Uykuda Sıçrama Nedir? Neden Olur?

Uykuda Sıçrama Nedir? Neden Olur?

Uykuda sıçrama veya uykuya dalarken sıçrama, çoğu kişinin karşılaştığı bir sorundur. Uyku kalitesini düşüren bu durum, fiziksel veya psikolojik nedenlerden kaynaklanabilir.

Her yaş grubunda görülebilen uykuda sıçrama, genellikle normal kabul edilse de bazen ciddi sağlık problemlerine işaret edebilir. Dolayısıyla uykuda sıçramanın tekrar ettiği durumlarda uzman bir nöroloji doktoruna görünmek gerekir.

Peki uykuda sıçrama nedir? Neden olur? Nasıl geçer? İşte zihninizden geçen tüm soruların yanıtları ve uykuda sıçrama hakkında bilinmesi gerekenler…

Uykuda Sıçrama Nedir?

elleri yüzünde uykudan uyanan kadın

İlk olarak uykuda sıçrama kavramını, uyku felci ve uyurgezerlik gibi problemlerden ayırmak gerekir. Uykuda sıçrama ya da tıptaki adı ile “Hipnik Pislik”, uykuya dalmadan önce meydana gelen ani sıçrama ve irkilmeleri ifade eder.

Miyoklonik vücut kasılmaları ile başlayan uykuda sıçrama; yüksekten düşme hissi, kalbin çok hızlı atması ve uykuda terleme ile devam eder. Hemen herkeste yaygın şekilde görülen bir problem olmasına rağmen, sık sık tekrarlandığı takdirde kişilerin yaşam kalitesini düşürür.

Genellikle Non-REM uyku evresinin 1. fazından 2. fazına geçişi sırasında gerçekleşen uykuda sıçrama, uyanıklık ve uyku arasındaki geçiş sürecinde oluşur. Öte yandan uykunun ilerleyen evrelerinde de oluşma ihtimali vardır fakat bunlar kişiyi uyandırmaz.

Uyku evreleri hakkında bilgi sahibi olmak için Uyku Evreleri Sırasında Vücudun 6 Tepkisi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Uykuda Sıçrama Neden Olur?

gece uykudan sıçrayan kadın

Uykuda sıçrama nedir artık biliyorsunuz. Diğer yandan uykuda sıçramayı etkileyen pek çok durum olduğunu da belirtmek gerekir. Peki uykuda sıçrama neden olur?

Stres ve Anksiyete

Uykuda sıçrama, genellikle stresli kişilerde daha çok meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise beynin sürekli uyarı halinde olmasından kaynaklanmaktadır.

Bir başka deyişle beyin, bedendeki kaslara elektrik uyarıları göndererek kişinin kaslarının rahatlamasına engel olur. Ayrıca yine stres gibi depresyon ve anksiyete eğiliminin de uykuda sıçramaya neden olduğunu söyleyebiliriz.

Aşırı Kafein Tüketimi

kahve içen ve uyuyamayan yaşlı kadın

Gün içinde çok fazla kafein tüketimi, uykuda sıçramaya neden olabilir. Çünkü kafein, uyarıcı bir madde olduğu için beynin kimyasal yapısını değiştirir. Özellikle akşam saatlerinde veya gece yatmadan önce içtiğiniz bir bardak kahve, uykuya dalmanızı zorlaştırır.

Düzensiz Uyku

Düzensiz uyku ve uykusuzluk, pek çok sağlık problemine yol açtığı gibi uykuda sıçramaya da neden olur. Yani yeteri kadar uyumayan bireylerde, uykuda sıçrama problemi sıklıkla görülebilir.

Uykusuzluğun insan vücudunu nasıl etkilediğini öğrenmek istiyorsanız Uykusuzluğun Zararları Nelerdir? Uykusuz Kalmanın 10 Sonucu başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Sağlık Problemleri

yatakta baş ağrısından uyanan adam

Bazı sağlık problemleri, uykuda sıçramayı tetikleyebilir. Bu hastalıklar genellikle böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, metabolik rahatsızlıklar ve sinirsel problemler olarak karşımıza çıkar. Ayrıca halk arasında sara olarak bilinen epilepsinin de uykuda sıçramaya neden olduğunu söyleyebiliriz.

Uyku Öncesi Egzersiz Yapmak

Sporun faydaları göz ardı edilemez olsa da gece yatmadan önce yapılan egzersizler, adrenalin seviyesini arttırır. Bu da kasların yeterince dinlenememesine neden olarak uykuya dalmayı zorlaştırır.

Dolayısıyla yatmadan önce yapılan egzersizler, kişinin uyku kalitesini olumsuz olarak etkilediği gibi uykuda sıçrama problemi ile karşı karşıya kalmasına da neden olabilir.

