Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Bacağında ağrı olan bir adam

Huzursuz Bacak Sendromu için 8 Farklı Çözüm Önerisi

Huzursuz bacak sendromu, çoğu kişinin uyku kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Peki ama huzursuz bacak sendromu nedir? Huzursuz bacak sendromuna ne iyi gelir?


Kullanıcılarına kusursuz uyku konforu sunan Lova Yatak olarak hazırladığımız bu içeriğimizde huzursuz bacak sendromu için 8 farklı çözüm önerisini sıraladık. Siz de içeriğimiz devamını okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.


Buna ek olarak uyku sırasında meydana gelebilen bir diğer problem olan gece terlemesine ilişkin çözüm önerileri için Uykuda Gece Terlemesi Neden Olur? 6 Farklı Çözüm başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Huzursuz Bacak Sendromuna Ne İyi Gelir?

Sokakta adım adım yürüyen adam

Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinen huzursuz bacak sendromu, bir tür hareket bozukluğu problemidir. Bacakları hareket ettirme dürtüsü ile kronik bir hal alabilen bu rahatsızlık, 17. yüzyılda Thomas Willis tarafından tanımlanmıştır.


Her ne kadar huzursuz bacak sendromunun nedeni tam olarak bilinmese de vücuttaki düşük demir seviyesi, bu rahatsızlığı tetikleyen bir faktör olarak görülmektedir. Bununla birlikte özellikle antidepresanlar olmak üzere bazı ilaçların da huzursuz bacak sendromuna neden olduğu tahmin edilmektedir.  Peki huzursuz bacak sendromuna ne iyi gelir?


Huzursuz bacak sendromuna iyi gelen birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki bu rahatsızlığın tedavisi için ilk olarak altta yatan sorunların belirlenmesi ve çözülmesi gerekir. Aksi takdirde ilaç tedavisine ihtiyaç duyulabilir.


Dolayısıyla huzursuz bacak sendromunun geçmesi için doğru tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. İşte huzursuz bacak sendromuna ne iyi gelir sorusuna yanıt olan 8 öneri!


1. Sağlıklı Beslenin

Protein ağırlıklı besinler

Huzursuz bacak sendromu yaşayan kişilerin beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Öyle ki sağlıklı bir beslenme programı sayesinde bu rahatsızlıktan kurtulabilmek mümkün olabilir. Özellikle yeterli miktarda su tüketimi ve demir alımı, huzursuz bacak sendromunu olumlu yönde etkilemektedir.


Bununla beraber sigara ve kafein tüketimini de azaltmak gerekir. Ayrıca beslenmenizde C ve E vitamini içeren besinlere de ağırlık verebilir, huzursuz bacak sendromunun neden olduğu ağrıları azaltabilirsiniz.


2. Sıcak ve Soğuk Kompres Uygulamaları Yapın

Bacağına kompress uygulayan biri

Huzursuz bacak sendromuna ne iyi gelir sorusuna verilecek bir diğer çözüm önerisi ise sıcak ve soğuk kompres uygulamalar olarak karşımıza çıkar. Evde basit yöntemler ile yapılabilen bu uygulamalar, alanında uzman kişiler tarafından da kolaylıkla uygulanabilir.


Kompres uygulamaları ile hissedilen ağrı hafifler ve ağrı olan bölgedeki kaslar gevşediği için rahatlar. Öte yandan bu uygulamaların, tedavi edici yöntemler olmadığını da belirtmek gerekir.


3. Düzenli Egzersiz Programı Oluşturun

Ormanda koşu yapan bir kadın

Hareketsiz bir yaşamın pek çok rahatsızlığa neden olduğu bilinen bir gerçektir. Huzursuz bacak sendromu bu rahatsızlıklardan bir tanesidir. Fakat düzenli egzersiz yaparak bu rahatsızlığı ortadan kaldırmak mümkün olabilir.


Bunun için günlük 45 dakikalık bir egzersiz planı oluşturabilir ve düzenli olarak yapmaya çalışabilirsiniz. Böylelikle hem huzursuz bacak sendromunu engelleyebilir hem de mutluluk hormonun salgılanmasını sağlayabilirsiniz.


