Tüm ürünlerde ÜCRETSİZ Kargo Fırsatı!
{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
Lova

Uyku Kalitenizi Arttıracak Yatak Odası Renkleri

Yatak odası renkleri ve uyku kalitesi arasında, geri plana atılmaması gereken önemli bir ilişki söz konusu. Yatak odanız için seçtiğiniz mobilyaların rengi, yatağın üzerine örttüğünüz nevresim takımının veya çarşafların rengi, duvarlarda tercih ettiğiniz renkler ve daha pek çoğunun, uyku kalitesi ve ruh hali üzerinde belirleyici etkisi olduğu düşünülüyor.


Peki sizce bir yatak odası dekore edilirken güne daha keyifli bir merhaba demek adına hangi renklere yer verilmesi daha doğru olur? Birbiri ile tamamlayıcı olan ve bir araya geldiğinde sakinlerici etkisinin yanı sıra yatak odalarında şık bir bütünlük oluşturacak renkler hangileri olabilir?


Bu içeriğimizde, toz pembe düşlerle dolu geceler için yatak odalarınızda renk seçimi yaparken hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiği konusunda siz değerli okuyucularımıza yardımcı oluyoruz. Yazımızı sonuna dek okuyarak uyku kalitenizi arttırmak ve geceleri deliksiz bir uyku çekmek adına yatak odalarınızın duvarlarında, perdelerinde, mobilyalarında ya da nevresim takımı ve çarşaflarında hangi renklere yer vermeniz gerektiğini tüm ayrıntıları ile öğrenebilirsiniz.


Buna ek olarak, geceleri uykusuz kalmamak ve başınızı yastığa koyduğunuz an uykuya dalmak için neler yapmanız gerektiğini, Geceleri Mışıl Mışıl Uyumak İçin Ne Yapılır?  başlıklı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Yatak Odası Renkleri Nasıl Seçilir?

Lova

Daha önce de sözünü etmiş olduğumuz gibi yatak odalarında tercih edilen renkler, güne başlarken sahip olduğunuz ruh hali üzerinde önemli bir role sahip. Bu doğrultuda güne daha mutlu, enerjik ve neşe dolu başlamak adına yatak odası dekorasyonunda doğru renklere yer vermeniz gerekir. Eğer sayısız renk seçeneği arasından hangilerini tercih edeceğiniz konusunda kararsızlık yaşıyorsanız, sizlerle paylaşacağımız ipuçlarını dikkate alarak renk seçiminizi doğru bir biçimde yapabilirsiniz. Renk seçimi yaparken dikkate almanız gereken temel noktaları ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:


 • Renk tercihi yapmadan önce yatak odanızın büyüklüğünü göz önünde bulundurmalı, eğer yatak odanız dar ise bu alanı ferahlatacak açık renklere yönelmelisiniz.


 • Renk seçimi yapmadan önce yatak odanızda uygulamak istediğiniz dekorasyon tarzına karar vermeli, renk tercihi yaparken bu tarza uygun renk alternetiflerini değerlendirmelisiniz.


 • Yatak odanızdaki mobilyaların stili de renk seçiminde belirleyici rol oynar. Bu nedenle kararınızı vermeden önce bu detayı da atlamamanızı öneririz.


Gördüğünüz gibi yatak odası için renk tercihinde, yatak odasında belirlenen tarz son derece önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Yatak odanızı dekore ederken dikkate alabileceğiniz önerileri, Küçük Yatak Odası Dekorasyonu İçin 8 İpucu başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İlham Alabileceğiniz Yatak Odası Renkleri

Lova

Uyku hijyeninin yalnızca iyi dinlenmek üzerinde etkili olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, çünkü uyku aynı zamanda bedeninizin bir sonraki güne nasıl başlayacağı konusunda da belirleyici...


Bu nedenle yatak odanızın duvarları için renk seçimi yapmadan ya da nevresim takımlarınızı satın almadan önce uyku verimliliğinizi artıracak renklerin hangileri olduğunu öğrenmenin önemli olduğunun altını çizmekte fayda var. Peki iyi bir uyku uyumak için yatak odalarında hangi renklere yer verilmelidir? İşte yanıtı!

Yatak Odası Duvar Renkleri

Lova

İç mekanlarda duvar ve tavanlar, renklerin kendisini en iddialı şekilde gösterdiği alanlar. Bu yüzden yatak odası renkleri seçilirken duvarlar için yapılan tercihler, hem şık bir dekorasyon elde etme hem de uyku kalitesini artırma noktasında kritik önem taşıyor. Eğer yatak odanız küçük ve dar ise kasvetli bir hava oluşmasını engellemek adına duvarlarda açık renkler tercih etmenizi öneririz. Tavan ve duvarlar için ideal alternatifler arasında;


 • Krem rengi,
 • Bej,
 • Boz rengi,
 • Fildişi,
 • Açık pembe gibi nötr renkler yer alıyor.


