{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Rahatlık uzmanımızla görüşme fırsatı
Nisan Ayına Özel ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
650 Satış Noktamızla Sizi Rahatlıkla Buluşturuyoruz
Yüzüstü yatan bir kadın

Power Nap Nedir? Gün Ortasında Power Nap ile Tazelenin

Günün hızlı temposunda enerjinizin düşmesi ve yorulmanız çok normaldir. Böyle anlarda kendinizi çok bitkin hissedebilirsiniz. İşte tam bu sırada Power Nap olarak da bilinen kısa uyku tekniği devreye giriyor. Power Nap; gün ortasında enerjinizi yükseltmeniz ve zihinsel açıdan tazelenmeniz için uyumanız gereken uykudur. Bu dinlendirici mola, yalnızca 10-20 dakika sürer. Böylelikle birey bedenen ve zihnen yenilenir. Haydi ayrıntılara beraber bakalım!

Hangi Durumlarda Power Nap Yapmalısınız?

Gözlerini ovuşturan bitkin bir iş kadını

Kendinizi gergin hissediyorsanız ve o an stres yönetimini tam olarak yapamıyorsanız power nap sizin için etkili bir çözüm olacaktır. Dikkatiniz dağılıyorsa ve dalıp dalıp gidiyorsanız, göz altlarında mor halkalar oluşuyorsa, gözleriniz şişiyorsa, kendinizi bitkin hissediyorsanız ufak bir mola vermeniz gerekecektir. Deşarj olmak gerek ve bu kısa bir şekerleme ile mümkün!

Power Nap Yapacağınız Ortamın Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Bir eli yastığın üzerinde olan yan yatmış bir erkek

Uykuya geçeceğiniz alanda rahat etmeniz çok önemli. Diğer dikkat etmeniz gerekenler ise:


Ortam Işığını Ayarlayın


Normalde karanlık/aydınlık bir ortamda uyuyorsanız ortamı da buna uygun seçmelisiniz. Böylelikle uykuya dalmanız çok daha kolay hale gelecektir.


Oda Isısına Dikkat Edin


Uyuyacağınız yer fazla soğuk ya da sıcak olmamalıdır. Uyumanız için en iyi sıcaklık ise 18 derece olarak belirlenmiştir.


Sözsüz ve Sakin Bir Şarkı Listesi Açın


Sakin şarkılar bedenen de ruhen de rahatlamanıza yardımcı olarak sizi en iyi şekilde uykuya hazırlayacaktır. Kısa süre içerisinde gözleriniz kapanmaya başlayacak.


Konforlu Bir Yatakta Uyumak Önemli


Sizi rahat ettiren bir yatakta power nap yapmanız son derece faydalı olacaktır. İsteğe göre yumuşak ya da sert bir yatak seçimi yapılabilir. Lova Yatak’ın yatak modelleri arasından tercih yaparak kusursuz bir güç uykusu uyuyabilirsiniz. -Kısa süreli uykuya güç uykusu denir. Öğle şekerlemesi olarak da bilinir.- Göreceksiniz, bu uyku yöntemini uyguladığınızda enerjik bir şekilde uyanıp güne keyifle devam edeceksiniz.

Power Nap Faydaları Nelerdir?

Yan yatma pozisyonunda bir kadın

1 saat bile sürmemesine rağmen kişiye yoğun bir zindelik kazandıran power napin faydaları şu şekilde sıralanabilir:


Konsantrasyonu Artırır


Zihinsel performansı geliştiren power nap, beyin için yeniden başlatma etkisi gösterir. Böylelikle bilişsel işlevler iyileşmeye başlar ve kişi kendini iyi hisseder.


Uyku Kalitesini Artırır


Power nap, gece uykusunun kalitesini olumsuz yönde etkilemez. Kısa bir uyku molası vermek, uyku rutininizi bozmadan dinlenmenize yardımcı olacaktır. Fakat power napin geç bir saatte gerçekleştirilmesi geceleri uykuya dalma sürecini sekteye uğratabilir, dikkatli olmakta yarar var.


Stresi Azaltır


Ufak bir uyku molası verdiğinizde stresiniz de azalacaktır. Uyku, stres hormonu olarak da bilinen kortizol seviyesini en iyi şekilde düşürerek kişinin bedenen gevşemesine yardımcı olur. Böylelikle kendinizi hem zinde hem de rahatlamış hissedersiniz.


Yaratıcılığı Artırır


İcra ettiğiniz meslek yaratıcı olmanızı zorunlu kılıyorsa power nape ihtiyacınız var demektir. Çünkü bu kısa uyku, beyinde yeni bağlantılar kurmayı destekler ve farklı düşünce paternlerini birleştirmeye yardımcı olur. Böylelikle problemleri daha farklı bakış açıları ile irdeleyebilirsiniz.


Öğrenme Kabiliyetini Güçlendirir


Yapılan pek çok araştırma, uyku esnasında beynin bilgileri işleyerek depoladığını ortaya koymuştur. Bu kısa süreli uyku sayesinde ezber kabiliyetinizi de besleyebilirsiniz. Özellikle yoğun toplantıların ya da sınavların olduğu dönemlerde bunu göz önünde bulundurmak önemlidir.

Power Nap ile İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Bir Nokta Var!

Bir elini yastığın altına koyan uykuda bir adam

Power nap 20 dakikayı aşmamalıdır. Çünkü 20 dakikalık bir uyku derin uykuya dalmak için yeterli gelmez. Bu yüzden de uyanınca kişi kendini zinde hissedecektir. Derin uykuya yaklaşmaya başladıkça uyku süresi artar. Birey kendini bitkin hisseder ve çalışma verimi düşer. Uzun bir gündüz uykusu uyumak yerine kısa süreli power napi tercih etmek faydalıdır. Tabii vakti olanlar 90 dakikalık yani 3 saatlik bir uyku uyursa gün boyu dinç kalacaktır. Ama günümüzde iş yoğunluğundan ötürü ne yazık ki çoğu bireyin böyle bir vakti olmuyor.


Power nap hakkında detaylar sunduğumuz yazının sonuna yaklaşıyoruz. Dilerseniz Siesta Uykusu Nedir? Öğle Uykusunun Faydaları başlıklı içeriği de inceleyebilirsiniz.