Ancak egzersizler, kişiye özel olarak fizyoterapist desteği alınarak hazırlanmalıdır. Dolayısıyla huzursuz bacak sendromu egzersizlerinin, fizyoterapistlerin önerdiği basit hareketlerle yapılması uygun olacaktır.


4. Bitkilerden Faydalanın

Papatya çayının demlendiği çaydanlıklar

Huzursuz bacak sendromunu hafifletmek için genel olarak bitkisel yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Bu noktada çörek otu yağını veya hindistan cevizi yağını bacaklarınıza sürebilir ve ağrıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca gece yatmadan 2 saat önce papatya çayı ve nane çayı içebilir, kaslarınızı gevşetebilirsiniz.


5. Masaj Uygulamalarına Zaman Ayırın

Bacağa masaj yapan biri

Huzursuz bacak sendromu için bir diğer alternatif çözüm önerisi ise masaj uygulamaları olarak belirtilebilir. Ancak masajı kendi başınıza uygulamamanızı ve bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde yanlış uygulamalar yapabilir, sağlam kaslarınıza dahi zarar verebilirsiniz.


Bu nedenle masaj yaptırmadan önce mutlaka masaj yaptıracağınız kişinin eğitim belgesini görmenizi ve bilimsel çerçeve içerisinde etik kurallara uyan kişilere yaptırmanızı öneririz.


6. Dar Kıyafetlerden Kaçının

Elinde kahve kupasıyla yatak odasında duran bir kedi

Dar kıyafetler, bacaklardaki kan akışını engelleyerek sinirlerin zarar görmesine neden olabilir. Bu da huzursuz bacak sendromunu tetikleyebilir. Dolayısıyla daha bol ve rahat kıyafetlere yönelmek, bu anlamda mantıklı bir tercih olacaktır. 


Özellikle gece uyku sırasında giydiğiniz giysilerin dar olmaması ve rahat hareket edebilmeyi sağlaması gerekir. Çünkü huzursuz bacak sendromu, genellikle uyku sırasında ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak bilinir.


7. Uyku Düzeninizi Koruyun

Elini başının altına alan yan uyumuş bir kadın

Düzenli bir uykunun, sağlık açısından faydalı olduğunu hemen herkes bilir. Öyle ki uykunun, huzursuz bacak sendromuna da iyi geldiğini söylersek yanılmış olmayız. Bu doğrultuda her gün aynı saatte uyuyup uyanmaya çalışabilir, uyumak için sessiz ve karanlık bir yer tercih edebilirsiniz. Böylece uyku kalitenizi artırabilir ve huzursuz bacak sendromunun etkilerini azaltabilirsiniz.


Buna ek olarak yatmadan en az 2 saat öncesine kadar telefon ve bilgisayar ile ilgilenmeyi bırakmalısınız. Çünkü bu tarz aletlerden gelen ışınlar uyku kalitenizi bozarak bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Uykusuzluğun Zararları Nelerdir? Uykusuz Kalmanın 10 Sonucu başlıklı içeriğimizi okuyabilir ve düzenli uykunun önemini daha net bir şekilde görebilirsiniz.


8. Kaliteli Uyku Ürünleri Kullanın

Bir yatağın üzerinde iki yastık ve yorgan

Huzursuz bacak sendromu söz konusu olduğunda kaliteli uyku ürünlerine de önem vermeniz gerekir. Özellikle yastık ve yatak seçiminizi, vücut yapınıza göre yapmalısınız. Bu noktada ortopedik yataklar, kas ve sinir sisteminiz için sağlıklı seçimler arasında yer alır. Örneğin Lova Yatak’ın en beğenilen ürünlerinden dual yay sistemli Lorianne Yatak ürününü tercih edebilir ve bacak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bununla beraber vücudunuzdaki statik enerjiyi uzaklaştıran Stress Low Yatak modeli de rahatlığı ile sizleri büyüleyecektir. 


Sizler için hazırladığımız bu yazımızda huzursuz bacak sendromuna ne iyi gelir sorusunu yanıtladık. Sizin de huzursuz bacak sendromundan yana bir şikâyetiniz varsa yukarıdaki tavsiyeleri yaşam biçimi haline getirmenizi veya bir uzmana danışmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece bu rahatsızlıktan kurtulabilir ve uyku deneyiminizi en iyi hale getirebilirsiniz!