Uykuda Sıçrama Nasıl Geçer?

yatakta beli ağrıyan kadın

Uykuda sıçrama yaşayan kişiler, geceleri sık sık uyandıklarından dolayı gün içinde sık sık halsizlikle mücadele ederler. Her ne kadar yaygın bir problem olsa da, uykudan alınan verimi artırmak için uykuda sıçrama probleminin önüne geçmek gerekir.

Eğer uykuda sıçramayı tetikleyen ciddi bir sağlık probleminiz yoksa sizler için listelediğimiz önerilerimizi dikkate alabilirsiniz. Peki uykuda sıçrama nasıl geçer?

1. Kafein Tüketimini Sınırlayın

Kafeinin uyarıcı bir madde olduğundan ve uykuda sıçramaya neden olduğundan bahsettik. Tam da bu nedenle kafein tüketimini sınırlandırmaya çalışmalısınız. Bu doğrultuda günlük 400 mg kafein miktarını aşmamanız gerekir.

2. Sabah Saatlerinde Spor Yapın

yatakta esneyen spor giyen kadın

Eğer düzenli olarak spor yapıyorsanız, akşam spor yapmak yerine sabah yapmayı tercih edebilirsiniz. Özellikle sabah kalkar kalkmaz yapacağınız spor, gün içinde daha enerjik olmanızı sağlayacağı gibi uykuda sıçrama problemini de çözmenize yardımcı olacaktır.

3. Uyku Öncesi Teknolojik Aletlerden Uzak Durun

Uyku öncesinde cep telefonu ve bilgisayar gibi aletler ile ilgilenmek, uykuda sıçrama olasılığını artırır. Çünkü bu teknolojik cihazların yaydığı ışınlar, beynin uyku moduna geçmesini engelleyici etki gösterir.

Kısacası beyin rahatlayamaz ve kaslara hareket emirleri göndererek uykuda sıçramaya neden olur. Dolayısıyla uykudan en az 30 dk önce teknolojik aletler ile ilgilenmeyi bırakmanız gerekir.

4. Nefes Egzersizleri Yapın

yatakta nefes egzersizleri yapan kadın

Uykuda sıçramayı önlemenin bir diğer yolu da düzenli olarak nefes egzersizleri yapmaktır. Uyumadan hemen önce yapmanız gereken bu egzersizler, tekrarlı setlerden oluşmalıdır.

Bu doğrultuda 10 saniye boyunca derin nefesler alıp verip, daha sonrasında ise 5 saniye boyunca nefesinizi tutmalısınız. Böylece beyninizi ve vücut kaslarınızı rahatlatabilir, uykuda sıçramanın önüne geçebilirsiniz.

5. Alkol ve Sigara Kullanımını Azaltın

Kafein gibi alkol ve sigara tüketimi de beyninizde uyarıcı bir etkide bulunarak uykuda sıçrama problemi ile karşılaşmanıza neden olur. Dolayısıyla bu tarz maddeleri daha az kullanmalı ve mümkünse geç saatlerde tüketmemeye çalışmalısınız.

6. Yatak Seçiminize Dikkat Edin

rahat yatak modeli

Uykuda sıçramayı önlemek için yatak seçiminize dikkat etmeniz gerekir. Çünkü kalitesiz yataklar, uykudan verim alamamanıza ve geceleyin sık sık irkilmenize neden olabilir. Bu nedenle kaliteli malzemeler kullanılarak üretilen yatakları tercih etmelisiniz.

Bununla birlikte hibrit yapısı ile dikkatleri üzerine çeken Viviana Yatak, aradığınız konforu size sunarak uyku sırasında karşılaştığınız problemleri en aza indirebilir.

Yine kalitesi ile bayılacağınız Honeycomb Comfort Yatak da özel olarak geliştirilen yay teknolojisi sayesinde, deliksiz bir uyku deneyimi elde etmenizi sağlayabilir.

konforlu ve rahat yatak

Kullanıcılarına kusursuz rahatlık garantisi sunan Lova Yatak olarak bu yazımızda sizler için uykuda sıçrama konusu ele aldık. Görüldüğü üzere uykuda sıçrama problemi, farklı durumlardan kaynaklanabilir. Bu noktada stresten uzak durmanız, hayat kalitenizi iyileştirmeye çalışmanızı tavsiye ederiz.

Ek olarak kaliteli bir uyku deneyimi için yatak seçiminizde Lova Yatak’ın kusursuz yatak modelleri arasından dilediğinizi tercih edebileceğinizi de belirtelim!

Yatak seçimi konusunda size yardımcı olacak Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? 8 Püf Noktası ile Doğru Yatak Seçimi başlıklı içeriğimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Created On: Monday, March 28, 2022