pamuklu nevresim takımları, kalitesine de bağlı olarak kullanıcılarına keyifli bir uyku deneyimi sunmaktadır.


2. Polyester Nevresim Takımları

Yatak örtüsünün üzerinde bulunanbir pamuk dalı

Yumuşak bir dokuya sahip olmasının yanı sıra sentetik olmaları nedeniyle çok tercih edilmeyen nevresim takımları kategorisinde yer alan polyester nevresim takımları; %50 polyester, %50 pamuk olarak üretilebileceği gibi %100 polyester olarak da üretilebilmektedir.


Parlak yapılı kumaşı nedeniyle üzerinde yer alan renk ve desenler polyester nevresim takımlarında çok daha belirgin olabilmektedir. Bununla birlikte polyester nevresim takımları pamuklu nevresim takımlarına göre daha az kırışsa da sentetik yapılı kumaşında sağlığa zararlı maddeler bulunabilir.


3. Bambu Nevresim Takımları

Gri ve beyaz renk ağırlıklı bir yatak

Bambu nevresim takımları, diğer kumaş türlerine daha yüksek fiyatlı olsa da özellikleri bakımından kullanımı son derece rahat olan uyku ürünleri arasında yer almaktadır. Yumuşacık dokusunun yanı sıra hava geçirgen yapısı ile her mevsim kullanıbilen bambu nevresimler, geceleri mışıl mışıl bir uykunun kapılarını aralar.

Buna ek olarak bambu kumaşların en önemli özelliklerinden bir tanesi de antibakteriyel özelliğe sahip olmalarıdır. Bu nedenle cildinizde herhangi bir tahrişe sebep olmazlar, alerjik bünyeler için ideal kumaş türünü oluşturmaktadırlar.


4. Saten Nevresim Takımları

Kollarını iki yana açmış uykusunda gülümseyen bir kadın

Saten nevresim takımları, yumuşacık ve kaygan dokusunun yanı sıra parlak kumaşı ile iddialı bir görünüme sahip ürün çeşitleri arasında yer almaktadır. Saten kumaşların dokusunda, 80 ile 120 tel arasında iplik bulunmaktadır. Tamamen doğal bir kumaşa sahip olması nedeniyle sağlığa zararsız bir kullanım sunan saten nevresim takımları, kumaşının yapısı gereği cildin serin kalmasına yardımcı olmaktadır. Bu da saten nevresim takımlarının genellikle yaz aylarında tercih edilmesine ön ayak olmaktadır.

Mavi renkli nevresim takımı

Bu yazımızda sizler için nevresim nedir sorusunu tüm ayrıntıları ile almaya çalışarak size en uygun nevresim çeşidinin hangisi olduğuna karar vermenize yardımcı olacak bilgileri sıraladık. Bu anlamda pamuklu, saten, polyester ve bambu nevresim takımlarının özelliklerine bakarak, bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun nevresim çeşidinin hangisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Son olarak satın almak istediğiniz nevresim çeşidine karar vermeden önce kullanıcılarına kusursuz uyku konforu sunan Lova Yatak’ın renkli ev tekstili kategorisinde yer alan birbirinden renkli ve özgün tarzdaki nevresim takımı alternatiflerine göz atmanızı tavsiye ederiz. İyi uyku için doğru nevresim çeşidinin seçilmesi kadar önemli olan bir diğer konu da yorgan seçiminin doğru yapılmasıdır.

En çok tercih edilen yorgan çeşitlerinden biri olan mikrofiber yorganlara dair detaylı bilgi edinmek için Mikrofiber Yorgan Ne Demek? Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımızı da mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.