Sakinleştirici etkileri olduğu bilinen bu tonlar, gün içerisinde üzerinde biriken yorgunluk ve stresi azaltırken, uykuya daha kolay bir biçimde dalmanıza da yardımcı oluyor. Buna ek olarak, seçmiş olduğunuz nötr renkleri canlı renklerden ve desenlerden oluşan nevresim takımı ya da mobilyalarla tamamlamak uyku kalitenizi arttırma noktasında doğru bir tercih olacaktır.

Yatak Odası Perde Renkleri

Lova

Eğer yatak odanızda perde kullanmayı düşünüyorsanız, perdelerinizde de doğru renkleri tercih etmek adına aşağıda sıraladığımız önerileri dikkate alabilirsiniz. Hem sabahları daha kolay uyanabilmek adına hem de doğan güneşten maksimum fayda sağlayabilmek dına pencereler koyu renkli ve kalın perdelerle kapatılmamalıdır. Bu nedenle yatak odası için hem ince perdeler tercih edilmeli hem de renk tonlarının açık olmasına özen gösterilmelidir.


Tıpkı duvarlarda kullanıldığı gibi beyaz, krem rengi ya da açık toprak tonlu perdeler yatak odalarında kullanılmak üzere idealdir. Üstelik bu renkler, mobilyalarınız ile de uyum sağlayacağından yatak odanızda şık bir bütünlük oluşturur.

Yatak Odası Mobilya Renkleri

Lova

Yatak odaları için seçeceğiniz mobilyaların renkleri tamamen sizin zevk ve beğenileriniz doğrultusunda şekillenebilir. Bu doğrultuda üzerinde durulması gereken en önemli detay ise yatak odanızda ferah bir görünümün kapılarını aralamak adına açık renkli mobilyaları tercih etmenin daha doğru olacağı.


Uyku için ideal ortamı sunan geniş ve ferah bir yatak odasında uyumak hem uykuya dalmadan önce kendinizi gevşemiş ve rahatlamış hissetmenizi sağlayacak hem de sizlere güne daha iyi başlamanız noktasında yardımcı olacaktır.

Yatak Odası Nevresim Takımı Renkleri

Lova

Yatak odalarına renk katan çarşaf, yastık kılıfı ya da nevresim gibi uyku ürünlerinin rengi ve kalitesinin, rahatlatıcı bir uyku atmosferi elde etme noktasında oldukça önemli olduğu biliniyor.


Daha önce açık renkli mobilyalara ve nötr renkli duvarlara sahip olmanın kaliteli uyku üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu belirtmiş olsak da, nötr renkleri pastel tonlarla ya da daha canlı renk tonları ile tamamlamak iyi bir seçim olacaktır. Bu doğrultuda yatak odası renkleri ve nevresim takımları için tercih edebileceğiniz renkleri şu şekilde sıralayabiliriz.


 • Mavi: Kullanıldığı mekanlara sakinlik ve huzur aşılayan mavi, başta nevresim takımları olmak üzere yatak odasının genelinde kullanılabilecek ideal renkler arasında lider konumda yer alıyor. Ruh hali üzerinde de iyileştirici etkileri olduğu bilinen mavi ve mavinin açık tonlarına, bu nedenle yatak odalarınızda ve nevresim takımlarınızda yer verebilirsiniz.


 • Yeşil: Yatak odalarının genelinde kullanılabilecek bir renk olan yeşil, kendisini en iyi nevresim takımları üzerinde gösterir. Açık yeşil tonlarına yer verilen iç mekanlarda bulunmanın, insanlara huzur ve dinginlik kattığına inanılır.


 • Soft Pembe: Açık pembe ve pudra gibi renk tonları, sizleri uykuya hızlı bir biçimde hazırlayacak renk çeşitleri arasında yer alıyor. Bu nedenle yatak odası renkleri ve uyku ürünleri tercihinizde bu renklere yer vererek mışıl mışıl uykuların kapılarını aralayabilirsiniz.


Uyku kalitenizi artıracak hem kaliteli hem de rengarenk diğer uyku ürünleri için kullanıcılarına kusursuz uyku konforu sunan Lova Yatak’ı ziyaret edebileceğinizin de altını çizmekte fayda var.


Lova’nın farklı uyku ihtiyaçlarına göre tasarlanmış yatak çeşitleri, uyku konforunu artıran beyaz tekstil ürünleri ve yatak odalarına renk katan renkli ev tekstili ürünlerini hem web sitesinden online olarak hem de Lova mağazalarını ziyaret ederek görebilirsiniz. Son olarak, uyku ve mutluluk hormonu arasındaki ilişkiyi ayrıntılı olarak ele aldığımız Mutluluk Hormonu Nedir? Uyku ile İlişkisi Nasıldır? başlıklı hem keyifli hem de bilgilendirici içeriğimize de mutlaka göz atmanızı öneririz.